Lacný vnútorný vs externý



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Bel » 21 Júl 2016 16:12 pm

Ahojte, riešim dilemu a nepodarilo sa mi nájsť odpoveď..

Budem potrebovať filter pre 50-60l akvárko (pravdepodobne 40x40x40 alebo 40x30x40). Chcem poriešiť filter okolo 20€~, financie nepustia. Je v tomto prípade lepšie zobrať niektorý vnútorný, alebo postačí aj lacný externý?

Vnútorné
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... y-1ks.html
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... y-1ks.html

Vonkajšie
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... tusou.html
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... ilter.html

Sú v takejto cenovej relácii vôbec externé filtre dobrým riešením?
Obrázok používateľa
Bel
 
Príspevky: 24
Založený: 18 Júl 2016 19:23 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod matus.galan » 21 Júl 2016 16:34 pm

Ahoj, ja mam kocku 41x41x41 co je tusim 68l cisty objem a mam k tomu externy Eheim 2213 uplne idealny pre ten objem a to ako je akva zariadene aj ked obcas mam pocit, ze by som prijal viac.

Cislam na obalo moc never...to tu uz mozes zistit pri Eheim vonkajsich filtroch...realne hodnoty su niekde inde.
Posledny zavesny filter som mal a este mam vo Fluval edge 48L a pravdu poviem, ze nie je to nic super. Ako netvrdim, ze nepotiahne ale musis riesit caste cistenie, maly obcas na naplne, tym padom budes musiet prisposobyt osadku (mnozstvo) a voda pri zavesnych pada len zhora nadol a to je vsetko.

Ked uz tak interny mozno taky Eheim http://akvaland.sk/1344-eheim-pick-up-2010.html
Ta vlozka tam je vacsia a mas 3r zaruku a cena je v tvojom badgete.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Júl 2016 23:00 pm

Bel
zavesný filter nieje pre teba riešením. Zavesné filtre sú skôr doplnkové
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Bel » 22 Júl 2016 13:30 pm

Dík chlapi, asi vezmem ten EHEIM Pick Up 2010, ak niekto medzičasom neodporučí niečo iné :)
Obrázok používateľa
Bel
 
Príspevky: 24
Založený: 18 Júl 2016 19:23 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Hora » 22 Júl 2016 13:48 pm

Bel napísal:Budem potrebovať filter pre 50-60l akvárko

takže si z plánovaných 200l skočil na 50 :?: fandil som Ti :|
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Bel » 22 Júl 2016 14:00 pm

Hora napísal:
Bel napísal:Budem potrebovať filter pre 50-60l akvárko

takže si z plánovaných 200l skočil na 50 :?: fandil som Ti :|


Nie nie, už som to písal v tej prvej téme. Veľké akvárko plánujú rodičia, asi aj väčšie ako 200l.. na ďalší rok by mala byť prerábka obývačky + nový nábytok, tak by šiel rovno na mieru vyrobený stolík pod akvárko, aby to pasovalo dokopy.. :)
Obrázok používateľa
Bel
 
Príspevky: 24
Založený: 18 Júl 2016 19:23 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod radorado » 22 Júl 2016 14:56 pm

tos skoda ze si nenapisal co a ako bude v akvarku, aky mas ciel, teda rastpiny, osadka... je docela mozne ze by ti stacil aj zavesny, alebo ziadny.

Odoslané z LG-D802 pomocou Tapatalku
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Bel » 22 Júl 2016 18:17 pm

To ešte neviem ani sám.. asi nejaké amano/dragon kamene (len niekoľko).. určite chcem koberec z Utricularia Graminofolia (prípadne inej podobnej rastlinky) Ledkové svetlo mi príde a CO2 chcem riešiť cez Tibi kryštáliky.

Ostatné rastliny ešte neviem, nepáčia sa mi veľkolisté rastliny a tak budem hľadať, čo vybrať.. kľudne dajte návrhy :)

Rybičky/krevetky chcem riešiť ako úplne poslednú vec, až sa mi v akvárku podarí vytvoriť stabilné prostredie. Tomu prispôsobím aj výber..
Obrázok používateľa
Bel
 
Príspevky: 24
Založený: 18 Júl 2016 19:23 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod grello » 22 Júl 2016 18:40 pm

Fú. Chceš si naložiť UG ale do filtra sa ti investovať nechce. Práve filtracia a prúdenie je pri Hi-tech a naročných rastlinách základ. A UG teda Cryptocoryna nie je. A koberec.. Na to by som si ja netrúfol len tak, ale držím palce. Netvrdim, že sa to takto nedá, ale casom prídeš na to, že keď CO2, tak bombu a keď filte tak poriadny externý. Filtraciu poddimenzovať nechceš.

Ak chceš pošetriť, tak napríklad na rastlinách. Nekupuj In-vitro za 4,50€ kelimok, pozri bazos, najdi si druhy, s niekym sa dohodneš. :pivo:

P.S.: idem zakladať 30l mini a pôjde tam Eheim 2213. :wink: Keby si zhanal napr. Eheim ex. filtraciu cez bazos, skús napísať, keď sa vrátim z dovolenky, možno by som ti vedel nejaký predať.

Držím palce :pivo:
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod matus.galan » 22 Júl 2016 19:42 pm

No tak ked teraz toto citam..Bel si si isty, ze vies co chces?
Lacny maly filter, k tomu LED svetlo, CO2, fajne kamienky...sak ty das viac love na scape ako na to najdolezitejsie a to je filter :( a to este nemas poriadny ohrievac, naplne...no neviem neviem asi by si si mal rozmysliet co presne chces lebo toto nedopadne dobre takto bezhlavo riesit veci...Nerozumiem tiez dovod aby si daval CO2 to chces Hitec ako pise Grello? Vies co ta potom caka? asi by si si to mal premysliet.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Hora » 22 Júl 2016 20:12 pm

grello a matúš májú pravdu,dal si si veľké ciele,tak aby si nebol sklamaný,že ti to nerastie,bude sa ukazovať jeden problém za druhým a chuť ťa rýchlo prejde,lebo výsledky budú nie podľa tvojich predstáv,
Pri kobercovkách už treba mať niečo za sebou s kvalitnejšou technikou ako ti písal fľaša kvôli stabilnému co2 bez výkyvov,ext.filter s väčším filtračným objemom,pokročilé vedomosti v hnojení pri ,,vhodnom a silnom" osvetlení aby si toto všetko zlúčil a nastavil tak,že rastliny budú rásť,riasy stagnovať,ryby plávať.
Keďže zatiaľ nie si finančne sebestačný,prehodnoť nenáročné rýchlorastúce rastlinky a keď ešte pustíš co2 z tibi(burčiak ani neskúšaj),časom prihnojíš,,stabilizujú akvárium,pomôžu v začiatkoch alebo vyskúšaj svoj plán,ale vzhľadom na tvoje začiatky a náročnosť tej rastliny si myslím svoje.
Nenáročný koberček je napr.z riccie,tomu machu netreba ani svetla ani hnojiva ani co2,ale keď to má je viac pekná,hustá,naviažeš silonom na kameň,kachličku apod. rýchlo zarastie a len striháš.Pozri si v googli obrázky.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Bel » 22 Júl 2016 20:38 pm

S tým filtrom si budem musieť nechať poradiť a ušetriť na externý.. Ten Eheim 2211 by mohol byť? (+ak dobre chápem, tak je potrebné dokúpiť vložky [biela+modrá] za 10€?)

Amano kamienky nie sú isté, kvôli cene bohužiaľ zrejme ani reálne. To budem riešiť potom..

Tej UG sa nejako nechcem vzdať, fakt sa mi veľmi páči. Ale pozeral som aj na Ricciu a vyzerá tiež fajn. Ešte ma oslovila Lilaeopsis novae-zelandiae, len neviem, ako je to s jej dostupnosťou. AK máte nejaké pekné tipy na dobré, ideálne malolisté rastlinky do stredu/dozadu akvárka potešia, ale to riešme radšej cez SS :)
Obrázok používateľa
Bel
 
Príspevky: 24
Založený: 18 Júl 2016 19:23 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod grello » 22 Júl 2016 22:37 pm

Ja za seba - Riccia, nikdy, nikdy viac. Skús si, nedá sa presne povedať prečo. Bude všade. A nedostaneš ju z akva von. Any, keby si neviem ako chcel. Vždy sa kúsok odtrhne... :) Lilaeopsis... Lepšie, lepšie. Má aj celkom nizke naroky, rastie síce pomalšie, ale stojí za to.

Eheim 2211 by ti hádam stačil, ale aj ten môže byť po čase a zanesení skôr slabý... Ak to neponahla počkaj, ako som ti písal do SS. A tie vlozky... Áno, ale ty potrebuješ ešte nejaké media.. Eheim predava Eheim substrat, ale keď to všetko priratas...

Prístup je mi však sympatický, začínal som úplne podobne. Keď už fakt chceš, a už, už, tak kúp modrý biomolitan potrebnej hrúbky, nasrihas si kolieska a máš (5€). Hodíš najlacnejšiu keramiku od Resun-u, aby bolo akože ''medium'' (ja mám aj to aj iné, aj v pohode) to máš tak 2-4€ (500ml/250ml). A fičíš. Každopádne, na tvojom mieste by som počkal, nesľubujem nič, ale eshop neujde. Kľudne píš.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Hora » 23 Júl 2016 07:15 am

Clasic je fajn ale uz urcite 2213 najmenej.Ked zratas k zakladnemu setu bez vloziek,dvojkohutov este to,tak uz bude cena inde a lacnejsie,komplet so vsetkym kupis JBL 401 crystalprofi,tichy,zaruka 4 roky.
Eheim mal niekedy ,,len'' molitan vo vnutri,nova doba priniesla vymozenosti ako keramiku s niekolkonasobne vacsou plochou pre bakterie,no vyrobcovia sa papierovo predbiehaju,ktora je lepsia.Lacnejsie valceky ako Aquanova,Resun podla mna urobia podobnu pracu ako Siporax,Eheimmech,JBLcermec za podstatne nizsiu cenu,alebo akvacit z aliexpres 50x50x5 za 5€ (ten mam a dobre) ako prvotna zachytavacia vlozka vs. molitanove naplne origo eheim za 40-50€? bude o kolko iny rozdiel?Bielu vatu nepouzivam vobec.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Bel » 23 Júl 2016 11:28 am

Ten JBL vyzerá fajn, a čo Tetra EX 600 PLUS ? Tiež sa tvári, že má všetko potrebné, záruka 3 roky a oproti tomu Eheimu 20€ úspora..

Keď Vás tu už mám, Rataj predáva "staré dno" s baktériami.. oplatí sa to, alebo len taktika ako predať?
Obrázok používateľa
Bel
 
Príspevky: 24
Založený: 18 Júl 2016 19:23 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Chawáh » 23 Júl 2016 13:05 pm

Ahojte ked sa tu preberaju rady okolo filtracie co odporucite na male rastlinne aqua 50L osadka krevetky otici max 1 huf ryb ale skor nie rastliny mach + travicka :D preferujem externu verziu filtracie
Chawáh
 
Príspevky: 22
Založený: 29 Jún 2016 14:44 pm

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Júl 2016 14:44 pm

Bel napísal:Ten JBL vyzerá fajn, a čo Tetra EX 600 PLUS ? Tiež sa tvári, že má všetko potrebné, záruka 3 roky a oproti tomu Eheimu 20€ úspora..

Keď Vás tu už mám, Rataj predáva "staré dno" s baktériami.. oplatí sa to, alebo len taktika ako predať?


Tetra EX je dobré riešenie :wink:
No a Ratajové staré dno je určite marketing :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod radorado » 23 Júl 2016 21:31 pm

Z mna JBL401. Maximalna spokojnost a tichy je az moc :D
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Loki12 » 24 Júl 2016 12:19 pm

vela sa nezapajam, ale...
tato tema sa uz davno vybrala uplne inym smerom. Podla mna je toto tema vhodna do sekcie vase akvaria. Bel by tam mal riesit svoje napady a predstavy a zaroven aj debatcakovat nad vsetkym ostatnym.

ak mam zareagovat na zacatu temu, tak po viem:
z pohladu udrzby - zavesny je pre mna lepsia volba ako interny (po prvom cisteni interneho filtra to kazdy pochopi)
z pohladu filtracie - interny ma vacsiu plochu filtracie ako zavesny
z pohladu flow - interne maju silnejsie prudenie ako zavesne (cize ak chcem nejaku bojovnicu, ktora potrebuje mat slabsi prud a neustale hladinu v pohybe-slepa hladina- tak zavesny)
z pohladu ticha - zavesne viac pocujem ako interne

reakcia na to ako to to vyvinulo:
Bel nech si zalozi vlastnu temu, kde bude pisat ako cesky zandar a da poriadne informacie, a hlavne vela. Zamysel, ocakavania, predstavy,... a tak mozeme diskutovat do zblbnutia. Kombinacia UG+CO2 cez tibi+nevieme_ake_LEDsvetlo+slabsia filtracia+ziadne_info_o_hnojeni+minimalne_skusenosti = sklamanie a poriadny pruser.
Skus si pohladat uzivatelov aj tu na akva.sk co robia s UG. pripadne si kukni internet a uvidis ze UG je potvora.

Chawah - osobne odporucam opat hladat podobne akvaria od inych uzivatelov a opytat sa v ich temach. Toto tu uz bolo niekolko-krat rozoberane. A urcite opat zalozit vlastnu temu v sekcii Vase akvaria. Z uvedeneho popisu by som si vobec netrufol poradit aku filtraciu.

Fitracia je ako motor v aute. Kym nepoviete presne ake auto to ma byt, ako s nim chcete jazdit, kde, kam, ako casto,... tak su rady len na urovni osobnych preferencii. Da sa ist 1.0L trojvalcom do Chrovatka? Da. (zamilovana dvojica) Da sa ist 0.5L dvojvalcom do terenov? Da (motorka). Da sa chodit do prace 5.6L 8-valcom? Da. (obyvatel byt.kompl.Bonaparte).
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod vincent van gogh » 24 Júl 2016 17:34 pm

@Chawáh. Ked preferujes externu verziu filtra,tak tym rozhodne nic nepokazis.
Akvaristika je casto prave o osobnych preferenciach.A tiez casto o takych slovnych manevroch typu : Pouzivaj A. Dalsi povie: Nie,pouzivaj B. Mám ho = super. Tretí povie :Naco A,alebo B? Nepouzivaj nic. Ziadnu abecedu.....a tak podobne.

Loki12 (zijes? :) ): Vtipne s tym motorom. Doplnim,ze ako vidime ,tak poniektorí preferuju zasadne chôdzu.(A naboso je najlepsia)
A niekto aj do samošky skočí radsej vrtulnikom.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Lacný vnútorný vs externý

Odoslaťod Bel » 24 Júl 2016 19:21 pm

Ďakujem všetkým, otázku filtra sme vyriešili, takže téma je asi súca na zamknutie :)

Teraz musím vyriešiť svetlo.. keď som pozeral tie ceny, no.. neviem :D
Obrázok používateľa
Bel
 
Príspevky: 24
Založený: 18 Júl 2016 19:23 pm
Bydlisko: Prešov


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.