Bojovnica pestrá [Betta splendens]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod c44 » 08 Okt 2016 21:20 pm

ahoj. mohol by byt jeden samec bojovnice v takomto akva?

vyska: 29 cm
sirka: 24 cm
dlzka: 24 cm
objem: 16,7 l
druh akva: rastlinne
osvetlenie: reflektor Ledlumen HL-15 (10 W)
filter: JKA-MIF 300
kurenie: Pacific P-H50 (50 W) (kurenie preto, lebo v miestnosti je pocas dna nestala teplota. na jar, v lete a v skorej jeseni bez kurenia)

svietenie: 10 h denne (12: 00 - 22: 00)
rastlinstvo: vallisneria spiralis
ine zivocisstvo: ziadne
dekoracia: ziadna
pozadie: 3 D kameninove

dik za odpoved.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Reklama

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod c44 » 08 Okt 2016 21:47 pm

doplnujuce info o akva: strk: drobny cierny z pet centra (nazov neviem)
vymena vody: 5 l tyzdenne
akva je v kuchyni. viem, ze to nie je najvhodnejsie miesto pre akva, ale dostal som sa k nemu viac-menej nahodou a napadlo mi, ze by som nim mohol ozivit tmavy vyklenok v kuchyni. kurenie preto, lebo miestnost je orientovana na sever a pocas dna je tam nestala teplota. cca od maja do septembra je akva bez kurenia. umiestnene je daleko od okna, takze nan nedopada slnecne svetlo.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Okt 2016 21:02 pm

Akvárium je potrebné zakryť a nie len kvoli teplote vzduchu nad hladinou, ale tiež kvôli kuchynským výparom z hrncov :). Samozrejme môže ten jeden samček byť tam
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod c44 » 10 Okt 2016 20:26 pm

dik za tip. prekrytie mam improvizovane z bavlnenej plachty. vyzera to trochu ako stan. :) svojho casu som tam skusal neoc., ale nedarilo sa im. nasledne nejaku dobu akva stagnovalo, lebo na akvaristiku som nemal cas a pred tromi tyzdnami som ho zalozil nanovo. povodne som tam chcel mat len spominanu vallisneriu, ale zdalo sa mi to trochu nudne. bojovnice som nikdy nechoval, tak som si povedal, ze to skusim. taketo male akva maju mnoho uskali. raz clovek nevymeni vodu nacas a je zle. preto obdivujem ludi, ktori sa takymto malym akva venuju a povysili to takmer na umenie.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod 666biker » 11 Okt 2016 10:38 am

Zdravim, vedeli by ste mi prosim poradit, v com moze byt problem alebo robim zle.
Mal som bojovnicu pestru (samec a 2 samice), 30l akvarium (vid obrazok), dal som tam aj zive rastlinky, je tam aj filter, plus 2 malicke prisavniky a sumceky. Rybky som kupil v hornbachu, no nejak po cca 2-3 tyzdnoch mi tie bojovnice umieraju.
Teplotu vody drzim cca na 26/27 stupnoch, krmim ich rano a vecer granulkami pre bojovnice. Naposledy som kupil samceka pred 2 tyzdnami cca, v piatok vsetko v poriadku, a v pondelok uz bolo po nom. ten predosli zase stracal farbu postupne a potom bolo tiez po nom. Vodu do akva som dal z vodovodu, odstatu par dni pri izbovej teplote. Neviem ci je problem v akva, alebo tie rybky z hornbachu mozu byt nejak nakazene uz pri kupe, alebo robim nieco zle ja.
Dakujem za rady.
Prílohy
akvarium_30.jpg
moje akvarium
666biker
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Okt 2016 09:55 am

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Okt 2016 20:55 pm

Chyby robíš ty. Najprv bolo treba prísť tu a prečítať si niečo o akváriu. V tvojom prípade je naj akútnejšia téma "zábeh akvária"

http://www.sozo.sk/wp/press/zalozenie-a ... _0z5OiLS70
https://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
https://sk.aqua-fish.net/clanky/zabiehanie-akvaria

Navyše ryby z akva predajní sú vo väčšine prípadov "vydojené chovom a odchovom", teda unavené a zoslabnuté. K tomu ti ešte predali neakvarijnú rastlinku. Tá žltozelená je črepníková dracena. Za všetkých tu a hlavne za teba, ťa prosím, prečítaj si tie odkazy, čo som ti tu vložil. Určite mnohé pochopíš a môžeš už zajtra pomôcť rybkám, akváriu a hlavne sebe.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod 666biker » 11 Okt 2016 22:01 pm

ďakujem, prečítam, ale pri zakladani akvarka som si co to precital, a nedal rybky hned.. posledná bojivnica samec co som tam daval, bolo uz akvarko zabehnuté mesiac.. tak neviem.
obidve rastliny su akvarijne, aspon podla papierikov co k nim boli pripnute, tak boli označené pre akvárium, s hodou okolnosti ten isty dodávateľ/výrobca ako akvarium.

kde potom zohnať zdravu rybku ked v hornbachu moze byt uz zoslabnuta/unavena..
jedine co som zatiaľ nerobil, je ze som netestoval s ničim kvalitu vody.
666biker
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Okt 2016 09:55 am

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod c44 » 12 Okt 2016 15:42 pm

akva ma mat zabeh minimalne ten mesiac. ak si dal po mesiaci poslednu rybu, tak je to cele zle. navyse, male akva, ako mas ty, by malo mat zabeh aj dlsie, mozno 6 tyzdnov. velke akva, male problemy, male akva, velke problemy. pre zaciatocnika je lepsie co najvacsie akva. velke akva odpusti viac zaciatocnickych chyb. kde kupis kvalitne ryby? najlepsie su predajne burzy. najznamejsia na slovensku je akvatera. ma profil aj na fb. kona sa pravidelne v krajskych mestach. v niektorych kazdy mesiac, inde menej casto. dalsou moznostou su mensie sukromne predajne. to znamena, ze nie predajne siete (napr. pet center, super zoo...). moj nazor.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod newsted » 12 Okt 2016 16:22 pm

OT ten kamen na foto vlavo vzadu je jeden z tych plavajucich 'avatar' kamenov alebo je len prichyteny prisavkami?
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod 666biker » 12 Okt 2016 16:49 pm

prisavniky a sumceky sa drzia od zaciatku..tie su asi nenarocne na kvalitu vody :)
aky postup teraz odporucate? odkalit dno / vymenit povedzme 2/3vody, nechat prefiltrovat, pockat par dni a dat nove nove rybky? Stacia inak cca 2 take rastliny pre take akvarko?

@newsted: ano, ten kamen je plavajuci..na silone ktory drzi prisavka na dne akvaria.
666biker
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Okt 2016 09:55 am

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Okt 2016 20:54 pm

Odpusti mi, ale to akvárium podľa foto nevyzerá na zabehnuté, je až príliš čisté. To ale musíš najlepšie vedieť sám.
Takže najprv poď do témy:
zabeh-novej-nadrze-naockovanie-filtra-t7838.html
Pretože tu je téma o samotnej rybke, nie o akváriu.
Potom si môžeš prečítať i toto:
predavaci-a-predavacky-v-akvaristickych-obchodoch-t14304.html
Vojdi do témy uvedenej vyššie a tam sa ti budeme venovať obšírnejšie. Zatiaľ žiadne! nové! rybky nekupuj neprídávaj.
Tak sa teším v uvedenej téme
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod radovvv » 17 Okt 2016 23:32 pm

Ahoj asi som len nedockavy ale predsa len mi vase rady pomozu ku skorsiemu uspechu. Snazim sa rozmnozit bojovnice. Uz som mal dva vyteri ale zial oba nedopadli zelanym vysledkom a to malym poterom. Parametre vody su obycajna vodovodna voda Bratislavska. Vymena vody 2x za tyzden. Akvarium je aquael 30l napustene len cca 10 l v strede vaza cca 2l. Plavajuce rastlinky Egeria a Machova gulka ako v akvariu tak aj vo vaze ohrievac na cca 28 stupnov.
Samicka je vo vaze oddelena od samceka a vidia na seba. Samcek sa predvadza a stavia penove hniezda ale nemaju moc dlhu zivotnost. Tu by som uz poprosil radu skusenejsich ako alebo co mu este pridat na hladinu co by mu pomohl hniezdo spevnit? Prvy vyter bol cca pred tyzdnom vsetko prebiehalo ako som si nastudoval na internete. Ale ikry z dna neputovali v papulke samca do hniezda ale asi rovno do brucha...
ked zacal samicku zase prenasledovat po celom akvariu tak som ju oddelil. Samec chvilku strazil hniezdo ale asi za 2 dni mu doslo rovnako ako mne ze tam nema ziadne ikry a tak sa o hniezdo prestal starat. Po tyzdnovom vykrme zivymi Patentkami, Koretrami a larvamy komara ktore som nachytal v sude som ich vcera zase dal spolu k samcovi. Dnes vecer som ich zase videl ako sa vytieraju ale prisiel som trosku neskor nevidel som to od zaciatku ale bolo vybudovane dost male hniezdo a samcek s obovskym bruchom prezraty ikrami do takej miery ze jeho pohyby pri treni boli uplne nijake a ikry do hniezda nosila samicka, on ich vyzieral priamo z hniezda. Dokonca samicka sama k nemu chodila a pustala ikry bez akeho kolvek zaujmu samca. Ked si trochu odpocinul zacal ju zase nahanat po celom akvariu tak som ju odlovil do jej vazi kde ona pustila este asi 20 ikier, ktore potom povynasala do hniezda ktore teraz strazi a obnovuje. Podla mna ale nebudu oplodnene. Mam ju nechat sa snimi hrat alebo jej ich odsat aby sa zbytocne nevysilovala? Myslite ze mam byt len trpezlivy alebo ako poznam ze je aj samec uz pripraveny alebo ako mu zabranit aby ikry nepozral ked sa ma o nich starat kym sa vyliahne poter? Dakujem
Obrázok používateľa
radovvv
 
Príspevky: 142
Obrázky: 5
Založený: 03 Júl 2005 14:05 pm
Bydlisko: BRATISLAVA

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod michellebebe » 18 Okt 2016 11:22 am

Je vhodné vzduchovanie akvária pri Bettách? Chcela som dať do akva vzduchovací kamienok, ale teraz som čítala Betty majú radi kľudnejšie vody. Tak teraz neviem, že či tam to vzduchovanie dať alebo nie.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Okt 2016 21:16 pm

radovvv
akvárium predpokladám, že je zakryté krycím sklom. Potom , odkiaľ máš samčeka? z obchodu?, alebo od chovateľa?
Buď je "vyžmýkaný chovom", alebo je naopak mladý, neskúsený. Tu ťažko radiť. Je dobré mať mierne pustený filter-bublifuk, alebo uplatnili sa mi i malé, mini zavesné filtre. Lepšie je krmiť teraz sušeným krmivom pre betty, potom mladý poter radšej artémkou
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Okt 2016 21:23 pm

michell....
vzduchovanie u betiek je ale že úplne zbytočné. Pogoogli a prečítaj si niečo o labyrintkách, o.k.?
Radšej zvoľ rastlinky a nešetri nimi, dobré je mať filtrík ako píšem vyššie, buď to bublifuk, alebo nejaký zavesný filter-filtrík

toto je bublifuk
Prílohy
44717379 (1).jpg
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod michellebebe » 19 Okt 2016 06:33 am

Ďakujem za odpoveď. Teraz som vo fáze plánovania akva a získavania informácií :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod radovvv » 19 Okt 2016 08:57 am

Dakujem samceka mam z burzy od chovatela aspon dufam mal ich tam plno aj samicku mam od neho. Pri prvom treni splupracoval len ikry pozral. Uvidime dam mu este sancu za taky tyzden...
Obrázok používateľa
radovvv
 
Príspevky: 142
Obrázky: 5
Založený: 03 Júl 2005 14:05 pm
Bydlisko: BRATISLAVA

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Okt 2016 13:07 pm

michellebebe napísal:Je vhodné vzduchovanie akvária pri Bettách? Chcela som dať do akva vzduchovací kamienok, ale teraz som čítala Betty majú radi kľudnejšie vody. Tak teraz neviem, že či tam to vzduchovanie dať alebo nie.

Tak ono je dobre si uvedomiť kedy / preco / a ci vôbec pouzit vzduchovanie. Ze z akych dôvodov si chcela dat do akva vzduchov.kameň ?
Bojovnica v prirodzenom prostredi zije v mocariskach, teplych zaplavovych vodach, ryžovych poliach casto nevábneho vzhladu. Je zaujimave, ze takato atraktivna ryba zije v takomto " hnusnom" prostredi s nedostatkom kysliku. Mozno si Boh zažartoval ,.......a preto sa rybam vyvinul pomocny dychaci organ, takze sa ryba nadychuje atmosferickeho kysliku nad hladinou.To je ten labyrint,ale to iste nie je pre teba novinka.

Vzduchovanim ,teda raznym narážaním bublīn do hladiny sa difuziou plynov môze voda jemne obohatit o kyslik...ale fakt jemne. Lepsie je mat v akva bohatu flóru, pripadne slabší filter, ktory čerí hladinu.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod michellebebe » 19 Okt 2016 15:18 pm

Ja som myslela že bojovnice/labyrintky časť kyslíka získavajú zo vzduchu nad hladinou, ale že zároveň aj získavajú z vody. Pochopila som to tak že oni používajú aj žiabre a aj labyrint. A vzduchovací kameň som chcela dať z toho dôvodu. Teda aby bola okysličená aj voda, keď budú akurát používať žiabre.
Plánujem mať v akva veľa rastlín. A ak vzuch. kameň nemá veľký význam tak ho tam nebudem dávať.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Hora » 19 Okt 2016 15:43 pm

michellebebe napísal:Ja som myslela že bojovnice/labyrintky časť kyslíka získavajú zo vzduchu nad hladinou, ale že zároveň aj získavajú z vody. Pochopila som to tak že oni používajú aj žiabre a aj labyrint.

Dobre si pochopila.
michellebebe napísal:Teraz som vo fáze plánovania akva a získavania informácií :)

tak sa pochváľ,čo si vybrala za veĺkosť a aký filter,rastliny až potom kupuj,nech nemáš výdavky za nevhodné vybavenie.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Hora » 19 Okt 2016 15:48 pm

prepáč ušlo mi to skôr ako som dopísal :oops:
vodu okysličuješ
vincent van gogh napísal:Lepsie je mat v akva bohatu flóru, pripadne slabší filter, ktory čerí hladinu.

nie vzduchovacie kamienky ale cez deň rastliny a nonstop slabé vlnenie hladiny okysličuje vodu,ktora je potrebná aj pre baktérie v akváriu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod michellebebe » 19 Okt 2016 18:37 pm

Akvarko mám Juwel Rio 125L. Je to set, takže filter je ten čo sa predáva spolu s akva. Je to Juwel bioflow 3.0 (600 l/h).
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Okt 2016 21:18 pm

Je to smutné, ale musím to napísať. To čo nejde predať, to čo nik nekúpi, to vložia do setu, teda z týchto výrobkov poskladajú set a takto sa zbavia tovaru.
Akvárium si pochopiteľne nechaj, ale svetlo a filter si dokúp
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bojovnica pestrá [Betta splendens]

Odoslaťod Hora » 19 Okt 2016 21:47 pm

michellebebe napísal:Akvarko mám Juwel Rio 125L. Je to set, takže filter je ten čo sa predáva spolu s akva. Je to Juwel bioflow 3.0 (600 l/h).

:shock: :D som počítal,že niečo okolo 20-30l na začiatok,si prekvapila :wink:
Ten filter som si pozrel a objem má zázračné 3l,čo je na vnútorný dobrééé,máš tu aj slabšiu tému naňho
filter-juwel-bioflow-3-0-t13120.html#p193107
ja by som ho skúsil a ak by to bola taká pakáreň s údržbou,tak potom pozeral po niečom lepšom,tú čiernú náplň nedávaj a buď bez nej alebo ešte molitan rovnakého rozmeru strihni.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.