zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod martin_s » 13 Mar 2015 13:23 pm

Hryzo napísal:Myslíte, že "naočkovanie" akvária urýchlilo proces a dostal som sa už za kritickú hranicu 3ieho týždňa s najvyššiu hladinou dusičnanov(či dusitanov)?
keďže je bez rastlín, ako dlho ešte odporúčate zabeh?

Na toto ti s urcitostou neodpovie nikto... Casove intervaly co sa tyka zabehu su len hrubo orientacne podla toho ako to byva najcastejsie. Az si pozries co to ten zabeh vlastne je a co pocas neho prebieha tak prides k zaveru ze sa to takto casovo ohranicit neda a kym u niekoho to moze trvat po "naockovani" povedzme skutocne nejake 3 tyzdne, u ineho to moze kludne trvat aj 2 mesiace a iny akvarium nedokaze skutocne zabehnut nikdy... Ak chces bezpecne zistit ci mas akvarium zabehnute, zmeraj si hodnoty vsetkych vyznamnych dusikatych latok vo viacerych casovych intervaloch/odstupoch. Ak budu hodnoty stabilne v norme, mozes akvarium povazovat za zabehnute pricom ti vsak samozrejme rovnovaha moze trocha zakolisat po nasadeni zivocichov.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Reklama

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Hryzo » 13 Mar 2015 13:54 pm

To mas pravdu, a asi zbytočne budem pátrať po odpovedí, kým nespravím sériu testov ...

P.s. zabudol som napísať, že vodu mením každé 2 dni cca 20% a prave prechádzam na 3 dňový cyklus ... ale to je aj tak irelevantné :-)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Vlado21 » 13 Mar 2015 15:44 pm

fuu... nadrz bez rastlin velmi tazka rada (mozno nejaki cichlidari by vedeli povedat). Mne sa osvedcil v rastlinnom zaneseny molitan z filtra zo stareho akva + "zabehove" Endlerky: gallery/akvaria-a1/rio-rozbeh-i46688.jpg?view=no_count
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Hryzo » 13 Mar 2015 22:06 pm

vsak to ze bez rastlin ... citam viac ako by bolo niekedy zdrave a viem co je to zabeh, ake procesy tam +- prebiehaju aj to, ze netrva kratko ... o to dlhsie ked niesu rastlinky ... (inak velmi pekna hneda vody tam je z drievok ... pomaly black :D)

uvidim kolko este vydrzim drzat raka v 28L "karantene" ... uz je tam od januarovej burzy hehe ... aj sa zvliekol aj vyzera v poriadku a natesene si zije
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod matus.galan » 08 Okt 2016 22:57 pm

Dnes som na jednom zahranicnom akva fore nasiel toto a isiel som do kolien :D

Mozno na tom je nieco pravdy ale kokos neviem si to predstavit.

Pre tych co nevedia anglicky tak je to z temy zabehu akva a o tom,ze zabeh je mozne urobit aj dennym pridavanim mocu do akvaria :) psi,macaci alebo ludsky. Jeden tam pise ze pouziva iba detsky od dojcata :D

Obrázok
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Okt 2016 01:29 am

Už jsem někde četl (kniha nebo článek v časopise - možná starší literatura). Konkrétně lidská moč. Evidentně to funguje, ale nikdy jsem nezkoušel :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod matus.galan » 09 Okt 2016 11:44 am

Podla vsetkeho to vytvara vo vode NO3 ako keby tam bol odpad z ryb a to zabezpeci zabeh :) no neviem si to predstavit realne liat moc do akva :D


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod newsted » 09 Okt 2016 11:52 am

Pocul, cital a viem konkretne o jednom pripade, kde si akvarista nachcal do akva. Mnoho ludi sa s tym nechvali (pochopitelne). Funguje to.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Okt 2016 13:36 pm

Ono "vykonání potřeby" bylo úmyslné nebo v nějakém alkoholickém opojení?
:)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod newsted » 09 Okt 2016 14:23 pm

V UK a Irsku je zabeh s rastlinami menej pouzivana zalezitost. Vacsinou sa pouziva tekuty amoniak, jedlo alebo hocico ine co sa rozlozi v akva, aj moc. Potom sa nasadia bakterie. Samozrejme sa to nedocitas v casopise, ale na forach, kde mas 'zarucenu' anonymitu ano. Ten konkretny pripad bol obchodny zastupca velkobchodu a v minulosti dlhorocny majitel akvaristiky.
Jirka myslel som, ze ty si ''all natural'' old school akvarista, ze sa ti tento sposob bude pozdavat :D
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Okt 2016 18:37 pm

Už přes dvacet let mám alespoň jedno akvárium, takže jsem měl pro založení nové nádrže vždy něco po ruce a moč to být nemusela. Nicméně kdybych po ruce neměl, věř, že bych se nebál experimentu :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod 666biker » 12 Okt 2016 23:48 pm

Zdravim,
mam doma 30l akvarium (vid obrázok), 2 živé rastliny, na dne substrát pre rastliny a natom strk.
mam tam dva malicke prisavniky, dva sunceky, ktore by sa mali starat o dno a steny akvária.. tym sa dari dobre, su tam uz od zaciatku a vedu si dobre.
mal som medzi nimi aj bojovnice, no po 2/3 tyzdnoch mi umreli. padla tu tema, ze zrejme nemam dobre zabehnuté akva.
viete mi poradiť ako zabehnúť dodatočne moje akvarium s tymi dvoma sumcekami a prisav.?
Kedy najlepšie spoznam, ze je uz vsetko pripravene na nasadenie rybiek ako napr. bojovnica?
merať nejak kvalitu vody papierikmi nato urcenymi?
vodu som pouzil z vodovodu, odstatu par dni, bez dodatočnej dalsej upravy.

Dakujem za rady.
Prílohy
akvarium.jpg
30l akvarium
666biker
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Okt 2016 09:55 am

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod matus.galan » 12 Okt 2016 23:58 pm

To co sa pytas je tu uz davno napisane niekolko krat. Najprv citaj a potom sa pytaj. Inac to vzdadu zelene je akvariova rastlina? Mam pocit, ze take som videl ked som studoval v skole na chodbe. Ten filter mmm tam asi vela toho vo vnutri nebude aby s amalo co kde usadit. Rastlin fakt malo to nemas prakticky nic tam. Tie meduzi mmm to bude na obed alebo aky maju vyznam v tom akva? Beriem,ze niekomu sa nieco v akva paci a dajme tomu ze to tam aj sedi taky potapac napr ale to co tam mas nema nic spolocne s tym aku tam mas osadku a zabera to len zivotny priestor v uz tak malom akva.

K rybam, co znamena prisavnik a sumceky? Co tam mas presne? Su pre dane akva primerane? Prostredie sedi? Teplota sedi?

Asi tu niekto zanedbal zaklady. Odporucam zacat citat forum teraz hned.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Okt 2016 02:24 am

To není, že nemáš dobře zaběhnuté akva, ty nemáš vůbec akva. Přesněji, nic, co by se jako akva dalo s čistým svědomím označit.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod 666biker » 13 Okt 2016 12:03 pm

priznavam, ta rastilva vyzera ako nejaka chodbová, ale bola kupena normalne v akvaristike a aj oznacena ako akvarijna rastlina..ale rozmyslam ze ju dam prec a dam do akvaria viacej zelene...takych mensich hustejsich rastlin.

viete mi aspon prosim zatial poradit kym vsetko dostudujem, podla coho spoznam, ze akvarium je uz zabehnute a ma vhodne podmienky?
666biker
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Okt 2016 09:55 am

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod matus.galan » 13 Okt 2016 12:17 pm

Aj to je tu uz napisane, zabeh akva trva cca 4tyzdne, treba tam mat viac rastlin hlavne rychlorastuce. Daju sa kupit aj produkty na rychlejsi zabeh akva, su to bakterie ktore sa naockuju. Dolezite je ale aj ten filter, neviem ci tam je len hubka alebo vobec nic. V tvojom pripade by som sa zbavil ryb, bud k niekomu docasne presunut alebo darovat. Potom dokupit jednoduche rychlo rastuce rastlinky, dat prec ten gyc co tam mas, dat tam nejaky korienok nemusi nic velke k tomu dva mensie kamienky budu stacit. Neviem aky vyzivovy substrat tam je a kolko cm a kolko cm toho strku. Chcelo by to podla mna trosku pridat aby bolo 1cm substratu a aspon 4cm hoto strku.

Staci pozriet akva pre bojovnice co su tu a uvidis, ze potrebuju slabsie prudenie, viac rastlin, nejaky mach a tak. Toto akva je max pre bojovnicu pripadne male razborky, krevetky.

Ziadne prisaniky a podobne. To vsetko dorasta do velkej dlzky. Treba si pozerat ryby ake sa k sebe hodia nie to co sa ti paci. Potom velkost ryb a ci sa tam hodia, tu max do 2cm. Vela toho tam dat nemozes lebo to nebude stihat.

Takze asi tak.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Hora » 13 Okt 2016 12:40 pm

matus.galan napísal: dat prec ten gyc co tam mas

Vincééééént :arrow: Matúš trošku zacitujem :wink: Pokial tym človek neškodi, nepacha trestny čin ......a tak podobne, nech si píše,kreslí,spieva,robí akvarium ake len chce. :mrgreen: :lol: :P
666biker založ si tému vo vaše akvária a popiš čo tam už máš ako filter,svetlo,medúzy.....lebo to bude rozsiahlejšie ako len zábeh 8)
matus.galan napísal:co znamena prisavnik a sumceky? Co tam mas presne?

som aj ja zvedavý čo si zkombinoval.Po zábehu ak bude len :!: bojovnica,tak 30l bude paráda pre ńu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod MajoX » 13 Okt 2016 12:53 pm

@666biker - ten Tvoj prispevok mi nieco velmi pripomina a nebolo to ani tak davno.. odporucam precitat si tuto moju temu 30-l-zaciatocnik-majox-t16645.html a zistis ze tam najdes odpoved na vela Tvojich otazok (ktore mas a zachvilu budes mat)... ja som nastastie prvu fotku svojho akva neurobil a nezverejnil :oops:

drzim palce nech sa dari
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Okt 2016 14:09 pm

666biker napísal:priznavam, ta rastilva vyzera ako nejaka chodbová, ale bola kupena normalne v akvaristike a aj oznacena ako akvarijna rastlina..ale rozmyslam ze ju dam prec a dam do akvaria viacej zelene...takych mensich hustejsich rastlin.


Nevěř všemu, co je napsané na cedulkách rostlin v akvaristice.
Ta rostlina je Dracena fragrans a v tvém akváriu na 100% nepřežije. Obyčejný květináč, hlína pro pokojové rostliny a poroste.

Že je akvárium zaběhnuté poznáš tak, že ti už měsíc a půl prosperují rostliny (víc listů, nové výhonky, obecně větší objem rostlinné hmoty), žádná neuhynula, za uvedenou dobu nemáš žádnou kalamitu.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod 666biker » 13 Okt 2016 19:48 pm

ďakujem za rady, skocim pozrieť nejaké nové rastliny a doplnenim tam viac zelene.. a nejaky mensi koreň možno tiez tam pridam
666biker
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Okt 2016 09:55 am

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod Hora » 13 Okt 2016 20:41 pm

666biker napísal:ďakujem za rady, skocim pozrieť nejaké nové rastliny a doplnenim tam viac zelene.. a nejaky mensi koreň možno tiez tam pridam

biker,zasa ťa oberú o € a predajú niečo nevhodné.
Opakujem sa :arrow: založ si svoju tému a riešiť môžeš všetko čo uznáš za vhodné sa pýtať,v tejto sme off topic (OT) :!:
Ako chlapci povedali,Dracenu vyber a posaď si na okno,Limnophile sa nebude dariť v takom akváriu,bude nevzhľadná a vyťahaná,radšej popozeraj ak chceš tie dlholisté tak Sagitaria subulata je rýchla,nenáročná.
Na hladinu ceratophylum,ktoré mierne zatieni akva pred svetlom a vyťahá prebytočné živiny,bojovnica rada pláva v jej lianách,samozrejme s prístupom k voľnej hladine.
Ak zoberú prísavníka a sumčeky späť,čo bude najrozumnejšie,tak urobiť zábeh poriadne.
Filter je na také malé akvárium asi prisilný,tam by bol dobrý bublifuk,keď si rozhodnutý pre tú bojovnicu v budúcnu.S menším koreňom dobrý nápad,ešte keby ťa osvietilo a spontánne si vybral medúzy,korál,tunel bude nanič pri bojovnici.
Aj z takého malého objemu sa dá urobiť vhodné bývanie pre ňu ale treba mať rozumnú kreativitu.Plávajúci kameň je dobrý len z toho dôvodu,že je pôrovitý a vhodný na osídlenie množstva nitrifikačných baktérii.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: zabeh novej nadrze, naockovanie filtra....?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Okt 2016 20:41 pm

Ja skúsim miernejšie. Samozrejme to akvárium je pre prisavníkov úplne nevhodné, takže tieto rybky vymeň, podaruj, vráť. Ak dáš tie medúzy preč pomôžeš celej veci, plasty a podobné materiály do akvária kvôli zdraviu rýb nepatria. Pretože je akvárium malé tak treba tam všetko malé, malinké a slangovo sa už tomu hovorí "nano". Začal by som substrátom, štrkom. Úplne drobnučké kamienky, ktoré by tvorili dno by opticky zväčšilo akvárium. Rastlinstvo by som doporučoval, anubias nana, alebo anubias bonsai. K tomu by som zakomponoval nejaký druh machu. Namiesto tej dekorácie (trúbka) by som zvolil čiste prírodné drevo v podobe koreňa a to rovnako z malými jemnými "konárikmi". Filter zatiaľ nechaj počas zábehu a popri tom si prečítaj toto:
https://sk.aqua-fish.net/clanky/filtrac ... ch-filtrov
K tej rastline:
http://www.celysvet.cz/images.php?fotka ... a_10&dd=50

V obchode, buď nevedia, alebo im ide o jedno, zarobiť
Tak môžeš realizovať
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.