Identifikacia choroby



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod bedo82 » 01 Nov 2015 23:44 pm

na krupicku sa mi to zda moc chlpate, ale realne som ju este nemal takze neviem posudit. Zatial som dal fesaka na samotku (pekny modry kybel) pokial vydrzi do zajtra, dostane tortu aj spolu s nejakym liecivom. Myslim ze karantenna nadrz 15-20l ktora sa mi zmesti pod akva bude dalsi nutny krok, budem musiet osadenstvo trochu obnovit po tejto smrsti.
bedo82
 
Príspevky: 8
Založený: 10 Feb 2014 18:23 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod teakmon55 » 11 Dec 2015 15:12 pm

Zdravim.Vie mi niekdo povedat co to je na rybe,žeby parazit?Nie su to Kapřivci?Taketo som ešte nemal.
http://postimg.org/image/koy1ua9d5/
teakmon55
 
Príspevky: 26
Založený: 15 Nov 2015 19:24 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod c44 » 23 Dec 2015 14:43 pm

ahoj. chcem sa opytat, ci sa rybia tuberkuloza a vodnatielka prenasaju aj na ine zivocichy (krevetky, slimaky). dakujem.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matus2109 » 04 Jan 2016 11:52 am

Viete mi niekto povedať čo to môže byť? Mám dve tieto Tetry červenoplutvé a obe to majú len jedna väčšie.
https://onedrive.live.com/redir?resid=D ... hoto%2cJPG
matus2109
 
Príspevky: 1
Obrázky: 0
Založený: 04 Jan 2016 11:19 am

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod b.vajdova » 23 Feb 2016 00:07 am

Poradite mi co je tomuto prisavnikovi. Jedem mi pred par tyzdnami uhynul ale mal zvacsene brucho. Tento je vychudnuty a v oblasti konecnika ma nejake cudne cievy??? Nenasla som ziadne vykaly ked som ho dala do karanteny.
Prílohy
2016-02-22 23.05.45.jpg
b.vajdova
 
Príspevky: 1
Založený: 22 Feb 2016 23:41 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod tastyshrimp » 17 Apr 2016 23:13 pm

Zdravim,

rad by som poziadal o pripadne rady co moze byt s nasou bojovnicou. Po kupe (bola v 40l akva, setko dobre zabehnute, atd) vobec nezrala. Cca po tyzdni sme na jej chvoste zbadali plesen, dali ju do karanteny (6l akva).

Liecba - 28st. voda, multi-medikal, plesen po dvoch dnoch zmizla. Ale uz su to dva tyzdne a betta nezozrala vobec nic.
Velmi sa nehybe, apaticky sa drzi skor u hladiny, malokedy pri dne. Trosku vybledla.

Mam kupovat esha liecivo, ako som sa docital, malo by byt lepsie?

Obrázok

Obrázok
tastyshrimp
 
Príspevky: 225
Založený: 16 Jan 2016 13:19 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Apr 2016 15:47 pm

Ja to akvárium zakryté? Hoď foto celého akvária
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod tastyshrimp » 18 Apr 2016 19:47 pm

je zakryte, teraz sa k tomu nedostanem, ale 6l akva, jeden kamen, tri rastlinky, ziadny substrat..
tastyshrimp
 
Príspevky: 225
Založený: 16 Jan 2016 13:19 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Apr 2016 21:58 pm

Čo filter?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod tastyshrimp » 18 Apr 2016 22:58 pm

V tomto 6l nieje, menim denne vodu.
tastyshrimp
 
Príspevky: 225
Založený: 16 Jan 2016 13:19 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Apr 2016 21:58 pm

Vyber z akva tú stavbu, či čo to máš za víťazný oblúk a kúp mu tam aspoň zavesný filter. Čiže už príčinu poznáš. Pri výmene vody dochádza k teplotným šokom a to bety ťažko znášajú. Jeho imunita sa vysílila a choroba si našla vnik do tela.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod tastyshrimp » 19 Apr 2016 23:24 pm

myslim, ze to nebude problem. pri vymene si davam pozor (az tak, ze pouzivam digitalny teplomer, odstata voda, trosku pripravku na upravu vody). lebo viem, ze vykyvy betty rady nemaju...
tastyshrimp
 
Príspevky: 225
Založený: 16 Jan 2016 13:19 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Apr 2016 08:22 am

To je len vedľajší problém. Filter je problém najväčší. Bez toho v takom malom akváriu je život bez chorôb praktický nemožný.
No a všetkým teplomerom never a ani digitálnym. Daj viac teplomerov k sebe a uvidíš, že každý ukazuje ináč, na to by som sa vôbec nespoliehal. China, Poľsko, všetko šmejdy. Ale ako hovorím, filter už včera bolo neskoro ho tam dať
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod maros12345 » 20 Apr 2016 10:41 am

Keď, ale mera vodu jedným teplomerom, ktorý namiesto 25C ukáže 26C,( je nepresný) tak vodu ktorú vymieňa má predsa rovnakú teplotu,nepoužíva dva teplomery na vodu v akva a na vodu čo mení..Neverím,že tam bude problém..
A napíšem niečo o akva mojej kamarátky,objem 8l,žiadny filter,žiadne svetlo,žiadne rastliny,dno kamene cca3 cm veľké,údržba všetko vybrať umyť pod vodou,naliať novú vodu a zas o cca 1 mes( celé zle) .V akva betta samec,dožil sa 3,5 roka.Už ako sa tam mal,to neviem,s rybami nekomunikujem.
To len ako príklad.Vôbec tým nechcem povedať, že to bolo správne,ale tak to proste bolo...


Odoslané z E2303 pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Apr 2016 22:25 pm

Ja nevyvolávam spor o tom či tak, alebo tak, ja poskytujem rady. Čo ak mu teplomer ukazuje oveľa viac, alebo oveľa menej. Čo ak mu teplota vody kolíše, čo môže byť pre betu problém. Teplá voda, chladný vzduch nad hladinou, ktorý beta dýcha môže rovnako zapríčiniť veľké problémy.............
Ak by beta nekonzumovala vodu do ktorej si kadí, tak by som snáď uveril, že tebou popísaný príklad je pravdivý. Mohol by byť pravdivý tiež ak by z vodovodu tiekla totálne nezávadná voda, atď.
Opakujem, ja nepotrebujem nikoho presviedčať a ani nič dokazovať, snažím sa poradiť. Nakoniec problémy nemám ja :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Erika11 » 19 Okt 2016 07:43 am

Ahojte,
Mam 20L nano akva od dennerle, mam ho uz roky a donteraz bolo vsetko ok, rybky si spokojne zili. Povodne tam boli bojovnica, 4 neonky. V sobotu som svoje akva zakladala v podstate nanovo, nove rastliny, nova dekoracia v podobe naplaveneho dreva. Strk je povodny, prepraty, filter, ohrievac a vzduchovacie cerpadlo tiez. Po zalozeni akva bezalo zopar hodin, ale kedze som povodne ryby nemala kam dat, tak som ich tam supla. Rybky spokojne plavali, na druhy den sa najedli, vsetko ok i ked akva je v podstate nezabehnute. Vypomstilo sa mi kupa novych rybiek. Kupila som 4 gupky a pravdepodobne jedna z nich bola niecim nakazena a teraz mi vymiera cele akva. Myslim, ze ide o bakterialny rozpad plutiev, davala som do akva liecivo multi-medikal, to moc nepomohlo, tak som kupila esha 2000 a to nejak nepomaha tiez. To co maju ich zabija prilis rychlo. Vcera vecer som si vsimla na jednej neonke rozstiepenu chrbtovu plitvu, dnes rano ma uz aj okolie plutvy biele a typujem, ze do vecera bude po nej a betta je jak zdrogovana, takze tiez to ma.
[/img]
Viete mi niekto poradit, ako to zastavit, ked moje lieciva su neucinne? Ak nahodou aj vymre osadenstvo, akva vycistim a necham bezat nejaky ten tyzden, ale tej choroby sa zbavit potrebujem a zakladat ho nanovo sa mi 3krat zasa nechce.
Prílohy
IMG_4561.JPG
Erika11
 
Príspevky: 12
Založený: 23 Feb 2012 19:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matus.galan » 19 Okt 2016 12:49 pm

Chces pravdu? Cele zle na kompletku. Neonky v tomto akva nemaju co robit ale vobec, k tomu cely reskape na kompletku vsetko preprane ... necuduje sa ze ryby ochoreli. To comu vravis,ze si zili v pohode je prezivali kedze vobec nechapes zakladne poziadavky pre konkretnu rybu na to pridanie dalsich ryb... myslim,ze na tvojom mieste by som zacal na kompletku od zaciatku nastudovanim zakladnych veci, zabehu akvaria, uzitocne bakterie, vhodne ryby do tohto akva...bojovnica max plus krevetky ale nie neonky....a ked budes mat zakladne veci nastudovane a budes vediet co chces doma mat tak by som sa do toho pustil. Preto tvoje liecenie je hadzanie hrachu o stenu kedze podmienky v akva su zle cize zakladne predpoklady pre zdrave ryby tam niesu.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod newsted » 19 Okt 2016 13:02 pm

To na obrazku vyzera ako neon tetra disease (nepoznam slovensky nazov), ale moze to byt aj spominany bakt rozpad plutiev. Je to vsak druhotna pricina. Akvarko ti nenakazili nove ryby.
Chyba je, ze si vsetko preprala. Lieciva budu neucinne kvoli nevhodnym podmienkam v akva. Najlepsie co mozes spravit je menit denne 2 litre vody za cerstvu. Zabeh trva cca mesiac, nevieme v akom stadiu je tvoje akva, kedze nemas testy vody. Mozno by zabeh mohli urychlit bakterie (napr Tetra safestart), ale to nie je iste. Lieciva mozu predlzovat zabeh v akva a niektore aj zahubit bakterie. Ryby vacsinou ochoreju ked su v akvariu nevhodne podmienky a to oslabuje ich imunitny system.

Ak osadka akva vyhynie, zaloz akva nanovo, ale urob zabeh predtym ako tam das ryby. Akva, filter, rastliny, trochu jedla a nechaj to bezat cca 4 tyzdne. Viac do hlbky o co ide sa docitas tu na fore.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Hora » 19 Okt 2016 14:48 pm

Erika11 napísal:Mam 20L nano akva od dennerle, mam ho uz roky a donteraz bolo vsetko ok, rybky si spokojne zili. Povodne tam boli bojovnica, 4 neonky. V sobotu som svoje akva zakladala v podstate nanovo.

Aj to muselo mať nejaký dôvod kompletne prečistiť a premyť,spontánne to nebolo.
Základ už povedali a ako píše newsted,nebude to zavlečením novými rybami ale nevhodnými podmienkami vody,hygiena(zabila si si baktérie :arrow: prepraté akvárium),stres,veľkosť akvária,hromadenie čpavku.esha 2000 pôsobí proti pliesňovo-bakteriálne ale s ohľadom na množstvo vody v tom akváriu je predávkovanie skôr možné ako nie a potom v silnejšej koncentrácii pôsobí aj ako dezinfekcia všetkého vo vnútri tzn.s negatívnym účinkom na baktérie.Nie že liečivo je neúčinné,sú to širokospektrálne liečivá ale pomôžu v zárodkoch pri správnom dávkovaní.Za 5 :arrow: 12 je neskoro.
Teraz pomôže len výmena vody.Čakať čo prežije?Neviem,keďže to postupuje ďalej ja by som rybky utratil bez ďalšieho pokusného liečenia,pretože svoje si prežili a imunita je narušená.Začať odznova zábehom, nie len nejaký ten týždeň ako píšeš a s rozumnejším výberom a počtom rýb v budúcnu.Bojovnica je fajn.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Erika11 » 19 Okt 2016 17:52 pm

IMG_4568.JPG
Ano malo to dovod kompletne ho zrusit a zalozit nanovo. Bola som dlhsie odcestovana a ked som sa vratila, akvarium bolo v katastrofalnom stave, kedze sa moja rodina on starat nevie. Ja si zaklady studovat nepotrebujem, venujem sa akvaristike uz zopar rokov. Svoju chybu si velmi dobre uvedomujem o nezabehnutom akva a vsetko okolo toho, ale ryby som nemala kam inam dat, len do novozalozeneho akva. Je mi janse, ze sa ryby mohli niecim nakazit so zanedbaneho akva. A inak bojovnica a krevety sa v jednom akva NEZNESU ani nahodou, bojivnica si z nich spravi ranajky, obed, veceru...strk som premyla cistou vodou, ostatne veci len zbavila zelenej riasy. Rastliny boli nanovo kupovane. Takze o nezabehnutom akvarku uz stacilo, vsetko si uvedomujem a venujme sa skor tej chorobe. Je to rychle a tato neonka to uz neprezije. Rano to bolo ako na tej fotke a teraz to ma skoro po celom chrbte a beta vyzera nasledovne. Nech viem, co to je a ako do buducna tomu predist alebo cim liecit.
Prílohy
IMG_4569.JPG
Erika11
 
Príspevky: 12
Založený: 23 Feb 2012 19:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Hora » 19 Okt 2016 19:11 pm

odpovedala si si sama:
Erika11 napísal: Nech viem, co to je a ako do buducna tomu predist alebo cim liecit.

Erika11 napísal: dovod- Bola som dlhsie odcestovana a ked som sa vratila, akvarium bolo v katastrofalnom stave

Je to o tom,čo sme písali,v budúcnu sa viac venovať a zvlášť tak malému akváriu meniť vodu,neprekrmovať,neprerybňovať.esha zaberá spoľahlivo ale do určitého štádia choroby.

Erika11 napísal: Ja si zaklady studovat nepotrebujem, venujem sa akvaristike uz zopar rokov.

Prečítanie potrieb Neonky červenej by v rozhodovaní aké rybky kúpiť :?: snáď zmenilo tvoj názor pri ich kúpe.
Keď už by si si urobila po svojom,tak aspoň si kúp Tetry neonové,pretože tie vydržia oveľa drsnejšie podmienky ako Neonka červená.
To isté platí o Bojovnici,kde máš jasne napísané,že v prípade zanedbaného akvária s nevhodným zložením vody je otázka času na zaplesnenie plutví.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matus.galan » 19 Okt 2016 19:24 pm

sa ospravedlnujem, ze som sa ozval tak skusenej akvaristke...idem do kuta sklonit hlavu a dam si aspon 10x ocenas a predsavzatie na buduce na prispevky tohto druhu neodpovedat.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Hora » 19 Okt 2016 19:26 pm

matus.galan napísal:sa ospravedlnujem, ze som sa ozval tak skusenej akvaristke...idem do kuta sklonit hlavu a dam si aspon 10x ocenas a predsavzatie na buduce na prispevky tohto druhu neodpovedat.

to tu nepatrí :(
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Erika11 » 19 Okt 2016 19:58 pm

Vobec som nenapisala, ze som skuseny akvarista, ak by som bola, urcite sem nepisem a neziadam pomoc, lebo by som to vedela. A napisala som len, ze sa venujem akvaristike zopar rokov, takze zaklady akvaristiky a ako sa o akva a ryby starat viem, ale zle rozhodnutie alebo chyba sa stane, sme ludia a blbosti robime. Moje neonky uz ziju skoro 4 roky, ocakavala by som uhyn na starobu, ale nie na chorobu, bettu mam 2 roky, tu co som mala predtym zomrela na starobu, tak asi niesom uplne najhorsi akvarista. Chorobu v akva mam prvy krat, tak by som rada vedela, ci sa jedna o nejaku plesen, ktora mohla zacat este v zanedbanom akvarku a teraz len prepukla naplno, pretoze je akva nezabehnute alebo sa jedna o nejaky iny typ choroby a co s tym robit, ake liecivo by bolo na to najlepsie.
Erika11
 
Príspevky: 12
Založený: 23 Feb 2012 19:22 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.