Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Nov 2016 19:05 pm

michelebebe tu máš obrázky podľa ktorých zistíš o čo ide a čo máš sledovať, tak nech to poslúži
Prílohy
697_4.jpg
592614.jpg
289-Color-temperature-in-Kelvin.jpg
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 21 Nov 2016 12:55 pm

Snažím sa niečo poštudovať o teplote chromatčnosti a ako to ovplyvňuje rastliny a som z toho zmätená. Našla som informácie že vplyv teploty chromatičnosti na rast rastlín je zanedbateľný. Našla som aj takú informáciu že ideálne je pre rastliny 3000-6500k. Ale našla som aj také že pod 4000k by sa nemalo ísť. A ďalej som našla že by to nemala byť denne biela, pretože to môže spôsobovať riasy. Našla som aj také že jedna by mala byť teple biela a jedna biela. A potom som našla že ideálne je 5500-6500k. A potom som našla aj také, že teplotu chromatičnosti nemá zmysel riešiť. Tak mám teraz v tom veľký neporiadok.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 21 Nov 2016 14:30 pm

michellebebe napísal:Snažím sa niečo poštudovať o teplote chromatčnosti a ako to ovplyvňuje rastliny a som z toho zmätená. Našla som informácie že vplyv teploty chromatičnosti na rast rastlín je zanedbateľný. Našla som aj takú informáciu že ideálne je pre rastliny 3000-6500k. Ale našla som aj také že pod 4000k by sa nemalo ísť. A ďalej som našla že by to nemala byť denne biela, pretože to môže spôsobovať riasy. Našla som aj také že jedna by mala byť teple biela a jedna biela. A potom som našla že ideálne je 5500-6500k. A potom som našla aj také, že teplotu chromatičnosti nemá zmysel riešiť. Tak mám teraz v tom veľký neporiadok.

už sa motáš informáciami :(
Trubice v tom sete máš,lebo to svieti.
Nechcem písať hlúposti ale myslím,že Juwel má svoje samostatné veľkosti trubíc :!: do krytov a nepasuje tam normálna obyčajná klasická z elektra.Ak to nie je pravda,opravte ma prosím.
Ak chceš vymeniť neony,zmeraj si najprv dlžku svojich,či to je bežnepredajná,aby si nekúpila a nebudú pasovať alebo s jednou ísť do elektra a máš istotu.Na trubici musí byť popísaná watáž,farba svetla,možno druh trubice ak to je akvašpeciál.

Chcem ale povedať,že každý má iný vnem,príjemný pocit na farbu svetla,niekto studenšie,niekto teplejšie.Pri rôzných farbách vyzneje celkovo celé vnútro akvária odlišne (hlavne na sfarbení rybiek to vidno dobre).
Ale ak máš starosť o rast rastlín neurobíš chybu ani pri 865(studená biela) s 6500K alebo 840 s 4000K.Dlho som mal 840tky ale potom som prešiel na 865 a ostal som u nich.Vraj tieto farbou najvernejšie pripomínajú slnečný deň.Teraz mám zloženie 3x865 vpredu a 1x840 ako zadnú.Ale čo som tu čítal,používajú sa aj cez 10 000K v sladkovodnom akva.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 21 Nov 2016 15:15 pm

No to sa mi stáva že keď zháňam o niečom informácie, tak mám z toho potom guláš. To s tými veľkosťami trubíc neviem, ale všeobecne juwel má trubice s rôznymi teplotami ch. Teraz mám v akva 8000K, čo je viac ako odporúčaných 4000-6500k. Ale neviem že či to veľmi ovplyvňuje rast rastlín/riasy, ale nie. Lebo ak by tam bol vplyv minimálny tak to nebudem riešiť, pretože všeobecne sú mi sympatickejšie studené farby svetla. Ale ide hlavne o tie rastlinky.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 21 Nov 2016 16:05 pm

michellebebe napísal:Teraz mám v akva 8000K, čo je viac ako odporúčaných 4000-6500k. Ale neviem že či to veľmi ovplyvňuje rast rastlín/riasy, ale nie.

Máš posadené rastlinky dva týždne,už by si mala vidieť nové výhonky na Valisnérii a nové poschodia na Limnophilách.Ak áno,fotosyntéza funguje a nateraz by som ostal spokojný s tým čo mám.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod marekkl » 21 Nov 2016 16:39 pm

Ja tiez pouzivam trubice 865 znacku philips master a farba svetla je podla mna super a oproti akva specialom a podobne maju bezkonkurencnu cenu takze ak trubice tak urcite nejake 865ky :)
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Nov 2016 22:34 pm

michellebebe napísal:No to sa mi stáva že keď zháňam o niečom informácie, tak mám z toho potom guláš.


Tak ti pomôžem :wink:
Trubice majú dlžku podľa watáže, teda podľa uvedených Watov. Napr. 18W-atová trubica nemôže mať dĺžku 120cm a naopak 36W-atová trubica nemôže mať 60cm.
Pre zjednodušenie, hľadaj trubice s označením 865 a 840. Tie sa používajú v akvaristike najčastejšie a ak nie len tie.
Hora ti naznačil, že sú firmy, ktoré si nechávajú vyrábať trubice tkzv. netypizovanej dĺžky a to preto, aby si zabezpečili zákazníka i do budúcna. Ak kúpiš ich trubicu, budeš musieť potom nakupovať len ich trubice. Verím, že chápeš.
V ľudovej reči (i v obchode) si pýtaj trubicu teplú bielu a studenú bielu. Tieto sa kombinujú v akvaristike. Ešte dodám, že žiadné svetlo za riasu "nemôže" a ak, tak nám len poukáže, že v akváriu nieje rovnováha
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 22 Nov 2016 13:31 pm

No ak by to svetlo až tak neovplyvňovalo riasy, tak by som ho teraz nemenila. Potom v budúcnosti možno hej :) Rastlinky rastú, teda niektoré viac, niektoré menej. Večer dám foto keď bude svietiť svetlo v akva.
A trocha zo mňa opadáva odhodlanie počkať so všetkými bojovnicami až do januára :lol: Premýšľam že by som si samčeka zadovážila ešte pred vianocami (ale až po úplnom zábehu). Len by bolo asi lepšie, ak by som betty dávala do akva naraz v tom istom čase a v tom prípade by som čakala do januára.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod maro-g » 22 Nov 2016 14:34 pm

Juwel má určite vlastné dĺžky trubíc, tam veľa nenašpekuluješ.
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 22 Nov 2016 23:12 pm

foto ako teraz vyzerá akva :)
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Nov 2016 23:14 pm

Mne sa páči! :-)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Pštros » 22 Nov 2016 23:21 pm

pohodka, rastliny pekne, zelene, huste, doobre bude.
Drzim palce
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod matus.galan » 23 Nov 2016 00:46 am

Podla mna to mas velmi slusne :) vsetko ako pisu uz chalani zelene a zdrave nech sa dari.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 23 Nov 2016 10:34 am

Ďakujem :) Prikladám foto plánu. Ešte by som chcela pridať vallisneriu asiaticu vľavo vzadu, a ešte som tam chcela dať jeden druh. Lenže je tak veľa krásnych rastliniek, a nevedela som sa rozhodnúť :lol: Takže pri vallisnerii bude ešte hygrophila difformis. V pravo pri dreve mám zasadený cryptocoryne w. green, a rozhodla som sa že ten presadím do malého akva a dám tam hygrophilu polyspermu (ak sa tam teda zmestí, neviem aké veľké má listy v skutočnosti). A ešte sa mi veľmi páči rotala bonsai a strčila by som ju tam kde je na nákrese biela bodka (medzi vallisneriami a cryptocorynami. Lenže rotale by sa asi bez CO2 nedarilo. Tak to asi nemá význam ju tam dávať :(
Každopádne som zistila že by som potrebovala 2 krát také veľké akva, aby som tam zmestila všetky rastlinky čo sa mi páčia :lol:
Obrázok
Myslím si že bettám by sa v mojom akvárku mohlo páčiť :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 23 Nov 2016 12:03 pm

michellebebe napísal:Ďakujem :) Ešte by som chcela pridať vallisneriu asiaticu vľavo vzadu, pri vallisnerii bude ešte hygrophila difformis.

Myslím,že za pár týždńov sa Valisnérie tak zmiešajú tým,že sa rozmáhajú na všetky strany a sústavne odnožujú,že sa Ti zmiešajú spiralis s asiaticou a nebude vidieť rozdiel.Ja osobne by som sa na Valisnériu vykašlal a otázka krátkeho času (dva mesiace)bude zarastený celý ľavý kút tvojou spiralis.
Hygrophila bude fajn na posadenie,iná stavba listu vynikne.Naozaj pekné.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 23 Nov 2016 12:13 pm

michellebebe napísal:A trocha zo mňa opadáva odhodlanie počkať so všetkými bojovnicami až do januára :lol: Premýšľam že by som si samčeka zadovážila ešte pred vianocami (ale až po úplnom zábehu)

ja som obdivoval to odhodlanie v polke januára :shock: .......................ale vedel som,že aspoň samček bude :mrgreen: určite si dopraj skôr za zásluhy,najlepšie je kúpiť na burze pekného Bojovníka.
A ujovi akvaristovi :x sa ako pozdáva tvoje akva?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod MajoX » 23 Nov 2016 12:49 pm

na to aby si si tie rastlinky udrzala tak ako to mas nakreslene bude treba vela trpezlivosti a snahy a strihat strihat.. ja som tiez planoval rozlozenie rastliniek a teraz tam mam taky mix, vzdy mi je luto tych rastlin ked beriem do ruk noznice, cize to mam nadivoko..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Nov 2016 15:54 pm

michellebebe napísal:No ak by to svetlo až tak neovplyvňovalo riasy, tak by som ho teraz nemenila. Potom v budúcnosti možno hej :) Rastlinky rastú, teda niektoré viac, niektoré menej..

Juwel dava do tychto setov 2x 28w , 8000K? Nie 9000K ?
Ono je to šumafuk. Vidno, ze rastliny rastu aj (nieco menej, nieco viac) pri tejto teplote. A akva vyzera svižne aj vdaka tomu. Nie ako napriklad pri ( podla mna) otrasných - žltkavých 4000 Kelvinoch. :D

Keby ten set mal o nieco väčšiu hlbku ( na ukor vyšky) , tak je aj s tym filtrom, osvetlením (skoro 0,5w / l vody) , objemom.......pre zacinajucich skoro idealny.

A na zaciatocnika to mas dobre nafotene. :!: to nie je až taka samozrejmost.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 25 Nov 2016 08:18 am

Hora - No vallisneria asiatica bude, lebo som ju objednala už predtým :D Neviem čo ujo akvariska hovorí na rastlinky (nehovorila som s nim o tom), ale smial sa na tom že v takomto akva (cca 112l) budem mať len 5 bojovníc a nič iné.
A to že sa mi premiešajú rastlinky mi až tak nevadí. A akva som fotila viac krát a vybrala som potom tú najlepšiu fotku :D
A s tou kúpou bojovníka som trošku zmätená. V BA sa dá zohnať bojovník v hornbachu, akvatere, aquasymbioze, superzoo, burza(exotika) a potom nejakí chovatelia.
Hornbach - keď vidím tých chudáčikov v h. v tým malých nádobkách, tak mi ich je tak ľúto, že by som si jedného zobrala aby mal lepší život. Lenže tým by som len podporila ďaľšie takéto týranie rybičiek. Takže tam by som rybky nekupovala.
Superzoo - vraj v takýchto obchodoch sú staré alebo choré rybičky, takže ani tam by som asi nekupovala. A tiež sú v nádobkách.
Aquasymbioza - to bývajú tiež bojovnice staré/choré? Aj keď je to akvaristický obchod? Ale tiež tam majú bojovníkov v nádobkách.
Akvatera - na akvatere sa mi páči, že bojovnice sú tam v akváriach s inými rybkami, takže nie sú izolovaní v nádobkách. Ale neviem aký zdravotný stav rybiek je tam.
Burza exotika (istropolis) - tam sme sa boli pozrieť na novembrovej burze. Bojovnice tam mali 3 predávajúci, ale z toho jedny boli aj tak akvatera. A tí dvaja boli asi chovatelia.
Chovatelia - úprimne, neviem ako mám hľadať chovateľov bojovníc na nete a tak som skúsila google. Našla som chovateľov v Košiciach alebo v Česku, ale tam by som sa bez auta nedostala.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod MajoX » 25 Nov 2016 11:07 am

Ja som kupil bojovnicu - samca na exotike - stal 2 eura, tu v zoodome ich mavaju okolo 5 eur (a druheho zena vyhrala v tombole). Boli v tych plastovych kelimkoch, ale popravde vyzerali o dost lepsie ako v obchode. Samcov som este nevidel predavat inak, kedze sa neznesu. Samice mal pan spolu vo vacsej nadrzi. Jeden je od zaciatku v pohode, krasny, plava (ma sam akva s krevetkami). Druhy siel do druheho akva k niekolkym tetram a neonkam, zo zaciatku ich obhanal, potom sa mu zlepili plutvy tak ze sa vedel hybat uz len zadnou a bocnymi, dva dni som sa rozhodoval ci mu "pomoct" alebo pockat. Ale pockal som a urobil som dobre. Nejak sa zbavil tych zlepenych plutiev (ci si ich ohryzal sam, alebo mu pomohli tetry neviem), to akva je velmi zarastene (cital som ze to maju radi - travil tam vela casu v hustinach), teraz mu zacali znovu dorastat krasne plutvy a uz zas zacal obhanat ostatne rybky (iba pri krmeni, chce sa vzdy najest prvy). Nejake rady som sa docital aj v tomto blogu http://bettasplendens.blog.pravda.sk/

Drzim palce, su to krasne ryby
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 25 Nov 2016 18:12 pm

Teraz som si všimla že vrcholky limnophili a ceratophyllu mi blednú, ako keby strácali farbu. Je to nedostatkom nejakej živiny?
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Nov 2016 23:39 pm

Skús si ty dať inzerát, snáď sa ti ozve seriozný chovateľ
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod reewiden » 26 Nov 2016 23:57 pm

ja napríklad s akvaterou v rači mam len dobre skúsenosti a aj čo sa týka zdravia rybičiek .. a bojovnice tam mávajú fakt krásne a dokonca aj samičky mávajú krásne vyfarbené, akurát ten môj Beťák ich nezniesol tak museli ísť preč :/
reewiden
 
Príspevky: 15
Založený: 01 Nov 2016 21:49 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 27 Nov 2016 09:09 am

Exotika burza je 17.12., tak tam pozriem bojovníkov. Ak budem mať dovtedy NO2 na nule.
Malý update akvária:
NO2 0,025
NO3 1-5
Cryptoc. stále priesvitnejú a opadávajú listy a bledne mi limnophila (dosť ma to irituje) :x A tak mohla by som začať hnojiť (alebo kedy je dobré začať hnojiť)? Ale riasu mám stále. A taká trochu filozofická otázka: Je vôbec možné sa úplne zbaviť riasy?
Plus som objavila v akva ďalších 5 slimáčikov. Budúci víkend chce ísť mama do aquasymbiózy a ja mám nutkanie zaobstarať si tam cleu helenu, aby mi spravila poriadok s tými slimákmi (teda ak sa mi budúci týždeň zníži NO2 na nulu).
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.