Prísavníky



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Prísavníky

Odoslaťod PeDaM » 28 Dec 2016 22:05 pm

IMG_20161228_194843.jpg
Ahojte.
U mojich prísavníkov sa včera objavili na bruškách takéto biele zakrvavené fľaky.
Vie mi niekto poradiť, čo by to mohlo byť?
Ďakujem.
Prílohy
IMG_20161228_194852.jpg
PeDaM
 
Príspevky: 5
Založený: 28 Dec 2016 21:01 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Prísavníky

Odoslaťod MicPid123 » 28 Dec 2016 23:32 pm

skus to sfotit este raz a bez blesku
MicPid123
 
Príspevky: 95
Obrázky: 0
Založený: 19 Aug 2013 11:59 am

Re: Prísavníky

Odoslaťod PeDaM » 29 Dec 2016 00:24 am

Snáď to bude lepšie.
Mne to pripadá ako utrhnutá koža, ale nechápem, že všetci traja :-(
Prílohy
IMG_20161228_231755[1].jpg
IMG_20161228_231809[1].jpg
PeDaM
 
Príspevky: 5
Založený: 28 Dec 2016 21:01 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavníky

Odoslaťod MicPid123 » 29 Dec 2016 11:49 am

Zatial asi nikto nevie co to je, skus viac opisat spra8vanie ryb, napr ci prijmaju potravu, malatnost... opis viac svoje akvarium co tam mas, ryby (druhy pocet), rastliny taktiez, technika. Postupoval by som takto: zvys teplotu na 28 stupnov, vymen tretinu vody, zapni vzduchovanie a pridaj cca 1 polievkovu lyzicu soli na 50l vody. Pozri si rybicky.net atlas akvarijnich nemoci a pokial najdes nieco co by to mohlo byt riad sa podla navodu na liecbu. Ak nic nenajdes kupil by som nejake liecivo s obsahom malachitovej zelene a methylenovej modrej svojho casu som to pouzival na vsetko napr multi medikal :)
MicPid123
 
Príspevky: 95
Obrázky: 0
Založený: 19 Aug 2013 11:59 am

Re: Prísavníky

Odoslaťod Hora » 29 Dec 2016 12:01 pm

PeDaM napísal:U mojich prísavníkov sa včera objavili na bruškách takéto biele zakrvavené fľaky.
Vie mi niekto poradiť, čo by to mohlo byť?

Podľa toho ako dlho ich máš.
Ak krátko,už mohli byť chytení ale skôr myslím buď
čerstvo založené akvárium(vysoké hodnoty N látok) alebo
nevhodná voda,jej zloženie alebo
nízka teplota alebo
hygiena=čistota(nie doslovná)ale dodržiavanie pravidelných výmen alebo
nejaký spúšťač stresu s následkom vypuknutia choroby.
Možností kopa,info o tvojom akváriu+fotka celého žiadna.

a pokračuj v tejto téme,lebo ich zakladáte nové a nové na jednu otázku dve-tri odpovede a ďalej sa nerozvýja:
prisavnik-ancistrus-identifikacia-choroby-liecenie-t13873.html
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Prísavníky

Odoslaťod newsted » 29 Dec 2016 12:37 pm

Napis ake dalsie ryby mas.
Kedze to maju vsetci prisavnici, typujem to na vnutorny filter. Prisavnik sa schova za filter a tam sa mu to brucho porani. Taketo filtre su napr Eheim 45, ked po par rokoch prisavky stvrdnu a odpadnu a cez diery pre prisavky to nasava vodu.
Skontroluj si filter.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Prísavníky

Odoslaťod Hora » 29 Dec 2016 15:51 pm

newsted napísal:Kedze to maju vsetci prisavnici, typujem to na vnutorny filter. Prisavnik sa schova za filter a tam sa mu to brucho porani. Taketo filtre su napr Eheim 45, ked po par rokoch prisavky stvrdnu a odpadnu a cez diery pre prisavky to nasava vodu.
Skontroluj si filter.

S tým filtrom sa mi nezdá ako mechanické poranenie ale dobre,čisto scifi teoreticky,možno tá konkrétna 45 bola hlúpo riešená-ťahanie vody po rokoch cez odlepené nástavce na prísavky.
Ako denná skrýš je dobré miesto na zašiváreň, čo podobne(Pancierníky,Labeá,aj Bojovnice) využívajú všetky dnové ryby kým sa medzi akva a stenu filtra vojdú,no buď by ho využíval najsilnejší dominant alebo slabšie jedince a dominant mal svoj ,,flek“,ktorý by si chránil.
Chcem povedať,že všetci by rovnaké poranenie nemali a ani nevieme v akej miere to majú ostatní,na akých miestach,v akom rozsahu.
Treba pozorovať dlhší čas a asi hlavne po zhasnutí svetiel budú aktívnejší,sledovať,či sa neobtierajú o predmety v akváriu.
MicPid123 napísal:Ak nic nenajdes kupil by som nejake liecivo s obsahom malachitovej zelene a methylenovej modrej svojho casu som to pouzival na vsetko napr multi medikal :)

Dá sa polemizovať hodiny,čo to môže byť(plesňové,bakteriálne,mechanické-obtieranie a pod.) to by vedel veterinár s mikroskopom(aj to niekedy nie je jednoznačné) ale hneď navrhnúť malachitovú zeleň alebo fmc je odvážne.
Nevieš čo to dokáže,prečítal si nejaký leták na liečenie a posúvaš ďalej.
U tohto druhu ryby :idea: :arrow: prepáč-hlúpe doporučenie.
Tieto liečivá sú silné a značne skorigujú nitrifikačné baktérie.Majú veľkú schopnosť sa osídliť/udržať na povrchu a sa čuduješ,prečo máš stále hore NO2.
Použiť v krajnej nutnosti aj to s obavami bez vidiny uspokojivého výsledku,či to ryby rozplavú ale nie ,,keď nenájdeš nič kúpil by som malachitovú zeleň“ :?: :!:
Náhodou to bude aj to mechanické poranenie a on si bude liať do vody zbytočne silnú dezinfekciu.
U prísavníkov a celkovo rýb u dna by som bol opatrný s malachitovou.
Methylenovú modru skôr a aj to treba vedieť,čo budeš liečiť.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Prísavníky

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Dec 2016 23:23 pm

Hora
Netráp sa, máš pravdu, je to v hygiene akvária.
PeDaM. Ak nedáš foto akvária, tak sa nepohneme. Typujem na zlú filtráciu-filter. Nedodržané pravidlá hygieny akvária. Zvýšené hodnoty čpavku (NO2) ako spomína Hora.
Následkom toho sú ryby stresované a zlyháva imunitný systém. No a baktérie, vírusy nenechajú na seba dlho čakať.
Mimochodom, džali ste v ruke prisavníka? Ak by ste mali túto skúsenosť, tak by ste vedeli, že jeho skoro pancier sa len tak ľahko nezodrie a ani neodrie
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Prísavníky

Odoslaťod prasan » 29 Dec 2016 23:31 pm

Ako píše kolega,zrejme pôjde o bakteriálnu infekciu.Ak sa obratom nezlepšia podmienky v akvárku,tak ryby hynú.Niekedy takáto bakteriálna infekcia má rýchly priebeh a rybám nepomôže ani preloženie do ideálnych podmienok.
Odporúčam časté výmeny vody,teplotu vhodnú pre tieto ryby(takže nie príliš nízku),striedmejšie kŕmiť a čas ukáže.
Môžte skúsiť niečo ako je eSHa 2000,ale pri prísavníkoch to nepreháňať!
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Prísavníky

Odoslaťod Hryzo » 30 Dec 2016 17:56 pm

mne na to v minulosti pomohol bactopur direct, avsak je to skoro ako totalny reset akvaria ... a nechapem, preco riesime dalsiu duplovanu temu navyse bez zakladnych informacii

akvarijne-ryby-choroby-ako-postupovat-ke-chcem-radu-t14331.html
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prísavníky

Odoslaťod PeDaM » 30 Dec 2016 19:29 pm

Ospravedlňujem sa, bol som dva dni mimo domova.
Nejde o profesionálne urobené akvárium.
Má 70 litrov, rastliny sú len umelé, filter Aquael (jeho silu som konzultoval s predajcom, v zhladom na velkosť akvária), filter zároveň aj okysličuje vodu, teplota vody 26,5 st..
V akváriu sú momentálne iba 4 ryby. Tri prísavníky a jeden Karas (u neho začína trošku problém s rozmermi akvária).
Všetky ryby maju cca 5 rokov.
Prísavníky sú kŕmene cca tri týždne krmivom Pleco (od Tetra) Veggie Wafers.
S kŕmením nemajú žiaden problém, dokonca aj ich chovanie je bez zmeny.

IMG_20161230_175700[1].jpg
Prílohy
IMG_20161230_181949[1].jpg
PeDaM
 
Príspevky: 5
Založený: 28 Dec 2016 21:01 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavníky

Odoslaťod prasan » 30 Dec 2016 19:47 pm

Ten filter pri akvárku bez rastlín nemôže stačiť.A hlavne nie pri rybách bordelároch ako sú ancíky i karas.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Prísavníky

Odoslaťod PeDaM » 30 Dec 2016 19:52 pm

prasan napísal:Ten filter pri akvárku bez rastlín nemôže stačiť.A hlavne nie pri rybách bordelároch ako sú ancíky i karas.


To som riešil ako prvé.
Mám už objednaný druhý, ale bude dodaný až 02.01.
PeDaM
 
Príspevky: 5
Založený: 28 Dec 2016 21:01 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavníky

Odoslaťod Hryzo » 30 Dec 2016 20:05 pm

karas je cisty kontajner, ktory do takehoto akvaria (vobec do akvaria ako takeho) nepatri ... vysere snad viac ako zozerie. ked ho das prec a vyliecis prisavnikv, mohlo by ti to fungovat (mozes pridat napriklad bojovnicu alebo hufik malych razboriek, aby si nemal len prisavnikov) ... hodilo by sa ti vsak dat do akvaria aspon par rastlin ... odporucam nenarocnu crytocorynu affinis a anubias barteri nana ... vycucaju nejake nadbytocne ziviny a ked tam nebude ten plavajuci kontajner, tak by ti to mohlo ist aj s tym fiiltrom.
tak ako tvoje anciky, tak aj moje rybky mali take rany, ktore isli az do masa a potom rybky proste umierali. ja osobne by som to liecil ako bakterie niecim bud uz spomenutym, alebo co ti este poradia. a hlavne vymenit polku vody hned ako to precitas a po vymene dat lyzicu (ano polievkovu lyzicu) soli (obyc alebo morska) na podrazdenie koze ryb nech produkuju trochu viac slizu. zajtra vymen opat polku a pozajtra opat, ak uz nezacnes nejaku liecbu. ak zacnes, riad sa podla navodu liecby. ako pisali ostatny, mas pre ryby nevyhovujucu vodu (neviditelne spinavu), ktora im slabuje imunitu.

opat nemas vyplnene bydlisko, ak by si bol napriklad blizko mna, cryptocoryny by som ti bezproblemov aj daroval.

mimochodom, karas je studenovodna ryba nie? myslis, ze sa mu v tvojich 26,5 stupnoch paci? citi sa asi ako pracovnik pri peci v US Steel kosice :-) https://rybicky.net/atlasryb/karas_zlaty
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prísavníky

Odoslaťod prasan » 30 Dec 2016 20:58 pm

Hryzo to vystihol úplne presne.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Prísavníky

Odoslaťod Hora » 30 Dec 2016 21:31 pm

prasan napísal:Hryzo to vystihol úplne presne.

ešte zabudol drevo,to musia prísavníky mať určite.
Hoď im tam vačší kúsok a budú ho ohlodávať hodiny,urob nejaké úkryty z neho alebo bridlice.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Prísavníky

Odoslaťod I.P. Pavlov » 30 Dec 2016 23:23 pm

No ja by som dal rybky preč a začal od znova. (nemám nič proti preliečeniu prisavníkov) Akvárium založiť na novo (bez rýb) a so živými rastlinami. Filter prerobiť na kocku biomolitanu. Filter musí bežať nonstop a akvárium zabehávať po dobu 4-5 týždňov.
Viac tu:
http://akvarijny-svet.webnode.sk/akvari ... e-systemy/
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Prísavníky

Odoslaťod PeDaM » 02 Jan 2017 15:57 pm

Ďakujem Vám všetkým za dobré rady.
Akvárium som ošetril, doplnil živé rastliny, samozrejme drevo, tak uvidíme.
Prakticky so všetkým sa stotožnili aj v predajniach zoo.
V najhoršom prípade začneme od znovu.
Všetkým Vám prajem úspešný rok 2017.
Prílohy
IMG_20170102_143945[1].jpg
PeDaM
 
Príspevky: 5
Založený: 28 Dec 2016 21:01 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prísavníky

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Jan 2017 22:50 pm

Len tá zavojnatka tam trpieť bude :(
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Prísavníky

Odoslaťod noiz » 04 Jan 2017 03:27 am

I.P. Pavlov napísal:Len tá zavojnatka tam trpieť bude :(


dajme tomu prave meno, myslim, ze tyranie zvierat? a bolo by dobre, aby sa na tomto fore konecne zacalo pouzivat aj toto slovne spojenie, pretoze mam pocit, ze drviva vacsina ludi len kyvne rukou.... "ved su to len ryby..." :evil:

btw: ten ancik je na kazdej fotke na rovnakom mieste, zaujimave
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.