Moje prve Iwagumi



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 08 Mar 2017 21:34 pm

Dobry den, moje prve akvarium ktore mam som zalozil v style iwagumi..zhruba asi pred tromi mesiacmi objem nadrze je 100l a vodny stlpec je 40cm. Mam tam asi 25 tetier neonovych 5 tetier cevenoustich a 4 krevetky japonica. Polovica nadrze je vysadena eleocharis parvula a polovica este volna bo hemianthus zhnil a nasledne bol odstraneny :) filter mam externy a svetlo je 1x20w trubica. Co2 je zatial burciak..eleocharis sa rozmnozuje ale len velmi pomaly a farba je taka skorej zelenozlta...urcite to bude nedostatocnym svetlom a ani nebublinkuje...a este pridavam tekute co2 od rataja...chcem nejake rady do zaciatku ako vylepsit mone akvarko...nemeriam vobec nic okrem teploty ktora je na 26stupnov...aku rastlinku by som mal dat do popredia a ako zabezpecit podmienky aby bolo akva prosperujuce...o iwagumi som len cital tak sa mi zijde kazda rada ...dakujem a pokusim sa aj pridat foto ak sa mi to podari. A ano vela o tom neviem respektive len take zaklady pretu uvitam kazdu kritiku aj radu. ;)
Depešak
Prílohy
20170308_202929-01.jpeg
20170308_202941-01.jpeg
20170308_202913-01.jpeg
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod maros12345 » 08 Mar 2017 23:03 pm

Nuž,veľmi slabo si čítal.

Odoslané z LT30p pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Mar 2017 23:06 pm

Buď burčiak, alebo tekuté CO2. Vynechal by so to tekuté CO2, lebo je to nanič náhrada. Rastlinky sú tam ešte slabé a málo, takže to tekuté môže ublížiť rybkám a riadne.
K tomu zábehu, píšeš úprimne? Naozaj to má tri mesiace? Vieš sám, no treba doplniť rastlinstvo, potom to už bude stabilnejšie.
Skús pokukať na rastliny tu:
https://rybicky.net/atlasrostlin/akvarijni/
potom použi toto:
https://sk.aqua-fish.net/rastliny/
ale i toto si prejdi
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... er/all.php

A nakoniec niečo pre inšpiráciu
https://sk.pinterest.com/search/pins/?q ... &term_meta[]=aqua%7Ctyped&term_meta[]=iwagumi%7Ctyped
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod larix » 08 Mar 2017 23:20 pm

Začať s akvaristikou práve prostredníctvom Iwagumi podľa mňa nie je najlepší nápad. Urobiť pekné Iwagumi nie je vôbec jednoduché. Ja by som ti odporučil akvárko prerobiť (resp. doplniť čo najviac rastlín) na klasické spoločenské/rastlinné/nature akvárko a najprv zbierať skúsenosti s pestovaním rastlín, fungovaním procesov v akváriu atď. a keď toto zvládneš, potom sa pokúsiť o Iwagumi znovu. Takto podľa mňa budeš iba sklamaný, že to nie je ono a akvárium ti namiesto radosti bude robiť starosti.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 06:27 am

Dakujem pekne za rady :) a ten burciak mam od vcera a naozaj ma akvarko tri mesiace :)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 06:40 am

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... m-50w-a801

To bu som chcel tiez do 10 dni kupit
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 07:30 am

A pokusim sa zohnat aj Micranthemum umbrosum 'Monte Carlo' a ten nasadim na ten cely predok
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod maros12345 » 09 Mar 2017 09:56 am

Napíšeš aký máš substrát a či máš výživné dno. Rastliny určite nebude problém kúpiť.Ale prv než kúpiš,prečítaj si o ich nárokoch na svetlo a CO2.Ja osobne by som pridal aj svetlo.
Popozeraj si počet skál a zhruba rozloženie. Takto v jednej čiare to neni pekné.No máš čo robiť, nech sa darí.


Odoslané z LT30p pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 10:30 am

Dakujem za radu kusok vyssie som dal link na svetlo ktore budem kupovat je to 50w led.a substrat napisem az pridem domov.ok kamene skusim poprehadzovat a pripadne aj nejake pridat.ale velmi pekne dakujem za kazdu jednu radu :)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod matus.galan » 09 Mar 2017 10:44 am

Ahoj,

No Iwagumi to nie je asi trebalo viac citat a studovat ale to nevadi.
Skus kuknut youtube napr. https://youtu.be/ySDbhdIWPMQ aby si videl ako sa vyzera cca iwagumy lejaut.

Velky problem je, ze tam nemas ziadne rastliny. To co ti tam rastie je ako keby si tam nemal nic. Budes potrebovat nakupit poriadne rastlin a urcite aj doplnit substrat a tekute akoze co2 uplne vyrad.

No mas co robit..hlavne si to musis vyskladat mimo akva ako co asi, potom kupit kopec rastlin a potom to vyskladat...inac dufam,ze mas dalsie akva aby tvoje ryby z tych prerabok uplne .... ak este do vtedy vydrzia.

Drzim palce.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 10:52 am

Ok vsetko vyhodim a zacnem od znova..tak aky substrat a rastliny by ste mi odporucili?
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Mar 2017 11:29 am

Depešak : Mohol by si POTOM doplnit info typu .
- rozmery :
-objem :
-datum založenia :
-svetlo :
-filter :
-substrát :
...

PS.
Tí ,čo vedia síce nehovoria ,ale kto sa vyzná v iwagumi ,tak verím ,že poradí...... enjoy the silence ,la la :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 11:30 am

Len pred tym nez to urobim tak budem vdacny za kazdu jednu radu ci inspiraciu ;)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 12:01 pm

No objem je 100l
Vodny stlpec je 40cm
Dlzka 80cm
A hlbka 35cm
Svetlo mam t5-20w ale bude nove LED 50w
Substrat je JBL aqua soil
Filter je aquanova NCF-1000
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Mar 2017 18:19 pm

No,nazdar :)
Ono,80x40x35 je 112 litrov ? či.. To je také to vypuklé akva, či rovné?
______________________

Predpokladám, že vieš, že Iwagumi (Iwa - kamen /gumi - útvar) pochádza z Japonska, starých japonských záhrad, kde majster sedel roky a roky pred nejakou kompozíciou a potom ho osvietilo a povedal : Tento kamen jemne posunúť... Harmónia. Dlhá cesta pokory.

A tento , pre Európana tak odlišný svet, preniesol do akvaristiky nebohý Takashi Amano. Ide o mierku. V patričnej mierke preniesť tento vnem do obmedzeného priestoru akvária.
Ide o kamene. Kamen je absolútne dominatný a rastlinstvo ho len podporuje. Rozloženie ,správne rozloženie kamenov je alfa - omega celého snaženia.

Kedže sa používa istý druh povedzme kobercových, pomaly rastúcich rastlín, tak aj biologické procesy odbúravania škodlivých látok sú "háklivejšie" ako napr. pri stonovkách. Z toho pramení zložité vyladovanie pomeru svetla, živýn, príp. CO2-

U teba vidím málo kamenov , špatnú mierku a ešte horšie rozloženie. :mrgreen: - sorry.
Načo sadiť Eleocharis dozadu, za kamene, kde ich nikdy nebude vidno?

Ako bolo spomínané, je to náročná disciplína (prečo si si to zvolil ako svoje prvé akva :) ?) a treba si to patrične natrénovť na suchu.Často sa kamene lepia, podkladajú, rôzne fixujú a inak upravujú, aby bol ten želaný efekt. Svieža zelen a húfik rybiek to potom len umocní.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 18:29 pm

Je to to vypukle :) no iwagumi som si zvolil lebo sa my strasne paci a chcem take :)) ok tak dokupim kamene a skusim to cele poprerabat substrat asi menit nebudem mam ho tri mesiace len popridavam..nedaval som na spodok tych tisic druhov vselijakych praskov ktore tam sypu borci na youtube tak dufam ze to moc nevadi ale na spodu je nejaky vyzivny substrat od rataja...za dva tyzdne my prijde nove svetlo ledka 50 watt...potom kupym aj niekde kamene a skusim to odznova asi budem musiet cast toho eleocharisu vytrhat aby som tam mohol polozit kamene...urcite dam fotky po prerobeni a potom sa tesim na vase postrehy..ak som na nieco zabudol upozornite ma prosim aby som zasa neurobil nejake chyby ;) dakujem Vincent..;) inak co som pozeral na nete tak v iwagumi akvariach su tak tri az pet kamenou ale pridam viac len by to chcelo nejaku dobru inspiraciu
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 18:39 pm

Jo a zly pomer si myslel ze tam mam dat väcsie kamene?
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod matus.galan » 09 Mar 2017 18:41 pm

Ja mam pocit, ze sa moc ponahlas.
Mal by si sa zastavit, precitat si a pozriet videa o zalozeni IWAGUMI lebo mam pocit, ze si myslis, ze ked len tak naskladas kamene na substrat ako mas teraz a poprsadas co mas tak to dosiahnes.

Treba si pripravit hard scape, najlepsie na sucho a kedze mas akva uz aj s osadkou tak bud ju presunies inam a v tomto budes skusat co a ako alebo to budes robit mimo v nejakom vyhradenom priestore kde si vsetko osadis ako by to asi malo byt, potom si predstavis co a kde asi bude rast (nie kazda rastlina ma rovnaku vysku a nie kazda vyzaduje revnake podmienky)

Ked to mas tak urobis hardscape v akva a potom na to kukas a stelujes kym to nebude ono, potom objednas rastlinky a ides.
Ty miesto toho uz objednavas svetlo ale este nemas ani zaklad, nemas rozhodnute ake reastlinky pojdu a kam...

Momentalne ako som ti uz pisal s tymto postupom vyhoris a nakoniec skoncis s tym, ze z toho bude klasicka akva kde bude vsetko mozne ale nie IWAGUMI.

No drzim ti palce.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 18:45 pm

Asi mas pravdu kokos...toto ma nenapadlo dat si to tam a skusat..ja sa fakt ponahlam a cakam ze za dve hodky budem mat hotove iwagumi..ale to sa asi mylim..rybky dam kamosovy do akva a ja budem skusat teda...dakujem za rady chalani
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod radorado » 09 Mar 2017 19:50 pm

Nahodou toto je jedine 2D iwagumi na svete :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 20:39 pm

:)))))) no aspon nieco teda :)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 09 Mar 2017 21:16 pm

Len mam teraz dilemu troska ci budem musiet vyhodit cely ten substrat aj s eleocharisom a kupovat novy alebo ci mozem nechat toto aj s rastlinkou a kamene polozit aj na nu ak bude treba...
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod matus.galan » 09 Mar 2017 21:53 pm

zbytocne nieco riesis.
Sak ich vytiahnes pomaly so substratu a zasadis inde.

Ako som ti pisal kuk ako vyzera take iwagumi a uvidis ze tam toho substratu budes potrebovat viac.
Tam to ide odpredu dozadu do kopca a skladas to postupne nad seba.

Stale ma napada, ze by si mal ist do normalneho prirodneho akva, prejst si tym, naucit sa co a ako funguje. Naucit za pridavat prvky pre rastliny ak bude treba, mozes skusit s pridavanim CO (rozpravam o dutch style ak si to najdes) a potom ked uz budes mat nejake skusenosti uz budes vediet do coho ist, co nakupit, ake a kolko kamenov, aky zaklad atd atd...usetris si peniaze aj sklamanie.

Ono to na zaciatok iwagumi vyzera fakt jednoducho ale zasa az tak lahke to nie je a aj ked sa ti podari hardscape este moze nastat kopec problemov so zabehom, rastom, riasy...
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod vincent van gogh » 10 Mar 2017 14:47 pm

Depešak napísal:Jo a zly pomer si myslel ze tam mam dat väcsie kamene?

Ano. Sú v pomere k velkosti akvária stratené.

Inšpirácie máš v dnešnej dobe na nete neúrekom. Ak ti tak iwagumi imponuje , stačí si vybrať nejaké "vzorové" kusy a kludne to urobiť podla nich.
Niekolko poznámok , čo teraz ? Ten zabehnutý substrát určite ponechať. zožen viav kamenov. Ak sa dá aj väščie kusy. Lepšie sa ti bude kombinovať. To si spravíš také provizórium rozmerov akvária napr. na stole a budeš skúšať a skúšať. Rôzne varianty. Nie je zlé si to fotiť z rovnakého miesta.. Jednak človek môže na tú správnu kombináciu zabudnúť, jednak - ak má človek tú potrebu- môže o tom verejne diskutovať. Ze je trpezlivosť namieste ,je samozrejmé... :)
To je jedna rovina.

Druhá a tá podstatná rovina je, či to akva bude - a ako -fungovať. Nechcem dramatizovať ,však nakoniec aj zlá skúsenosť je skúsenosť a často výživná, ale : Priznávam ,mám isté obavy, či si to vieš vôbec predstaviť....ako spieva Robo Grigorov.. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.