Zacat odznova ? 26L



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod jaabra » 12 Apr 2017 16:54 pm

Ahojte,

Obraciam sa na Vas s prosbou pri vybere vhodnych ryb do 26L akva kde vypukla invazia Ruduchy alebo vobec tam ryby nepchať a zalozit akva na novo .. ( chcem prisposobit vyber ryb vode , nie vodu rybam kedze v takom malom akva by to bol asi problem pre mna bez dost skusenosti )

Moja predstava zlozenia ryb - Ancistrus , Pancéřníček panda , Neonka červená alebo Tetra neonová , Krevetka japonská

Zalozene akva ma 5 tyzdnov . Na zaciatku som ho asi dost prehnojil - vytvorila sa pravdepodobne RUDUCHA ( hnojivo Tetra Planta Min a Start ) + po 1. tyzdni dodavanie CO2 ( kvasnice ) ktore som zrusil na zaklade par precitanych prispevkov tu ( v blizkej buducnosti planujem CO2 z TIBI kristalikov )..

Info o vode + akva ( merane tetra pasikmi - ano viem nieje to spolahlive ale momentalne jedine co mam )

Vymena vody prve 4 tyzdne 2x do tydna cca 30% / teraz raz tyzdenne
Filtrácia cez biomolitan / nonstop
Ohriev vody na 23°C / na noc vypinam / neviem ci robim dobre
Osvetlenie T8 Trubicov 15 W / na zaciatku 10-12 hodin teraz po vypuknuti invazie riasy 9
GH - 8d , KH - 17d , PH - 7,2 , CL - 0 , NO3 - 12mg/l , NO2 - 0mgl
Dno akva - Tetra Active substrat + štrk ( male zrna )

Rastliny - Lobelia cardinalis small form , Marsilea crenata , Cryptocoryne wendtii 'Tropica' , Echinodorus uruguayensis , Bucephalandra green wavy .. Rozhodol som sa experimentovat s rastlinami kedze Lobelii sa pekne dari a bola mi predana stym ze potrebuje hnojenie a CO2 narozdiel od bucephalandry ktora podla predajcu nieje moc narocna ..

Dakujem vopred za odpovede
jaabra
 
Príspevky: 12
Založený: 02 Apr 2012 11:49 am
Bydlisko: Prievidza , Banská Bystrica

Reklama

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod matus.galan » 12 Apr 2017 18:19 pm

Ahoj,

ja sa zameriam zatial len na osadku ktoru si popisal a osobne tam nedavaj ani jedno co si napisal.
To akva je vhodne tak pre krevetky, Bojovnicu alebo zopar malych borarasiek.

Najlepsie bude sa zastavit a prestat robyt velke radikalne zmeny takto naraz. pri takom malom akva ako si si mohol uz precitat je vsetko uplne ine. Taktiez treba hodit foto akva.

Na osadku momentalne zabudnit, daj akva do normalneho funkcneho stavu a potom sa mozeme zamerat na nejake mensie vhodne alebo mensiu vhodnu rybku do tvojho nano akva.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod jaabra » 12 Apr 2017 18:47 pm

Uz som prestal zasahovat do toho , jedine co robim je ze cistim rastliny od riasy a menim vodu + do odstatej vody nalievam Aqua safe , ziadne ine chemikalie nelievam .. a pripajam teda fotku ..

Dakujem zatial
Prílohy
akva2.jpg
jaabra
 
Príspevky: 12
Založený: 02 Apr 2012 11:49 am
Bydlisko: Prievidza , Banská Bystrica

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Apr 2017 22:22 pm

Netreba ani aqua safe a ani podobné prkotiny. Normálne nechaj akvárium pracovať bez rýb, bez živočíchov aspoň 4 týždne a viac. Meň 1/3 vody a hotovo.
No a pridávam sa k matus.(ovi) galan, rybky tam nedávaj, iba ako radí 1 bojovnicu (bettu) a dosť.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod vincent van gogh » 13 Apr 2017 16:14 pm

jaabra napísal:Ahojte,

Obraciam sa na Vas s prosbou pri vybere vhodnych ryb do 26L akva kde vypukla invazia Ruduchy alebo vobec tam ryby nepchať a zalozit akva na novo ..

Zatial premyslieť osádku do tak malého akva. Napr.: Microrasbora erythromicron, Boraras uropthalmoides, Boraras brigitae, Microrasbora galaxy...Nanovo zakladať akva nie je nutné. Aspon z tej jednej fotky. Foto CELEHO akva by nebolo?

Ruducha je pliaga. Príčin vzniku je x. Nadbytok živín, príliš silné prúdenie vody,slabo prosperujúce a hlavne málo rastlín,príliš vela Fe, málo CO2 .....A na zábeh si dost dlho svietil.

Do malých akvárií je vhodné dávat malé ryby a aj "malé" rastliny. Napr. :Cryptocoryna parva, Hemianthus callitrichoides, Sagittaria pusila, Staurogyne repens, Pogostemon helferi, Micrantheum micranthemoides, Machy....

Aqua safe ,napr. 4ml/10l vody určite nič nepokazíš, záleží od vstupnej vody. Inak je to pomerne zbytočné. Podobne aj ohrievač. Záleží na teplote v interiéry..

Strk píšeš, že malé zrná. Ale taký Hagen 1-2mm je ešte lepší,´....Aj frakciou aj farbou , oproti tomu čo tam máš.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod jaabra » 14 Apr 2017 14:42 pm

Ano o ruduche a riasach som tu dost precital ze dovodov vzniku moze byt X ako pises ... U mna mozno prave to hnojenie hned po zalozeni ..
O osadke si radsej neham poradit , moju predstavu som pisal vyssie ale necham si urcite poradit , sak predsa preto pisem sem ..
Prikladam fotku celeho akva na posudenie ..
Dakujem zatial za rady ;)
Prílohy
IMG_20170414_143214.jpg
jaabra
 
Príspevky: 12
Založený: 02 Apr 2012 11:49 am
Bydlisko: Prievidza , Banská Bystrica

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 14 Apr 2017 16:41 pm

V tomto akváriu by ti akékoľvek mini rybky stáli na jednom mieste, takže by ťa to skoro prestalo baviť. Skús naozaj krevetky. V dnešnej dobe je ich široká paleta a zároveň pestrosť ich zafarbenia je naozaj bohatá. Sú to neúnavné živočíchy, pohyblivé a sú v každom mieste akvária. Naviac sú nenáročné a množia sa rovnako dobre.
Akvárium je určite v pohodičke, vytkol by som akurát hrubý substrát-piesok. Mini akvárium= mini zrniečka piesku. Je potom i dojem väčšieho akvária. No a poteš sa trocha pohľadom



Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod Hora » 14 Apr 2017 21:18 pm

Vyskúšal by som vypnúť cez deň ohrievač a sledoval teplotu vody.Ak neklesne pod 21-22 ani by som ho nepoužíval.Na tom prednom skle nepasuje.Teplomer má svoje odchýlky tiež.Výhoda krytov je aspoň tá,že držia teplo zo žiariviek a ohrievajú vodu,ty máš ale otvorené,tak preto si to odsleduj.
15W T8 je silná na tvoj objem ale svetlo je vyššie od hladiny,tak sa svetlo zjemní,no aj tak 12hod. je určite veľa.Uprav ho na časovacích hodinách s prestávkou vo svietení ako si doma ráno-večer (4,2,4 / 4,2,5 a pod.).
Približnú hodnotu pH,tvrdosti vieš,rybkám ako Boraras urophthalmoides,Corydoras pygmaeus vyhovuje.Sú to živé rybky.
CO2 v tvojom objeme a skúsenosťami ešte neskúšaj a už vobec nestabilný burčiak,tibi.Kolísanie je pre ryby horšie ako tieto stabilné hodnoty vody.Aj to kolísanie može byť jeden následok štetinky.Hnojenie pri nenáročných rastlinách nepotrebuješ,niečo nahnoja rybky,max.daj do štrku výživné tablety,čo vydržia podporovať rastliny dlho ale nesmieš ryť veľmi do dna,lebo sa tie živiny dostanú do vodného stlpca a zasa bude problém s riasami.No a základ pravidelné výmeny, neprekrmovať a neprerybniť.

Závesný filter má dosť silný výtok podľa počtu vzduchových bublín vo vode,čo nebude vyhovovať tým malým rybkám,skús ho zjemniť nastoknutím molitanu aj na sací koš.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod jaabra » 18 Apr 2017 16:03 pm

Svietenie som upravil na 4 hodiny rano ( od 8 do 12 ) potom dve hodiny vypadok a od 14 do 19 ..
Zo zaciatku mal dost kvalitny tah ten filter ,len teraz ako som vybral z tade nejake granule ( coz sa domienavam ze bolo aktvivne uhlie ) a namiesto toho dal molitan tak nema uz taky , hladinu nečerí a voda sa nezda zeby moc cirkulovala ..
Skor som chcel docielit akva s bujnou vegetaciou ..
Vyskusam este dalsie tyzdne vymienat vodu tak aspon 2x do tyzdna 30 % a som zvedavy ci to pomoze nieco ..
Zatial dakujem ;)
jaabra
 
Príspevky: 12
Založený: 02 Apr 2012 11:49 am
Bydlisko: Prievidza , Banská Bystrica

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod Hora » 19 Apr 2017 09:52 am

jaabra napísal:Na zaciatku som ho asi dost prehnojil - vytvorila sa pravdepodobne RUDUCHA ( hnojivo Tetra Planta Min a Start ) + po 1. tyzdni dodavanie CO2 ( kvasnice ) ktore som zrusil na zaklade par precitanych prispevkov tu ( v blizkej buducnosti planujem CO2 z TIBI kristalikov )..

Pridal som dnes(pozri) nové foto môjho 30l,ktoré mám založené od začiatku februára s krevetkami,Boraraskami,slimákmi.Behom pár týždňov zarástlo,denne mením 1-1,5l vody aj to len kvôli odsávaniu hnedých kotuliek.
Netreba nič :arrow: ani hnojiť ani CO2 ani väčšie výmeny vody.
Len čisto machy,minimálna údržba,zelené budeš mať ako plánuješ a dosiahneš jemnejší výzor ako s tými rastlinami,čo máš a dorastajú aj 70cm,jednoducho nepasujú do 25l.Len si narobíš problémy s riasami a prestane ťa to baviť.
Vodu máš dobrú,tak by som využil a nesílil meniť hodnoty v takom malom akváriu.
Ak pociťuješ potrebu hnojiť,cočkovať chápem :wink: ja som tým prešiel(musel som) podobne.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod jaabra » 19 Apr 2017 16:46 pm

O take nieco by som sa aj ja chcel posnazit , samozrejme ale aj stymi rastlinami , zatial som neoblomny :D a akvarium mas pekne ;) ..
Uz teraz ma ta ruducha vytaca dost ale neham tomu este cas - mesiac ,2 alebo 3 ? Neviem uvidim ..
Vyskusam aj ja dodavat castejsie v mensom mnozstve cerstvu vodu ako ty ... Praveze nechcem prisposobvat vodu rybkam ale naopak :) ..
A stym hnojenim , ja potrebu nemam ale rastlinky ocividne ano :P
A dakujem znova rady :)
jaabra
 
Príspevky: 12
Založený: 02 Apr 2012 11:49 am
Bydlisko: Prievidza , Banská Bystrica

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod newsted » 19 Apr 2017 17:41 pm

Ja len mala poznamka, ak pouzivas ten ohrievac, tak ho daj horizontalne, co je vsak dolezitejsie, drviva vacsina ohrievacov musi byt kompletne ponorena. Vo vrchnej casti byva termostat, ktory sa ti nad hladinou nemusi spravne vyp/zap. Vidim, ze mas Tetra aps pumpu, nie je nutne ju pouzivat. Ak ju predsa pouzijes, bud urob vyssi obluk cez hladinu alebo pouzi spatne ventil (check valve) aby sa ti voda nenatiahla spat ked ju vypnes. Mne ruduchu spolahlivo likviduju hladne amano krevetky.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod jaabra » 23 Apr 2017 14:06 pm

newsted napísal:Ja len mala poznamka, ak pouzivas ten ohrievac, tak ho daj horizontalne, co je vsak dolezitejsie, drviva vacsina ohrievacov musi byt kompletne ponorena. Vo vrchnej casti byva termostat, ktory sa ti nad hladinou nemusi spravne vyp/zap. Vidim, ze mas Tetra aps pumpu, nie je nutne ju pouzivat. Ak ju predsa pouzijes, bud urob vyssi obluk cez hladinu alebo pouzi spatne ventil (check valve) aby sa ti voda nenatiahla spat ked ju vypnes. Mne ruduchu spolahlivo likviduju hladne amano krevetky.


Ten vzduchovac pouzivam len ked sa mi objavi biely povlak na hladine alebo bublinky.. inak skoro vypnuty :) .. a ohrievac momentalne tiez mam vypnuty vodu mam cca 23 stupnov bez neho :)
jaabra
 
Príspevky: 12
Založený: 02 Apr 2012 11:49 am
Bydlisko: Prievidza , Banská Bystrica

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod snajprik » 24 Apr 2017 08:55 am

Máš pekne akvárium, vyhoď ohrievač ten je na prd. Na závesný filter kúp penu, napríklad s bublifuku za cca 1€ a nasaď na nasávanie s tím 10x zvýšiš účinnosť filtra a zabrániš nasatiu drobisku. Osobne by som ti odporučil razborky či živorodky slične. Na riasu sú dobre neocaridina krevetky majú všetky farby. Ak sú pre teba príliš malé tak bojovnica tam môže plávať na miesto nich.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod Pavol.Rovenský » 22 Júl 2017 22:12 pm

Dobrý deň, chcem sa opýtať hlavne skúsenejších akvaristov.. čo si myslia o výmene dna (vymeniť pálený íl za štrk) , s tým, že v externom filtri by boli baktérie zachované? Hrozí vystúpenie hodnôt ako amoniak či dusitany? Či sa akvárium naviaže na osádku baktérí z externého filtra a frčí sa ďalej? čo sa týka rastlín, tak tie sú prichytené na kameňoch, tak tam nie je prakticky žiaden aklimatizačný šok (vytrhnutie zo substrátu a následne zasadenie) Prosím dajme mi vedieť svoj názor ASAP, chcel by som ti urobil už tento týžden. Inak robím to preto, lebo mi bujnie v akva staghorn a BBA. Urobil som všetko čo som mohol urobiť pre ich odstránenie... ale myslím, že ich drží pri živote bordel z dna, aj keď som podstivo odkaloval každý týždeň... ďakujem za rýchlu rekaciu
Pavol.Rovenský
 
Príspevky: 16
Založený: 19 Sep 2015 12:43 pm

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod matus.galan » 23 Júl 2017 02:15 am

Ahoj, ja som menil komplet dno v akva a nebol problem. Mal som tam tropica substrat a to je po case ine blato na dne:) ako taka blatova platna. Najprv islo co najviac vody z akva do prepravky kde som presunul ryby, rastliny a zapol filter. Nasledne som z akva dostal vsetko prec. Dal nove dno, dal korene a rastliny, napustil cerstvu vodu z vodovodu a doplnil vodu z prepravky a presunul osadku.

Vsetko hladko bez problemov a tom mam pandy, krevetky, tetry ohnive., otikovia, vsetko v pohode ak neurobis blbost.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod jaabra » 13 Mar 2018 13:41 pm

Ahojte nechcem vytvárať ďalšiu moju tému tak sa pýtam tu.

Chcem si založiť nové akva 96 - 112 L - klasické rozmery , jednalo by sa o prevažne rastlinné akva s menšiny rybami ako borarasky + krevety.
Zo začiatku určite menej náročné rastliny + machy
Filter mám tetra ex 600plus - pravdepodobne ho nechám chvíľku zabehnut v druhom akva
Nejasno mám v substrate a osvetlení
- substrát - Rataj profisoil - je dobre ho použiť pod niečo alebo bez ? Pripadne vaše odporúčanie - ADA je pre mna asi zbytočný luxus
- osvetlenie - ísť do T5 svietidla alebo Chichiros LED A801 / 601M , pri led má láka možnosť redukcie osvetlenia , len zasa neviem či sa držať starého známeho W/L

Veľa čítania mi spravilo veľa nejasnosti v týchto dvoch veciach :D

Ďakujem vopred za rady ;)
jaabra
 
Príspevky: 12
Založený: 02 Apr 2012 11:49 am
Bydlisko: Prievidza , Banská Bystrica

Re: Zacat odznova ? 26L

Odoslaťod matus.galan » 14 Mar 2018 00:15 am

jaabra napísal:Ahojte nechcem vytvárať ďalšiu moju tému tak sa pýtam tu.

Chcem si založiť nové akva 96 - 112 L - klasické rozmery , jednalo by sa o prevažne rastlinné akva s menšiny rybami ako borarasky + krevety.
Zo začiatku určite menej náročné rastliny + machy
Filter mám tetra ex 600plus - pravdepodobne ho nechám chvíľku zabehnut v druhom akva
Nejasno mám v substrate a osvetlení
- substrát - Rataj profisoil - je dobre ho použiť pod niečo alebo bez ? Pripadne vaše odporúčanie - ADA je pre mna asi zbytočný luxus
- osvetlenie - ísť do T5 svietidla alebo Chichiros LED A801 / 601M , pri led má láka možnosť redukcie osvetlenia , len zasa neviem či sa držať starého známeho W/L

Veľa čítania mi spravilo veľa nejasnosti v týchto dvoch veciach :D

Ďakujem vopred za rady ;)


Zla tema.
Ak uz vies ake ides kupovat alebo uz mas akva, otvor si novu temu do ktorej napises co planujes a co potrebujes. Nasledne v nej budes dalej pokracovat ako tu mozes vidiet ako kazdy dalej prezentuje svoje akva a riesi otazky ktore pridu dalej kde kazdy bude moct vidiet co mas, ako to funguje atd..a podla toho ti lepsie poradi. Ibaze si tu len na to aby si dostal odpoved na tieto otazky a ides prec. Takto ako si to napisal zahltis inu temu kde sa bude riesit substrat ktory je uz tiez v inej teme samostatne, osvetlenie to iste...vsetko uz ma svoju temu. Preto bud to napis samostatne do kazdej temy alebo si otvor svoju vlastnu pre akva.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.