Moje prve Iwagumi



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod vincent van gogh » 13 Apr 2017 15:54 pm

radorado napísal:Ziletku nie!

Žiletkovú škrabku kludne , len nesmie pod ostrie nabrať mikrozrnká a hurááá hore-dolu....


Depešak napísal:Rastlin je tam desat kosikov a ono to uz pomalicky zacina odnozovat tak verim ze to zhustne...chce to asi troska casu teraz je stvrty tyzden od zalozenia v sobotu to zastrihnem a uz to snad zacne hustnut...mam tam len jeden druh zarial ani viac nechcem este pockam aspon dva mesiace a bude to lepsie uvidis ked to zacne hustnut

Pomaličky odnožujú...No, aj to je cesta: pomaly čakat a čakať..... Dalšia možnosť je jednoducho dokúpiť.

Mohol by si dať foto celého akva. Ten filter ,sa mi zdá,je furt nejako divne nainštalovaný... :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 14 Apr 2017 20:24 pm

Nemam sa kam ponahlat tak si to pekne necham pomalicky zarast aspon z toho budem mat vecsiu radost ;)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 14 Apr 2017 21:42 pm

Mam este otazocku ..ked pustam burciak bublinky priamo do nasavania filtru je nejaka moznost poskodenia filtra?
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod matus.galan » 14 Apr 2017 22:02 pm

Ak ides do nasavania miesto do vystupu tak jedine co moze byt problem je zavzdusnovanie filtra. Nemyslim si,ze by tam mal byt iny problem.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Hora » 14 Apr 2017 22:19 pm

Depešak napísal:Mam este otazocku ..ked pustam burciak bublinky priamo do nasavania filtru je nejaka moznost poskodenia filtra?

nie,ani baktériam to nevadí,lepšia využiteľnosť-rozpustiteľnosť CO2
je to nestabilné riešenie,radšej bez CO2 ako burčiak ale vyskúšať treba
sleduj DC hlavne ráno pred rozsvietením a pri čerstvej náplni
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 14 Apr 2017 22:22 pm

Dakujem ;)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Stewie » 15 Apr 2017 08:13 am

Jednalo sa o problém s riasami ale v bode č.1 je to rozpúštanie do filtra celkom zaujímavo popísané a vzhľadom na to že mr.Adam Votava má s rastlinnými akváriami dosť skúseností myslím že sa tomu dá veriť.

(ČAPA) Český Aquascaping Přírodních Akvárií
Adam Votava Řeší se to všude ten samý problém dokola.A vždycky to začne tím, že se někdo řídí úplně zcestnými články na rostlinných akváriích nebo doktorem meristémem, které jsou špatně přeložené, zavádějící a s jasným cílem Vám prodat co nejvíc blbostí...Teď přímo k věci - pokud u výše popsané nádrže vyloučíme tvrdou zdrojovou vodu, pak je problém v několika věcech 1) Rozpouštění CO2 přes filtr na jeho sání - okyseluje se prostředí uvnitř filtru, bakterie fungují méně, mnohdy jiné druhy. Takže ten difuzor na stěnu kde je teď Twinstar. Filtr by měl být tak silný, aby bublinky z difuzoru srážel ke dnu a bylo vidět jak cestují po akváriu. Twinstar by na tom měl být obdobně. 2) Svícení 7 hodin denně do tahle vybydlené nádrže je jedne z důvdů zelených řas - stáhnout na 6 hodinn denně společně s CO2. 3) Hnojení - začít s nízkou dávkou mikro prvků - je jedno zda profito/tropica nebo seachem. Kladně stačí doporučené dávkování rozdělené na denní dávky, když to přepálíte, vyskáče ruducha a přisedlé řasy. Makro - přidávat dusík ve snadno dostupné formě (klidně se zastavte u nás na showroomu, dám Vám na zkoušku směs, kterou používáme na všech našich nádržích), v denních dávkách, s tím dusíkem by měl jít ruku v ruce vždy sprvné poměr draslíku, hořčíku, vápníku. Ideálně by jste měl naměřit ve vodě něco mezi 10-25mg NO3/L. Předávkovat dusík dá mnohem více práce než cokoliv jiného. Fosfor vůbec nepřidávejte (hlavně v tomto stádiu), nechte ho jako limitní prvek růstu, dost ho dodají samy ryby, krevety a zbytky rostlin. Když ho přidáte do nádrže,kde je aktivní substrát, okamžitě ho naváže a testy ho nenaměříte. V praxi ale jen přidáváte další a další semtex na kouli semtexu co pak bouchne v podobě zelených řas a sinic - dojde k eutrofizaci jako v rybníku. Když už někdy hnojit fosforem, tak až když je nádrž bez problému a rostliny začnou stagnovat. Nicméně při modelu hnojení s limitováním fosforu roste vše v rozumném tempu, nebudete mít problém s údržbou. 4) Když tedy upravíte výše zmíněné, dokupte rostliny, pořádně to osázejte, přidejte tak 30ks krevet japonica a třeba pár Gar či Sae, případně nasaďte 4násobnou dávku kvalitního tekutého uhlíku po dobu 10ti dní na štětičku a za pár týdnů budete mít po problému.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod chuanvaldes » 15 Apr 2017 08:24 am

A nebude lepšie to riešiť inak? Napríklad cez flipper? Já u "Roots&Stones" takto fungujem už dlho. A na flipperu som fungoval i s bombou. Ja miešam burčiak takto, 900ml vody + 200g cukru + 1,8g sušeného droždia. Bublá mi to pekne skoro 2 týždne. Keď budeš mať flipper, tak sa nemusíš báť predávkovania CO2. Ano, zaberá to miesto v nádrži, ale je to najbezpečnejšia varianta... 8)
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 15 Apr 2017 12:11 pm

Flipper kupit planujem a tiez mi to bubla zhruba 2 tyzdene miesam to tak ako ty ;)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 15 Apr 2017 18:45 pm

Strasne ma stve ze jedine co mi v akva bublinkuje je sinica a nie elocharis :) ked sa zotmie tak pridam foto :)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 15 Apr 2017 19:01 pm

Skusam pozadie..ale neviem este aku farbu tam dam nahotovo..tak budem menit podla toho aka sa mi tam zapaci najviac
Prílohy
20170415_185853-01.jpeg
20170415_185838-01.jpeg
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 25 Apr 2017 17:05 pm

Moje akva je pod velkou invaziou hnedej riasi a sinice zatial menim 50%vody kazdu sobotu a pridavam len K...a pevne dufam ze sa raz zobudim a akva bude ciste ale..akosi ma prechadza optimizmus...neviem kde je chyba
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod matus.galan » 25 Apr 2017 21:45 pm

No ja stale pozeram na tie fotky co si dal posledne z 15ho a uz vtedy sa mi to zdalo, ze to ide nie dobrym smerom :(
Nemas toho svetla vela? Ake mas hodnoty vody? Mozno by to chcelo poriadne premerat niecim.

No hlavne je nerobit zbrkle zmeny a menit veci nahle. Postupne treba na to a verim, ze chalani poradia ale ja mam stale pocit, ze problem bude aj malo rastlin. Fakt mam pocit, ze ich je nie len malo ale aj malo zelene. Neviem ci to vobec rastie.

No aj napriek tomu drzim palce aby sa vsetko dalo na spravnu cestu.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Stewie » 26 Apr 2017 08:30 am

Celé to bolo šité dosť na rýchlo a keď som si znova prešiel jednotlivé príspevky bolo tam niekoľko vecí ktoré ma zarazili ale stalo sa.
Ohľadom tých rias sme spolu písali a to čo som ti odpovedal skúsim sformulovať aj tu.
Hnedá sa odporúča po zabehnutí akva a pridaní na osvetlení sama, bude to ešte chvílú trvať vzhľadom na to ža tých rastlin bolo na začiatok vysadených skutočne málo. ( Pridal by som do akva nejakú rýchlorastúcu burinu ktorú neskôr vyhodíš.)

Sinica je sviňa a v akváriách na ADA Amazonii sa nevyskytuje moc často takže je niečo zle, podĺa príspevku vyššie (datum 15.4.) vidieť že rybičky prišli do akvaria skoro.
Vylučovanie rýbičiek a krmenie, za predpokladu že to nie je striedme zvýšená koncentrácia PO4 a nezabehnuté akva môže vysvetľovať tú sinicu. Písal som ti že ju treba odsávať a likvidovať peroxidom.


Pridám link na jeden článok ktorý sa mi zdá rozumný aj keď je každé akva iné môže to pomôcť. ( pokiaľ toho nie je veľa dal by som len ten peroxid, isť v tomto stave do pridávania jedn.prvkov može to akva ešte viac rozhodiť).
http://slavino.sk/rozne/akvaristika/met ... tml#sinica
Sinica
(Cianobacteria – BGA)
Sinica
Sinica súvisí s nerovnováhou medzi NO3 a PO4. Vždy znamená, že vo vode je príliš veľa PO4, môže a objaviť ak vo vode nie je NO3 Ak chováte diskusy, problémom bude pravdepodobne príliš veľa PO4. Ak má akvárium trávnik alebo Glossostigma elatinoides, problémom pravdepodobne bude chýbajúce NO3.
Sinice možno zabiť rovnakým spôsobom ako baktérie. Môžete denne injekčnou striekačkou bez ihly pridať len na riasu 10 ml/100 l (25 gal) peroxidu vodíka. ......
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 26 Apr 2017 16:02 pm

Je to pravda...urychlil som to...ale dalsie akva ked budem robit tak uz dufam bez chyb...teraz som sa aspon poucil :) skusim dokupit tie rastlinky :)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 26 Apr 2017 18:55 pm

Zajtra kupim testy JBL 6 in1 a pomeriam hodnoty vody
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 27 Apr 2017 18:32 pm

No ta hneda riasa je na ustupe...chvala bohu ale sinice stale pribuda :( ako zvysim to NO3???
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 27 Apr 2017 18:47 pm

http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=130

Toto nevyzera zle...co nato poviete???
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Hora » 28 Apr 2017 07:22 am

-pásikový test ukáže približnú hodnotu NO3 ale nebudeš vedieť PO4 a zosúladiť ako tak pomer 10:1
-mal som sinice aj pri NO3:PO4 v norme,stále to je čerstvé akvárium,vydrž,odsaj napadnutý štrk
-v tak málo zarastenom akváriu sa nesnaž nutne navyšovať NO3 ak ho nameráš
-ak nechceš veľa investovať,tak kúp Aquar NO3 a na PO4 jedine JBL,v smerovaní tvojich plánov do budúcna nepotrebuješ vedieť informatívne hodnoty vody,škoda vyhadzovať peniaze na pásikový test,
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Stewie » 28 Apr 2017 09:48 am

Ako som písal vyššie, v tomto stave je pridávanie jednotlivých prvkov dosť riskantné.
Ohľadom testov je toho na fóre popísané dosť a tie pásikové sú nepresné.
Mohol by som ti tu nalinkovať stovky článkov ale každé akva je iné a to čo funguje jednému nemusí bežať u teba takže to treba brať len orientačne.
Ja napr. pri zakladaní používam aj tie ADA aditíva a ten zábeh skutočne prebieha bez väčších problémov, dalšia vec je zdrojová voda v mojom prípade už používam len RO a pri výmene dodávam minerály a baktérie, svetlo filtrácia, čistenie filtra atd.....každé akva je iné

Zameral by som sa na čistotu, tie sinice treba odsávať hadicov ( likvidácia peroxidom je na tebe ) myslím že by bolo dobré skontrolovať aj čistotu filtra a pokiaľ si ešte neodpojil Burčiak tak ten treba vyhodiť tiež, viacerý ti tu písali že takéto pridávanie CO2 je neefektívne a narobí viac škody ako osohu.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 29 Apr 2017 14:07 pm

No dobre tak burciak som vcera odstavil..dnes pri vymene vody skusim celu tu sinicu poodsavat plus pridam tam nejake rychlorastuce rastlinky a uvidime ked to dobre nebude tak na druhy tyzden skusim aj peroxid...uvidime
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Stewie » 29 Apr 2017 14:28 pm

Ok, hlavne trpezlivosť.
ADA je dobrý substrát ale netreba hneď čakať zázraky ono sa to rozbehne, mne sa iwagumi stabilizovalo po 5 mesiacoch a momentálne je problém len v tom že to treba často strihať.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 29 Apr 2017 19:11 pm

Este aj to kompletne zatienenie by som mohol skusit ale ja by som najradsej odstranil aj tu pricinu vzniku sinice a jie len sinicu ktora sa moze casom zasa vratit...ale ako vravite chce to mozno len cas trpezlivost
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prve Iwagumi

Odoslaťod Depešak » 29 Apr 2017 20:20 pm

Vedeli by ste mi poradit nejaku rychlorastucu rastlinku co by tam aj trocha pasovala??? Zarial rozmyslam nad hygrophilia polysperma
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.