Moja bojovnica ma nafuknute brusko..



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Romca.K » 04 Júl 2017 13:13 pm

Dobry den, chcela by som sa spytat, mam bojovnicu ale ma nafuknute brusko. Ked plava, tak ju prevracia na bok a nedokaze sa udrzat na dne.. Stale sa ale hybe ale viacmenej zastavi a hned ju otaca na bok. Vydychuje alebo ako to nazvat vacsie bublinky akoby grgala alebo take volaco. Potravu mi zere, krmim ju rano a vecer troskou vlociek a vodu jej menim 1x do tyzdna max dva tyzdne jej necham vodu. Vodu jej prevaram a pridavam jej tam Betta Aquasafe, mam tam umelu rastlinu ktoru zakazdym tiez prevarim ako aj obycajne kamienky. Okrem nafuknuteho bruska sa neprejavuju ziadne priznaky. Na internete som citala, ze to moze byt vodnatielka alebo moze byt rybicka len prejedena.. Brusko ma velke asi tak tyzden.. Dakujem za rady, moc sa o nu bojim. :(
Prílohy
IMG-20170704-WA0002.jpeg
IMG-20170704-WA0005.jpeg
Romca.K
 
Príspevky: 4
Založený: 04 Júl 2017 12:48 pm

Reklama

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Hora » 04 Júl 2017 13:50 pm

To sa zle číta,čo robíš s tým ,,akváriom",hoci sa mi zdá,že to je Betta kitt poštová schránka :cry:
Nechaj ju zdochnúť :x a prv než kúpiš ďalšiu poprechádzaj stránky o chove Bojovnice,jej potrieb,údržbe akvária.
Na toto nedostaneš žiadne rady :!: :!: :!:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod matus.galan » 04 Júl 2017 13:50 pm

Ahoj, chudat betta :( fakt sa na to smutne pozera.
Ani nemusis pisat ake mas akva velke lebo uz podla fotky to nema asi viac ako 15x15 :(

Neviem ci si si pred kupou rybky o nej nieco pretudovala.
Poprosim napis info o tom ako dlho akva bezi atd...ale tu je celkovo zle to v akom akva ta betta je.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod michellebebe » 04 Júl 2017 13:56 pm

Nemusela si zakladať novú tému, ale pokračovať radšej tu:
choroba-bojovnice-pestrej-t5153.html
beta-bojovnica-ochorenie-starostlivost-t16690.html
Keď môj beťák mal vodnatielku, tak mal aj zježené šupiny. Ale podľa popisu je to s beťákom zlé. Neviem čo myslíš tým že vydychuje ako by grgal, ale betty dýchajú vzduch nad hladinou a je normálne že keď sa nadýchnu z hladiny, tak potom aj vydýchnu.
Ale podľa akvárka, je všetko zle. A pravdepodobne ochorel z toho prostredia v akom žije. Beťák by mal mať aspoň 20l akvárko (lepšie by bolo aj väčšie) aj s krytom, živé rastliny (plastové sú úplne nevhodné), ohrievač (hlavne počas zimy), a bol by dobrý aj filter.
Priložím ti tu pár dobrých odkazov ako by malo vyzerať akvárko pre betty a čo všetko potrebujú, a ako sa zakladá akvárko a ako sa treba starať o akvárko (odkalovanie, výmena vody atď).
Podľa opisu beťáka, už neviem či sa mu bude dať pomôcť, keď už veľmi ani plávať nevie. Možno by bolo dobré popremýšľať na usmrtením beťáka. Viem že to znie kruto, ale nie som si istá či by inak prežil.
No nech sa k tomu vyjadria skúsenejší.
Tu sú tie odkazy na články:
http://rybicky.wity.cz/vhodne-zarizeni- ... i-pestrou/
http://rybicky.wity.cz/bojovnice-pestra ... z-obchodu/
http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_n ... ecniku.htm
A jedna dôležitá rada na záver: Netreba veriť predavačom.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Romca.K » 04 Júl 2017 13:59 pm

Nie, nie je to betta kit, je to normalne akvarium, rybku tam mam asi 4-5 mesiacov a bolo vsetko v pohode. Pred tyzdnom, ako som bola v praci sa o nu starala moja mamka a prisla som domov a zacalo jej rast brusko.
To akvarko je pre nu male? Mne v chovprodukte povedali, ze taketo staci. Ale diky za rady.
Romca.K
 
Príspevky: 4
Založený: 04 Júl 2017 12:48 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Romca.K » 04 Júl 2017 14:00 pm

Dakujem michellebebe :)
Romca.K
 
Príspevky: 4
Založený: 04 Júl 2017 12:48 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Hora » 04 Júl 2017 15:00 pm

Romca.K napísal:rybku tam mam asi 4-5 mesiacov a bolo vsetko v pohode

v dezinfikovanom akváriu s pvc rastlinou,kde všetko prechádzalo varom? aspoň nezveličuj,nie sme sprostí
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Jirka Scobak » 04 Júl 2017 15:59 pm

Viděl jsem bojovnici, která v podobných podmínkách žila déle, než rok. Majitel se o ni dobře staral.
To je jediny případ za dobu, co dělám akvaristiku - všechny ostatní situace nedopadly dobře.
Ano, řekli ti v chovprodukte - potřebovali prodat.

Tato bojovnice uhyne. Než si pořídíš další, založ si 50l akva s nejjednoduššími rostlinami a starej se o ty rostliny 3 měsíce, jako by byly bojovnice. Co největší džungli, doporučuji. Nějak takhle https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... &s=14&sl=0
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod newsted » 05 Júl 2017 16:27 pm

Pýtaj sa mamky ako kŕmila. Ľudia, ktorí sa starajú o akva v dovolenkovej sezóne, väčšinou ryby prekrmuju. Môžeš skúsiť soľ, môže to pomôcť s osmozou, ale nedávam jej veľké šance. K chovu bojovnic: väčšina by tu bola prekvapená, ako chovajú bojovnice popredný chovatelia, nikdy som nevidel akvarko väčšie ako liter (neznamená, že to schvalujem alebo to takto robím).
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod michellebebe » 05 Júl 2017 16:52 pm

Newsted, viem ako sa niekde chovajú bojovnice, ale to nie je ospravedlnenie. Veľa ľudí povie, že môžu mať bojovnicu v 2l akvárku, keď v obchode, alebo Thajských farmách sú v menšom. Ale zlé zaobchádzanie so zvieratami sa nedá ospravedlniť tým že niekde chovajú tie zvieratá ešte horšie. Niekoľko litrové akvárko pre bojovnicu bude vždy malé. Nezáleží na tom ako tie bojovnice chovajú niekde inde. Podľa mňa v ideálnom svete by každá bojovnica chovaná v akvárku, mala mať väčšie akvárko ako len niekoľko litrov.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Hora » 05 Júl 2017 19:51 pm

newsted napísal:Môžeš skúsiť soľ

Dúfam,že sranduješ :x .Vidíš jej vedomosti?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod vincent van gogh » 05 Júl 2017 21:50 pm

michellebebe napísal: Beťák by mal mať aspoň 20l akvárko (lepšie by bolo aj väčšie) ....

V rovine osobného názoru OK. Vo všeobecnej rovine ,Beťák vôbec nemusí mať aspoň 20l akvárko , prípadne ešte väčšie ,100-litrové nádrže.
michellebebe napísal:
A jedna dôležitá rada na záver: Netreba veriť predavačom.

Dôležitá rada na záver, že netreba veriť predavačom ?
Velmi sebavedomé tvrdenie. Takto plošne zovšeobecnujúce na hranici zavádzania.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod michellebebe » 05 Júl 2017 22:52 pm

Podľa mňa by beťák mal mať aspoň 20l akvárko. Netvrdím že teraz každý človek má dať betty do 100l akvárka. Ale myslím že pod 20l je málo. Potrebuje aj priestor na plávanie. A myslím že v menších by dosť toho priestoru nemal. A ako bolo myslené že vo všeobecnej rovine? Podľa čoho?
No a predavačov som počula rozprávať rôzne veci o rybkách a hlavne o bettách a závojnatkách. Sú aj predavači čo sa vyznajú v akváriových rybkách a živočíchoch. Ale to človek dopredu nemôže vedieť že ktorý predavač je aký. Tak si myslím že je lepšie hneď všetkému čo povedia neveriť, ale potom si to potvrdiť informáciami z viacerých zdrojov.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Hora » 06 Júl 2017 00:01 am

michellebebe napísal:Ale to človek dopredu nemôže vedieť že ktorý predavač je aký.

Nemôžeš predsa ísť kupovať živého tvora nepripravená.To nie je výhovorka,že on poradil,keby poradil,tak jej nenanúti polyvinylchloridovú Ludwigiu repens ale sa bude snažiť predať živú rastlinu :idea:
Tú by ale nemohla vyvárať :mrgreen:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod vincent van gogh » 06 Júl 2017 10:20 am

michellebebe napísal:Podľa mňa by beťák mal mať aspoň 20l akvárko. Netvrdím že teraz každý človek má dať betty do 100l akvárka. Ale myslím že pod 20l je málo.

Ty trvrdíš, že beťák pod 20l nie. Ja tvrdím, že kludne.
michellebebe napísal:No a predavačov som počula rozprávať rôzne veci o rybkách a hlavne o bettách a závojnatkách.... Ale to človek dopredu nemôže vedieť že ktorý predavač je aký...

A z toho vyvodzuješ záver,teda dôležitú radu, že : Netreba veriť predavačom. :idea:

tak jedna dôležitá rada : Nezovšeobecňuj. Ked tak, skús byť konkrétnejšia. (Hlavne pri obzvlášť odstrašujúcich príkladoch.)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod michellebebe » 06 Júl 2017 11:49 am

Takéto som našla minimálne veľkosti akvárok pre bettu:
http://rybicky.wity.cz/vhodne-zarizeni- ... i-pestrou/
20l
http://betta.wz.cz/chov.html
Min 15l, lepšie 30l
https://rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra
10l-20l
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/
Min Plocha dna 45x30cm (Takže ak by bola výška len 20cm, tak by to bolo 27l)
Joh Tullock - Betta, your happy healthy pet (kniha ktorú mám doma, takže link nemám)
10gallons – 37l
http://animal-world.com/encyclo/fresh/a ... bettas.php
3g - 11l
http://www.bettysplendens.com/container ... ettas.html
5g – 18,9l
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/n ... g-fighters
5l – Autor/autorka článku píše že sa hovorí že 5l je minimum, ale podľa neho/nej je minimum 20l pre jednu bettu, pretože nevie ako môže byť stresujúce pre bettu byť v malom akvárku.
Skupina o bettách na FB
Tam sa šíri a podporuje všeobecný názor že 20l je minimum. Takže ak tam príde akýkoľvek človek že chce akvárko pre bettu, tak mu tam väčšina (ak nie všetci) povie že aspoň 20l.

Takže určite sa nedá povedať že ktorý názor na veľkosť akvárka je správny, pravdivý. A jednoznačne sa nedá povedať že čo je vo všeobecnej rovine správne. Aj to že bette stačí aj menšie akvárko a nepotrebuje 20l je len názor. Takže nemám problém napísať že 20l je minimum. Je to môj názor, ale je to názor aj niektorých iných ľudí.

K predavačom. Nemyslela som to zovšeobecňovať, že všetci predavači hovoria zlé veci. Ale neviem čo je zlé na tom keď niekto predtým ako urobí to čo mu predavač povie, tak si k tomu nájde informácie na fórach, v knihách, v skupinách na FB, iných akvaristov, internetových článkoch, alebo aj iných predavačov (pretože aj názory rôznych predavačov sa líšia). Ale dobre, nabudúce sa budem snažiť viac k tomu napísať ako to myslím.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Hora » 06 Júl 2017 12:41 pm

vincent van gogh napísal:Ty trvrdíš, že beťák pod 20l nie. Ja tvrdím, že kludne.

Prečo,lebo bez očividných následkov vedia prežiť v 2deci vody? Skúsenejší chovateľ možno beriem.
Kto špecifikoval,že stačí 5,10 L na jednu rybu?Toto je veľmi smutné inšpiratívne tvrdenie pre budúcich majiteľov Bojovníc,škoda.

Aj tieto ryby si zaslúžia väčší priestor k životu u ,,koncového akvaristu" a to nehovorím o čerstvých majiteľoch,ktorý nemajú väčšinou páru o stabilite a chemizme vody,preto čím viac litrov, tým lepšie pre obidvoch :)
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Pavligin66 » 06 Júl 2017 12:56 pm

:( Ne chcem byt prorok zlých správ ale keď som bol malý mali sme betu v takej nádobe a vydržala mesiac a bolo po ňom
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod vincent van gogh » 06 Júl 2017 13:32 pm

michellebebe napísal:
Takže nemám problém napísať že 20l je minimum. Je to môj názor, ale je to názor aj niektorých iných ľudí.

Tvoj názor ti neberiem. Ja mám iný, vid vyššie.
michellebebe napísal:
K predavačom...

Ale dobre, nabudúce sa budem snažiť viac k tomu napísať ako to myslím.

Dobre hovoríš. Súvislo....

Hora napísal:Kto špecifikoval,že stačí 5,10 L na jednu rybu?Toto je veľmi smutné inšpiratívne tvrdenie pre budúcich majiteľov Bojovníc,škoda.


Pletieš si dojmy a pojmy. Nepodsúvaj mi niečo, čo ani netvrdím, ani si to nemyslím.
Pavligin66 napísal::( Ne chcem byt prorok zlých správ ale keď som bol malý mali sme betu v takej nádobe a vydržala mesiac a bolo po ňom

Tu ťažko niečo dodať....
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Pavligin66 » 06 Júl 2017 14:22 pm

Vtedy som mal tak 8 rokov a netušil som ako veľmi ryba v tejto plastovéj nádobe trpela .
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Romca.K » 11 Júl 2017 12:00 pm

Sranda, že všetci pomáhajú slovami "nechaj ju zdochnúť" alebo "rybka zomrie", keď mne prežila. Bola iba prežratá. Ďakujem za ukľudnenie typu "Zdochne". :) ;)
Romca.K
 
Príspevky: 4
Založený: 04 Júl 2017 12:48 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Pavligin66 » 11 Júl 2017 12:49 pm

Ale uvažujte o zlepšení životných podmienok pre neho :cry:
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod Hora » 11 Júl 2017 12:52 pm

Romca.K napísal:Sranda, že všetci pomáhajú slovami "nechaj ju zdochnúť" alebo "rybka zomrie", keď mne prežila.

Rád by som zdieľal tvoje natešenie,prepáč ale Ty si v tej tvojej naivite neuvedomuješ,že to nie je akvárium hodné tejto ryby.

Keď už chceš mať Bojovnicu aspoň sa snaž vytvoriť živé prostredie pre ňu nejakou Sagitáriou,Kryptokorynou,Anubiasom,Ceratophylom a podobnými nenáročnými rastlinami s minimom svetla nejakej lampičky,neprevárať štrk, vodu(Aquasafe to nezachráni),obmieňať 1/3 raz týždenne(odstatá je lepšia ale môže byť aj rovno napustená,základ! -rovnakej teploty),neprekrmovať(1-2x denne,koľko zvládne za 2-3min.,krm po jednej vločke,kým nezje,ďalšiu nedávaj),krmivá striedaj(jeden druh je málo).....

Bojovnice znesú veľa,no aj ony majú hranicu odolnosti,kde stres určite prekoná imunitu. :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja bojovnica ma nafuknute brusko..

Odoslaťod michellebebe » 11 Júl 2017 13:28 pm

No ak ostane v rovnakých podmienkach, tak je dosť možné že v budúcnosti bude mať niečo vážnejšie. Ja som dala odkazy na články o vhodných akváriach pre bojovnice.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.