andezit a pH, kamene v akvariu



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod IG0R » 09 Dec 2014 11:16 am

Ahojte,
Nasiel som velmi krasne dekorativne kamene (andezit) a dal som ich do akvaria. Tu je chemicke zlozenie:

Na2O 0,537 ± 0,014 %
MgO 1,107 ± 0,008 %
Al2O3 < 0,019 %
SiO2 74,65 ± 0,06 %
P2O5 0,3721 ± 0,0039 %
K2O 7,311 ± 0,039 %
CaO 7,501 ± 0,014 %
TiO2 1,860 ± 0,008 %
Cr2O3 < 0,0022 %
MnO < 0,0013 %
Fe2O3 6,667 ± 0,009 %

Myslite si ze obsah zasadotvornych oxidov je vysoky a nevhodny pre dekoraciu do sladkovodneho akvaria?
Chovam gupky, mecune, panciernicky, prisavnikov, tetry neonove...

pH meriam viacmenej pravidelne, od kedy mam akvarium tak sledujem hodnoty od 7,1 - 7,6 avsak nedavno som skusil iny test a podla neho mam pH 8.0 Zvlastne je ze ph 8.0 podla toho testu ma aj vodovodna voda, cize pre istotu som dal spravit presnejsiu analyzu do laboratoria...
KH som nameral 8°N , CO2 pustam pre rastliny z drozdia a cukru.

Poradte nejaky presny pH test. Mam 3 rozne testy a kazdy ukazuje ine pH :)
Obrázok používateľa
IG0R
 
Príspevky: 16
Založený: 14 Nov 2014 08:30 am

Reklama

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod martin_s » 09 Dec 2014 12:21 pm

IG0R napísal:Poradte nejaky presny pH test. Mam 3 rozne testy a kazdy ukazuje ine pH :)

Nakalibrovany pH meter...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Dec 2014 13:23 pm

Ja mám tiež v merku použiť andezit + amfibolit.Velmi príjemné kamene, no to chemické zloženie je pre mna Španielka dedina a nenapadlo by ma,že to môže byť vyslovene nevhodné.Pravda je,že som na to ocot nekvapkal.Aby som ale nespravil náhodou ,chybku,tak sa pridávam k otázke:
IG0R napísal:
Myslite si ze obsah zasadotvornych oxidov je vysoky a nevhodny pre dekoraciu do sladkovodneho akvaria?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod radorado » 09 Dec 2014 13:58 pm

Andezit meviem,ale amfibolit som mal pol roka v akvarku a bez problemov. Vlastne v malom mam stale dva kusky, mam tam krevetky,poter ryb, je to uplne lowtech, teda aj bez filtra a odchoval som tam microrasborky,aterinky,momentalne pygmeje a dokonca aj crs krevetky. Takze amfibolit bude uplne v poriadku.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod IG0R » 09 Dec 2014 13:59 pm

K tej chemii: Dolezite je zastupenie CaO a MgO, pretoze z tychto oxidov mozu vznikat zasady, cize to zvysuje pH.
No prave som sa dozvedel, ze to zavisi od toho v akej forme (mineral) tam ten oxid je. Stanovit mineralogicke zlozenie je trochu zlozitejsie (microskop a ine analyt. metody) avsak da sa vydedukovat ze vsetok CaO bude viazany vo forme plagioklasu, ktory je vo vode prakticky nerozpustny, cize takyto andezit by nemal ovplyvnovat pH.

http://www.atlas-hornin.sk/sk/record/62/andezit

Dakujem za rady, asi by som nemal setrit centy na pH testoch aby som nenarobil viac skody koli nepresnym vysledkom :)
Obrázok používateľa
IG0R
 
Príspevky: 16
Založený: 14 Nov 2014 08:30 am

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Dec 2014 20:42 pm

radorado napísal:Andezit meviem,ale amfibolit som mal pol roka v akvarku a bez problemov. Vlastne v malom mam stale dva kusky, mam tam krevetky,poter ryb, je to uplne lowtech, teda aj bez filtra a odchoval som tam microrasborky,aterinky,momentalne pygmeje a dokonca aj crs krevetky. Takze amfibolit bude uplne v poriadku.

Oukey. Takže ,tak ako doteraz,si stým hlavu príliš lámať nebudem.... :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod IG0R » 11 Dec 2014 12:13 pm

Ahojte chcel som len doplnit ze z laboratornej analyzy mi vyslo pH 7.18 cize tie "super" testy co ukazovali pH 8 mi skoro narobili paseku. Cize predtym ako vyhadzeme kamene z akvarka, nalejeme kyselinu do vody alebo podlahneme panike treba overit ci mame naozaj vysoke pH a ci nemame len blbe testy.

Ps: v akvarku mam lepsiu vodu ako moji rodicia v studni (splna normy na pitnu )
Obrázok používateľa
IG0R
 
Príspevky: 16
Založený: 14 Nov 2014 08:30 am

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod ranko » 13 Jún 2017 18:51 pm

ako hodnotite s odstupom casu pouzitie andezitu v akva?
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod Srdo » 21 Júl 2017 20:49 pm

Mohol by som na zníženie pH v akváriu použiť znižovač pH do bazénov?
Srdo
 
Príspevky: 72
Obrázky: 5
Založený: 07 Máj 2017 09:25 am

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Júl 2017 11:07 am

Srdo napísal:Mohol by som na zníženie pH v akváriu použiť znižovač pH do bazénov?

Nie!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod vikino » 23 Júl 2017 11:09 am

Preco nie? Napisat nie a nevysvetlit preco je velmi lahke.
"Srdo" mohol, treba hladat tekute pripravky na baze kyseliny sirovej. V pohode s tym mozes upravovat ph akvarijnej vody. Ale najlepsie mimo akvaria, aby nedoslo k predavkovaniu a velmi radikalnemu znizeniu ph.
Najlepsia a najbezpecnejsia metota znizenia ph priamo v akvariu je pouzitie kyslej cistej raseliny.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod Srdo » 23 Júl 2017 11:50 am

A octom by som to mohol znížiť?
Srdo
 
Príspevky: 72
Obrázky: 5
Založený: 07 Máj 2017 09:25 am

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod ranko » 23 Júl 2017 14:46 pm

ocot si nechaj na cibulu a tlacenku ocot-na-znizenie-ph-t2135.html?hilit=ocot%20ph
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod Srdo » 23 Júl 2017 19:29 pm

O tej rašeline:

Mám ju tam len hodiť?
Aké množstvo do cca 100l vody?
Srdo
 
Príspevky: 72
Obrázky: 5
Založený: 07 Máj 2017 09:25 am

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Júl 2017 19:46 pm

vikino napísal:Preco nie? Napisat nie a nevysvetlit preco je velmi lahke.
"Srdo" mohol, treba hladat tekute pripravky na baze kyseliny sirovej. V pohode s tym mozes upravovat ph akvarijnej vody. Ale najlepsie mimo akvaria, aby nedoslo k predavkovaniu a velmi radikalnemu znizeniu ph.
Najlepsia a najbezpecnejsia metota znizenia ph priamo v akvariu je pouzitie kyslej cistej raseliny.

Pýtal sa "v akváriu". No i tak je to nevhodné a práca s kyselinou sírovou? (H2SO4), iba ak by si vedel o čom hovoríš.
Stojím si za svojim "NIE"
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod ranko » 23 Júl 2017 19:53 pm

Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod vikino » 24 Júl 2017 16:53 pm

I.p.pavlov, samozrejme že viem o čom hovorím :-)
V bazénovej chemii sa používa tekutá forma prípravku na zníženie ph. Jedna sa o 5% roztok kyseliny sirovej. Použitie v akváriu vyžaduje určité skúsenosti. Preto som navrhol že radšej mimo akvária alebo najbezpečnejšiu voľbu raselinou priamo v akváriu, buď vo filtri alebo v silonovych vreckách aj priamo v akváriu.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Júl 2017 20:41 pm

Prosím pochop, že to je dosť nepraktické a vôbec sa to nehodí do akvaristiky. To už radšej použiť moč, no toto je tiež na pováženie.........O rašeline môžme uvažovať, v podstate v akváriu hľadať niečo prírodzenejšie a nie toto
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod vikino » 24 Júl 2017 23:01 pm

Čo je na kyseline sirovej neprirodzene?
V akvariovej vode reaguje s minerálmi v nej obsiahnuté pričom vznikajú sirany, ktoré sú prirodzenou súčasťou prírodných vôd.
Koniec koncov aj komerčné prípravky v akvaristike na znižovanie ph obsahujú kys.sirovu. pokiaľ chlapec potrebuje znížiť ph, je to jedna z možností. A bazénová chémia zrejme vyjde lacnejšie ako tá akvaristicka. Tak prečo si nepomoct ak ju už dotyčný doma má a nechce míňať peniaze ešte v akvaristike. Samozrejme že existuju prirodzenejšie spôsoby zníženia ph ale na to v tejto téme nie je viac priestoru. Jednu možnosť s raselinou som spomenul....
Za tie roky čo sa venujem akvaristike mám dosť skúseností a o chémii vody a zvlášť akvariovej vody mám dosť znalosti . Nepotrebujem tu s niekým o tom diskutovať a tobôž nie chápať :-)
Chcel som len po čase prispieť do diskusie a poradiť mladému chlapcovi ktorý sa pýtal. Viac sa k tejto téme vyjadrovať nebudem...
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 25 Júl 2017 21:06 pm

S čím môžem súhlasiť je, že môže byť súčasťou prírodných vôd, ale minerálnych, to áno. Naozaj si si istý, že sa jedná o kyselinu sírovú?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod snajprik » 05 Mar 2018 13:33 pm

Trochu som sa nudil, tak som urobil test znižovania PH s kyselinou sirovou.

Počas mesiaca zabehávania akvária bez osádky som skúšal experimenty s PH. Jeden s nich bol aj s H2SO4 (kyselina sírová)
Výsledky: H2SO4 37% na úpravu ph vody.
Prv som skúšal vo vedre, voda s PH 8 GH 15, KH 10. Do nej som nalial 2ml kyseliny, PH zareagovalo poklesom na 4,5ph.
Ďalšie 10L vedro do ktorého som dal 4ml kyseliny mi ph padlo na 2,7.
Po naliati do 350l vody mi ph kleslo s 7,8 na 7,3. Ph 7,3 držalo cca 12 hodín, po 24h to bolo 7,4 a po 3 dňoch 7,7ph. Tak že na dlhodobú úpravu ph vody je to nevhodné.
Skúšal som rašelinu, ta s PH pohla veľmi malo len na úrovni 0,1-0,2ph bolo použite 4L na 350L vody.
CO2 to zareagovalo celkom dobre s 7,8PH mi to kleslo na 7,1. Po jeho vysadení PH pozvoľne stúpalo, za deň o 0,1. Po týždni to vystúpilo na 7,7ph.

S testov mi vyšlo, že keď chcem dlhodobo nízke PH, treba vodu s nízkym GH a KH skoro bez alkality ideál RO, lebo normálna voda sa vždy vracia na pôvodnú úroveň a keď chceme s nej nízke PH musíme ho aktívne znižovať.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod mrenka zelená » 18 Feb 2019 17:39 pm

Ďakujem za tému "kyselina sírová" a za experiment so znižovaním pH pomocou nej. Nie, nejdem to použiť, ale teoreticky to sedí.
V bratislavskej vode máme 66 mg Ca a necelých 11 mg Mg a všetko viazané v uhičitanoch. Dunaj tečia cez Alpy, a Alpy sú z vápencov. Aby som podporila rast rastlín, pridávam do vody MgCl2 a väčšinu vody na dopĺňanie/ výmenu vody v akváriu preváram, aby som sa zbavila prebytku Ca. Niektoré rastliny (napr. Ceratophyllum) neznášajú veľa Ca vo vode...

A prečo Mg? Bez horčíka nie je chlorofyl...

ešte k tomu pH:
Ak by som mala veľké akvárko, bolo by praktickejšie použiť H2SO4 než sa babrať s výluhmi z dubových listov, čo robím teraz. Tá voda má vždy tendenciu zvyšovať svoje pH a dá sa ešte použiť trik s okysličovaním. Ak je vo vode v akváriu dosť organického uhlíka (odumreté zvyšky rastlín, nejaké to drevo alebo kus uhlia) tak sa tým podporí jeho oxidácia a mal by vzniknúť CO2, ktorý pH vody prirodzene a najmä nie nárazovo zníži. A propo, kyslík - má v podstate svojho mena vlastnosť "kyslý", je stavebným prvkom väčšiny "kyselín". Porovnajme: H2SO4 - 4 kyslíky. H2CO3 - 3 kyslíky. Oproti tomu hydroxidy (= základ "zásad") obsahujú v skupine OH kyslík len jeden. Vždy na 1 atóm vodíka len 1 atóm kyslíka.

Ak je vo vode niečo, čo môže byť viazané kyselinou alebo hydroxidom, napríklad Dusík, tak sa zlúči podľa pomerov týchto dvoch, kyslíka a vodíka. Ak je prevaha vodíka, vznikne NH4OH, ak je dosť kyslíka, HNO3.

To neberte ako chemicky dôveryhodnú informáciu, je to len moja logika. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.

P.S. Vysvetľuje to, prečo vode v akváriu (aspoň mojom) po čase vždy stúpne pH. Málo okysličujem. Kyslík spotrebujú ryby, nitrifikačné baktérie (keď upratujú nedojedky a s prepáčením hovienka) a aj rastliny, keď sú v strese, napríklad, keď ich presádzam.
mrenka zelená
 
Príspevky: 23
Obrázky: 7
Založený: 08 Feb 2019 21:52 pm

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod matte » 18 Feb 2019 18:00 pm

cize nemam odstranovat odpadnute pripadne hnijuce listy?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: andezit a pH, kamene v akvariu

Odoslaťod snajprik » 19 Feb 2019 09:25 am

Mrenka to nie je také jednoduché, pozri sa na krevetkari.sk ako tam chalani udržujú PH 5-6 pre CRS krevetky, oni do RO vody sypú vápnik a vplyv na PH to nemá, tam priorita je UH udržať ju na 0-1 max.
Keď chcú PH 5 pre taiwany používajú rašelinové substráty a keď chcú PH 8 tak štrk pre iný druh krevetiek.
Kyselina sirova dokáže znížiť PH, ale na udržanie treba niečo ine, ja mam vodu s vysokohorskej studne čo ma PH 8,2 ale nemá skoro žiadnu KH preto 2ml 37% kyselini sirovej na 10l a mam ph4 tu môžem kludne liať do akva, ale na udržanie stabilného a nízkeho PH 6,4 v akva používam CO2, lebo bez CO2 mi PH vyskočí na PH 6,9.
Napríklad voda stredne tvrda 10l s PH 7,9 po naliati 4ml kyseliny mi kleslo PH len na 6,9 dosť závisí od UH.
Je tam toho podstatne viac čo si treba o tom prečítať.

Matte: rašelina je čo, organicky rozkladajúci sa materiál.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.