Rybky umierajú, hlavne gravidné, pomoc! :)



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Rybky umierajú, hlavne gravidné, pomoc! :)

Odoslaťod 2812kristina2812 » 02 Okt 2017 15:05 pm

Dobrý deň, mám cca 120l akvárium a mám tam rôzne druhy rybiek ako sú gubky mečúň, plata, sumčie žraloky, blackmolly, neonky, ballonmolly, prísavníky, pruhované a farebné mrenky, zavojnatka. Mám menší problém, v poslednom čase začali kapať, hlavne keď som mala gravídne rybky už pomaly v poslednom štádiu keď boli riadne nafúknuté a zdalo sa mi že budú onedlho rodiť tak mám malú porodničku kde som ich dala a tam porodili a mlade padli dole cez mriežkovu stenu aby ich nezožrali. Prve "porody" sa vydarili mala som rybky a ešte žijú a pekne rastú, no nedávno začali hromadne kapať ale tie veľké dospelé, asi cca 10 ks ich zdochlo z toho asi 5+ gravidných vždy až keď mali už pomaly rodiť, vodu majú čistú, aj PH vody je v norme, jedla majú dostatok, takisto filter je pravidelne čistený a kyslíka majú tiež dosť, majú tam 3 rastlinky na ozdobu, tie tiež v poslednej dobe začali nejako vädnúť, mám akvárium od júna čiže už menší čas a doteraz sa nič nedialo až od septembra cca začalo takéto obrovské kapanie rybyčiek. Nevedeli by ste prosím čo by som mohla urobiť? ďakujem za každú radu
2812kristina2812
 
Príspevky: 3
Založený: 02 Okt 2017 14:51 pm

Reklama

Re: Rybky umierajú, hlavne gravidné, pomoc! :)

Odoslaťod jane91 » 02 Okt 2017 16:02 pm

Ahoj,
1. otázka, ako často čistíš filter? Čistá voda nerovná sa na 100% vhodné prostredie. Filter sa nemá čistiť často, aby sa stihol osídliť nitrifikačnými baktériami, ktoré menia amoniak na dusitany a následne na dusičnany, amoniak a dusitany sú totiž pre ryby toxické. Keď si merala hodnoty, merala si aj dusičnany a dusitany? Ja osobne čistím filter niekedy raz za pol roka, niekedy aj raz za rok, podľa prietoku.
Kedy si dávala tie ryby do akva - akú dobu po založení akvária? Koľko rýb je tam je? Myslím počet. Podľa toho, čo píšeš, vyzerá, že je akva prerybnené. Takisto, pre sumčeky žraločie je 120-litrová nádrž malá. Neviem koľko ich tam máš, ale osobne by som tam nedala ani jedného.
Takisto, na 120l akva sú 3 rastliny málo. Rastliny v akva nie sú len na ozdobu, ale napomáhajú vytvoriť rovnováhu, čo je v akva kľúčové.
Aké rastliny tam máš keď začali vädnúť? Keď nevieš názov, hoď sem fotku. Kondícia rastlín je závislá tiež od viacerých faktorov. Tiež sú rastliny náročné a menej náročné.

Myslím, že by si mala pridať nejaké nenáročné rastliny a otvoriť napríklad stránku rybicky.net/atlasy a popozerať podmienky potrebné pre jednotlivé ryby a zhodnotiť, pre ktoré z nich nemáš vhodné podmienky.
jane91
 
Príspevky: 14
Založený: 08 Máj 2012 14:21 pm

Re: Rybky umierajú, hlavne gravidné, pomoc! :)

Odoslaťod 2812kristina2812 » 02 Okt 2017 16:53 pm

Filter čistím klasicky vodou s troškou dezinfekcie a kefkou čistou aby som vyčistila aj trubicu aj hubku, čistila som zatiaľ prvý raz keď som akvarko dostala a naposledy teraz v septembri inak nie, rybyčiek tam bolo aj predtým taký počet cca 20ks a nič sa nedialo, až teraz začalo nejako hentako hynúť, mám tam nový zárodok anubiasu a + tie tri druhy , ak sa mi podarí pridať fotky tak pridám aké sú to druhy neviem si spomenúť na názvy :) rastliny boli dlho krásne ale začali vädnúť a bojím sa už dávať daľšie nové nejaké aby nezačali ako tieto a neboli to dovetra vyhodené peniaze :(
Prílohy
22172044_1578687795485426_438769974_o.jpg
22197567_1578687775485428_1651824203_o.jpg
22243485_1578687708818768_1849475039_o.jpg
2812kristina2812
 
Príspevky: 3
Založený: 02 Okt 2017 14:51 pm

Re: Rybky umierajú, hlavne gravidné, pomoc! :)

Odoslaťod jane91 » 02 Okt 2017 17:22 pm

S troškou dezinfekcie? Akože savo? Hádam si ho aspoň odtiaľ poriadne vymyla. Savom pozabíjaš všetko čo v tom filtri je (myslím baktérie). Filter sa má umývať vo vode z akva. Napustíš si trochu vody z akva do vedra a premyješ v nej filtračné náplne. Nie je cieľom všetko zlikvidovať. Ako som písala, nitrifikačné baktérie, ktoré sú vo filtri, sú potrebné. Kým sa náplne filtra znovu osídlia, hodnoty dusitanov, v horšom prípade aj amoniaku (oboje pre ryby toxické) vystúpajú, pretože to nemá kto rozkladať. Potom ti takto hodnoty budú skákať a to rybám nerobí dobre, potom kapú. Ako vravím, ja filter čistím cca raz za pol roka, niekedy aj menej často. Odporúčam prečítať: https://rybicky.net/clanky/1196-nitrifikace

Keď je akva založené od júna, tak to nie je zase až tak dlho.
Rastliny nebudú hynúť ak majú dobré podmienky a ak nie sú náročné. Červená stonkovka na 1. obrázku (povedala by som, že nejaký druh Alternathery, stonkovky veľmi nepestujem), na 2. obrázku je pravdepodobne Echinodorus Ipica, ten vyzerá byť z fotky ako emerzná forma (=vypestovaný mimo vody), zhodí listy a potom mu vyrastú nové. Na 3. obrázku je Cryptocoryne aponogetifolia, tá ti tiež "vädne"? Neviem či vieš, ale Anubias potom patrí naviazať na koreň alebo kameň (nesadí sa do substrátu).
Ak by si chcela, napíš mi tvoj mail, komunikácia bude jednoduchšia :)
jane91
 
Príspevky: 14
Založený: 08 Máj 2012 14:21 pm

Re: Rybky umierajú, hlavne gravidné, pomoc! :)

Odoslaťod 2812kristina2812 » 02 Okt 2017 19:35 pm

Áno bolo to poriadne vymyté polhodinu som to zmyvala ale nebolo to savo ale nejaký druh dezinfekcie, bolo to poriadne vymyte ale bakterie tam ostali co mi hovoril priatel on mi daroval to akvarko ze ak chcem nech ho mam ja on nan uz nemal cas a nechcel ich vyhodit a ja mam zvierata rada :) proste bakterie su aj teplota, len tie rybky niektore zacali hentak a rastlinky zacali akokeby odkvitat ale ta na tretom obrázku s dlhými listami trochu odkvita ale zacali jej rást nove vyhonky som si vsimla a dnes som dostala este dalsi anubias velky asi 10 cm od znamych :)
2812kristina2812
 
Príspevky: 3
Založený: 02 Okt 2017 14:51 pm

Re: Rybky umierajú, hlavne gravidné, pomoc! :)

Odoslaťod marko65 » 02 Okt 2017 19:50 pm

ak tam mas tie druhy ryb co si pisala na zaciatku, tak je to jeden z dovodov uhynu ryb, praktickyi ich tyras. Nevhodna konstalacia ryb, skoro ziadne rastliny, nevhodne čistenie filtra, cudujem sa, ze ti to tak dlho vydrzalo. Pozerala si niekde na tomto webe alebo inde aspon jednu temu o zalozeni a prevadzke akvaria? Takze odporucam studovat a studovat a dat vsetko do poriadku, bez toho tvoje akvarium speje do zaniku.
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rybky umierajú, hlavne gravidné, pomoc! :)

Odoslaťod jane91 » 03 Okt 2017 12:37 pm

Ako vieš že tam ostali baktérie? Práveže DEZINFEKCIA slúži na vyničenie baktérií, a dezinfekčné činidlo si nevyberie len nejaké "zlé" baktérie, ale zlikviduje všetko.
Keď nie sú baktérie, časom nie sú ani ryby, kolega marko to napísal síce nepríjemne, ale má pravdu. Rybky ktoré máš v akva by spolu nemali byť, neonky a mrenky sú húfové ryby, takže ak tam máš 1-2 kusy z každého tak spokojné nebudú, a pre sumčeka žraločieho je to akva malé. Nie je pravda, ako sa hovorí, že keď dáš mladú rybu do malého akva, tak jej to nevadí lebo nedorastie do takého rozmeru, nedorastie síce do takého rozmeru, ale bude permanentne v strese, čo určite buď bude viesť k agresivite alebo k úhynu.

Z rastlín tam teda daj ďalšie nenáročné druhy kryptokorýn, osobne mám prebytky Cryptocoryne affinis a Cryptocoryne wendtii Tropica, môžem ponúknuť za 0,75€/ks, ak by si chcela.

Takže popozeraj články a podmienky pre rybky a rozhodni sa čo tam necháš. Pridaj rastlinky, filter nečisti dezinfekciou (najlepšie len vo vode z akva) a nečisti ho často.
jane91
 
Príspevky: 14
Založený: 08 Máj 2012 14:21 pm

Re: Rybky umierajú, hlavne gravidné, pomoc! :)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 04 Okt 2017 20:45 pm

Všetko je zlé!!
Novozaložené akvárium-rybky sa púšťajú do akvária po 4-6 týždňoch od napustenia
Veľa rýb a nevhodných
Úplne zlý postup pri čistení filtra.
Takže túto tému už nedoplňuj, nepíš do nej a poprosím aj ostatných
@kristína tu máš témy, ktoré si musíš prečítať a budeš vedieť okamžite čo máš robiť, OPAKUJEM tu už nepíš
akvarijne-ryby-choroby-ako-postupovat-ke-chcem-radu-t14331.html
a teraz k veci
https://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
zabeh-t10782.html
zabeh-novej-nadrze-naockovanie-filtra-t7838.html

https://sk.aqua-fish.net/clanky/zabiehanie-akvaria
http://www.sozo.sk/wp/press/zalozenie-a ... dUr3Y9_m70
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.