Bettárium III (110l)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 05 Aug 2017 21:22 pm

Drevo už je v akvárku :) Dala som tam len z jablone. Mala som trochu inú predstavu o rozmiestnení dreva, ale akosi na to mám malé akvárko.
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Reklama

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Pavligin66 » 06 Aug 2017 08:51 am

Toto by bolo dobre akvárium pre coliza ľalia.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 06 Aug 2017 13:24 pm

Pavligin66, to je jedna z možností nad ktorými rozmýšľam. Potom ešte rozmýšľam nad medovými. Dala by som sem párik. Uvidím aké budú na burze v septembri v BA. Ani neviem či ich tam niekto máva. Zatiaľ keď som bola na burzách, tak som viac menej pozerala len bojovnice, krevetky a rastliny a ostatné rybky som len tak prebehla a nesledovala som aké všetky druhy tam boli.
Teraz sú v tomto akvárku len levatky, člnky (asi prišli s rastlinami) a nejaké tie červíčky a lasturnatky. Takže bude mať helenka čo jesť. Chcela by som sem potom dať aj krevetky a helenku (tie nesmú v žiadnom mojom akvárku chýbať :lol:)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 06 Aug 2017 13:43 pm

Ešte doplním že pôvodne je teplota v akvárku nastavená na cca 27 stupňov (teraz je kvôli teplu vyššia), pretože tu mala byť pôvodne betta. Ale teraz keď budú tie kolizy, tak mám nastaviť nižšiu teplotu, alebo to mám už nechať na tých 27. Rozmedzie teplôt pre kolizy medové a krpaté som na viacerých stránkach našla takých 22/24 - 27/28. A že teploty nad 26 stupňov bývajú pri odchove. Takže mala by som nastaviť teplotu na tých cca 25 stupňov? Potom niekedy na jeseň plánujeme klimatizáciu, takže budúce leto by už nemal byť problém mať stabilne v akváriu aj tých 25 stupňov.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Pavligin66 » 06 Aug 2017 15:29 pm

:? krevetky k coliza ľalia asi nieje ten najlepší nápad sú to drzé rybi vlastná skúsenosť.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 11 Aug 2017 16:49 pm

Ja som myslela že s kolizami sa krevetkami je to tak ako s bojovnicami a krevetkami. Že mladé neprežijú, ale dospelé krevetky ich až tak zaujímať nebudú. No tak uvidím či budú krevetky. Potom tak caridiny japonici.
Už to sú 3 týždne čo je akvárko založené. Musela som jedno drevo vybrať a zrezať. Jedna časť trčala nad hladinu a tá časť začala plesnivieť. Tak som to drevo vybrala a odrezala tú časť.
Pridala som listy a ešte pridám ďalšie botanicals. Teraz je ph v akvárku 7,4, takže môžem ešte pridať a ph to veľmi neovplyvní :) Pridala som trochu prifarbovacej vodičky, ale to dlho nevydrží a ak by som chcela aby to malo nejaký dlhodobejší efekt, tak by to stálo dosť peňazí. Takže viac sa budem spoliehať na silu listov a botanicals v akvárku a občas žblnknem trochu vodičky :)
Obrázok
(pri fotení sa mi odráža svetlo s druhého akvárka čo je kolmo na toto akvárko :x Budem to musieť vymyslieť ako toto akvárko fotiť)
Čo sa týka rastlín, tak vallisnerii asiatica sa nedarí ani v tomto akvárku. Ale vallisneria spiralis zatiaľ vyzerá v poriadku. Tak tá by mohla prežiť. Tak keď mi odumrie asiatica pri filtri, tak tam dám asi nejakú cryptocorynu.
Na hladine mi teraz pláva salvinia natans. Teda mala by to byť salvinia natans.
Obrázok
No a podarilo sa mi odfotiť jednu levatku :)
Obrázok
Ale onedlho príde Helenka, tak levatky preriedi. Mama má v akvárku jednu helenku a nepáči sa jej že jej tá helenka likviduje vežovky. Tak sa jej chce zbaviť. Takže budúci týždeň odmeriam NO2 a ak už bude v poriadku tak si ju vezmem a dám do tohto akvárka.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Pavligin66 » 11 Aug 2017 17:24 pm

Super sa to vyvíja a inak keď tam dáte helenky levatky asi vyhynu veľmi im chutia
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 12 Aug 2017 15:57 pm

Tak helenky budú nakoniec 2. Mame v akvárku sa objavila aj druhá helenka :D
A trochu som premýšľala, že by som sem pridala aj skupinku sekavcov priečnopruhovaných/pĺžov priečnepásikovaných.
Ale nie som si istá či sú vhodní do tohto akvárka. Našla som rôzne informácie. Čo sa týka veľkosti akvárka, tak som našla že minimum je 60x30x30, ale aj že minimum je 70l, ale aj že minimum je 150l. Tak teda neviem ako to je s tou veľkosťou akvárka. Ak by som rátala 70x35x32 tak je to 78l. Pre nich je asi dôležitejšie aká je plocha dna.
Ďalej neviem ako je to z ich náročnosťou. Na rybičky.net je že je chov snadný, ale našla aj že nie je vhodný pre začiatočníkov a potrebujú veľmi čistú vodu a dobre neznášajú liečivá.
Potom neviem či štrk čo mám nebude pre nich hrubý. Mali by mať piesok. Ja mám 1-3mm štrk.
Takže neviem či by to boli vhodní obyvatelia tohto akvárka u mňa, alebo nie.
A ani neviem či by to nebolo prerybnené ak by som mala 2x trichogaster lalius a k nim cca 5x týchto pĺžov/sekavcov. A možno krevetky.
Každopádne sú to zaujímavé živočíchy :D
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Pavligin66 » 12 Aug 2017 16:29 pm

To je ale rušil by krevetky svojou aktivitou na dne akvária
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 13 Aug 2017 13:02 pm

Tak ak by som nedala krevetky, tak by to bolo v poriadku?
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Pavligin66 » 13 Aug 2017 14:48 pm

Je to veľmi spoločenská ryba ale nie viem koľko ryb svojho druhu považujú za dostatočnú spoločnost lebo niektorým druhom vyhovuje 10 spoločníkov niektorým 50 ale ju to na vás ako sa rozhodnete . a tie krevetky sa vám určite po ďakujú za to keď ich tam nedáte
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod chuanvaldes » 13 Aug 2017 15:21 pm

Michelle, zase to zbytočne hrotíš... :) paru rybkami nič neprerybníš... 8) Ja by som k tým Čichavcom pridal borarasky, ale nejakú inú razborku... S Boraraskami určite neprerybníš. Pozri sa na mňa, já mám v 27L bettu a 14 Razboriek a úplne v pohode. A už vobec by som sa nebál napríklad toho, že by Borarasky boly súčasťou jedálničku. Moje sú už tak drzé, že bette kradnú krmenie spod nosa... :lol:

Inak fakt krásné AQ. Až to zarastie a bude tam plávať, viac ako jedna ryba :wink: , bude to super!
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Pavligin66 » 15 Aug 2017 16:09 pm

Podľa akva cz minimálna veľkosť akvária pre plžov 60 litrov takže aspoň 4 kusy by tam mali byť spokojné a s tou hrúbkou dna nebude problém máte tam dosť rastlin na nájdenie kľudne ho miesta na odpočinok pre nich.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Hora » 17 Aug 2017 09:47 am

Mám 1-3 Hagen a Pangia nemali problém,majú snahu sa zavrtávať,ale keď to nejde-tak to nejde :mrgreen: ,no zapadnuté krmivo vydolujú pomedzi kamienky určite,to sú snáď lepší čističi ako Pancierníky.
Tie názory na plochu sa rôznia ale v tomto budú mať priestoru dostatok,aj tak ich neuvidíš veľmi cez deň,skľudom tých hadikov daj.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 02 Sep 2017 09:20 am

Už som aj z tohto akvýrka vybrala starý filter :) Takže teraz mi tam ostalo miesto. Dám tam listy, šištičky a zasadím vallisneriu. Na burze by vallisneriu spiralis mohli mať. Salvinii natans sa u mňa darí. Nemá síce veľké listy, ale už mi pokryla celú hladinu. Je mi ľúto ju vyhadzovať, takže ak by niekto chcel, tak môžem priniesť na burzu.
Obrázok
Momentálne sú v akvárku 3 helenky. Jedna veľká a dve malé. Helenky levatky likvidujú, ale už sú v akvárku aj malé levatky, takže helenky od hladu neumrú. Plus sa mi v akvárku objavili nezmary.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 10 Sep 2017 12:59 pm

Dnes som pridala poslednú vallisneriu a už je toto akvárko hotové :D
Obrázok
A zmenila som plánovanú osádku. Chcela by som betty imbellis. Už dávnejšie ma zaujali, ale vždy ma odrádzalo že nie sú bežne dostupné. Ale skúsim či by v aquasymbióze nevedeli zohnať jeden párik.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Hora » 10 Sep 2017 13:23 pm

michellebebe napísal:Chcela by som betty imbellis. Už dávnejšie ma zaujali, ale vždy ma odrádzalo že nie sú bežne dostupné. Ale skúsim či by v aquasymbióze nevedeli zohnať jeden párik.

str.40
http://rybkynazelanie.vlastnyweb.sk/web ... Y_2017.pdf
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 10 Sep 2017 14:08 pm

Ďakujem za odkaz. O tej stránke som nevedela.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Stefanm » 30 Sep 2017 18:47 pm

Ahoj Michellebebe, chcem sa opýtať, plánujem zakladať akvárium a zatiaľ zbieram info.. zaujíma ma to drevo z jablone, ako si ho pripravila pred tým než si ho dala do akvarka? Máš skúsenosti aj s inými drevinami, ktoré sú vhodné do akvarka? aspoň sa ušetria nejaké peniažky a to z jablone vyzerá super...
Stefanm
 
Príspevky: 103
Založený: 28 Sep 2017 14:28 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 30 Sep 2017 18:58 pm

Ja som z toho dreva ošúpala kôru a trochu som ošmirgľovala ostré hrany a potom som ho preliala horúcou vodou a nechala namočené nejaký čas vo vode. A keď neplávalo, tak som ho dala do akvárka.
Ale ľudia rôzne pripravujú drevo čo dávajú do akvárka. Čítala som že niektorí ho varia v slanej vode, niektorí len nechajú namočené v sude už som čítala aj také že drevo pečú v rúre.
A čo sa týka iných driev, tak len viem že drevo z ihličnatých stromov by nemalo ísť do akvárka. Ale potom aké iné by nemali ísť, to si už nepamätám. Ale dobré je vraj dubové drevo, ale ja som ho neskúšala.
Tu na akve je celá diskusia o drevách (a listoch) do akvária. Tam je toho popísaného viac. 63 strán.
dreva-samorasty-v-akvariu-t189.html
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod Stefanm » 30 Sep 2017 19:20 pm

ďakujem
Stefanm
 
Príspevky: 103
Založený: 28 Sep 2017 14:28 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 11 Okt 2017 09:27 am

Takže, spravila som v akvárku nejaké zmeny. Vybrala som všetkú vallisneriu a miesto nej som dala kryptocoryny. A tiež som pridala pistie.
Obrázok
Pretože ak to má byť biotopové akvárium, tak som ho chcela spraviť presnejšie. Robila som si malý prieskum biotopov betty imbellis. A našla som biotopy imbellisiek v prírode:
1) Koh Samui (Thajsko) - kryptokoryny, lotosy, krevetky a teplota 25-35 stupňov
2) Koh Samui (Thajsko) - teplota vody 26-28 stupňov, ph 7,2
3) Khaolak/Krabi (Thajsko) - kryptokoryny, 29 stupňov, ph 6,5
4) Kuala Rompin/Pahang (Malajzia) - salvinia natans, utricularia
5) Thajsko - kryptokoryna balansae, emerzné microsorum pteropus
6) Thajsko - pistia stratiotes
Takže som sa riadila hlavne Thajskom a ostrovom Samui.
No a mám nových obyvateľov. Keďže sa na ostrove Samui v rovnakom prostredí s imbelliskami nachádzajú aj krevetky, tak mám v akvárku 10 neocaridín davidi (jedna má aj vajíčka :D ). A objavila som 2 2milimetrové Helenky :D
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod michellebebe » 11 Nov 2017 13:17 pm

Takže, našla som 3 mŕtve krevetky. Naskôr 1 a potom na druhý deň 2. A tak som skúšala prísť na to že prečo. Tak som mala hypotézy:
1) hodnoty vody: merala som NO2-0,025, Ph-7,3, NO3-0 (to NO3 ma teda nepotešilo, hlavne kvôli rastlinám), takže hodnoty by mali byť v poriadku (a žiadna krevetka ani helenky sa nesnažili ujisť z vody). Kyslík by mali tiež mať, lebo mám rastliny tak to hádam stačí.
2) staroba: krevetky čo umreli boli tie z veľkých. Malinké krevetky som mŕtve nevidela.
3) predátor: nič ako planarie som nevidela. Mám len v akvárku maličkých hnedých červíčkov, ale nemajú trojuholníkové hlavičky. Na to mi mamin známi povedal že keď tam nemám žiadne ryby, tak jasné že mám červíkov. A tak mám od mami jednu jej platu, kým nebudem mať imbellisky. Plata (volám ju platička :D ) je v akvárku týždeň a vyzerá to že už si zvykla.
Od vtedy som žiadnu ďalšiu mŕtvu krevetku nevidela a červíčkov je už len zopár, skoro ich nevidno.
Začali mi odchádzať kryptokoryny a nymphoides, ale keď som odmerala NO3, tak sa ani nedivím. Fe a iné som ani nemerala, lebo keď NO3 je na nule, tak ostatné prvky na tom tiež nebudú dobre. Tak som trochu prihnojila.
Ale myslela som si že keď mám v akvárku dosť sušených listov a šištičky a botanicals, tak tým že sa budú rozpadať, tak aj oni budú tvoriť odpad a bude to náhrada hnojenia.
No a takto vyzerá akvárko teraz :)
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium III (110l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Nov 2017 13:33 pm

Krevetky nie sú dlhožijúce, takže by som to považoval za normálne
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.