Low tech 180

spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Low tech 180

Odoslaťod Gretas » 13 Jan 2018 21:30 pm

WhatsApp Image 2018-01-13 at 20.16.36.jpeg
Akva po zalozeni
Ahojte,
dlho som vahal, ci tu zalozit temu, kedze nie som prilis dosledny v updateoch, ale tak skusim to.
Akvarium bolo zalozene pred rokom.

Technika:
Set rio 180 od Juwelu
Vsetko original, len som dokupil reflektory. Tj 2x45W osvetlenie T5 a vnutorny filter

Dno je cierny strk bez vyzivneho dna priemer 2-3mm

Osadenstvo sa mierne menilo, momentelne je to huf neoniek, dve Trichogaster Leeri (dufam, ze par, obcas som si neni uplne isty), 5x Otocinclus Affinis, 8x Danio Margaritatus a 8x Corydoras paleatus

Co sa tyka rastlin, tam si akvarium preslo troma fazami, prva bola hned po zalozeni
Hygrophila polysperma
Hygrophila corymbosa 'Stricta'
Egeria Densa
Anubias nana
Echinodorus grisebachii Bleherae
Pogostemon helferi
Pogostemon erectus
Cabomba caroliniana (?)
Cryptocoryne Wendtii Green
Taxiphyllum barbieri

Akvarko sa zabehavalo mesiac bez ryb nasledne som tam dal Daniaa a potom postupne dalsie ryby. Zo zaciatku som vobec nehnojil, co sa ukazalo v kombinacii s vodou aku mam z vodovodu ako velmi zly napad. Z vodovodu mam naozaj velmi tvrdu vodu GdH okolo 32. Kolega mi dal nasledne reverznu osmozu co uz nepouzival a s nou drzim odvtedy vodu na hodnotach GdH ca 10 (zo zaciatku 6.5) a Kh 5. Kazdopadne rastlinky skoro vobec nerastli, skor naopak. Darilo sa jedine Cryptocorynam a Hygrophile polysperme. Zacal som experimentovat s hnojenim, hodil som sem temu o odhnivajucom Pogostemone Erectus, kde mi bolo poradene, ze mi chyba draslik, tak som ho zacal pridavat spolu s profito hnojenim. Medzitym uplne posiel pogostemon helferi, Cabomba caroliniana a Hygrophila corymbosa. Pridavanie drasliku (KNO3) viedlo k vytvoreniu zelenej vlaknitej riasy s ktorou mierne bojujem doteraz, plus som si vsimol, ze po pridani profita zacala rast aj BBA. V juni som musel sluzobne na mesiac odist a po navrate ma v akvarku cakalo prekvapenie v podobe chumaca zelenej riasi v celom akvarku. Objednal som teda CO2 set a zacal ho pridavat, rastliny zacali rast ovela lepsie, zelena riasa ale tiez. Cryptocoriny zacali uplne stagnovat a Echinodorusu zacali deraviet listy a cely zakrpatieval, Egeria densa posla, Anubiasu nana zacali deraviet listy. Kazdopadne som si po par mesiacoch uvedomil, ze akvarko vyzera este horsie ako bez CO2. Takze som sa nakoniec rozhodol v novembri, ze prejdem uplne na low tech s tym, ze vyskusam ktore rastliny pojdu a budem sa viac venovat hnojeniu a zistovat co funguje a co nie. Zial nasledovala dalsia sluzobka a sviatky ked som nebol mesiac doma, takze som sa akvarku zacal venovat naplno az teraz.

Momentalne rastlinnne osadenie je:

Hygrophila polysperma (velmi zredukovana na dve rastliny, kedze pri CO2 rastla tak, ze som ju mal cez pol akva.
Anubias nana, tomu sa radi, listy kde bola BBA som otrhal aj tie co boli derave
Echinodorus 2x stale vo velmi zlom stave
Pogostemon erectus ten pojde prec, lebo zasa hnije zospodu
Cryptocoryne Wendtii Green, tym sa teraz dari super odkedy som dal prec CO2
Taxiphyllum alternans (?) kompletne prerasteny zelenou riasou ktoru otrhavam, viacmenej by som ho aj vyhodil, ale je podrasteny pod Anubiasom a prerasteny cez koren, vyzera hrozne
Ludwigia repens Rubin, tu som kupil ked som daval CO2, vtedy bola viac menej ok, ale tahala sa za svetlom, teraz zivori odhniva zospodu a asi dlho nevydrzi
Rotala Indica kupena v novembri, dari sa jej tak tak, zospodu zhadzuje listy ale zhora rastu nove
Nymphaea zenkeri green, lotusu sa celkom dari vyhana nove listy, kupeny v novembri
Vallisneria spiralis, kupena v novembri, moc jej nedavam, postupne chradne.
Microsorum pteropus, prichyteny na novy koren, vyhana nove listy
Hygrophila difformis kupena v novembri, mierne rastie

V novembri som kupil aj novy koren do akva, ktory neskutocne farbi vodu, kedze som ho odmacal len jednu noc.

Ako vidite moj pristup k akva je velmi nekoncepcny, ale budem sa to snazit zmenit. Svetlo som momentalne stiahol z 9 na 7 hodin, co trochu pomohlo so zelenou riasou. Zacal som hnojit s Ferox NPK complete podla navodu a budem sledovat co to robi. Vodu meriam obcasne, nitraty sa drzia okolo 20ppm, PO4 okolo 2, Zelezo okolo 2ppm Mikro ide len co je v hnojive. Vodu menim 40% raz tyzdenne, ale mozem skusit aj castejsie, zalezi od casu. Som casto sluzobne mimo domu aj na dlhsie obdobie, ale budem sa to snazit vyriesit s hnojenim pocas tej doby.
Objednal som aj dalsie rastliny co by mali dojst buduci tyzden
Bucephalandra Theia na koren
Sagittaria subulata do stredu ku korenu, uvidim ci sa to bude dat, kedze je tam ciastocny tien
Cryptocoryne balansae do zadu za koren
Cryptocoryne wendtii brown planujem dat do tienenejsich miest nech pokryje dno ako kontrast ku green verzii.

Do buducna je plan sledovat akva a snazit sa odhalit co sposobuje pochadzanie echinodorov, podozrievam momentalne horcik, kvoli deraveniu listov a urcite draslik, ak to hnojivo nebude stacit namiesam nieco z K2SO4 a MgSO4. Tiez mierne zvysim tvrdost vody na cca 15Gh.
Prílohy
WhatsApp Image 2018-01-13 at 20.17.52.jpeg
Akva pocas doby pridavania CO2
WhatsApp Image 2018-01-13 at 20.17.11.jpeg
Akva po dvoch mesiacoch, uz je vidno zltnuce listy Echinodoru, bud z prechodu na submerz alebo nedostatok K
Naposledy upravil Gretas dňa 13 Jan 2018 21:32 pm, celkovo upravené 1 krát.
Gretas

Založený: 06 Jan 2014 17:39 pm

Reklama

Re: Low tech 180

Odoslaťod Gretas » 13 Jan 2018 21:30 pm

Tu je momentalna fotka akva
Prílohy
WhatsApp Image 2018-01-13 at 20.18.44.jpeg
Gretas

Odoslaťod snajprik » 13 Jan 2018 21:59 pm

Tvoj problém vidím v nesprávnom pomere svetlo-CO2-živiny – (naštudovať). Svetlo máš silne 90W T5 je dosť na výšku cca 40cm. Keď si dával CO2 s tým svetlom, tak rastlinky rástli rýchlo, ale aj rýchlo odoberali živiny, ktoré si v akva nemal, preto ten problém. Teraz máš silne svetlo, aj hnojíš, ale nemáš CO2...= kalamita.
Tak že ak chceš ísť LOW-tech tak tomu odpovedá slabé svetlo = max len jedna trubica a druhu 45W vypnúť.
U low techu, nie je až tak nutne meniť toľko vody aj keď to nie je na škodu.
Obrázok používateľa
snajprik

Obrázky: 34
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Odoslaťod Gretas » 13 Jan 2018 22:54 pm

Hej to je mi jasne, ze ziviny chybali, len som ocividne nedosiel na to ake. Z casti pomahalo ked som pridaval draslik, kazdopadne po davke profita sa mi vzdy vyhodila BBA, presiel som potom na feropol, ale kazdopadne tam bola nejaka chyba vo vyzive. Stlpec mam 50cm, mne prave pride, ze rastliny sa mi vzdy tahali za svetlom, aj ked som daval CO2, Ludwigia repens Rubin zhadzovala spodne listy neustale. Teraz ma trapi k tomu este jej odhnivanie zospodu, tj uplne sa oddeli od dna a prehnije stopka, to iste pogostemon erectus, ale tak uvidime. Kazdopadne studujem forum posledne tyzdne a budem sa to cele snazit odladit.
Gretas

Odoslaťod snajprik » 14 Jan 2018 00:14 am

Problém bol že ti chýbal Mg a profito ho veľa v sebe nemá, len si zvýšil obsah iných živín ktoré ti nechýbali. Rastliny sa ti ťahajú, lebo máš svetlo studena biela= tieň= rastlinky sa ťahajú za svetlom...
Východ slnka cca 3000K-kvitnutie rastlín, cca 4000K- slnečný deň, 5500K+ tieň-hlboká voda, preto sa ti ťahali hore.
PS: Profito ma Mg 0,09% a také tenso (PMDD) 2,59%
http://www.akvazahrada.sk/clanky-a-ozna ... edostatok/
Obrázok používateľa
snajprik

Obrázky: 34
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Odoslaťod kocur_82 » 14 Jan 2018 08:23 am

K hnojeniu sa vyjadrovať veľmi neviem, snáď len toľko, že pri Tvojom objeme by som hnojil komerčným hnojivom, čo sa týka osvetlenia, možno by som nevypínal jednu trubicu, ale stiahol čas svietenia na cca 6 hodín, ja v mojom low tech akvárku to mám s rovnakým osvetlením tak a týždenne zbieram len decentne objavujúci sa žabí vlas. K rastlinkám Ti môžem vrelo tu sagitáriu odporučiť, rastie krásne, možno až príliš :) keď tak pozri do mojej témy, mám tam ja fotku, kde ju vidieť. K ostatným rastlinkám v Tvojom akváriu, chýbajú mi tam rastlinky, ktoré aj pri low techu rastú rýchlejšie ako cryptocoryny (ich rast je pomalý), napr. valisnerie (spiralis, americana).
Obrázok používateľa
kocur_82

Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.