LED osvetlenie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod freem1 » 16 Jan 2018 14:28 pm

Ktory LED pasik je vhodny?
Rastliny Bacopa caroliniana, Lobelia cardinalis mini,Ludwigia repens, Ludwigia repens Rubin, Rotala rotundifolia, Micranthemum, Hygrophila Siamensis, hnojivo INVITAL FEROX COMPLETE 500ml a tekuty uhlik INVITAL CARBON.
Pouzijem hlinikovy obdlznikový profil prierezu 12x5mm.
SMD 3528 LED pásy s 60LED na meter majú svietivosť od 300-400lm/m, LED pásik SMD3538 60LED/m majú príkon 4,8W/m.
Sú to jednodiodové čipy s rozptylom svetla 120° a priemernou účinnosťou. Príkon jedného čipu je 0.08W. SMD 3528 LED má priblížne takú svietivosť, ako dve vysokosvietivé klasické diódy. SMD 3528 v porovnaní s čipom SMD 5050 má rovnaké vlastnosti, iba že obsahuje iba jeden čip, nie tri. Výhodou oproti SMD 5050 je lepšie chladenie čipov okolitým vzduchom, nevýhodou potreba väčšieho priestoru. Tieto čipy sa však prestávajú používať a sú nahrádzané LED čipmi s vyššou účinnosťou a s lepšou možnosťou chladenia.

Dakujem za pomoc.
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Reklama

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Loki12 » 16 Jan 2018 15:49 pm

ahoj, ludia čo ma poznajú by možno teraz napisali "aha Loki12 sa zase vratil." A vieš prečo som tu dlho nebol? Lebo sa tu stále dokola opakujú tie iste otazky a tie iste odpovede. Preto som ti napísal aby si si to tu nasiel, vyhladal.

freem1 napísal:Ktory LED pasik je vhodny?

Odpoved je v tejto téme, niekde okolo stránky 15-30 (už si fakt nepamatam), ale zaver bol: žiadny.
Pýtaš sa na vhodnosť, preto odpoveď - žiadny
Ak by si sa pytal či je to možné, tak odpoved - ano, je to možné
A vysvetlenie k odpovediam: najdeš v tejto téme, prosim fakt je to jednoduché, len to nebude trvať 30 sekund a ani 10 minút, ale dostaneš kompletnú informáciu, prečítaš si rôzne názory a vyberieš si.

freem1 napísal:Rastliny Bacopa caroliniana, Lobelia cardinalis mini,Ludwigia repens, Ludwigia repens Rubin, Rotala rotundifolia, Micranthemum, Hygrophila Siamensis, hnojivo INVITAL FEROX COMPLETE 500ml a tekuty uhlik INVITAL CARBON.

Poznáš nemá rastlín - super. Takže vieš aj akú sú na tom s potrebou svetla. Ak nie, tak http://www.rybicky.net - Atlas, prípadne aj tu. Stačí ak budeš používať vyhľadávanie, mne to na každú z uvedených vrátilo kopec informácií. Opäť, prečítaš, podumáš, a rozhodneš sa.
Osobný názor je, že ako začiatočník by som sa do nich nepúšťal.

freem1 napísal:Pouzijem hlinikovy obdlznikový profil prierezu 12x5mm.

To znie ako dobrý plán, LED je treba chladiť. Podľa informácií si stačí už len zistiť ich zbytkový výkon vo Wattoch, potom zistiť aký trasfer dokáže ten tvoj profil a už to len odhadnúť ako to bude odvádzať teplo z uzavretého krytu - plastového.
Osobný názor - aj pre toto by som to nerobil.

freem1 napísal:SMD 3528 LED pásy s 60LED na meter majú svietivosť od 300-400lm/m, LED pásik SMD3538 60LED/m majú príkon 4,8W/m.Sú to jednodiodové čipy s rozptylom svetla 120° a priemernou účinnosťou. Príkon jedného čipu je 0.08W. SMD 3528 LED má priblížne takú svietivosť, ako dve vysokosvietivé klasické diódy. SMD 3528 v porovnaní s čipom SMD 5050 má rovnaké vlastnosti, iba že obsahuje iba jeden čip, nie tri. Výhodou oproti SMD 5050 je lepšie chladenie čipov okolitým vzduchom, nevýhodou potreba väčšieho priestoru. Tieto čipy sa však prestávajú používať a sú nahrádzané LED čipmi s vyššou účinnosťou a s lepšou možnosťou chladenia.


Mne nemusís vysvetlovať obchodné a marketivnové informácie. Ty si musis zisit aký majú svetelný tok - luxov, lumenov,... A ked sa ti s toho nebude ešte točiť hlava, tak by si si mal zistit dačo o PAR hodnote. 120 stupnové žiarenie nie je žiadna výhra - ide to bežnú matematiku, trigonometriu ak niečo svieti 1000lm a chceš aby 100% priameho svetla dopadalo do akvaria so základnou 80x35 cm, tak v akej výške budeš musieť mať uložené to svetlo? Ak budes mať svetlo v polovici hlbky akvaria tak 120 stupnov je 2x60 a bude to žiarit na 17,5cm hlbky akviaria (35 ma celé) takže kalkulačka nám prezradí, že
http://www.carbidedepot.com/formulas-trigright.asp
svetlo by v idealnom stave malo byť vo výške (od substrátu) cca 10cm. Inak povedané, svetlo by malo byť vo vode.
Ale ty ho budes mať cca 5 cm nad hladinou, ciže
http://www.carbidedepot.com/formulas-trigright.asp
Cize aby si vyuzil 100% emitovaného svetla by tvoje idealne akvariu muselo mať hlbku (pozor nie šírku, a ani výšku) ale hlbku, to čo ide od náhladovej strany dozadu, cca 150cm. Chápeš?
Bud si to cele prerátaš ešte aj za pomoci triangulácie, alebo to budeš len uplne odbrucha odhadovať a urobiš to ako veľká vačšina ludí tu pred tebou:

vykašlala sa na všetky dobre mienene rady, lebo tu su aj tak len nejaki magori čo neviedia to je praktický zivot. A matematika, fyzika, chemia je pre šprtov na MatFyze, ale oni chcú chovať len blbé ryby.
Natrihali si pasiky, spojili ich do serie za sebou a zasvietili. Potom x mesiacov ladili (pridávali dalsie pasiky, uberali pasiky) a tesili si sa ako s nami vsetkymi vybabrali, lebo to aj tak funguje. Niektoré rastliny to neprežijú, niektoré ano, ale kedže je .akvaobchod hen tuto za rohom, tak čo. Stava sa aj lepším.

Takže ak chceš veci robiť poriadne, tak rob poriadne. čítaj, studuj, googluj.
Ak chceš veci "ojekabatiť ala lacný pasik z čajny, tak sa tu nehrajme na vedecký prístup a proste to len zmontuj a zazni.
freem1 napísal:Dakujem za pomoc.


Niet začo.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod vincent van gogh » 16 Jan 2018 16:07 pm

OT:
Čože, Loki sa vrátil ?? :shock:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Loki12 » 16 Jan 2018 16:09 pm

Ako Lessie, T-100 alebo holuby. :-)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod freem1 » 16 Jan 2018 22:11 pm

Ale skoro kazdy pripad je predsa individualny, tak ako mozem nieco take presne tu najst ako je ten moj...?
Napr. typ a rozmer akvaria, druh LED pasika atd...

Hladal som nejaku odbornu pomoc od niekoho kto ma s tym skusenosti, kedze ja ich ohladom toho nemam...keby ich mam, tak sem predsa nebudem pisat...

O tom by predsa malo byt toto forum a nie predsa o tom, ze ked nieco chces, tak hladaj...to som tu potom nemusil vobec pisat a mohol som to hned radsej hladat a hladat na GOOGLI alebo neviem kde este...
Ale tak som to nejako asi zle cele pochopil a dodatocne sa zato ospravedlnujem...

Dakujem za pochopenie.
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod budulinecek » 17 Jan 2018 08:15 am

@freem1: Souhlasím s Loki12, já jsem šel do LED osvětlení akvária v době kdy tato diskuze měla jen asi 10 nebo 15 stránek a řešil jsem v té době použití LED trubice místo klasické T8 zářivkové trubice. Někdo to doporučoval že dobré, ale už tenkrát se objevili hlasy že trubice a LED pásky jsou na nic. Trubici jsem nakonec koupil a nic moc. Jako druhé světlo jsem si postavil z LED čipů (za pomoci googlu) a funguje bezvadně dodnes i s programovatelným stmíváním (to jsem koupil už jako hotové řešení protože mě to přišlo náročné na stavbu). Pak jsem nad malé akvárium zkusmo dal nějaké LED pásky, ale víc bych je nad akvárium nedal, stejně tak tu LED trubici. Poslední světlo nad mořské akvárium už jsem si stavěl komplet sám včetně stmívání opět za pomocí googlu. Je toho totiž na internetu tolik popsáno, že pokud jsem schopný dělat vlastní závěry z toho co jsem přečetl, tak jsem schopen to postavit. Samozřejmě musím být ochoten tomu věnovat čas a chtít se něco nového naučit. V opačném případě si to nech postavit od někoho kdo tomu rozumí a necpi se do toho. Ty totiž ve skutečnosti chceš aby někdo přemýšlel nad tvojím akváriem a světlem zadarmo za tebe a dal ti na stůl stavebnici a ty se pak budeš ještě obrazně řečeno ptát jak se pájí. Takových lidí jsou plná fóra a chápu postoj Loki12 proč to napsal tak jak to napsal a do puntíku s ním souhlasím.

EDIT: pokud jsi přečetl toto celé vlákno a nenašel jsi co jsi hledal, tak přečti ještě toto:
https://rybicky.net/forum/4030-vykonne- ... e-cob-apod - zde v záhlaví odkaz na několik skvělých článků
https://rybicky.net/forum/18505-led-pasek-
https://rybicky.net/forum/18179-led-ref ... kvaristice
https://rybicky.net/forum/17268-led-trubice

některá ta témata mám přečtená komplet do posledního písmene a myslím že obsahují prakticky všechny potřebné informace
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod snajprik » 17 Jan 2018 09:40 am

Freem1, ak chceš konkrétnu radu, presne na tvoju nadrž, tak kúp toto http://akvaland.sk/3866-chihiros-led-a8 ... ievac.html svetla budeš mať dosť aj keby si chcel ísť EI, ma to regulátor osvetlenia i stmievač, tak že po ubratí s tým kludne môžeš ísť aj LOW-tech. Podľa návodu nasadíš nad akva strčíš do zásuvky, ak sa ti začne vytvárať zelena riasa tak uber na intenzite, proste si ho nastavíš presne na tvoje podmienky či budeš hnojiť, alebo nie, či tam budeš mať rastlinne akva, alebo cichlidy.

https://www.youtube.com/watch?v=tSCH_p-tVAo
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod freem1 » 20 Jan 2018 23:02 pm

Prosim Vas, a ake teda to osvetlenie mi odporucate si kupit pre to akvarium Diversa Startup 80 obluk 112 litrov?
A ake rybky, rastlinky a v akom pocte, aky filter, ohrievac, okyslicovac, ake hnojivo a tekuty uhlik pre rastliny, aky pripravok so zivymi bakteriami, a ake dalsie pripravky mi odporucate?
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Loki12 » 20 Jan 2018 23:20 pm

hmmm....
netrafil si tému. tu sa má preberať len LED osvetlenie a problematika ohľadom toho. Je potrebné sa držať témy.
(bolo to v pravidlách s ktorými si súhlasil pri registrácií)

odpovede nájdeš tu:
clanky/akvarium_obsah.php
http://maniakva.cz/casopis/akvarium01.pdf
http://maniakva.cz/casopis/akvarium02.pdf
a potom ešte na dalších X miestach ked začnes pouzívať vyhladávanie.

Ak to fakt má zmysel, tak si vo vhodnej téme (Vaše akvaria) založ vlastnú tému (daj jej nejaký jedinečný, vhodný, zaujímavý názov) a tam môžeme viesť debaty. Ale pozor, nemýl si to s tým, že sa ti tu niekto bude venovať a všetko ti donesie ako na podnose. Cize to nebude o tom, že ty napíšeš elementárnu otázku na ktorú sa tu uz aspon 50x viedli debaty a opäť sa niekto bude zapodievať tým istým a duplikovať to tu.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod astro » 22 Jan 2018 12:11 pm

T5 LED trubice bez nutnosti odstraňovania predradníka. U mňa už jedna 37W 865 HO svieti od minulého týždňa namiesto klasickej 80W T5. Ceny ale nie sú práve najnižšie: 30+ EUR/ks
Prílohy
T5 ledtrubice.pdf
(61.96 KiB) Stiahnutá 412 krát
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod snajprik » 22 Jan 2018 14:42 pm

Tak to nie je ani omylom drahé, toto technologicky je fakt problém urobiť. Zober si že T5 je proklete úzka, a nielen tam strčiť diony ( a nie hocijaké 152lm/w je to naj na trhu) ale tých 37W nesmie produkovať teplo, musí byť extrémne účinné, zdroj do takej trubičky narvať a tiež musí biť extrémne učiní, aby nezhorel a to len za 30€. T8 LED s 150cm dostaneš max 2200Lm/22W a toto dáva 5600Lm/37W a to vše 60 000h ver tomu že ta trubička je hodna každého jedného centa.
PS: Už viem čo si na budúce objednám do prace :) Škoda že robia len 120cm a 150cm taká 90cm by nebola od veci...
PS2: Nejaká fotka by nebola? Nejaký malinky testik, do mobilu nahraj Luxmeter a na 1m s tou trubicou naň zasvieť, potom skús namontovať T5 a to iste urob, celkom ma zaujíma, aké budú výsledky Lux/m :)
Naposledy upravil snajprik dňa 22 Jan 2018 14:55 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod astro » 22 Jan 2018 14:53 pm

...a preto som si ju kúpil a postupne vymením aj dve 840 ky ;)
Ale držme sa toho, že je to, myslím si pomerne zaujímavá informácia pre tých, ktorí chceli svoje T5 vymeniť za LED a doteraz to nešlo. Čo sa týka ceny - mal som zrejme dopísať, že "v porovnaní s klasickou T5" 8)
Ešte na doplnenie - v tabuľke sú tak T5 LED trubice vhodné na použitie s predradníkom ako aj T5 LED trubice na použitie bez neho. Zatiaľ však (ak som dobre pozeral na www odkaz na spodku stránky) len v obmedzenej ponuke, čo sa dĺžky týka; sú len tie dlhšie 1149, resp. 1449 mm.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod prasan » 22 Jan 2018 14:59 pm

Obdobné riešenie už dávnejšie ponúkol Aquael.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod snajprik » 22 Jan 2018 15:30 pm

Je to fakt zaujímavé, lebo doteraz T5 led robili len 9W-13W veľký problém s chladením.
Je to určite horúca novinka, lebo i ten zdroj cez 90% účinnosť, bežne 80% a to sú svietidla za 80€ a doteraz najvyššia účinnosť značkových malých Led čipov bola 115lm/W.
Preto tie trubice sú zo skla lebo to dobre odvádza teplo, 37W do takej tenučkej trubičky...
Ta LED trubička by mala na 1m dávať 1078Lux, klasická 80W T5 dáva 500Lux... Bez problémov jedna 37W LED trubička nahradí 2x80W žiarivky.

LED na 60cm vysoké akva zo substrátom by malo na dne robiť 4000Lux pri 160° to sú fakt brutálne parametre. Moje svietidlo bez rozptylky 55W dáva 6000Lux s rozptylkou 4000Lux. Keby ta T5 LED trubička mala číre sklo, bolo bi to ešte lepšie s Lux.
Našiel som i zaujímavejšiu cenu https://www.led-centrum.de/LED-Leuchtmi ... 56636.html
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod astro » 22 Jan 2018 17:28 pm

+ 13,90 EUR pošta
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod B A R T I S » 25 Jan 2018 19:55 pm

Ahojte, keďže je tu 67 strán a neviem či niekto mal takýto problém, dnes mi prišlo Tommi Led svetlo, problém je ten že držiaky z obidvoch strán majú asi tak centimeter takže po skle majú vôlu sa hýbať (dúfam, že chápate), preto by som chcel od niekoho radu čim to vyplniť alebo ako to nejako zafixovať na jedno miesto.
B A R T I S
 
Príspevky: 30
Založený: 22 Jan 2018 23:50 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod astro » 06 Feb 2018 15:50 pm

Svetlomaniaci - potrebujem radu.
Mám svetlo s 3 ks T5 svietidlami. Momentálne svietim 1xT5 80W 865 a 1xT5 LED 37W tiež 865 čiže obe 6500 kelvin. Jeden slot je zatiaľ voľný. Postupne mením a dopĺňam za LED (keďže 1ks LED stojí 30+ EUR nekúpim si všetky naraz). Otázka: Ako ďalšiu trubicu na tú tretiu pozíciu teraz kúpiť 840 alebo 830?
A ako by ste riešili finálny setup vzhľadom k tomu, že chcem mať spektrum vhodné aj pre rastlinky?
1. 865+840+830
2. 840+865+840
3. 830+865+830
4. 865+840+865
5. 865+830+865
6. 865+865+865 (toto zrejme nebude pre rastlinky to pravé orechové)

pozn. 830 - 3000 kelvin
840 - 4000 kelvin
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod MaceKx » 06 Feb 2018 16:41 pm

Ja pouzivam 3x865 a pohoda, paci sa mi ze to svedlo je biele.

Chcem ich ale nahradit za 3x965 co su plnospektralne trubice troska drahsie T5 39W 849 mm vide na 9€ kus. Ale mali by byt top pre rastlinky a nestoj amajland ako "akva" trubice.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod snajprik » 06 Feb 2018 17:53 pm

Tak neviem či ti to pomôže, ale hodím par grafov.
Rastlinne spektrum http://www.zone4game.ru/published/publi ... es/35c.jpg
S toho vyplýva, že sladkovodne rastliny využívajú ako modré, tak aj červene. U rastlín sladkovodných to červene spektrum je lepšie nad modrím.
Spektrum trubic http://imagehost.spark-media.ru/iu/68/1 ... 6A263F.jpg
Podľa trubíc vyplýva že tie 865 sa zameriavajú hlavne na to modré, veľa svetla ide v zelenom, u trubíc 830 tam zase svieti veľa v červenom a modrého je malo.
Ja používam 840 lebo mam len jeden zdroj a chcel som veľa červenej s modrou, podľa mňa najideálnejšie spektrum pre sladkovodne rastliny.
Ty keď máš tu možnosť kombinovať viac trubíc, tak kludne 1-2 trubice studena biela a 1-2 trubice tepla biela.
Ich kombinácie sú len na tebe čo sa ti viac páči či studene svetlo, alebo normálne.
https://www.rostlinna-akvaria.cz/rostli ... ektrum-100
Naposledy upravil snajprik dňa 06 Feb 2018 18:07 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod prasan » 06 Feb 2018 18:00 pm

A čo sylvania?
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod astro » 06 Feb 2018 18:08 pm

Nie, budú to len LED trubice Ledvance z môjho príspevku vyššie spred pár dní.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod vincent van gogh » 06 Feb 2018 18:15 pm

astro napísal:A ako by ste riešili finálny setup vzhľadom k tomu, že chcem mať spektrum vhodné aj pre rastlinky?

Ako laik si myslím, že pre rastliny je dôležitejšia intenzita, prípadne dížka osvitu. Vieme, že spektrum červenej a modrej je pre fotosyntézu fajn, naopak žlté, oranžové, zelené je k ničomu. Aj aké chabé percento vodné rastliny spotrebujú so slnečného svetla.. Idealne spektrum aj tak nevyskladáme. Čiže podstatný je tvoj (akvaristov ) subjektívny ,takzvaný očný vnem.... :o

Mne sa napr. úplne protiví svetlo výrazne do žlta, - 3000K, to by som kategoricky vylúčil..Iný nedá naňho dopustit. Záleží aj od typu akva. ( biotop BW, iwagumi....)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod prasan » 06 Feb 2018 18:23 pm

Mal som kombináciu 865 a 840 - vnemovo pekné a rastlinkám sa tiež páčilo.Momentálne som do osvetlenia osadil ešte dve sylvanie.Rastlinky začali pekne pučať/teda A.congensis a echináč od kámoša/ ,no listy nad hladinou začali skôr osichať.S rozdielom pridania svetla a zrejme i teploty sa musia rastlinky vyrovnať.Povedal by som,že meníš trubice ale ak ti to pri pôvodných rástlo fajn,tak by som kombináciu nemenil.Čiže 2x 865 a napr.jednu 840 alebo 830./zrejme 830 by bola lepšia/
Naposledy upravil prasan dňa 06 Feb 2018 18:27 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod snajprik » 06 Feb 2018 18:24 pm

Ledvance (Osram) osvetľuje i moje akvária, ja svietim nejakých 0,1W/L, 115lm/w 4000K, hĺbka 60cm a všetko rýchlo rastie bez problémov až mi to lezie na nervy, každý týždeň jedno 10L vedro odrezkov vyhadzujem...
Ja osobne by som volil pri troch trubiciach 830-860-830. Nechápem prečo tam chceš dať až toľko W, mne sa zdá aj 0,1W/L veľa, ale keď si vieš ustrážiť riasu...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.