100l akvárium ( začiatočník)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 29 Jan 2018 15:17 pm

V tejto téme by som sa rád podelil o skúsenosti a vývoj môjho 100l akvária, ktoré bolo mojim prvým skutočným akváriom a zároveň dodnes pre mňa najoblúbenejším. Rozmery akvária sú 80x35x40cm, filter vnútorný aquael fan 2 plus, pôvodný molitan vymenený za väčší, ohrievač 150w, svetlo 2x 20w T8. aqua-glo 60cm. Založené bolo v januári 2017 takže má rok. Akvárium som v priebehu toho roka foto-dokumentoval a zaznamenal som tak tie najdôležitejšie zmeny, ktoré som v ňom urobil. Zakladal som ho ako začiatočník, ktorý dovtedy choval iba bojovnice v malých akváriách bez rastlín a bez techniky, kde som raz týždenne menil vodu a krmil, o rastlinách a ich nárokoch či akejkolvek klasifikácii som nemal tušenie, rovnako ako o dusíkovom cykle a celkovej ekológii akvária. Akvárium nebolo nové, takpovediac som ho zdedil po bratrancovi, ktorého opustilo nadšenie po tom, čo mu vyhynula osádka z dôvodu hlbokej neznalosti tematiky. Odvtedy ležalo pár rokov v garáži, dokedy som sa ho neujal. Za ten rok som som sa snažil vo volnom čase študovať čo najviac a poučiť sa z vlastných i cudzích chýb, aj keď sa stále považujem za začiatočníka a so skúsenosťami a vedomosťami miestnych členov sa nemôžem rovnať. Stále sa však učím a rád sa dozvedám nové veci a rád prijímam aj kritiku. Takže na začiatok, so zakladaním akvária mi pomáhal otec, ktorý sa kedysi ako mladý chalan akvaristike venoval, neskôr mal u seba v kancelárii akvárium plné gupiek a ancistrusov plávajúcich v neprebernom množstve cryptocoryne aponogetifolia, takže som si od neho nechal poradiť. Základ to bol len veľmi hrubý, povrchný a neaktuálny, avšak najdôležitejšou informáciou bolo, že základom akvária pre začiatočníka sú živé rastliny, svetlo, ohrievač a filter. Fotky sú také aké sú, teda nie vždy najkvalitnejšie, nie vždy je akvárium úhladné, často sú steny otečené od vodného kameňa, ale takto to jednoducho bolo, sú to autentické fotky, neospravedlňuje to nič, fotky som nefotil s cieľom ich niekomu ukazovať ale pre vlastnú pamiatku, takže mi niekedy bolo jedno či sú steny od vodného kameňa alebo či je na akváriu niečo položené atď, rozhodol som sa ich zdielať nie preto sby som sa chválil, ale aby som rozpovedal príbeh jedného akvária, jedného začiatočníka. Bohužial dátumy neuvádzam, len tak orientačne sú to fotky fotené niekedy po týždni, niekedy po dvoch, väčšinou nie je rozdiel medzi fotkami dlhší ako 3 týždne

Takže som založil akvárium, umiestnil potrebnú výbavu, prvý deň som kúpil Takto vyzeralo moje akvárium keď som ho založil, prvý deň deň som kúpil kremičitý piesok 0,8mm na dno, dal som na radu v akvaristike, zo začiatku som moc spokojný nebol, lebo naňom bolo vidieť každú nečistotu, ale pravidelné odkalovanie + pancierničkovia dosť pomohli a rastie tam všetko čo potrebujem a dobre vyzerá, takže nakoniec spokojný som. Prvá chyba nastala hneď na druhý deň. Pôvodne som šiel nakúpiť rastliny a urobiť zábeh, ale netrpezlivosť začiatočníka zaúradovala a nakúpil som hneď aj ryby. Obrázok
Výber rastlín tiež nebol ani náhodou dobrý, najmä hemianthus a alternathera boli zlý výber, aj keď alternathera istý čas rástla aj pri mojom relatívne slabom svetle.
Obrázok
z rybičkek to bol klasický mix na štýl z každého rošku trošku
Obrázok
postupom času sa rastlinstvo rozrastalo, hemianthus odišiel, pribudla valisneria a koreň
Obrázok
Neskôr pribudla Ludwigia repens, kúpené 2 alebo 3 stonky spolu s inými rastlinami ako taký mix ostatkov, čo predajcovi zostalo na burze. Avšak ludwigia sa rýchlo rozrastala a na istý čas sa stala dominantou akvária
Obrázok
Ku koreňu pribudol jávsky mach uviazaný zubnou niťou, cryptocoryne beckettii (petchii) sa začala pekne rozrastať, pribudli žabky hymenochirus boetgeri, ludwigia začínala naberať na sile. Alternathera zaniká a prekvapivo tiež lymnophilla sessiliflora, z rýb si moje začiatočnícke chyby odnášali najmä bojovnice, ale tiež červené neonky. Najodolnejšie boli molinézie.
Obrázok
ObrázokObrázok
Obrázok
Obrázok
Postupne som zastrihával a presádzal ludwigiu, z osádky bol ešte nejaký úhyn, nejaký presun, ale začal som tak nejak zhromažďovať bojovnice s množstvom samíc a samcami prechodne žijúcimi v malých akváriách, v pôrodničkách a v samotnom akváriu. Obrázok
Taktiež sa mi pomerne pekne na hladine rozrastala pistia stratiotes
Obrázok
Tu nastal takpovediac zlom, ludwigiu som presadil ku kraju akvária, zviazal viaceré stonky k sebe zubnou niťou a zasadil, čo sa jej ani trochu nepáčilo a takmer všetka v priebehu týždňa alebo dvoch odišla
Obrázok
Ludwigia postupne predala žezlo ceratophyllum demersum, pistia sa presunula do letnej nádrže na balkón, ale po návrate sa už nebola schopná uchytiť v akváriu, skutočné denné letné svetlo ju asi moc rozmaznalo. Dostávame sa teda do obdobia leta, bohužial presné dátumy jendotlivých fotiek nemám ľahko dostupné a pravdu povediac to nemám vôľu dohľadať, menil som telefón, presúval fotky atď...
Obrázok
Ďalšia pomerne veľká a zároveň kráto trvajúca zmena nastala, keď som sa vo svojej začiatočníckej nedomýšlavosti rozhodol, že z časti napodobním tak trochu poor mans dutch style, resp holandský štýl akvária, vyňal som teda koreň a nastaval rastliny vedľa seba, pribudla bacopa a ceratopteris, avšak ten dlho nevydržal, bacopa je dodnes ale už nie v tomto akváriu
Obrázok
Vyhodený posledný nechutný domček, dokúpená poriadna kopa ceratophyllum demersum, avšak opät zaúradovala nerozvážnosť, nechcelo sa mi karanténovať ceratophyllum, zároveň som sa bál hodiť ho tam len tak a kdesi som sa dočítal že stačí na minutku hodiť rastlinu do zriedeného sava a bude to ok, tak ja som to spravil a na druhý deň som mal poväčšinou holé stonky a plno ihličiek v akváriu, avšak ceratophyllum je dravá a rýchlo rastúca rastlina a pozviechala sa z toho
Obrázok
Prišiel som nato že pseudoholandský štýl nebude nič pre mňa, vrátil sa koreň, tenotoraz už bez machu, pribudol k nemu ešte jeden a akvárko začína nadobúdať aké také kontúry
ObrázokObrázok
trochu zmenené usporiadanie + pribudlo microsorium, s ktorým mám však dodnes problémy a stále mi odumierajú listy a robia sa na nich diery ako vypálené z cigarety s čiernym lemom
ObrázokObrázok
vymenená osádka, pribudli neonky, gupky sa presunuli do iného akvária a časť do iných rúk, ceratophyllum demesrum som skrotil tým, že som ho poprevliekal cez dierky v košíku od rastlín, zaťaženom pár kamienkami. V tejto fázi som zrejme pochopil, že je krajšie mať viacero rýb rovnakého druhu a z rovnakej lokality ako po 2-3 ryby z každého druhu
ObrázokObrázok
Ďalšia veľká zmena nastala odstránením ceratophyllum demersum, cryptocoryne sa presunula o pár čísiel vľavo, veď to poznáte, človek nie je nikdy spokojný...
Obrázok
Pribudli ďalšie neonky
Obrázok
Tentoraz som za dominantu ( okrem pekne rozrastenej cryptocoryne beckettii ktorá je vlastne jedinou rastlinou ktorú mám od samého začiatku) bola tentoraz hygrophilla angustifolia- tak bolo na štítku, mne skôr pripadala ako hygrophilla corymbosa
Obrázok
Rozhodol som sa, že z toho spravím, čo sa rybieho osadenstva týka, biotopové akvárium južná amerika, bojovnica dodnes obýva 12l akvárium a darí sa jej, resp mu, skalári určení pre iné akvárium (o ktorom možno niekedy inokedy, ale je to 230l založené opäť u otca v kancelárii) dočasne zakotvili tu, v podstate na výkrm, keďže bolo a momentálne stále je skúškové obdobie a som doma, mám čas sa častejšie otočiť od kníh a niečo im prisypať, takže vznikla taká malá južná amerika s prevažne ázijskými rastlinami
Obrázok
Ako to už chodí, dizajn ma opäť omrzel, jeden koreň sa presunul inde a hygrophilla na chvílku vytvorila taký malý, ako keby bambusový lesík
Obrázok
Skalári sa vykŕmili a išli tam kam patrili, na cestu si pribalili hygrophillu a na scénu sa vrátilo ceratophyllum demesrum
Obrázok
Ceratophyllum som posadil, pribudol krátkoplutvý bojovník, tetry neonové som vymenil za neonky červené, pribudli tiež tetry červenohlavé, tetry krvavé a navýšil sa počet panciernikov
Obrázok
A toto je momentálny stav, pribudli nejaké drievka, viac ceratophyllum demersum, osádka sa nezmenila, posledné zbytky ludwigie čo ako tak prežívali v jednom malom akváriu sa konečne ujali a začínajú rásť, sú zasadené v strede aby mali dostatok svetla, keď podrastú a rozšíria sa, pôjdu zrejme do toho 230l. S týmto akváriom stále nie som spokojný a určite sa mi ani nečudujete, je to stále ťažký amaterizmus, ale už teraz mám v hlave plán do budúcnosti, do ktorého sa zrejme pustím po dokončení skúšok. Dúfam, že sa vám môj príbeh páčil a možno nejakým ďalším začiatočníkom pomôže preskočiť niektoré fázy ktorými som si prešiel. Budem sa snažiť to tu pravidelne updatovat, prepáčte za množstvo textu
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Reklama

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Jan 2018 23:22 pm

Tak chválim popis, gramatická náročnosť zvládnutá, klobúk dole. Je to taký denník akvária a skutočne sa to dobre číta. Tá kryptokorína je nádherná! Nechceš ju rozdeliť a osadiť ňou väčšinu akvária. Naozaj by túto tému mal prečítať každý kto začína.
Ešte raz, klobúk dole!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 30 Jan 2018 10:58 am

Ďakujem za pochvalu, veľmi si ma potešil. Nad tým rozdelením som rozmýšlal, možno by som to niekedy skúsil, teraz mám trochu iný plán, poprezeral som si množstvo videí zachytávajúcich biotop neonky červenej a snažil som sa inšpirovať sa. Zistil som, že žijú okrem iného v zatopených pralesoch a malých pralesných potokoch a jazierkach, kde sa predierajú množstvom popadaných konárov pokrytých dedritom a riasou, prípadne v “lesíkoch” tvorených rastlinou eleocharis. Toto by som chcel využiť a vytvoriť im tak lepšie podmienky pre život. ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
avšak nechcem mať akvárium plné riasy, namiesto riasy by som chcel využiť jávsky mach naviazaný na drevo, celkovo by som sa mohol aspoň trochu inšpirovať aj týmto akváriom Obrázok
Taká by bola moja predstava, uvidím ako a kedy to zrealizujem. Zároveň je tento nápad ešte veľmi plastický a rád sa nechám inšpirovať novými nápadmi :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 30 Jan 2018 22:49 pm

Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 30 Jan 2018 23:54 pm

väčšinu som videl, len každý potok, každé jazierko či rieka a dokonca aj každý meter kubický spomínaných vodných plôch je iný, preto by som si z každého chcel vybrať určitý prvok, môjmu oku lahodiaci. Uvidím, čo z toho bude keď to bude :D Medzičasom som sa zamyslel nad tým rozdelením kryptokoríny a pokial budem realizovať ten nápad s drevom a machom, tak ju asi celú premiestnim do iného akvária, preto som to skúsil rozdeliť teraz Obrázok
najprv som to skúsil takto, ale vyzeralo to trochu ako taký prekliaty les a moc mi to takpovediac nešlo do oka, preto som skúsil spraviť z toho 3 zväzky Obrázok
a nechal som to tak Obrázok
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod Marshall » 31 Jan 2018 01:31 am

Ahoj. Joeyho na YouTube odoberam aj ja . Toto jeho akva ma ma 1420 litrov (375gal), splneny sen mnohych akvaristov, vratane mna. Drzim ti palce
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 31 Jan 2018 14:34 pm

Hej Joey je veľký frajer, paráda bude aj to najväčšie keď tam dá to 3D pozadie, mne osobne sa tiež veľmi páči to akvárko s diskusami, tie stojace vetvy sú super :) Ďakujem :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Jan 2018 21:59 pm

Ako sa staráš o ten substrát? odkaluješ?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 01 Feb 2018 12:25 pm

hej odkalujem ale len mierne sifónom tesne nad substrátom, mám tam panciernikov a tí to dostatočne rozvíria a väčšina kalu sa zachytí na molitane a to čo sa nezachytí sa ukladá na určité miesta odkial to odsajem. Predtým, než som mal panciernikov to bolo horšie, musel som odsávať dôkladnejšie a tak raz do mesiaca som sifónom rozryť substrát aby sa uvolnil kal z hlbších vrstiev, keď som to trochu zanedbal vyzeralo to hrozne, ale tí panciernici tomu veľmi pomohli
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Feb 2018 22:22 pm

Ak bude rastlinstvo v prosperujúcom stave, tak nebude treba odkalovať. Podľa toho poznáš, že rastlinám sa darí. Ja som skôr narážal na to, že ten substrát nieje celkom vhodný pre rastliny. Kryptokorínka tá bude spokojná, tej to postačí, ale náročnejšie rastliny? No uvidíš...
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 02 Feb 2018 14:36 pm

Do budúcnosti by som tam plánoval echinodorus, nejaký nízky typ, predsalen akvárko je do výšky necelých 40cm, a eleocharis vivipara, aj keď pri mojom osvetlení to bude skôr pokus-omyl
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 06 Feb 2018 23:44 pm

Obrázok

nakoniec to nabralo trochu iný smer, nechcel som sa zbaviť kryptokoríny, zároveň sú tam na výchovu mladí diví skalári, tak som tam nechal aj ceratophyllum demersum kvôli odstraňovaniu dusičnanov, dokúpil som eleocharis vivipara a koreň, na teraz som spokojný
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 16 Feb 2018 20:42 pm

Obrázok

Opät nastaly zmeny, najvýraznejšou je odstránenie kryptokoríny, resp. jej výmena za echinodorus. Takže pribudli 2 echinodorus amazonicus a 1x echinodorus “kleine bär”. Druhou výraznou zmenou je odstránenie ceratophyllum demersum. Zastrihol som eleocharis vivipara aby nepôsobila tak rušivo, už začína dorastať, z čoho som rád, keďže som mal obavy o jej existenciu v prostredí so slabým svetlom. Plánoval som (a stále plánujem) odstrániť microsorium, tým pádom by rastlinstvo predstavovalo iba juhoamerické druhy, ak nerátam jávsky mach, ale bohužial žiadny juhoamerický mach nepoznám, takže s tým som schopný sa zmieriť. Taktiež pripravujem domov pre bojovníka, ale v jeho prítomnosti sa neonky chovajú viac hejnovito. Možno by ho mohol nahradiť párik malých cichlíd, ramizérky buď klasické alebo electric blue, moc o nich však zatial neviem, najmä o ich povahe vzhľadom k neonkam a panciernikom a o ich odporúčanom počte. Čo však viem je, že potrebujú kyslú, mäkkú a teplú vodu, keďže moja voda je zhruba z 80% voda z RO + pridávam rašelinový výluh + teplotu mám 28 stupňov, tak by to u mňa zrejme vedeli prežiť. Poslednou väčšou zmenou je pozadie, kúpil som klasické pozadie, z jednej strany gýčová fotka akvária ( môj osobný názor ), z druhej strany čisto čierna, práve tú som použil a veľmi sa mi to páči. Myslím že moje akvárium začína naberať silno juhoamerické kontúry a tak sa mi to páči, akékoľvek názory, rady, tipy, ale aj kritiku si veľmi vážim a budem za ne rád :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod MaceKx » 17 Feb 2018 07:18 am

Stou teplotou to neprehanaj https://rybicky.net/atlasryb/cichlidka_ramirezova.

Neonky pancierniky uplne v pohode neboj sa toho.

Toto bol moj par pozri s cim tam boli.

MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 19 Feb 2018 15:45 pm

Ďakujem, máš to pekné, množstvo úkrytov pre ryby, myslím že sa dnes popozerám po páriku :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 11 Mar 2018 23:37 pm

Obrázok
Od posledného updatu prebehli viaceré zmeny, tetry červenohlavé som zamenil za neonky červené, dokúpil ešte ďalšie, možno som to už prehnal, boli za dobrú cenu a mal som trochu veľké oči a tzv. “slinu” na nakupovanie tak ich tam mám 40, asi (isto) sa nejakých budem musieť zbaviť keď podrastú, zatiaľ vyzerajú šťastné, neonky majú rady spoločnosť svojho druhu, cítia sa dobre vo veľkých skupinách, horšie je to s obavami o kvalitu vody, síce produkujú relatívne málo odpadu, ale napriek tomu robím časté výmeny vody, 15l 3x týždenne, okrem toho tam mám stále, resp. opäť bojovníka, ktorý musel dočasne uvolniť priestor v svojom akváriu kardinálkam čínskym. Okrem toho som sa zbavil väčšiny ampulárii ( z tých čo sa mi tam vyliahli som vybral asi 20 takmer dospelých kusov) a tie čo som si nechal som premiestnil inam a sem som dal 2 heleny pretože už ma hnevali premnožení hnedí slimáci, pôvodne som mal proti nim mrenku pakistánsku, ale akosi jej slimáci nechutili tak išla z domu a nahradili ju práve tieto heleny. Z rastlinstva som priemiestnil inam eleocharis vivipara a tiger lotus ( ten zrejme zdochol ak sa to tak dá pri rastlinách nazvať, ale nechávam ho v inom akvárku možno sa vzchopí raz), namiesto toho pribudli 2x echinodorus leopard green a pár malých anubiasov. Valisnerii sa začalo poriadne dariť, možno až moc, ešte musím preštudovať ako a či vôbec sa dá valisnéria strihať. Ludwigiu už som prvý raz zastrihol a presadil, čo ma teší. Myslím že do pravého rohu by sa mi ešte zišla nejaká rastlina, musí to byť niečo z južnej ameriky, buď to bude ďalší echinodorus, anubias, alebo neviem, ak máte nejaký návrh, budem rád :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod snajprik » 12 Mar 2018 08:49 am

Da sa to i s takým prerybnením, len to chce rýchlorastúce rastlinky, ideál aj plávajúce na odčerpávanie dusičnanov a samozrejme výkonnú filtráciu. Ale pri takých veľkých, častých výmenách vody ti netreba nič, ani substrát ani rastlinky ani filter :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 12 Mar 2018 11:02 am

V prípade že nemám čas na výmeny tak tam nahádžem 2-3 hrste ceratophyllum demersum a najas, ale väčšinu času tie 3 výmeny stíham, ono to je malé akvárko, vysať za vedro ( v mojom prípade za konvu) vody a naliať naspäť trvá pár minút tak ma to neobťažuje :D
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 31 Mar 2018 20:56 pm

Menší update, vyrobil som krátke video, v hlavnej úlohe moje akvárium. Nie je moc kvalitné, mobil moc nezvláda takéto zábery a zrkadlovka stále preostruje a budem sa s tým musieť ešte pohrať, každopádne tu je odkaz https://youtu.be/60jeXKL-dDU
Video je asi týždeň staré, odvtedy sa ešte udiali nejaké zmeny. Hlavnou zmenou od posledného updatu sú ramirézky, najskôr som zaobstaral dve, zistil som, že sú to zrejme obe samičky, lebo majú ružové brušká, tak som zaobstatal ešte samčeka, mám pocit, že si vytvorili párik, sú stále spolu, druhej samičke občas dovolia byť v ich prítomnosti, občas zase nie, okrem toho si vyhlbujú jamku v pravom prednom rohu akvária, možno niečo ako hniezdo. Ďalšia zmena je, že pribudli dvaja otíkovia, resp. traja ale jeden to nezvládol hneď ako bol prelovený z karantény, ostatní dvaja sa držia. Taktiež pribudli dve rastliny, jeden echinodorus amazonicus vpravo pred filter a jeden anubias ( neviem aký ) z druhého akvária. Ostatné rastliny sa pekne rozrastajú, zhadzujú staré listy a budujú si nové, hlavne amazoniky zhadzujú tie oblé šalátovité listy a vytvárajú sa im tmavšie, pevnejšie a ostrejšie listy, neviem čo si o tom myslieť, ale moja teória je, že zhodili emerzné listy a vytvárajú sa im nové submerzné. Jeden amazonicus aj vytvoril kvetnú stonku a boli z toho malé echinodory, to ešte v akvárku v ktorom bol predtým, odvtedy však nič také. Valisneria gigantea sa stále pekne rozrastá, strihám ju ale rýchlo dorastie, čo mi však nevadí, ja som rád keď rastliny rastú :) Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 12 Máj 2018 22:49 pm

od posledného updatu pribudlo zopár menších echinodorov, 2x amazonicus, 2x bleheri a 1x zrejme leopard, všetko malé kusy, valisnériu giganteu som zastrihol a množstvo výhonkov zriedil asi na 1/4, echinodory som trochu popremiestňoval, lebo kleine bäry vzadu neboli spokojné stagnovali v raste, neonky červené, paracheirodon axelrodi išili do 230l akvárka spolu so skalármi rio nanay a ich miesto obsadili neonky modré paracheirodon simulans. Pôvodne zakúpených 30ks, karanténne obdobie bohužial prežilo len 13ks čo ma dosť štve, ale čo narobím, tie čo ostali vyzerajú spokojné a 13ks 2cm dlhých rybiek namiesto 40ks 5cm dlhých rybiek znamená omnoho menej údržby. Okrem nich je v nádrži párik ramireziek ( boli 3ks, samec a 2 samice, jedna musela zdochnúť, telo sa pohrešuje), 12ks pancierničkov zelených ( stále sa schovávajú, je problém ich opočítať ale pôvodne ich bolo 12, 1 otík, jeden samček halfmoon dumbo gupky a 3 heleny. Do budúcna plánujem dokúpiť simulansky 20-30ks( ak má niekto kontakt na chovateľa bol by som veľmi rád ), 4 otíkov a zopár heleniek, lebo tie 3 sú zrejme rovnakého pohlavia alebo čo, lebo vôbec sa mi nerozmnožili a na kontrolu populácie hnedých slimákov to nestačí, momentálne ich musím pučiť vlastnoručne.

Obrázok
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod Azaza3l » 16 Máj 2018 20:52 pm

Pekné to máš, svetlo je ako na začiatku 2xT8?

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 16 Máj 2018 22:41 pm

Ahoj, ďakujem, ano svetlo je to isté, v priebehu času sa mi jedno vypálilo a menil som ho ale za také isté takže žiadna zmena, niektoré fotky vyzerajú tmavšie a niektoré svetlejšie ale to je len tým ako zaostrí telefón pri fotení + mierna úprava fotiek v telefóne aby viac vynikli niektoré farby ktoré vyniknú v skutočnosti ale na fotke to nie je tak dobre vidno
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod johny350 » 23 Jún 2018 00:09 am

Opäť sa hlásim so svojim akváriom, od posledného updatu prebehli viaceré zmeny, väčšina z nich dokonca nedávno. V inom akváriu mám skaláre rio nanay, avšak niektoré z nich mali vnútorného parazita, preto som ich premiestnil do tohto akvária ktoré mám po ruke aby som ich mohol liečiť. Mal som ich tam troch, dvaja už boli vyliečení a premiestnení naspäť do pôvodnej nádrže a jeden zostal na pozorovanie aj keď už je vyliečený tiež, avšak bol liečený najkratšie. Taktiež zostal aby robil spoločnosť novému prírastku, ktorým je mladý blue turquoise discus, ktorý neskôr dostane spoločnosť ďalších diskov ale zatial mu musí stačiť nanay, avšak zdá sa že sa spriatelili, po akváriu pobehujú spolu, spolu sa kŕmia a nejak extra nevyzerajú že by im chýbal spoločník rovnakého druhu. Okrem toho zostava zostáva nezmenená, neonky modré, panciernici a ramirézky. Z rastlinstva som odstránil koreň s jávskym machom aby som uvolnil priestor ďalším rastlinám, dal som menej na priestor náročnú vŕbu, odstránil som valisneriu a rozrástli sa mi echinodory a dúfam že sa rozrastú aj malé echinodory bleheri na pravej strane. Na hladine pláva limnobium. To je asi všetko, budem rád za vaše postrehy a názory :)
Obrázok
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: 100l akvárium ( začiatočník)

Odoslaťod kubko82 » 23 Jún 2018 17:24 pm

Diskusy do 100 Lit.nedavaj.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.