Zaciatok



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Zaciatok

Odoslaťod Adusko123 » 01 Feb 2018 02:05 am

Kto je ochotny poradit so zaciatkom???
Obrázok používateľa
Adusko123
 
Príspevky: 49
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2011 17:13 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Zaciatok

Odoslaťod Seraph » 01 Feb 2018 09:07 am

Niekolko desiatok stran, kde sa o tom pise...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Zaciatok

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Feb 2018 10:53 am

Adusko123 napísal:Kto je ochotny poradit so zaciatkom???


No napríklad ja by som sa pokúsil. ... Skús mi ale radšej napísať o čo by išlo do súkromnej správy.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Zaciatok

Odoslaťod Adusko123 » 01 Feb 2018 11:05 am

Seraph napísal:Niekolko desiatok stran, kde sa o tom pise...
presne taktu odpoved som cakal
Obrázok používateľa
Adusko123
 
Príspevky: 49
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2011 17:13 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zaciatok

Odoslaťod matus.galan » 01 Feb 2018 12:01 pm

Vies ono to je dost narocne toto pisat kazdy jeden den niekomu kto si neprecita co tu uz je stovky krat napisane. Treba si nastudovat zakladne veci a potom otvorit temu novu alebo napisat do uz existujucej temy otazku na to na co si odpoved nenasiel.

Neda sa kazdy den pisat dookola to iste skus to pochopit a je tu vela takych co radi pomozu :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zaciatok

Odoslaťod MaceKx » 01 Feb 2018 15:03 pm

A co si cakal za odpoved ?

Mas plny internet clankov, toto forum je tiez v kazdej teme pre zaciatocnika je mrte odkazov kde co jak. Ked sa ti nechce citat mas na YouTube videa v nasom alebo ceskom jazyku staci iba hladat. Co potrebujes na zaciatok, ako postupovat atd.

ked budes mat konkretne otazky napises sem niekto ti odpovie. Ale polozil si taku vseobecnu otazku. Rozpis sa co planuje co chces atd.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Zaciatok

Odoslaťod Adusko123 » 01 Feb 2018 15:25 pm

matus.galan napísal:Vies ono to je dost narocne toto pisat kazdy jeden den niekomu kto si neprecita co tu uz je stovky krat napisane. Treba si nastudovat zakladne veci a potom otvorit temu novu alebo napisat do uz existujucej temy otazku na to na co si odpoved nenasiel.

Neda sa kazdy den pisat dookola to iste skus to pochopit a je tu vela takych co radi pomozu :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Nieco o akvaristike viem len chcem nazory a skusenosti skusenejsich a hladam niekoho kto nema problem a je ochotny pokecat o tom...
Obrázok používateľa
Adusko123
 
Príspevky: 49
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2011 17:13 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zaciatok

Odoslaťod Adusko123 » 01 Feb 2018 15:27 pm

MaceKx napísal:A co si cakal za odpoved ?

Mas plny internet clankov, toto forum je tiez v kazdej teme pre zaciatocnika je mrte odkazov kde co jak. Ked sa ti nechce citat mas na YouTube videa v nasom alebo ceskom jazyku staci iba hladat. Co potrebujes na zaciatok, ako postupovat atd.

ked budes mat konkretne otazky napises sem niekto ti odpovie. Ale polozil si taku vseobecnu otazku. Rozpis sa co planuje co chces atd.
Ano viem je toho dost no ako som apominal vyssie hladam osobu ktora nema problem pokecat odovzdad skusenosti a rady...dakujem
Obrázok používateľa
Adusko123
 
Príspevky: 49
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2011 17:13 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Zaciatok

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Feb 2018 22:55 pm

Adusko123 napísal:Ano viem je toho dost no ako som apominal vyssie hladam osobu ktora nema problem pokecat odovzdad skusenosti a rady...dakujem

Tak určite sa nájde osoba, lenže pravidlá platia pre každého rovnako, takže:
Najprv si založ svoju tému, klik:
vase-akvaria.html
potom si môžeš vybrať jednu z týchto tém:
zacinam-s-akvaristikou.html
No a na začiatok ti posúvam nejaké linky, klik:
https://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
https://sk.aqua-fish.net/clanky/akvariove-bakterie
http://www.sozo.sk/wp/press/zalozenie-a ... nN807ziW70
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zaciatok

Odoslaťod matus.galan » 02 Feb 2018 02:13 am

Mozem ti poslat svoje platene cislo :) a velmi rad pokecam a odovzdam svoje skusenosti...


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zaciatok

Odoslaťod matte » 07 Feb 2018 22:20 pm

Caute, ak mozem, nezakladam nove forum, ale pridavam sa do najaktualnejsieho pre zaciatocnikov...
pred 5 dnami som zalozil 63l akvarium set juwel primo 60 led, kde chcem casom chovat parik bojovnic, panciernickov, prisavnikov, neonky cervene a tetry medene alebo razbory galaxy. SNazil som sa zakladat podla navodov.
snazim sa akva zabehnut, ryby kupovat az za mesiac, aj ked som dal aktivator, mam problemy s prisavkami, ze nedrzia filter, ale to uz som snad vyriesil na inom fore..
z dalsich problemov, prosim o odpovede na nasledovne:
1 - zda sa mi velky prud, mam vzduch uskrteny na minimum a stale sa mi to zda vela na bojovnice
2 - stale je zakalene od dreva (kupene v akva)
3 - drevo stale plave, musim ho mat zatazene kamenom
4 - bojim sa ci sa mi chytia rastliny, privezoval som ich silonom na drevo, uff to bol pre mna cisty stres a furt sa bojim, ze sa uvolnia, kedy sa asi prirastu?
5 - mam tam ozdobu kvoly dceram na lavo tu sochu (sepiakov domcek zo spongeboba v kalhotach:), nema hore ziadny otvor, nemoze mu hnit voda v tej vrchnej casti?
6 - manzelka mi nadava, ze to moc pocut v obyvacke, su nejake fakt uplne tiche vnutorne filtre? ja mam bioflow one aj s ohrievacom
7 - na dreve sa mi robia nejake organizmy priesvitne, to je dufam ok
8 - kedy podla vas mozem zacat kupovat slimaky, prisavniky, panciernicky, tetry, bojovnice, asi postupne?
9 - ako uplny amater som nepochopil, ci ked cistim filter ho mam cely vybrat vona, alebo iba odklopim vrchnu cast a vyberiem filtracne spongie?
Vopred velmi dakujem, ak sa niekto bude unuvat s odpovedami.
Obrázok
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatok

Odoslaťod matte » 07 Feb 2018 22:24 pm

Adusko123 napísal:Kto je ochotny poradit so zaciatkom???

ja som isiel podla tohto navodu https://urobsisam.zoznam.sk/poradna/cho ... ostlivosti
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatok

Odoslaťod Loki12 » 08 Feb 2018 00:08 am

matte napísal:z dalsich problemov, prosim o odpovede na nasledovne:

1 - nový filter = vysoký prietok, za čas sa to spomali, počitaj v týždňoch,
2 - cim cistejsia vody tym menej prirodzena, kukni jazera a potoky v prirode, casom sa to vycisti
3 - daj tomu čas, prestane plávat, je to normálne
4 - nevieme typ rastlin, ale ak su to "prichytavajúce sa" tak im daj len cas
5 - čo už s deťmi, že ano. Proste ho raz za týžden ocistiš a bude to, aj tak sa na tom bude chytat bordel
6 - tu pomoze len vymenit manzelku, je evidentne ze maš model s citlivými receptormi. Zároven to indikuje ze s akvariom nie je v pohode, vela si investoval, vela sa tomu venujes a ona chcela nove topanky, kabelku a večer trošku lásky a že cez víkend sa už sakra raz poriadne postaras o deti aby ona mohla ist na kozmetiku a kamoskami :-) - vsetky filtre majú urcity "hluk" vnutorne sa povazuju za tie najtichsie, ak odstranis vzduchovanie (ktore je aj tak k nicomu) ale budes len pohybovat hladinou tak to staci, a bojovnice sa aj tak chodia nadychavat nad hladinu, cize vzduchovanie je uplne zbytocne
7 - normalka, slimaky zjedia, alebo samo odide - manzelka ta ale obvini ze chces otravit celu rodinu, ale nechaj to tam, neodstranuj, pojde to samo
8 - slimaky aj hned pomahaju zo zabehom, ostatne - uz len parik bojovnic a maximalne panciernickov na spodok - daj si cas, pokojne 1-2 mesiace, spoznaš to podla toho, ze rastliny ti budu rast, nebudes vidiet ziadne "vyrusujuce" veci ktore pises hore
9 - stačia spongie, ale toto stači až ked uvidiš vyrazne spomalenie filtra
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Zaciatok

Odoslaťod matte » 08 Feb 2018 00:46 am

wau diki
5 - ale moze hore v tej hlave byt problem s vodou?, mne sa nechce vsetko vyberat, planujem raz za 2 tyzdne odkalit a vymenit 15% vody
6 - :))) ako to myslis, ze nemam vzduchovat, nepomaha to rastlinam aj rybam?, samozrejme viem ako dychaju bojovnice..ked uplne uskrtim ten dzindzik a prestanu ist bublinky a prud, tak filtruje nadalej?, ja som fakt amater a nicomu nechapem..co znamena pohybovat hladinou?, ja ked uskrtim to vonku, ten dzindzik, tak sa nehybe hladina, ci?
8 - ako to myslis? ze nemam davat prisavnika a tetry? chcel som dat este aj razbory a krevety, ja som ani nechcel bojovnice, to dcerenky milovane moje
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatok

Odoslaťod Loki12 » 08 Feb 2018 00:58 am

5 - nerieš, z času na čas ho vyberieš a vyčistiš, pohyb vody a brownov pohyb molekul to vyriesia, ziadne hnitie nebude, tak tam nebude bordel - rovno v tej hlave a časom to aj tak vyhodiš. Dcery su teraz dobra vyhovorka, ale o chvilku uz nebude :-)
6 - proste odstran tu hlupost čo od vyvodu filtra ide hore nad hladinu - aspon taketo daco tam je. Pohlľadaj tu članky o vzduchovani aby si zistil ako je to s tym vzduchovanim. Zatial staci, ze bude verit, ze to netreba. filter nechaj bezat na plne obratky - ak ma regulaciu rychlosti prudu vody a tu blbinu odstran uplne.
8 - 63litrove je kategoria mini akvarii - kukni na rybicky.net najdi si ryby, zisti kolko si vyzadujú litraž a začni počitať. ked na parik bojovnic potrebujes 50 litrov, tak kolko ti este ostva? 13 litrov a kolko ryb daš do tychto 13 litrov ak vieš ze sa ma ratať 1cm ryby 1 liter (ale toto nebrat ako totalnu mantru, lebo to vzdy neplati). Preto by si mal zvaziť a za 1-2 mesiace si toto ujasnit - bojovnice a jeden druh, niečo dolu napriklad. chod na tu stranku a pozri minimálny počet ryb a odporudana litraž.

No holt si si kupil miniakvarko, tak teraz nemozes do neho nalozit hufy ryb.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Zaciatok

Odoslaťod Seraph » 08 Feb 2018 09:35 am

ak chces mat tych rybiciek viac, musia byt samozrejme mensieho vzrastu....
odporucam. razborky, napr. microrazbora kubotai, boraras merah,atd atd....tych mozes dat pokojne viac....su malicke, nesponia tak vodu apod......u mna top rybky
tie co som napisal len orientacne, aby som ta naviedol.....tiez som si kedysi myslel ze tetry neonove su najmensie rybky...:D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Zaciatok

Odoslaťod Hora » 08 Feb 2018 10:13 am

Loki12 napísal:tu pomoze len vymenit manzelku, je evidentne ze maš model s citlivými receptormi.

Tak by zabehával aj akvárium aj čerstvé mäsko.Jedine by si vybral z tunajších dám,ktoré majú pre tie zvuky pochopenie :)alebo kúpiť domáce slúchadlá a niekoľkokrát denne klamať,že jej neskutočne pristanú. :?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zaciatok

Odoslaťod matte » 08 Feb 2018 12:59 pm

ok tak dam 1 samca bojovnice, 2 malych prisavnikov, 3 panciernicky panda, 6 razbora galaxy (alebo neonky alebo tetry medene, ci citronove) a 3 krevetky, to by myslim mohlo fungovat + nejakych slimakov cisticov
o tom vzduchovani nie som zatial presvedceny, a nazory su na to odlisne
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatok

Odoslaťod matus.galan » 08 Feb 2018 13:18 pm

matte napísal:ok tak dam 1 samca bojovnice, 2 malych prisavnikov, 3 panciernicky panda, 6 razbora galaxy (alebo neonky alebo tetry medene, ci citronove) a 3 krevetky, to by myslim mohlo fungovat + nejakych slimakov cisticov
o tom vzduchovani nie som zatial presvedceny, a nazory su na to odlisne


Ach jaaaj...neviem co ti na to povedat len to,ze toto rozhodnutie nie je dobre a zasa neprecitane zakladne poziadavky pre konkretny druh. 3x panda bude pruser ako hovado. 3 krevetky? To ma aky zmysel. 6x galaxka? Maly prisavnik co znamena? Lebo bacisna prisavnikov dorasta do slusnych dlzok. Asi myslis Otikov vsak?

Taktiez vidim,ze si nenechas poradit a ako ti bolo pisane vzduchovanie je ti nanic...si kukni akvaria, bojovnice funguju bezne v akva bez filtracie kedze ako bolo pisane dychaju z hladiny a ostatne ryby tym staci ak sa bude pohybovat hladina.

Nerozumiem potom preco sa vsetko pytas ked si nakoniec aj tak nenechas poradit a robis si po svojom...


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zaciatok

Odoslaťod matte » 08 Feb 2018 14:03 pm

ale ved to som si nevycucal z prsta, dost som studoval, vyberal, porovnaval, ake teploty znasaju, ci mozu byt s bojvnicou, kolko dorastaju
ak ta mozem poprosit tak bud konkretny preco su 3 pandy pruser ako hovado?, co sa ti nezda na 3 krevetkach a 6 galaxkach?
maly prisavnik znamena presne co pises, ale jednopruhy
nad tym vzduchovanim rozmyslam, ale ako som pisal su rozne nazory
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatok

Odoslaťod Loki12 » 08 Feb 2018 14:03 pm

matte napísal:ok tak dam 1 samca bojovnice, 2 malych prisavnikov, 3 panciernicky panda, 6 razbora galaxy (alebo neonky alebo tetry medene, ci citronove) a 3 krevetky, to by myslim mohlo fungovat + nejakych slimakov cisticov
o tom vzduchovani nie som zatial presvedceny, a nazory su na to odlisne


videl si film Smrtonosna pacsa 3? tak si spomen na scenu na zaciatku filmu v Bronxe/Harleme... Tak chod na Lunik 9 v tričku s podobným nápisom, aby si mal aspon malu prestavu o strese ryb, ak nebudes dodržiavať zakladné pravidla pre hufovite ryby.

panciernicky, razborky, neonky, tetry sú húfovité ryby, ale nie preto ze sú malé, ale pretože majú žiť v hufe. To je to ako kŕdeľ, črieda, mužstvo,... Ani futbalisti nehravajú v menšom počte ako 11, aj ked pravidlá umožnujú myslím len 7 hráčov na ihrisku.

Ked tam más napísané, že minimum 6 tak to nie je že stačí 6, ale že v tom najhoršom možnom prípade, je 6 také minumum.
Ak by si trošku bol skusený a videl by si správanie rybiciek v počte 3-6-9-12-20, tak by si videl, že pri počte 6-7 stále majú stresové prejavy, stále sú niekde zalezené... a potom sa ludia čudujú ked majú ryby krupičku alebo iné choroby - stres=chorobnosť.

Preto som minul moj osobný čas pre radu novačikovi a navrhol som ti konkretnú kombináciu. Chces mať ale multikulti parížske predmesie v akvariu? pokojne, je to tvoje akvarium. ale potom vedz ze tvoje rozhodnutia prinesu nasledky a nasledky budes znasat ty sam. A hlavne tvoja penazenka.

Okysličovanie - prosím dodaj linky kde su "odlišné" názory. Aby sme nemiesali hrušky s jablkami.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Zaciatok

Odoslaťod matte » 08 Feb 2018 14:04 pm

este dalsie kriterium pri vybere bola nenarocnost druhu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatok

Odoslaťod Loki12 » 08 Feb 2018 14:11 pm

urob si prosim cas, chod na rybicky.net do atlasu
a potom sem daj info:
nazov ryby,
URL,
narocnost,
velkost,
velkost akvaria,
pocet ryb

a potom sa mozeme bavit dalej
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Zaciatok

Odoslaťod matte » 08 Feb 2018 14:22 pm

snad v kazdej diskusii, kde sa spomina okyslicovanie sa najdu ludia, ktori okyslicuju a ano vsade su aj komenty, ze netreba
http://rybicky.zvieratadoma.sk/vzduchovanie-akvaria/
okyslicovanie-umiestnenie-hadiciek-t15764.html
okyslicovanie-t8792.html
dakujem za tvoj osobny cas aj za tvoj navrh, ale mat len bojovnicu (uz som to zredukoval, nechcem riskovat bitku samec/samica), prisavnika a panciernickov, to som rovno mohol kupit betu v 5l akvariu ako chcela dcera a nestresovat sa ako teraz
cital som na diskusii, ze v 60l akvarku moze byt 15-20 mensich ryb, ved este som nic nekupil, stale planujem, mozno to este prehodnotim, nie su nejake pekne male cistotne, kludne rybky, ktore nebudu v depke, ked ich bude 5?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.