AstroExperiment



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

AstroExperiment

Odoslaťod astro » 10 Dec 2017 21:58 pm

Dátum založenia: 3/2017
Nádrž zlepil a dodal na základe vlastného projektu polit.sk
Rozmery: 43x35,5x25 (bez filtra 43x28x25)
Objem: hrubý celej nádrže 38 litrov
bez filtra 30 litrov
Pozadie: plastová doska z firmy bark.sk nalepená akvaristickým lepidlom
Filtrácia: kombinovaný pôdny filter + vstavaný o objeme cca 6 litrov
motorček Eheim compact 300
Ohrievač: nie
CO2: áno, hasičák + bubble counter + difúzor nonstop; počet bubliniek – tak od oka
Hnojenie: nie
Osvetlenie: Aquael 1x11W, svietenie 16,30 - 22,30
Parametre vody: neviem, nesledujem žiaden
Dekorácia: štrk ADA Branco
„Borinkoyu stones“
Flora: Java moss, Microsorum sp. narrow, Microsorum trident
Fauna: Boraras uropthalmoides 20x
Caridina japonica 2x
Caridina cantonensis sp. Crystal Black 3x
Otocinclus affinis – 1x
Physa ?x

Akvárium bolo založené ako experiment za využitia kombinácie pôdneho filtra a vstavaného molitanového filtra.
V nádrži je vlepená prepážka, pod ktorou je po celej dĺžke 1 cm vysoká štrbina. Po celom dne nádrže, vrátane priestoru za prepážkou sú rozložené rošty pôdneho filtra. V priestore za prepážkou sú vložené 2 molitany, v hornom je umiestnené čerpadlo. Voda je sťahovaná cez štrk do pôdneho filtra, popod prepážku sa dostáva na spodok pod molitany a stúpa cez ne hore, kde je čerpadlom vracaná späť do nádrže. V jednom z modulov je zasunutá rúrka, tá je využívaná na odkalovanie/výmenu vody - jednoducho do nej vložím hadicu a samospádom odsajem nečistoty spod pôdneho filtra. Molitany som zatiaľ nečistil.
Jedným z cieľov bolo dosiahnuť krištáľovo čistú vodu bez plávajúcich nečistôt – podarilo. Ďalším cieľom bolo odskúšať či sa v štrku dokážu udržať nejaké rastliny. Vyskúšal som Staurogyne repens a Pogostemon helferi – zo staura zostali len zvyšky, pogo odišiel úplne, čo môže byť aj následkom slabého osvetlenia.
Po založení som bojoval so sinicou, po nej s riasami snáď všetkých možných druhov. Všetkého sa podarilo zbaviť bez akejkoľvek chémie len zatemnením a zmenou osvetlenia (zo začiatku som pražil 4x11W, postupne som uberal až som skončil na 1x11W. Lampy sú na nádrži dve ale používam iba jednu.
Z rôznych druhov machov prirodzeným výberom vyhral Java moss, veľmi pomaličky začína preliezať cez prepážku. Stringy moss som musel vyhodiť, bol neudržateľný. Riccardia chamedryfolia sa neudržala tiež. Microsorka pekne pomaly rastú. Z obyvateľstva mám 20 Boraras urophtalmoides, ktoré sa ale potvory skrývajú v spleti rastlín a nechcú sa fotiť. Japonicy a Black crystalky pene pracujú, slimáky sú na tolerovateľnej úrovni. Kŕmim výhradne sušeným z toho čo som doma našiel, nič špeci.
S akváriom nemám takmer žiadne starosti, občas dolejem vodu (nádrž nie je zakrytá), občas odsajem kal spod pôdneho filtra a zároveň vymením časť odsatej vody – bez akejkoľvek úpravy.
Prílohy
000.jpg
AkvaExperiment
001.jpeg
Pohľad zozadu na filtračný materiál
002.jpeg
Pohľad zboku
Naposledy upravil astro dňa 10 Dec 2017 22:03 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Reklama

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 10 Dec 2017 21:59 pm

:)
Prílohy
003.jpeg
Pohľad zhora s rozloženými roštami pôdneho filtra so založenými filtračnými hmotami
004.jpeg
Akvárium je položené na pracovnom stole
005.jpeg
Pohľad zhora - je vidieť prepážka
Naposledy upravil astro dňa 10 Dec 2017 22:06 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 10 Dec 2017 22:00 pm

:)
Prílohy
006.jpeg
Pohľad zhora ešte bez štrku
007.jpeg
ADA Branco forest sand. Dlho dlho som ho skladoval
008.jpeg
ADA Branco forest sand zrnitosť
Naposledy upravil astro dňa 10 Dec 2017 22:09 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 10 Dec 2017 22:00 pm

:)
Prílohy
010.jpeg
Štrk na mieste
011.jpeg
Borinkoyu stones
012.jpeg
Vyvŕtaná diera do stola, ktorou prechádzajú všetky káble a hadičky
Naposledy upravil astro dňa 10 Dec 2017 22:12 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 10 Dec 2017 22:01 pm

:)
Prílohy
013.jpeg
Zázemie/technika "schovaná" pod stolom. Hasičkák, zásuvková lišta z Lidla
014.jpeg
Glassware - bubble counter á la aliexpres
015.jpeg
Pohľad zhora
Naposledy upravil astro dňa 10 Dec 2017 22:14 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 10 Dec 2017 22:01 pm

:)
Prílohy
016.jpeg
Jávsky mach pomaly uteká z akvária, takto sa mi to páči
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod Miloš » 11 Dec 2017 10:49 am

Akvárium je prijemne ale mam dve otazky.
1. Co ti to tam trci za hrib nad hladinou?
2. Nie je CO2 trocha zbitocne pre microsorium a javsky mach?
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 11 Dec 2017 10:59 am

Vďaka Miloš.
Ad 1.: To je rúrka z pôdneho filtra, ktorú som spomínal v texte
Ad 2.: Je to možné. Pustil som ho od začiatku keď som aj viac svietil, aj v akváriu bolo stauro, pogostemon....a už som ho nechal...tak dobre sa na tie bublinky pozerá ako sa točia :wink:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Dec 2017 12:02 pm

@astro čoho sa dotkneš vyzerá skvelo! Obdivujem ten bubble counter a hlavne riešenie, že je z vonku :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 11 Dec 2017 12:15 pm

Och, ďakujem :)
Ten bubble counter nie je dokonalý, mal byť pricucnutý prísavkami na sklo ale žiaľ polomer skleneného kolienka je malý a tak to nedovolí.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Dec 2017 12:22 pm

Ja som myslel, že tie "dzindziky" čo má, slúžia na pripevnenie vo vnútri akvária (s prisavkami), teda celé ma byť v akváriu. Zrejme tak to výrobca plánoval, no to je len môj názor
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: AstroExperiment

Odoslaťod Jozef I. » 11 Dec 2017 19:10 pm

Mám rád takéto experimentálne akvária. Plánujem niečo podobne len teda bez pôdneho filtra ale s tou zadnou dvojitou stenou na filter kam pôjdu aj rastliny... také ripárium
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: AstroExperiment

Odoslaťod vincent van gogh » 12 Dec 2017 15:12 pm

Mam tiež pár otázok.

Ak som spravne pochopil, cielom experimentu bolo/je : 1. Dosiahnut krištalovo čistu vodu bez plavajucich nečistôt. Myslíš, že to vdaka kombinácii pôdneho a vsatvaného filtra? Keby bol len jeden typ filtracie, tak by bol výsledok iný, (horší?)

2. Odskúšat, či sa v štrku udržia nejaké rastliny . Zámerne (kedže si dllllho skladoval) si skúšal, -teda experimentoval so substrátom ADA Branco, ktorý sa na výsadbu rastlín neodporúča?

- Nemohol mat na vplyv na devastáciu Staurogyne a Pogostemon aj ten pôdny filter? Ja som ho síce nikdy nemal , ale názory sú všelijaké.(Spomínané rastliny mne rástli aj v relatívne slabšom svetle)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 13 Dec 2017 09:54 am

Ahoj vincent, teší ma záujem jedného z naj aquascaper-ov fóra ;)
Cieľom bolo hlavne sa zabaviť a skúsiť niečo menej konvenčné. Ale pekne po poriadku k Tvojim otázkam:

1. Ale áno, chcel som mať čistú vodu lebo zatiaľ sa mi to ani vo veľkom akva s použitím dvoch externých filtrov a ani v miničku, kde bol Dennerle Eck filter nedarilo. Tu si myslím, že bordel pekne prepadne cez štrk a rošty pôdneho filtra kde sa uloží a počká kým ho vycucnem hadicou. Je mi jasné, že tento môj spôsob inštalácie nie je ani náhodou dokonalý - voda určite neprúdi cez celý objem molitanov, asi by som to druhýkrát robil trochu inak.

2. Zámerne som použil štrk a nie substrát. Dávať tam nejaký ADA substrát vedome na pôdny filter by bol nezmysel. Či sa neodporúča na rastlinky neviem, k tomu som sa nikdy nedostal ale napr. vo veľkom akvárku mi rastlinky rástli veselo a bujaro aj v obyčajnom štrku (je možné, že chemické zloženie Branca je iné ale to sa mi študovať nechce). Skladoval som ho dlho lebo som ho kúpil pred rokmi ako jedno z posledných balení predtým, než sa predávať prestal. Kúpil som ho i keď som ho vtedy nemal ako použiť ale páčil sa mi ;)
"Nemohol mat na vplyv na devastáciu Staurogyne a Pogostemon aj ten pôdny filter?" Ale určite áno, ono to je asi fakt, že prúdenie vody okolo korienkov im nerobí dobre. Ja som však pred veľa veľa rokmi mal v jednej 70ke pôdny filter poháňaný vzduchovým kompresorom a priamo nad roštom mi rástli nejaké echinodory ako bláznivé. Tu som si skúsil, že nie každej rastlinke to vyhovuje.

Ešte by som rád podotkol a zdôraznil, že toto nie je žiadny vedecký experiment ale len taká hra, zábavka. Ako som písal - nemeriam žiadne hodnoty, neviem ani aká je tam teplota ale tipujem, že taká ako v izbe ;) Je to rovnako ako všetky moje ostatné akvárka doteraz - "žáves" prístup, čím menej starostí tým lepšie. Ani na estetiku sa nejako nehrám - naviažem a napichám tam to čo mám k dispozícii a ono to už nejako porastie. A ak sa nejakej rastlinke u mňa dariť nebude tak ju jednoducho "preštia" iné, ktorým sa podmienky u mňa páčia :)

@Jozef I - každé milé slovo poteší, ďakujem ;)
@IP Pavlov - jj, tie dzindziky sú tam presne na to, pravdu máš. Ja som ich chcel pricucnúť zvonku ;)
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod vincent van gogh » 13 Dec 2017 13:38 pm

heh, tak to dakujem pekne.. :roll:

1. Naprosto rozumíím.
2. V kontexte napísaného :
astro napísal:
Ešte by som rád podotkol a zdôraznil, že toto nie je žiadny vedecký experiment ale len taká hra, zábavka.

hovorím : Aha, jasné. Chápem. :) Ja tiež nič nemeriam ,(no,raz som mal tie pásiky) a "žádné velké sraní" aplikujem pravidelne.
Ale ten substrát ADA Branco (povedzme, že je fuk, či to nazveme štrk) ma zaujal. V jedne starej tož brožure, ADA píše ,že sa jedná o čisto dekoratívnu záležitost,podobne ako ich x-iných pieskov. Tým pádom sa "odporúča" ho aj tak využit. Na nezarastené, volné miesta z estetických a vizuálnych dôvodov. Čo má svoju logiku. Jednak na rastliny, na dobrý rast rastlín majú svoje špeci substráty (a často efektívne nahraditelné inými ) a jednak načo nechávat zarást tak farebne sympatický a nie najlacnejší štrk, ked jeho zarastením rastlinnou hmotou by to stratilo význam a efekt.(nehovoriac o poréznosti a frakcii,pozerám že až do 6mm...)
Preto som sa pýtal. Inak, tiež mám schovanú u kamaráta Amazoniu a nejaký dekoratívny ADA piesok a to už pár rokov. No,len času málo. :(
--------------------------------------------------------
na margo:

"Ani na estetiku sa nijako nehrám..."
Tu sa rozchádzame. Ja to mat doma na stole pri PC, muselo by to byt ako lusk! :o
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: AstroExperiment

Odoslaťod j » 13 Dec 2017 14:29 pm

Ohladom pôdneho filtra vs. rastliny - ešte za bolševika som mal ten klasický pôdny filter poháňaný vzduchom (tuším sa to vtedy predávalo pod názvom "bakteri filter"?) a rastliny na tom rástli bez problémov. Pamätám sa že keď som to akvárko prerábal, tak celý ten rošt bol komplet prerastený koreňmi. Už si nepamätám či to boli echinodory, alebo kryptokoriny, prípadne iná burina.

Zaujala ma aj debata ohladom rastlín a štrku vs. substrát. Ja som mal v akvárkach vždy iba štrk (rôznych hrúbok) a s rastlinstvom som nemal nikdy nejaké velké problémy. Dokonca som raz pokusne spravil akvárko s klasickým pieskom zo stavby a čuduj sa svete - fungovalo aj to. Pravdou ale je že som nikdy nemal nejaké extra náročné rastliny, ale myslím si že všetky bežné druhy by nemali mať z akýmkolvek bežným štrkom najaký zásadný problém a neviem si predstaviť prečo by mal byť problém aj s pôdnym filtrom. Pokial sú to normálne koreniace rastliny, tak by mal byť skôr prínosom. Aspoň mi to príde celkom logické. Do štrku sú neustále strhávané živiny, nehromadia sa v ňom kadejaké fujtajblové plyny a pod.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: AstroExperiment

Odoslaťod snajprik » 15 Dec 2017 21:01 pm

Vyzerá to užasne.
Osobne už 3 týždne uvažujem nad niečím takým. Je to veľmi pekne premyslene, ešte keby si na rohu urobil milimetrovú čiarku v silikónovom lepidlu, ktorá by slušila ako odkalkovanie hladiny, tak by to bolo skoro dokonale.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 12 Feb 2018 20:54 pm

Na figu fotka ale zdá sa, že machu sa u mňa páči :D
Prílohy
rsz_dscf6566.jpg
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod snajprik » 12 Feb 2018 21:01 pm

No hoď fotku ako to vyzerá po dvoch mesiacoch :) a ako sa vola ten mach?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 12 Feb 2018 21:15 pm

Čo ja viem, asi jávsky :mrgreen:
Žiadna extra zmena, len mach sa rozrastá poriadne, bude žatva o chvíľku.
Razborky sú zalezené stále len jedna jediná odvážne pláva po nádrži. Budem im musieť pridať nejakých spoluplavcov, som sa dočítal, že keď sú samé tak sú plaché...som nevedel :angel:
Do veľkého akvárka som kupoval nejaké rastliny tak som po malej vzorke skúsil zasunúť aj tu - staurogyne repens, lobelia cardinalis mini, hygrophila pinnatifida a hydrocotyle tripartita.
Pribudli 3 ks Caridina japonica, takže je ich už 5. Rozsvietil som druhú lampu, microsorka krásne bublinkujú, fest dobre sa na to pozerá. Sem tam sa na machu výnimočne objaví trošku vláknitej riasy ale inak súm úplne bez rias.
Inak tie sporofytá, čo som dal na fotke nad hladinou som si teraz všimol, že sú nejaké aj hlboko pod hladinou.
Prílohy
rsz_dscf6571.jpg
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod astro » 12 Feb 2018 21:38 pm

No to som sa nechal vyprovokovať! Fotka nanič, len kompaktom, špinavé sklo, z ruky...ajajaj, dajte to niekto preč! :?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: AstroExperiment

Odoslaťod snajprik » 13 Feb 2018 00:31 am

Ešte nejaký korienok zarastení machom a bolo by to dokonale.
Ja mam 12 rázborky a tiež sa len kryli, dal som k nim tetri ohnive a občas nebojácne plavú s nimi.
Mňa hlavne zaujímal ten pôdno-hambursky filter, ako funguje, vyzerá že bez akéhokoľvek problému.
Možno na dne by ti prezil i travniček s Hortilab Micranthemum.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.