Neonka cierna - uhyn



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod misco » 14 Feb 2018 13:05 pm

Ahojte,
cez vikend bol akva trh kde sme kupili tetry neonove a neonky cierne. Na uvod spomeniem ze ma sokovalo akym sposobom ich predavali. Ryby naliala z odmerky do sacku celkom prudko, potom nabrala 2 plne odmerky vody a z vysky doliala vodu do sacku. Ryby nekupujem kazdy den, no nezdalo sa mi to primerane na to ze ide o jemne male zivocichy. Avsak v tej chvili som nemal silu sa tam hadat, ryby som teda zobral.

Ryby sme dali po vyrovnani teploty do akvaria, ziadne ine som tam nemal a nemam este zriadenu karantennu nadrz.

Info o akva:
Akva: 125 litrov (cisty objem 100 litrov)
Zalozene: 27.1.2018
Filter: vonkajsi
Rastliny zive: Pogosteron erectus, Micranthemum Cuba, Ludwigia sp. Mini Super Red, Alternanthera reineckii Mini, Echinodorus latifolius, Hottonia palustris, Staugoryne repens, gratiola viscidula, cladophora nevillii..
Zivocichy: Tetra neonova, Neonka cierna, krevety - japonica, davidi, Taiwan Bee Red
Krmenie: SAK Color, 2-3 krat denne rano, po praci a trosku pred pol nocou
Voda:
NH4: 0,05mg/l
NO2: 0.1 mg/l
N03: 10
PH: 6.9
T: 26 °C
GH: 6
Si02, Cu, vsetko na 0
Hnojim s fosforom a zelezom 2xdenne na uroven 0.1 mg/l. A jeden krat denne Flourish Advance 5ml /podla davkovania/.

CO2 dodavam cez PH controller, podla dropcheckeru je vsetko OK.

Vzduchovanie nemam, vytokovou rampou cerim hladinu a mam dost rastlin.

Tetry neonove sa celkom aklimatizovali, tzn. ze neposobia vystresovane, plavaju v hufoch, zdrzuju sa v tmavych castiach. Pozoroval som ze mali prepadnute brucha, ale ked som ich nakrmil 2-3 krat tak sa mi zda ze su vitalnejsie. Starosti mi robia neonky cierne zo 14 kusov zostala mensia polovica. Kazdy den uhyn 2-3 kusy. Hlavne mensie, prebieha to vzdy tak ze ryba sa oddeli od ostatnych, bludi po akvariu, zacne plavat k hladine, rychlo dycha, ma problem udrzat rovnovahu a kladie ju na bok a o chvilu ju najdem mrtvu. Neviem prist na pricinu, ale podozrievam krmivo. Chystam sa ho vymenit, ale padnute ryby mi to uz nevrati preto by som sa chcel uistit ci je to tym.
Krmenie prebiehalo vzdy tak ze tetry neonove sa po krmive vrhli a zrali ho bez problemov, neonky cierne ho odmietali - prvy krat. Pri druhom krmeni ho uz zrali, co pripisujem tomu ze uz museli byt vyhladovane. Navyse pozorujem ze maju vyblednutu farbu.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Reklama

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod MaceKx » 14 Feb 2018 14:01 pm

Ahoj, kde si ich kupoval na EXOTIKE v BA ? Ja mam to iste Neonka cierna 11 ks. vcera 4 mrtve, dnes uz ich plavalo iba 5. Mozno sme kupili u toho istého. Pritom mam v akva starsie jedince neonky a tie su dlhodobo OK.

Ja som nepozoroval ziadne cudne spravanie, drzali sa v hejne, pekne isly za potravou, robili vypady k hladine a proste postupne sa stracaju. Kupoval som od druhého Pandy tie su OK a u tohto istého este Otikov 6 ks. 5 ks. je OK a jeden je divny ale vyzera ze ma nejaky problem nevsimol som si v saciku ze nieje v poriadku. Kazdopadne ma tie neonky mrzia neboli zrovna lacne a este toto. Hold spatny predajca podla mna. Mal som kupit u druhého.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod misco » 14 Feb 2018 14:37 pm

Ano na exotike v BA. Neviem ako sa volal ten predajca, rozlozeny bol vlastne ako sa preslo cez predavacku listkov po lavej strane, mal tam najviac nadrzi, velky vyber ryb. Predavaci mali oblecene zelene tricka.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod MaceKx » 14 Feb 2018 14:38 pm

Ano presne od neho som kupoval aj ja.

Na rozdiel od tvojho akva je moje zalozene skoro 2 roky. A ako som pisal nepozoroval som ziadne príznaky tie rybky boli OK. Schvalne som sledoval ci im nebude vadit mnozstvo COcka nejake zrychlene dýchane nic proste boli uplne v pohode. Mrtvolky boli bez poskodenia, ziadne otvorene papulky alebo vykrutene, poskodene telo.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod I.P. Pavlov » 14 Feb 2018 23:34 pm

@misco, ak počítam správne, tak máš založené akváriu cca 2 týždne. Mám obavu, že ti pôjdú všetky rybky hore.
Zábeh akvária ti zrejme nehovorí nič, škoda.
Rozhodne nebolo nutné zakladať novú tému, ale použiť už existujúcu:
neonka-cierna-t10307.html
neonka-cierna-t13312.html
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod Loki12 » 15 Feb 2018 00:04 am

pán Milan (aka Pavlov)
Tu bude skôr problem viac na strane rýb ako na strane akvaria (aj ked netvrdím, že uz bol správny čas)
MaceKx kupoval tam isto, nasadzoval do 2 ročného akvaria, povedzme za na 99% zabehnuté akva (to by MaceKx musel dva roky robit totalne hovadiny)

Ja by som to pripisal na vrub zlej kondícii ryb pre mnoho-násobný prevoz, vysoky stres,...

To že su tu dve rovnaké temy a niekto nevie vyhladavať je ale pravda.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod MaceKx » 15 Feb 2018 00:27 am

Tak a co ja mozem spravit viem kto bol predajca mozem pozadovat nejaku nahradu skody ? To asi tazko co ? V akvariu mam starsie Neonky Cierne tie su dlhodobo v pohode. Tak isto Pandy su OK ktore som kupoval na burze. Spravil vsetko ako sa ma po zakupeni pekne do tepla do auta a sup domov. Aklimatizacia na zrovnanie teploty, postupne prilievanie vody do sacku, vypnute svetlo a po 45 min ryby isli do akva. Ako som pisal nebadal som na nich ziaden problem, stihli aj krmenie vsetkych 11 pekne papalo.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod newsted » 15 Feb 2018 02:38 am

Ak nevieš parametre jeho vody, ten rozdiel môže byť taký veľký, že 45min nemusí stačiť. Ja aklimatizujem na iné PH hodiny. Nerobil by som hneď závery. Inak ten popis úmrtia sedí na jed. Hocičo na rukách predávajúceho, v nádobe, sáčku atď.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod misco » 15 Feb 2018 10:40 am

Tak ja by som to videl na prechladnutie. Dnes rano rovnake spravanie ako v tom prispevku, nasiel som ju ako plava 45stupnov smerom k hladine, zrychlene dychanie, odchytil som ju do nadoby. Chvilu normalne plavala, potom opat vyvratena, mala problem s koordinaciou. A takto na striedacku. Preventivne som odchytil este jednu, lebo ta v porovnani s ostatnymi akoby stratila farbu.
Nejake vonkajsie znaky poskodenia na tele, plutvach, alebo nejake flaky som nenasiel ani u jednej.

neonka cierna - bleda.jpg
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod I.P. Pavlov » 15 Feb 2018 22:59 pm

Loki, samozrejme máš pravdu, zle som sa vyjadril. Ja som skôr myslel na ostatnú osádku. Tie kúpené neónky neboli v poriadku.
Skôr ako spomína misco, či pri prevoze nepodchladli
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod MaceKx » 16 Feb 2018 08:57 am

Zasa s tymto nesuhlasim. Kupil som ryby zdrzal som sa tak 15 min este na burze. Sacky z rybami putovali pod bundu a sup do auta ktore bolo zohriate. Aklimatizacia ako som pisal 45 min. pocitovo sa mi zdala voda v sacku jemne teplejsia ako u mna v akva 23,5°C. Ostali 4 ks. z 11 ks. vyzeraju OK ale aj ostatne vyzerali dobre. Pandy bez problemov, Otik jeden posel ale ako som pisal bol to nejaky "poskodeny" jedinec len som si to nevsimol v sacku.

Co by ste pani robili mam sa pokusat kontaktovat predajcu a "reklamovat" pripadne si iba ulavit :D ci kaslat na to resie ma to o to viac ze boli za 0,8 € kus.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod misco » 16 Feb 2018 14:20 pm

@I.P. Pavlov preco si myslis ze by vsetko malo ist dole? Viem co je zabeh a viem ze 4 tyzdne sa spominaju v suvilosti s "nitrogen cycle" za standardnych podmienok. Ja som spravil zopar krokov inak, ktore podla merani vedu k velmi slusnym vysledkom.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Feb 2018 18:16 pm

O.K. držím palce! Budem len rád ak budeš písať len pozitívne. Najhoršia situácia je koncom druhého a celý tretí týždeň.
Budem rád ak sa mýlim :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod MaceKx » 19 Feb 2018 14:01 pm

Tak z odstupom casu 4 ks. prezili a vyzeraju fajn. Cize predpokladam ze to boli najsilnejsie jedince. Pandy a Otici bez problemov pekne zivy az moc vymyslaju.

Skusim napisat predajcovi ako sa tomu postavi. Kebyze ja urobim nieco zle pokapu vsetky a nie 4 preziju.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod misco » 22 Feb 2018 22:00 pm

Takze davam kratky update. Co sa tyka parametrov vody tak cely treti tyzden NH3: 0, NO2: 0, NO3: ~10. Vcera som objavil ze Neocaridina Davidi si nosi vajicka. Tolko pozitivne spravy.

Co sa ryb tyka, tak zaciatkom tyzdna som zalozil karantennu nadrz , odlovil vsetky ryby kvoli krupicke. Nakazene boli tie neonky cierne. Vsimol som si to nahodou ked mi padali jedna za druhou a nevidel som na nich ziadne defekty. Az kym som si tie zive nepozrel lepsie zblizka. Postupne sa biele bodky zacali objavovat aj na ostatnych rybach. Cital som o pricinach vzniku, sebakriticky som hladal ci som nieco nezanedbal ja, ale viac menej som predsvedceny ze som si to priniesol. Momentalne su ryby v karantene 4 dni, teplota 28 stupnov, vzduchovanie a lieciva. Zatial nepadla ani jedna a zda sa ze zo vsetkych parazit zmizol. Zo 14tich mi zostalo 5 neoniek ciernych. Zajtra vymenim vodu, odsledujem do konca tyzdna a snad koncom tyzdna by mohli ist spat do akvaria.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod misco » 27 Feb 2018 14:26 pm

Mam problem s jednou neonkou. Pred 2 tyzdnami vybledla a posledne dni som u nej spozoroval biely flak. Popis mi najviac sedi na Pleistophora hyphessobryconis? Je to ono? Dakujem.

choroba.jpeg
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod MaceKx » 27 Feb 2018 14:52 pm

Neboj sa uz som trpko olutoval ze som tie prekliate neonky kupoval u daného predajcu.

Objavila sa mi krupicka mam ale zviazane ruky kedze tam mam krevetky nemozem liecit. Tak dufam ze to prejde iba zvysenou teplotou. Hento co si postol ma tusim aj moja jedna ale zda sa mi ze to zo subojov ked sa jasia medzi sebou.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod misco » 27 Feb 2018 18:01 pm

Ja som krupicku preliecil, ale teda ja som ich vsetky odlovil, tiez kvoli krevetam. Zostala len tato jedna neonka.

BTW, pozor na vyssiu teplotu, krevety ju neznasaju dlhodobo.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod MaceKx » 27 Feb 2018 18:41 pm

Ja mam teplotu 26.5°C po zvyseni. Rozmyslam ci tam naliat malachinovu zelen.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Neonka cierna - uhyn

Odoslaťod misco » 27 Feb 2018 19:52 pm

Pre parazita je nebezpecna teplota az nad 28 stupnov, alebo lieciva. Ak nic nepouzijes, tak pri tejto teplote sa ho nezbavis. Ale vyssia teplota je zas nebezpecna pre krevety. Preto som ja vsetky ryby odlovil.

Mne pomohol eSHa EXIT, vyssia teplota pre urychlenie cyklu parazita, moze sa pouzivat aj v nadrzi s krevetami pri dodrzani davkovania. Okrem ineho obsahuje aj malachitovu zelen.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.