Oahu paludárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 23 Feb 2018 10:43 am

Sorry všetkým, ktorí tému otvorili v nádeji, že sa pokochajú nejakými super obrázkami :D...ale tie budú, len bude potrebné počkať...

Veľmi ma zaujali paludária a pomaly ale isto sa rozhodujem, že by som doma skúsil jedno prevádzkovať. Prelúskal som sa celou témou užívateľa Caiman, v ktorej vlastne bolo niekoľko paludárii, avšak sú isté otázky, ktoré mám nezodpovedané. Budem rád ak ktokoľvek svojou troškou vedomostí poradí a pomôže a zároveň túto tému hneď aj vytváram pod sekciou Vaše akváriá, i keď sa nikdy nemusí zrealizovať z rôznych dôvodov (manželka, už dve existujúce akváriá, apod. )
Môj plán je takýto: (spíšem v bodoch pre lepšiu orientáciu)
1. Výzorovo by sa to malo podobať na čosi takéto https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... udarium-30 akurát zrejme dĺžka by mohla byť aj 40, už som kontaktoval asi dvoch ľudí z webu, ktorý vyrábajú akva
2. Nezodpovedanou otázkou je pre mňa aj to ako si poradiť s rastom rastlín, ktoré budú von, teda technické riešenie ako hnať vodu z mokrej časti hore a aby sa pomaly liala po tej „suchej“ časti zhora dole – uvažujem nad čerpadlom (s biomolitanom vo vode, skryte vzadu a nejakou hadičkou, ktorá poza to všetko, prípadne poza pozadie smeruje hore a pomaly robí kolobeh vody – ale som technicky drevo: učím humanitné predmety, takže totálne drevo 

Rosiace zariadenia apod asi neprichadzaju kvoli vysokej cene do uvahy, jedine cosi lacne co by nejakym sposobom cerpalo vodu zo spodu hore

Zároveň je mojím snom to, aby ten kolobeh vody nebolo až tak príliš počuť, t.j. nechcem tam vodopád a kvapkanie každú polsekundu...to nie

Na druhej strane sa pýtam sám seba, či ten kolobeh je nutný, či to vôbec riešiť, teda či nevymyslieť ako by si rastliny vonku dokázali zabezpečiť prístup k vode – nestačí aby vo vode mali korienky a bude všetko OK?

3. Výsledný efekt a layout by mohol vyzerať ako niečo, čo robí Sasha Hoyer: http://www.pictame.com/media/1718732319 ... 3022280686 alebo toto http://www.pictame.com/media/1716999243 ... 3022280686 (viem, môžem snívať, ale odhodlanie mi nechýba) k tomu druhému obrázku som mu písal aj na instagrame ohľadom toho podložia, či to vyskladal kameňmi alebo ako, zaujíma ma, čo je pod tým „bonsajom“

Zrejme by som použil aj nejaký koreň samorast, ktorý by plynule vychádzal z vody a mal na sebe priviazané rastliny, opieral by sa samozrejme pekne o tie skaly (ešte netuším aké, či lávové kamene, alebo nejaká bridlica, ako používal užívateľ Caiman)

4. V „mokrej akva časti“ plánujem ako substrát použiť piesok, ale netuším, či je to dobrý nápad...nikdy som piesok nemal, nemám skúsenosti. Alebo radšej substrát, prípadne len štrk s maličkou frakciou...

5. Rastliny – akva spodná časť by nerobila problém – spravil by som to, čo tu radíme každý deň každému – niekoľko rýchlorastúcich na začiatok – zábeh apod. Horšie to je so suchou časťou, ktorá by bola hore - popravde už sám neviem, čo možno pestovať emerzne a čo nie....rád by som tam mal nejaké akva rastliny...kľudne anubias, bucephalandra – ževraj sa dajú....prípadne iné, čo sú na tých obrázkoch, niečo čo sa bude pekne ťahať. Dokonca prijímam návrhy aj čo sa týka izbových rastlín - ak tam teda môžu ísť, bonsaje zrejme nepripadajú v úvahu kvôli tomu, že to zrejme bude vlhké....
6. Živočíchy – len rybky v spodnej časti – vybrať nebude problém
AKÉKOĽVEK nápady/návrhy mi veľmi pomôžu.
Chcem to poriadne naplánovať – aj keby to malo trvať mesiace...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod j » 26 Feb 2018 09:06 am

Na začiatok - držím palce nech sa ti to podarí zrealizovať. Mne sa takéto paludária neskutočne páčia, ale bojím sa prílišnej vlhkosti v byte, tak si nechávam zájsť chuť.
O technike paludárií toho moc neviem ale uvažoval som nad tým ako dostať vlahu do miest kde by nebol nejaký ten "vodopád" (ktorému sa ty chceš vyhnúť) a napadlo ma či by sa nedal použiť nejaký nasiakavý materiál ako vodič vlahy - niečo ako knôt čo sa používa v petrolejových lampách, alebo nejakú špongiu. Neviem nakolko by to bolo funkčné riešenie, možno budú vedieť poradiť skúsenejší paludaristi, možno by sa to dalo odskúšať na nejakom menšom modeli.
Predpokladám že pri paludárku treba asi rátať s väčším odparom ako pri klasickom akváriu, tak by asi nebolo zlé popremýšlať nad nejakým automatickým dopĺňaním vody.
Každopádne študuj, pýtaj sa a nedaj sa znechutiť, nech tumáme po čase čo obdivovať.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 26 Feb 2018 21:56 pm

Ahoj,
Dakujem aspon za nejaku reakciu.
Zvlhcit vzduch v panelaku podla mna nie je nikdy na skodu...hadam by to nemalo byt kriticke, ze by vznikali nejake plesne alebo cosi podobne...to si nemyslim.
Budem rad za kazdy prispevok, videl som uz rozne srandy - niekto nanasa na pozadie kokosove vlakna - tie zevraj drzia vlhkost, ale to uz je asi vyssi level, ja potrebujem asi cosi easy a funckne.
Nejakym sposobom zabezpecit aby rastliny mimo akva mali prisun k vode a kedze ako si napisal, musim pocitat s oparom, tak sem tam dolievat vodu do akva a teda doplnat di celeho systemu...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 26 Feb 2018 22:44 pm

Ahoj Seraph. Toto si čítal? Myslím ze by sa ti to mohlo hodiť. Aspoň ten materiál ktorý použil. http://www.mravce.info/?p=1328
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 27 Feb 2018 08:21 am

Robo, diky, ano, cez google mi to naslo, ale popravde pozornost som tomuto clanku zacal venovat az ked si ho postol...
Musim sa pozriet minimalne na dostupnost tych materialov co pouziva..
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 27 Feb 2018 09:12 am

Ja som ich pozeral dávnejšie. Našiel som nejaký eshop v Čechách a ceny sa mi zdalo dosť veľké.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 27 Feb 2018 09:17 am

http://www.tropicallife.cz/eshop/ ok tak ceny nie sú až také brutálne :-)
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 27 Feb 2018 18:26 pm

Dakujem za link, postudujem, popozeram viac, zatial som pozrel len tie plochy ale nie su dostupne...
Vratil som sa zo 4 dnovej lyzovacky a konecne bude cas sa na to popozerat....
Stale som otvoreny akymkolvek navrhom....hlavne co sa tyka obehu vody z akva casti a do suchej casti nad vodou :D, pripadne cokolvek..
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 27 Feb 2018 20:20 pm

Na ebay som ich našiel 50x50 za 15€. Poštovné zadarmo.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 27 Feb 2018 20:35 pm

Ešte ma napadlo niečo takéto ale to by chcelo externý filter. Alebo len slabé cerpadielko a rozstrekovaciu rampu schovať do "suchej" časti tak ako toto. https://m.youtube.com/watch?v=11t8LwUL0Nc
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 27 Feb 2018 21:19 pm

Dikes, super tipy, vidim, ze sa nejak realizujes? zeby nesplneny sen? :D ja nad tym uvazujem zatial len asi 2 tyzdne dokopy :D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 27 Feb 2018 22:30 pm

Prosím rado sa stalo. Áno už dva roky. Aj som začal ale nejako som od toho upustil. Ale určite sa k tomu vrátim :-)
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: vincent van gogh 162L (2)

Odoslaťod Marshall » 27 Feb 2018 23:15 pm

@Seraph velmi zaujimava tema. Sice mimo mojho intervalu akvaristiky a krevetaristiky, ale rad sa nieco naucim. Drzim prsty

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 28 Feb 2018 14:59 pm

Ludia nedari sa mi najst ten epiweb, na tej cz stranke je problem s dostupnostou, ebay nenasiel nic...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 28 Feb 2018 16:20 pm

Poľsko? http://allegro.pl/epiweb-50x50cm-panel- ... 71270.html ak som správne pochopil tak ho majú skladom. Alebo potom ten Hygrolon na ebay https://m.ebay.com/itm/Hygrolon-Sheet-S ... 2640118996
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 01 Mar 2018 18:00 pm

Robo to Polsko rozmyslam, uz som to pomaly aj odklikol ale zdalo sa mi divne ze doprava kurierom bola cca 4 eura ako na SVK, nejak nedoverujem a hladam cosi ked nie z SR tak CZ,
Este vlastne uvidim, dnes som sa zase pohraval s myslienkou ze kupim toto (ak bude dostupne) a mam vyriesene vsetko https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... udarium-30 akurat je to rozmerovo dost male, pozadie zabera dost miesta podla obrazku - tak nastastie to nie je dostupne, uz by som to bol "nechtiac" objednal :D.
Prosim odbornikov o radu, ako najlepsie vyviest z akva casti hore vodu - aby pomalicky stekala napr. po tom super mega materiali EPIWEB (ktory mozno raz zozeniem)....mam to riesit cez nejake cerpadlo a hadicky?? ak ANO - ako vlastne - prosim o vysvetlenie pre mna (ako technickeho debila)
rozmyslal som o rozmeroch a posledny plan je cca takyto, ale prijimam navrhy, zatial sa nic nevyraba, len to riesim mailom:
Prílohy
IMG_2549.JPG
moj "krasny" technicky nakres :D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 01 Mar 2018 18:41 pm

Seraph už keď si to dáš vyrobiť skús sa opýtať či by ti tam neurobili "poličky". Pozri si toto video a zistíš že to môže byť super. https://m.youtube.com/watch?v=F5CbG-fyUxw
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 01 Mar 2018 18:46 pm

Večer keď budem pri Pc ti pošlem foto ako sa to dá vyriešiť s vnútorným cerpadielkom.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 01 Mar 2018 19:30 pm

Robo policky su super napad, este vymyslim ako: aspon dve a spodna sirsia apod. plus nejaky maly otvor pre pripadnu hadicku co pojde z vody hore...
Pripadne ako je na videu co si dal, zrejme policky nedoliehaju k zadnej stene a tam by bol zaroven priestor na ten epiweb...nepozrel som dobre to video na mobile som a strazim synatora...vecer popozeram viac
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 01 Mar 2018 20:34 pm

Tak to poznám. Tiež nemôžem pustiť PC lebo synak by mi nedovolil nič robiť :-)
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 01 Mar 2018 21:18 pm

Takto som to myslel. Na čerpadlo dáš hadicu - ja som dal 12/16 a na koniec rozstrekovaciu rampu pre Fan filter stojí do 5e. Ten nákres ber ako pohľad z predu na zadnú stenu. Hadicu môžeš zamaskovať tým Epiwebom. Alebo si nedaj tie "poličky" až po bočnú stenu aby si mohol viesť hadicu popri nej až hore.
Prílohy
28512598_10213463054304222_722797977_n.jpg
28535212_10213463053864211_1434790041_n.jpg
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 01 Mar 2018 23:50 pm

Dakujem pekne, nejak podobne som rozmyslal, ano urcite skryjem za ten epiweb, resp. zrejme to bude poddajne a potlaci sa to v tom.
Uvazujem prave nad polickami, tak by kdesi na kraji bola medzera od skla v rohu a isla tam hadicka ako pises...
este otazka: potiahne to akekolvek cerpadlo tu vodu aspon 30-40 cm do vysky? potiahne to aj ked na cerpadlo nasadim biomolitan?
hadicu akukolvek 12/16 myslim
ramp by som Mal mat jednu nevyuzitu z EHEIM 2211...pekna zelena....potom splynie s rastlinstvom...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 02 Mar 2018 08:40 am

Ešte ma napadlo, že ak nezoženieš ten Epiweb tak by som skúsil normal molitan o hrubke cca 2cm - čierny. Na Aliexprese je za pár korún. Alebo použiť toto
Kód: Vybrať všetko
https://www.aquascaperi.sk/wabi-kusa/modeling-soil-4l-pre-wabi-kusa/
a urobiť wabi-kusa guličky a tie uložiť na "poličky" tak ako to robí ADA https://www.youtube.com/watch?v=3M4AN2SNL-E
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Robo1 » 02 Mar 2018 09:03 am

Prepáč, že píšem príspevok za príspevkom ale hladal som náhradu za ten epiweb a na jednom zahraničnom fóre som sa dočítal, že toto by mohlo byť lepšie. Jeden pánko tam písal, že s epiwebom nemá dobré skúsenosti ale s týmto áno. Možno by to stálo za skúšku. A cena je prijatelnejšia. https://piesok-a-substraty-do-terarii.h ... e/#section
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.