Oahu paludárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Pštros » 27 Mar 2018 23:42 pm

rozdvojky su na kazdy rozmer hadice za cca 1,5€. ventily okolo 4/kus...
Tu druhu vetvu by som dal do spodnej casti bud cez rampu, alebo lilypipe, alebo plastovy vytok, ktory s filtrom dostanes... zaroven sa bude voda trocha hybat, co by prospelo aj podvodnikom...
Ja by som v tomto pripade isiel do 800vky... normalne filtrujes vodu v akva a cast y nej pustis hore na vodopad...
Pravda je, ze som paludarium v zivote nemal, ani neskladal.

A ked ho budes ucit lietat, daj vediet, dobehnem pod to okno :wink:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 28 Mar 2018 00:15 am

hmmmm...mam o com premyslat, mozno kompromis a 600ka?
akurat este vyriesit sposob ako skryt vypust, ktory by mal ist do vody....spredu ist nemozem, to by hrozne spatil....
diky za rady, su super, akurat nebudem spat...a mozog bude pracovat....
tie rozdvojky a ventinl som uz nasiel, to by sa dalo, akurat prijimam rady odkial a ako s tym vojst do tohto mojho obmedzeneho priestoru.....volat panovi co mi lepil paludarko aby vyrezal do skla otvor je posledna moznost (i ked neviem ci sa to realne do poskladaneho a zlepeneho este da)......
diky este raz,
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Pštros » 28 Mar 2018 00:26 am

s tym nespanim to dobre poznam...
a neuvedomil som si, ze ti bocne steny siahaju az po prednu...
takze zajtra, vlastne dnes pokracujeme :wink:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 28 Mar 2018 07:20 am

no napadla ma moznost, ze tu 12/16 hadicu od filtra, ktoru si navrhol aby sla do vody - nejak spustim po tej zadnej stene v rohu (musel by som kus toho materialu vyrezat) a napojim na nejaku rampu, ktoru dam na bocnu stenu dole do vody....

neviem no...

inac je OK, ak vypust filtra vlastne rozdelim na dve hadice s regulovatelnymi ventilmi? ma niekto skusenost
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 28 Mar 2018 09:49 am

Uz teda zhanam silikonovu hadicku 12/16 (kvoli lepsiemu ohybu) + rozdvojku (rozdelovac) v tvare Y (poradil mi pan co vyrobil paludarko, ze tvar Y je lepsi na distribuciu vody) + nejake ventily 16tkove (zevraj treba take)......

Teraz ostava uz len rozmyslat ci tetra 400 ci 600 ci 800..... 400 asi bude malo (kvoli rozdvojovaniu), takze 600? :shock:
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Hora » 28 Mar 2018 10:20 am

Seraph,kolko vojde v skutocnosti vody do spodnej casti? necelych 20 ak si dodrzal vykresove rozmery.
Len teoreticky,nebude stacit 2211 s hrubsimi naplniami na co najlepsi prietok a do 54 das tt600?Aby si to zase neprehnal silnym vykonom tt 800 a budes mat druhy nevhodny filter vs objem doma.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 28 Mar 2018 10:39 am

Hora, malo by to byt 20l ako pises, vykres som dodrzal,
Ide tu aj o to, ze ten vytok delim na dva smery - teda predpokladam, ze ten vykon sa deli 50/50 a ventilmi si to viem regulovat.....islo mi o to, aby to ten filter zvladol a aj ta Tetra EX sa po case zanesie predpokladam....

Dalsim argumentom je pre mna aj to, ze to akoze 54l iwagumi co tu mam na fore prezentovane je realne celkom fajn fungujuce akva a nechcem don robit zasahy a ja sam si viem velmi tazko predstavit teraz nejak menit naplne, zabiehat novy filter vo fungujucom akvariu, kde mam celkom slusne osadenstvo yellow neon krevetiek (cca 50-60ks) a razboriek (kubotai, urophtal., a tetra amandae).....bojim sa skratka katastrofy, ktora by po mojom zasahu zrejme nastala.....

Predpokladajme teda, ze nechcem menit kvoli danym obavam (aj ked tvoja rada je zrejme opodstatnena), mam teda zvolit radsej tetra 400......rozdvojime to a na tych 20l objemu vody to bude fajn?

P.S. naozaj ma odradza zasah do mojej 54 (i ked prietok je tam znizeny, ale ono to zatial funguje v poriadku ako ma a bez CO2 i ked pomaly)
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Hora » 28 Mar 2018 11:39 am

Seraph napísal:mam teda zvolit radsej tetra 400......rozdvojime to a na tych 20l objemu vody to bude fajn?

Nechcem mudrovať,ja som niečo podobné neriešil ako ovplyvní rozdvojka prúd,ale ak aj zoberieš napr.600 a bude aj po úpravách neprimeraná k podmienkam(ale nemyslím,obmedziť sa dá vždy,no slabú cirkuláciu nezosilníš), je možnosť na výmenu za 2211 a TT by bol ideálny v 54ke. Cena 400/600 je minimálna.Väčší výkon ,,nad" TT600 na malé množstvo vody sa mne osobne nepozdáva,ale ber ma s rezervou.Príjemnejší na pohľad aj ucho bude jemnejší ako dravší stekajúci potôčik.
Veď si daj (pre teba ťažká úloha :wink: )toľko námahy a pripoj na skúšku 2211.Uvidíš ako sa prejaví na výtoku a podľa toho zváž 400/600.Čítam to tu od začiatku a som zvedavý na konečné video :)
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 28 Mar 2018 12:02 pm

Logicky by mala rozdvojka prud rozdelit (jeho silu), navyse tam na oboch koncoch bude rampa, ta rampa ktoru vidno na obrazkoch ma podla vypoctov 10 dier (to je dalsie rozdelenie prietoku na mensi, nie?) takze pojdem do 600vky? Ako pises uberat na prietoku sa da, s pridavanim je to horsie....

Eheimu 2211tky sa nedotykam, nic neskusam :) vsetko mam zafixovane eska pasky, este pre istotu paska cez vytokovu ruru o sklo...:)
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Jozef I. » 28 Mar 2018 14:51 pm

Ak som to dobre pochopil tak chceš rozdeliť výtok z filtra tak, že jeden výtok pôjde do rampy hore a druhý späť do akva časti. Ak ano, tak nechápem prečo si takto komplikuješ život. proste to všetko pusti cez rampu a nech to stečie cez ten epitaf či ako sa to volá. neverím tomu, že to bude masívne stekanie vody. Veď to bude po šírke 40cm (?) A to ani v prípade že použiješ silnejší filter s väčším prietokom. A diery v rampe môžeš vždy zväčšiť alebo zhustiť.
čo sa táka filtra tak by som kľudne išiel aj do tej 800-stovky a vôbec by som sa toho nebál. Alebo niečo silnejšie s možnosťou regulácie. Skôr by som sa zameral na kvalitu naplní tak aby voda ktorá vyteká z filtra bola maximalne čistá a nezanášal sa tak na povrchu ten epitaf. To by mohlo po pár mesiacoch narobiť galibu. Ako náplne by som preto použil iba biomolitan od najredšieho po najhustejší až úplne hustý. čím sa ti ten prietok zasa o dosť zníži. A pokiaľ tam budeš mať hustý biomolitan alebo vatu, tak by mal byť priemer plochy cez ktorú bude voda pretekať čo najväčší, nech sa ti to hneď nezaserie a nemusíš to každý týždeň čistiť.

Tie boky by som asi neriešil a pokiaľ ano, tak tak aby nebolo potrebne zavlažovanie podkladu. ten by som nechal, resp. vybral len preto aby sa doň mohli zachytávať plazivé rastlinky ktoré by mali hlavný koreňový základ v akvárku.

Niečo malo by som ti vedel posunúť. Mám´microsorka emerzne, hydrocotylu leucocephalatu a nejaký ten anubias. :). A vlastne aj čierne biomolitany veškerých zrnitostí. Tiež riešim niečo čo nie je úplne totožne s tvojim projektom, ale má viacero spoločných črtov a problémov ktoré som musel a ešte budem musieť riešiť. :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 28 Mar 2018 17:15 pm

Jozef vdaka za nazor,
teraz uz vobec neviem ako sa rozhodnut,
Pstros nemal zly napad, kedze tymto obycajnym kvapkanim vody, resp. prud vody do materialu a cez ten material stekanie do vody nebude vytvarat pohyb vody a kvoli tomu som zacal tuto vec riesit.....
nebude teda vadit, ze nebude klasicky pohyb vody....bude vlastne len jej vtok do filtra a potom stekanie...neviem ci sa to neodzrkadli na kvalite vody (cirost, cistota, vona/zapach)....ako teoreticky by nemalo.....akurat nebude pohyb tej vody....
neviem no....
silikonova hadicka - Y rozdelovac s integrovanymi 2 ventilmi ma budu stat dokopy zajtra 10 eur, uz sa uvidi ci ich pouzijem alebo sa tu ROZHODNEME inak....psem v mnoznom cisle....pretoze mi NESKUTOCNE POMAHATE...a aj tym ze nieco navrhnete a potom nasledne niekto kriticky reflektuje....VELKA VDAKA TAKYM LUDOM

filter teda zatial vyhrava volba Tetra EX 600 (800ka je uz podla mna silna na toto.....realne 20 l vody + nejake tie litre v kolobehu)

PISTE prosim nadalej, diskutujme a mozno do Vianoc sa k niecomu aj odhodlam :D

material bol v noci vo vode, resp. asi 5cm cast z neho, rano som vybral.....po prichode z prace je ta cast ktora bola v noci ponorena stale vlhka....co je fajn.....akurat si to do vysky zrejme vela nevytaha....ale to mi az tak nemusi vadit ak to bude stekat....po tom EPITAFe (lol Jozef ) http://www.epiweb.se/material.htm (ak by niekto chcel postudovat)
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 29 Mar 2018 16:30 pm

clovek, ktory mi robil paludarko by rovnako spravil tak, aby bol aj pohyb, kedze nema skusenost len so samotnym stekanim, ktore by pohyb vody nevytvaralo....
budem este majstrovat asi....silikonovu hadicku mam od neho asi 3m a aj Y rozdelovac s ventilmi,
akurat rozmyslam ako najlepsie uchytit tu silikonovu hadicku do toho materialu po kraji..,,troska z neho vyrezem ale nejak ju tam chcem vsunut a aby drzala...

zatial som teda nakloneny tejto myslienke + tetra tex EX 600....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod matus.galan » 29 Mar 2018 18:56 pm

Tetraex 600 urcite, budes spokojny.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 30 Mar 2018 10:01 am

pozrite sa na toto, https://instagram.com/p/Bg8EJuHgnr7/
a staci mu stekanie....ja uz neviem....je to trvalo udrzatelne len s tym, ze ta voda mi po materiali stecie dole,?
tym padom by som nic neriesil (tak ako navrhoval Jozef) a isiel asi do slabsieho filtra (tetra 400)...
voda nejak stecie a voda sa bude filtrovat (a povedzme mat pohybt uz len tym ze sa filtruje - ze ju cosi kdesi niekde taha do filtra...

fakt neviem....

moznosti:
A) stekanie staci, a teda staci "slabsi" filter tetra ex 400. (detail ci voda prejde materialom priamo do vody, alebo material zrezem vyssie aby kvapkala este nemam jasny, zvuk kvapkania ma nelaka, ale tie kvapky by aspon trosku hybali hladinou, ci? :D

B) aj stekanie aj rampa vo vode a teda Tetra ex 600 (rozdvojku s ventilmi mam), snad to nebude pracka v tych 20l

Som skor sa "zlozitejsiu" (ale asi do buducna udrzatelnejsiu) moznost B, hlasujte, budte mojim poradnym organom, a dajte aj argumenty, vdaka za ochotu a vas cas.

P.S. som znamenie VAHY (sry :D )
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Jozef I. » 30 Mar 2018 11:35 am

Seraph jedna vec. Ak filtruješ vodu s objemom 20L filtrom, ktorý ma prietok ale 500L za hodinu ako môžeš povedať že ti tam bude stáť voda? Veď ti objem akvárka prejde filtrom minimálne 20x za hodinu. A všimol si si, že by profíci mali popri stekaniu aj rampu s výtokom? A nechápem prečo by to nemalo mať životnosť ak nedáš rampu? Máš to ako normál akva s filtrom, len ti proste voda s výtoku steká do akva po stene. A pod 600-ku nechoď. Strašne si to komplikuješ, a s každej drobnosti robíš problém ktorý nevieš vyriešiť.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod matus.galan » 30 Mar 2018 13:02 pm

Suhlasim s Jozefom, tiez si myslim,ze nemas co riesit lebo voda sa to stale prefiltruje. Mam pocit ako keby si riesil tocenie vody v naplnenej casti, to ale podla mna nemusis riesit vobec. Voda sa tak ci tak vymeni dookola cez filter.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 30 Mar 2018 14:37 pm

Chlapi rozumiem a nehcem to komplikovat, takze ak to chapem spravne, staci stekanie ale filter aspon 600, a z toho plynie moja otazka: budem si vediet naplnami 600ku prisposobit tak aby mi to z tej hornej rampy nespliechalo ako dive....? Skrtit filter asi nie je dobra volba....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Jozef I. » 30 Mar 2018 18:19 pm

Veď môžeš navŕtať viac dier a môžeš ich aj zväčšiť, alebo si tu rampu natočíš vhodne proti sklu. začínam mať nutkanie ti napísať aby si sa na to vykašlal, lebo je to nad tvoje sily. Príde mi akoby sa ti nechcelo hľadať riešenia a špekulovať ako veci poriešiť.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 30 Mar 2018 18:25 pm

Jozef sry, ale to mam v povahe a neda sa toho zbavit,
dier mam 10 a ich pocet a rozmiestnenie je uz dane, nepoznam tie vypocty, na zaklkade ktorych mi ich chlapik navrtal...

Praveze spekulujem az privelmi si chcel napisat a nie ze sa mi nechce :D ci?
Samozrejme sa na to nevykaslem, akurat nez pride na finalnu fazu, chcem vsetko podchytit, ale ved na to tu aj to forum hadam je...
Diky.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 02 Apr 2018 13:36 pm

Trosku som pokrocil, popri sviatkoch a detoch sa viac ani nedalo, este kym to schlo atd, akurat riesim jeden problem:
poradite ako najlepsie dostat vodu na bocne steny (material je ponoreny len spodnou castou, hore sa voda nedostane okrem zadnej steny....resp. aspon jednu stenu bocnu kebyze dostanem vodu, tak to budem situovat celu dzunglu na pravu stranu....ale ako? mate nejake super technicke riesenie?
mam vyrezat na konci rampy otvor, predlzit ju kolienkom a dat este jednu na spravu stranu?....(tym zaroven si pomozem a znizim este ten prietok viac, kedze filter bude zrejme Tetra EX 600 co bude asi dost sila tipujem)
ono realne sa ta rastlinka po tom potiahne ak bude zasobovana vodou niekde inde (jej korene)
zatial to vyzera takto, nechal som aj miesto pre tu policku co mam....este rozmyslam co a ako na tu policku, lebo tam vody nebude vela....mozno ju ani nepouzijem.....
Prílohy
IMG_2673.JPG
IMG_2674.JPG
IMG_2675.JPG
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Andrejamazonia » 02 Apr 2018 17:12 pm

Jasne urobil by som take učko z rampy najjednoduchšie asi.
Andrejamazonia
 
Príspevky: 198
Obrázky: 3
Založený: 22 Dec 2015 16:12 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Andrejamazonia » 11 Apr 2018 18:40 pm

Zdarec.No ako pokračuješ dari sa? Čakam nove fotky a nič stale :)
Andrejamazonia
 
Príspevky: 198
Obrázky: 3
Založený: 22 Dec 2015 16:12 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Seraph » 11 Apr 2018 21:01 pm

Nazdar,
Momentalne som sa zastavil, riesil som novy nabytok do izby, a este neviem kam presne paludarko pojde, mam strasne malo casu, takze to bude dlhodoby projekt :)
Ty si to vsetko krasne rychlo zbuchal a ja to moje len vymyslam ako sa vyhnut chybam, ktore sa potom nebudu dat napravit, sam neviem kedy to zalozim, kedze o mesiac idem s malym na 3 tyzdnove liecenie a nechcem to zakladat predtym...uvidim este...mozno
Momentalne sa teda hram s tym nabytkom - to je tiez riadne lego...
Idem pozriet tvoju temu ci si nepridal nejake nove foto/video....a pozeram ze nie...mna by zaujimali zvuky, ci ti to tam kvapka apod.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oahu paludárium

Odoslaťod Andrejamazonia » 11 Apr 2018 23:57 pm

Zvuky žiadne tiško to steka po stenach prud je rozdeleny na pravu a lavu stranu no neda sa to nazvat ani prud ide to aj cez rozne prekažky lavova drť mach tak to tlmi takže zvuky žiadne :) ak si čakal nejaky čapot.Soleirolia sa chytila neviem či ju mam strihat ci čo mach vyzera sviežo dokonca z jedneho trsu rastie nejaka rastlina čo v nom bola som zvedavy čo to je za burina :) zatial to vyzera ze všetko žije no.Ale budem davat asi daždovu vodu len.Ešte si musim naštudovat hnojenie.
Andrejamazonia
 
Príspevky: 198
Obrázky: 3
Založený: 22 Dec 2015 16:12 pm
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.