Letnění živorodek



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 14 Dec 2016 03:51 am

.

@ KajoBA; doplnění foto k danému dotazu. U první fotky se zobrazí komentář po "najetí myší".

.
Prílohy
Síťová sádka venku. 13.6.2016 011.jpg
IMG_20160811_105312.jpg
Letní chov akvarijních ryb pod širým nebem - na volno i v síťových sádkách. Rok 2016.
IMG_20160803_183343.jpg
Síťové sádky pro chov a odchov akvarijních ryb ve venkovním prostředí. Zahradní rybníček, léto 2016.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Reklama

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Pedio » 14 Dec 2016 20:34 pm

Zero,tie rastliny(napr.Stratiotes)sú v nádobách,alebo je na dne sádky zemina.
Pedio
 
Príspevky: 45
Založený: 05 Feb 2007 22:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 15 Dec 2016 04:48 am

Žádná zemina, nanejvýš keramické pásky, nebo několik oblázků na dně sítě, jako zátěž. Sádky musí být jinak čisté, aby ze stran i ze spod dobře propouštěly vodu s planktonem a nehromadil se v nich detrit . V prostoru rybničních nádrží jsou řezany volně vznášivé - se nesadí do substrátu a jiné rostliny jsou zakořeněné v květináčových kontejnerech a mísách . Venkovní nádrže se při podzimním výlovu vypustí, vyčistí, nechají vyschnout a krátce i na sucho přemrznout, než se znovu napustí vodou, případně se samy naplní zimními srážkami . Na jaře se to opětně osadí rostlinami, nebo nechá bez rostlin a jen oživí fyto i zoo planktonem s mírným tekutým přihnojením živinami pro rozvoj vznášivých mikro řas k výživě buchanek, perlooček, žábronožek atd. a připraví se síťové sádky na novou chovnou sezónu, které se vkládají do vody jeden - dva dny před nasazením ryb. U odolných, adekvátně zimovaných druhů to může za příznivých klimatických podmínek být od poloviny, až konce dubna - apríla, např. Tanichthys albonubes a u choulostivých ryb, některé roky, až začátkem července - júl.

.
Prílohy
Po výlovu. Podzim 2016. IMG_20161015_171738.jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Dec 2016 11:26 am

Zero: Jsem velký fanoušek těchto tvých venkovních řešení!
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 16 Dec 2016 05:07 am

@ Jirka Scobak - I když jsem to přímo nekopíroval a použil vlastní myšlenku, tak ta technologie se běžně světově využívá https://www.youtube.com/watch?v=OgBtogkskTU .

Skutečný fanoušek si řešení zavede do vlastní praxe. Já pět let pracoval v zahraničí, abych zaplatil barák s pozemkem a mohl toto provozovat. Proto jsem si mohl i letos na ostravské burze dovolit prodávat venku odchovaná paví očka za 3kč/ks, ale to hlavně proto, že jich bylo hodně a já potřeboval uvolnit místo v nádržích a můj prodejní čas byl jen 2 hodiny.

Od příštího roku se u nás zdražuje voda a v podstatě asi vše, tak i moje ceny ryb se tomu přizpůsobí . A méně početný odchov v dobré kvalitě za vyšší cenu mne vyjde výrobně levněji.

Komentář k vložené fotce: Při letošním prodeji pavích oček, byl oproti minulým rokům větší zájem o samice, než samce. Někteří zákazníci ode mne brali jen samice a nebyli to troškaři. Jeden Polák nakonec vzal celý zbytek všech "oček".

Na snímku jsou samice pavích ok z venkovního odchovu, které jsem na burze nabízel.
Prílohy
IMG_20161121_215104.jpg
IMG_20161121_214734.jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Jirka Scobak » 16 Dec 2016 17:03 pm

Dost krásné.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 12 Máj 2017 00:49 am

1.5.2017 033.jpg
Gambusia affinis
Chovná sezóna pro rok 2017 právě začíná. Odolnější druhy chované za přiměřených ne příliš vysokých teplot, již lze v nižších polohách do dobře osluněných a prohřívaných venkovních nádrží začít vysazovat. Paví očka a šlechtěné druhy bude vhodné dát ven po dvacátém květnu - máji, nebo raději, až začátkem června, když není k nim umístěn topný zdroj na eliminaci větších teplotních poklesů - hlavně přes noc. Jikernaté ryby samozřejmě, též mohou být v jezírkách přes léto .
Prílohy
1.5.2017 095.jpg
Xenotoca eiseni
1.5.2017 112.jpg
Skiffia multipunctata
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 12 Máj 2017 01:21 am

1.5.2017 074.jpg
Jordanella floridae, je konzument i vláknitých řas, viz. obrázek mladého chovného páru - samice je nad samcem. Tyto mírumilovné a atraktivní rybky, můžou být chovány spolu s některými živorodkami, např. s pavími očky. Potěr při dostatku, jak živé potravy, tak i řas, dosáhne tržní velikost za tři měsíce.




Mnohé jikernaté druhy ryb se hodí odchovávat ve venkovních nádržích společně s živorodkami.

-
Prílohy
1.5.2017 029.jpg
Aphanius danfordii, skvělá ryba do zahradních rybníčků. Bez problémů se dá potěr odchovat ve větší nádrži společně s mnohými živorodkami.
1.5.2017 045.jpg
Hejno mladých od Macropodus ocellatus. Nejlepší rájovec pro chov v jezírku. Společný chov s živorodkami je naprosto v pohodě.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 13 Máj 2017 10:17 am

Zdravím chlapi,
taká otázočka už ste vyletnili rybky von či ešte je skoro?
Matúš Dobrotka
 
Príspevky: 33
Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 13 Máj 2017 16:13 pm

Matúš Dobrotka se ptá a odpověď zní: Po mém příspěvku a za vhodného počasí, to takto zaměření chovatelé určitě udělají. Záleží, co kdo má a nakolik si troufá - to jest vlastněné druhové spektrum, chovné zázemí s celkovým vybavením o momentálních možnostech a s adekvátními zkušenostmi.

-
Prílohy
29.4.2017 055.jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 13 Máj 2017 16:51 pm

Ještě zareaguji na skutečnost, že dostávám dotazy ohledně dostupnosti mých odchovů . Abych to nemusel opakovaně řešit, tak na ten poslední raději odpovím přímo sem do témata, ale tazatele utajím.

Dotaz zní: Rybky

Odoslané o: 12 Máj 2017 08:34 am
kým ......... .

Dobrý deň.
Chodievame aj na slovenské akvaburzy? Keby som chcel tie kaprozubky, mali by ste na predaj? U nás to zháňam už dlho bezvýsledne.

S pozdravom, ........ .

Moje odpověď je následující:

Zdravím. Ne, na Slovensko nejezdím rybky prodávat. Plán to udělat byl, no nerentovalo se mi tam jezdit po všestranné úvaze s něčím, co bylo možné odprodat tady u nás . Na burzy chodím, ale ryby nabízím hlavně na konci léta po výlovu toho roku odchované. Občas se svými odchovy zajedu do Brna a častěji na faunatrhy v Ostravě. I tak se mi to příliš nevyplatí, takové troškaření a pokud budu chtít mít z toho pořádnou rentu, tak jedině dodávat cenné a kvalitní odchovy do Německa, jen bych musel těch ryb udělat víc, než dosud v malém, převážně jako své hobby a pro vlastní potěchu.

S těmi kaprozúbkami, o které máte zájem, je potíž v tom, že při tření odkládají malý počet jiker po dlouhou dobu = vícero dní, které navíc ryby požírají a vývoj do vykulení trvá déle, než je u jiných druhů obvyklé a to vše komplikuje získání plůdku pro početnější odchov, který už pak není tolik obtížný, ale právě jeho získání ano, takže teď ještě nevím, jakých výsledků se mi podaří v tomto roce docílit.

Ryby se mi, již vytíraly do k tomu předložené řasy a já ji po několika dnech měnil, no zatím jsem nové z jiker vykulené mladé neviděl. Je fakt, že bylo i poměrně chladněji a to může mít vliv na zpožděný, nebo pozastavený vývoj jiker. Sám budu moc rád, když se mi, alespoň nějaký odchov v tomto roce podaří udělat, abych ty druhy udržel, protože se nedožívají moc dlouhého věku a docela těžko a ne zrovna vždy levně se dají sehnat.

Živé potravy mám ve venkovních nádržích dostatek i potřebných řas na výkrm dospělých ryb i potěru, takže mi jen stačí ryby rozmnožit, jenže mám i jiné starosti a zbylý volný čas věnuji, též i králíkům, včelám a zahradě. Mimo to jsem se v předešlém a tomto týdnu staral o řízené rozmnožení zelených ropuch, které obývají mou zahradu. Spárované dvojice jsem umístil do připravené nádrže bez různých predátorů, kde nakladly vajíčka a nyní se pulci, už vylíhli a po odkrmení, až povyrostou a stanou se nesnadno ulovitelní, tak budou plnit funkci čističů v zahradních nádržích. Bez počáteční izolace a péče, by je venku v rybníčcích všechny vyžrali čolci - mloky, kterých mám v zahradě plno a jen je nelibě trpím, poněvadž jsou velmi žraví a požerou značné množství planktonu a nepohrdnou ani malými vodními šneky. Pro úspěšný boj s vláknitou řasou se mi vylíhli i pulci blatnic, kteří jsou na tento účel bezvadní.

Tu řasu konzumují i ryby jordanelly, ale ne v takové míře, jako pulci od žáby blatnice. Kromě těchto aktivit budu ještě v nejbližších dnech dávat líhnout pro udržovací chov i několik druhů v minulých letech zanedbávaných sladkovodních žábronožek, pokud se to vůbec ještě vylíhne a z dalších jikernatých ryb se chci v tomto roce cíleně pokusit o oddělené rozmnožení hlavaček císařských Hypseleotris compressa, protože venku s ostatními rybami jejich drobný potěr svým způsobem vývoje, oproti např. rájovcům Macropodus ocellatus, nemá šanci přežít.

Z živorodek se chci víc zaměřit na odchov Characodon lateralis, kterých mám momentálně pouhých 18 ks a dále navýšit i početní stavy u téměř vymřelých Phallichthys tico, nepříliš početných dvou skupin Neotoca bilineata a u divokých plat, kde třeba od Xiphophorus xiphidium mi po loňském neúspěchu zůstalo posledních 7 ks a podobně dopadly i X. variatus Tampico, kterých jsem mněl loni víc jak 100 ks a zbylo mi jich jen 6 ks .

Jak vidno, úspěch je vratký a ze všech těch důvodů nemůžu nikomu dopředu s předstihem přislíbit, že požadované druhy ryb budu pro uspokojení poptávky mít. Když se podaří, pak mohu dát o tom vědět. Toť mé informace k podanému dotazu .
Prílohy
1.5.2017 009.jpg
Chovná skupina Aphanius danfordii Soysalli .
1.5.2017 088.jpg
Jordanella floridae . Vlivem chladného zimování, ještě ne zcela dorostlá mláďata z roku 2016. Foceno 1.5.2017.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Máj 2017 22:09 pm

@Zero smekám !
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 20 Máj 2017 08:16 am

:-) .
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 20 Máj 2017 08:43 am

I.P. Pavlov, při troše snahy může mít dobré výsledky každý. Nemám to ještě podle svých pokročilejších představ, ale stále mne něco brzdí v rozvoji, tak to má k dokonalosti daleko. Tento rok první ryby opustily místnost rybárny v březnu - v marci, ale to bylo ještě jen pod sklem a při mrazech jsem musel nasadit ohřev, aby se teplota vody udržela kolem +10°C. Mám pár soukromých videí, tak něco otevřu, jen ten formát a kvalita není ideální.

Na zhlédnutí něco málo třeba - https://www.youtube.com/watch?v=NO0LQShLfuY - ryby jsou nakrmené suchými vločkami a proto je to nadnáší k hladině - některé ; plus - https://www.youtube.com/watch?v=A73gJRxk6Sk ; tady v následujícím je horší ten začátek, než se mi podařilo to seřídit - https://www.youtube.com/watch?v=_QVz1HGnBdQ ; a ještě zimoviště endlerek, mám dvě odlišné populace, ale ty "Campoma" byly moc plaché. V té plastovce bylo zrovna neodkalené dno v onu chvíli, ale ryby mají kondici ok - https://www.youtube.com/watch?v=WQhyp4KAn5o .

Kdo bude mít zájem se podívat na dost dobře udělané video z přírody s divokými živorodkami, které se mi líbilo, tak je zde: https://www.youtube.com/watch?v=oS6owigPecY ; ještě k tomu doplněk - https://www.youtube.com/watch?v=UHFkzGPzzng .

Ještě přihodím fotku žáby blatnice skvrnité, o níž jsem se v předchozím příspěvku zmínil v souvislosti možnosti způsobu přírodního omezení u bujení vláknitých řas ve venkovních nádržích. Fotil jsem ji včera - pátek 19.5.2017. Zaměnit ji může nezkušené oko s ropuchou zelenou.
Prílohy
Něco i pátek 19.5.2017 011.jpg
Blatnice skvrnitá - Pelobates fuscus .
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Máj 2017 12:15 pm

Veru, táto jar nepriala, verím, že to narobilo starosti. Tebou pridané videá vždy sledujem, samozrejme i príspevky. Sú veľmi, veľmi nápomocné!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 22 Máj 2017 18:26 pm

Nazdar chlapi,
tak aj ja sa pochválim ako letním v tomto jazierku mám mečúne a molly spolu. A aj sa pekne ukázali keď svietilo slniečko :) Tú bielu fóliu vymením za čiernu dosť to kričí v tej vode. Ale len v sobotu som to do jazierka dal takže je to v skušobnej dobe ale evidentne sa tam rybám páči keď sa tam vyhreje voda .
Prílohy
18676697_1568311019867504_1360235847_o.jpg
18641318_1568311089867497_553708746_o.jpg
Matúš Dobrotka
 
Príspevky: 33
Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Máj 2017 21:58 pm

Túto vychytávku poznám. Neviem či ju časom nezatratíš. Bude ti to prehrievať vodu, časom to zazelená. Budú sa ti tam hromadiť plyny. Skôr uvažuj o zatienení jazierka. Nie každá "imidžovka" je cool.
Držím palce!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod že Martin » 30 Júl 2017 22:44 pm

Zdravím. Tak po vlaňajšom letnení divokých gepiek v 120l plastovom sude som to tento rok posunul trošku dalej. 1000l IBC kontajner :) Začiatkom leta 2016 som vpustil do suda 3 samičky, boli napárené a koncom sezóny, (čo bolo až pri teplote cca 12°C, v noci klesala teplota nižšie), som vylovil cca 100ks. Samce mali krásne farby. Tento rok som tam vpustil všetky jedince z minulého roka plus mladé ktoré pribudli počas zimy. Ďalej tam šli nejaké krevetky a 7ks malých ancistrusov. Filtráciu nepoužívam žiadnu, ale budúci rok k tomu zrejme pristúpim, rád by som sa vyhol rozptýlenej riase, aj ked rybám ani rastlinám to zrejme vôbec neprekáža, predsa len musí to byť prijemné aj pre oko :)
Prílohy
IMG_20170517_135221_zmensena.jpg
rastliny: nymphoides sp taiwan, cryptocoryne wendtii a affinis, hygrophyla a nejaké microsorum
IMG_20170517_184348_zmensena.jpg
Po napustení a vložení rastlín. Takáto priezračná vydržala voda asi len 3 týždne...pri stúpnutí teplôt zazelenala
že Martin
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2013 13:40 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod že Martin » 30 Júl 2017 22:49 pm

Myslel som si, že ked voda zazelená, rastliny na dne nebudú mať dosť svetla ale pri kontrole boli úplne v poriadku,,,darmo slnko takým stĺpcom vody nemá problém prejsť ;)
Prílohy
IMG_20170703_185433_zmensena.jpg
Momentálne takto
IMG_20170716_193206_zmensena.jpg
nymphoides sp taiwan
že Martin
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 21 Sep 2013 13:40 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod PableS » 17 Apr 2018 21:12 pm

Ahoj, nechcem zakladat novu temu, takisto nechcem spamovat temy ostatnym tak to dam sem pokial nevadi :?

Chystam sa prvym rokom letnit zivorodky, najma mecune, a gupky. Ak sa podari a bude omladina, planujem nimi skrmovat Skalarov, po zime si odlozit nieco odrastene na dalsiu sezonu, ziaden velkochov. Nikdy som neletnil, mal by som par otazok. Dopredu hovorim ze mam uz precitane asi vsetky temy ktore tu su ohladom tejto problematiky.

Pouzil som 90 l kalfas na maltu, zakopal som ho do zeme. Je umiesteny tak, ze na neho svieti slnko cca 7-8 hodin.
Spravil som dreveny ram a na neho som dal klasicku sietovinu na omietanie. Na jeden kraj som pouzil kusok karirohoze, aby bol kryt vo vyske. Umiestnil som ho tam najme koli psovi, aby odtial nepil vodu nakolko je pusteny navolno po zahrade. Neplanujem ziadnu filtraciu, ani ohrev. Avsak vela plavajucich rastlin (lekniny, Cerathophyllum, Egeria)... Obcasne ciastocne vymeny vody.

Tu sa chcem spytat - mam tu sietovinu dat prec a radsej spravit nejaku vyssiu ohradku ? Komare a iny hmyz pravdepodobne nebudu mat problem prejst na hladinu ci uz cez karirohoz alebo samotnu sietovinu, alebo ano ? Takisto to dost tieni, takze neviem ci je lepsie aby to slnko na to svietilo priamo, a teda to dam prec, alebo staci to co presvieti cez tu sietovinu ?

PS1: Ryby samozrejme este do tohto ,,vytvoru" nedam, pockam minimalne do polky Maja resp. zaciatku Juna. Samozrejmostou je ovela viac rastlin nez je vidno na foto, tato trocha co tam je je len tak na skusku...

PS2: O ziadnu estetiku mi neslo, ide mi o to aby to bolo trocha ucelne, takze na krasu tu nepozerajte :D Pripajam foto.

Vdaka za postrehy.
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 20 Apr 2018 00:46 am

@ - PableS; buď rád, že nevíš to, co já, jinak by jsi z toho byl moc a moc smutný a mněl probdělé noci, čehož já strůjcem nechci být. Dělej si to po svém, ale ..... . Průběh událostí se závěrečným výsledkem podle uvedených záměrů a poměrů, uvidíš sám. Všechno k tomu vysvětlovat je nad mé síly, jsem únavou vyřízený, jdu spát .
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 01 Máj 2018 20:23 pm

Chovu a letneniu rýb zdar,
Už letníte či ešte nie? Ja potrebujem upraviť svoje vonkajšie nádrže o nový "upgrade" tak ja ešte neletním ale čoskoro budem lebo vonku to počasie dá sa povedať že praje na výbornú.
Ak letníte tak čo a možno nejaká fotka na oživenie témy a na inšpiráciu pre začiatočníkov v tomto smere by nebola zlá vec. Keď započnem letnenie niečo sem pofotím aj ja. Držím každému palce v tejto sezóne nech sa vám darí priatelia.
Matúš Dobrotka
 
Príspevky: 33
Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod johny350 » 01 Máj 2018 22:08 pm

Ahoj, som rád, že sa našiel ďalší záujemca o letnenie rýb, ja už som začal začiatkom apríla, viac informácii pridávam do inej témy na ktorú dávam odkaz, kvôli tomu, že neletním živorodky ale kardinálky čínske, avšak chystám sa aj na dánia, možno aj živorodky gupky a týždeň už tiež bojovnice

"Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí
https://r.tapatalk.com/shareLink?share_ ... are_type=t
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod vilo » 21 Máj 2018 14:59 pm

Ja mám od apríla na južne orientovanej loggi v cca 200 l plastovej kadi formózky (Heterandria formosa). Cez tento víkend som zaregistroval prvé mláďa, tak sa teším :) .
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.