Celé zle akva25l



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Celé zle akva25l

Odoslaťod Maross » 29 Sep 2018 23:20 pm

Zdravím a hneď sa aj ospravedlňujem za hrubé porušenie všetkých zásad ale ak sa dá poraďte. Malé akva25l set 4xgupka 2xgurama. Po troch týždňoch bezproblémovo a predvčerom som pridal ohrievač teplota za noc z 21 na 26 a všetky rybky plávajúce pri hladine akýsi povlak na hladine. Rýchla výmena cca7l vody ale poobede 1 gupka uhynula. Stále všetky pri hladine gupky dosť dezorientovane guramy na mieste. Výmena opäť cca10l vody. Ráno žiadna zmena k lepšiemu skôr naopak, opäť výmena vody, zameranie kvality sera prúžky : NO3 25,NO2 0,GH>16,KH20,PH8,4,CL 0, ale presne také isté hodnoty som nameral aj vodu z vodovodu cca po 2h odstatia. Je večer a vyzerá to že do rána bude koniec pretože sa ani po ďalšej výmene nič nemení. Je mi ľúto a mrzí ma môj diletantizmus ale čo potom začať úplne od znova s komplet vyčistením alebo..
Maross
 
Príspevky: 11
Obrázky: 2
Založený: 29 Sep 2018 21:26 pm

Reklama

Re: Celé zle

Odoslaťod matus.galan » 30 Sep 2018 15:08 pm

No joo cele zle...ako dlho bezi tvoje akva? Aka je tam filtracia? Preco si to hodil hned na 26C? A nie postupne? Nemas stelovaci ohrievac? Nehovoriwc o tom,ze akva je pre ryby totalne nevhodne...to je ako keby ste sa 3clenna rodina chceli nasackovat do wc o rozmeroch 2x1m


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Celé zle

Odoslaťod Maross » 30 Sep 2018 15:47 pm

Je to set s filtrom claro 300 l/h. Tie rybky a aj množstvo mi bolo poradené v obchode aj keď tam mi tvrdili teda jedna dáma ze ich môže byť aj viac. Ja som niekde čítal že cca 1cm na liter. Bolo to akva pre synov a o to viac ma to štve že mojou nepripravenostou musia aj oni zažívať postupný úhyn. Ak by som ostal pri tejto veľkosti tak poprosím o radu čo prípadne potom pri tých hodnotách vody ta pH sa mi zdá vysoká aj no3 50 je asi veľa. Dík za prípadné rady aj výčitky.
Maross
 
Príspevky: 11
Obrázky: 2
Založený: 29 Sep 2018 21:26 pm

Re: Celé zle

Odoslaťod snajprik » 30 Sep 2018 17:25 pm

Zdvihnutie teploty to nie je len tak, v teplejšej vode je oveľa menej kyslíka a ani nitrifikačným baktériám sa nedarí, humus na dne sa oveľa rýchlejšie rozkladá a uvoľňuje latky do vody. Veľa druhov rastlín nemá rado teplu vodu a odumiera. Ja som dva mesiace prispôsoboval akvarko aby som mohol vodu s 26°C dať na 28°C. Ešte ber do úvahy kvalitu teplomera, tie lacné ukazujú +- aj 5°C možno si nemal 21°C ale 26 a zdvihol si tu na 32°C
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Celé zle

Odoslaťod matus.galan » 30 Sep 2018 23:35 pm

Este raz sa spytam kedze si neodpovedal na vsetko.

Ako dlho je akvarium zabehnute bez ryb?
Su tam ryby od zaciatku?
Bezi filter non stop?


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Celé zle

Odoslaťod matte » 23 Nov 2018 16:24 pm

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Celé zle

Odoslaťod matus.galan » 23 Nov 2018 22:09 pm

Ty vole...konec toto....odporucam sa majitelovi/majitelke nastahovat a zit v kupelni...no comment.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Celé zle

Odoslaťod grello » 24 Nov 2018 13:14 pm

Ahoj Maross,
nedaj sa odradit. Spravil si chyby a porusil pravidla, ale kto nic nerobi nic nepokazi. Hladas pomoc na fore od skusenejsich, co chvalim. Je toho XYZ co sa treba naucit a robit inak, ver, ze ani ja to nemam v malicku a stane sa vselico. Je mi len luto, ze ked raz za cas zavitam na akvu, tak je tu taky pristup "cele zle" a no comment miesto konstruktivnej kritiky - menia sa generacie a stalice slovenskej akvaristiky sa tiez zamienaju, to vsak neznamena, ze je menej zaciatocnikov a menej chyb.

Mas to stastie, ze mas internet - ked som zacinal ja, na internete toho vela nebolo. Nebudem ta zatazovat blbostami - 3 veci, ktore si treba zapisat za usi a potom citat, citat a citat, najma ak to s akvaristikou myslis vazne.

1) Je vseobecne a vacsinovo uznavane, ze akvaria potrebuju pred pridanim ryb zabeh (cca 4 tyzdne). Bez toho si koledujes o vazne problemy. Neviem, ci si nejakym presiel, kazdopadne zabeh nie je nikdy prilis kratky :wink:

2) OBJEM ak zacianas, drz sa od malych (<50l) akvarii dalej - idelane zacat s niecim okolo 80-100 l, samozrejme ak sa da.

3) RYBY vsetci chceme najprv hned tie rybicky, nech tam daco plava, a najma vela a pekne, ze. Ale to co vie brigadnicka v akvaristike je slusne povedane ''pseudoakvaristika s prvkami podnikaveho marketingu" takze o tom, ze si mozes dat tuniaka do 25l a este ti zostane miesto na mrazeneho pangasiusa nemusime hadam debatovat. Do 25l ryby spravidla do velkosti 1.5 cm dlzky. Z tohoto vidis,ze mensie akvarium ma aj velmi obmedzene rybacie moznosti. Riesenie? Bod 2.

4) Dve veci co ma trochu znepokojuju na tvojich hodnotach je akurat naznacovana vysoka teplota (na +/- 5 stupnov odchylku sa nevyjadrujem), kazdopadne nemusi byt uplne presna a i tak by ti uplne stacilo 23-24. Druha vec je fakt vysoke pH, teda pomenej H+ vo vode. Bez chemickeho okienka - voda je tvrda/zasadita. Ak ti z vodovodu tecie 8.4 tak je to vela, to je tak na nejaku Afriku. Bud to znizis (RO, pridanie destilky, aj ked to nie je ideal, lebo stracas aj mineraly a stop. prvky) alebo prisposobis osadenstvo tvojim podmienkam. Z vysokeho pH plynu rozne problémy, to je na ine okienko.

Akvarium pre synov - je super, ze si sa toho chopil ty a nenechal synov navyberat rybicky v najblizsom Pet Center. Chces im ist teda prikladom tak im ukaz, ze kazde zviera ci doma milacik je zavazok a treba sa najprv informovat a potom este raz a este si to overit a potom kupovat. Toto nema byt pucung - been there, done that, kazdy niekde zacina. Hlavu hore, pouzivat ju a vsetko bude dobre. Konieckoncov, robime to, lebo sa nam to paci a mame to radi. :pivo:

Conclusion:
Akvaristika je komplexna veda a plati tu, ako vo vacsine veci, ze prevencia je lahsia ako riesenie problemu, ked uz raz nastane. Casom na to prides sam ak si nechas poradit, bude to skor. Napriklad uz teraz ti poviem, ze na filtraciu co chces je externy kanister a basta. Mozno si na toto raz spomenies a povies si ze tych 5 internych boli vyhodene peniaze a ze ten chalan mal pravdu.Ale to uz odbacam :angel: .

Co by som v tvojej situacii spravil ja - rybicky vratil do akvaristiky, pozrel si nieco o zakladani akvaria, kupil si nejaku stovku, zalozil, pekne mesiac zabehol, zive rastliny, externy filter (ak nie su $ tak pozri bazos alebo napis, mozno niecom mam.), postrazit pH a potom si tie rybky zobral a vytesoval sa. Potom pridu riasy a kytky nebudu rast a stretneme sa v inej teme - a o tom to je. Neporovnavam sa s tym, kto robi aquascaping uz 10 rokov, ale so sebou minuly rok. Tak teraz vies co mas robit, ujo Google je najlepsi kamos a ak nie, tak su tu kamosi na akve. Drzim drapy :pivo:
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Celé zle

Odoslaťod Azaza3l » 25 Nov 2018 00:22 am

*grello... krásne si to napísal, a ďakujem za všetkých ktorý sa dopúšťajú chýb :)
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Celé zle akva25l

Odoslaťod Maross » 28 Nov 2018 22:44 pm

Ďakujem grello za povzbudivé slová. Ako si mohol vidieť o pár riadkov vyššie matte zdieľal súčasný stav môjho akva ktoré je momentálne v pohode až na osadku ale ako som sa vyjadril nechcem tie guramy vyhodiť pretože jedna má asi 3-4cm a druhá asi 6 a ako som spomínal chystáme väčšie samozrejme že nie zajtra ale určite ani nie o pol roka tak snáď im neublížim.
Maross
 
Príspevky: 11
Obrázky: 2
Založený: 29 Sep 2018 21:26 pm

Re: Celé zle akva25l

Odoslaťod matte » 28 Nov 2018 23:44 pm

chlape nic v zlom, drzim palce, az na tie rozmery to vyzera v poho
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Celé zle akva25l

Odoslaťod Maross » 30 Nov 2018 12:52 pm

Matte ja som sa nijak nenahneval, ja si uvedomujem, že som spravil veľa chýb, ale teraz je to už myslím všetko ok a bez problémov (dúfam že to nezakriknem) len to osadenstvo nepasuje vzhľad k ich budúcej a možno už aj terajšej veľkosti.
Maross
 
Príspevky: 11
Obrázky: 2
Založený: 29 Sep 2018 21:26 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.