Osvetlenie nad akvarium



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod dwayne » 11 Júl 2005 19:32 pm

No to osvetlenie nie je podomacky vyrobene som ho uz kupil komplet............Ak pomoze tak je to atman..........heh asi sa smejete.....no a je na jednu trubicu a to je tak vse.........
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Reklama

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Kulgan » 11 Júl 2005 19:50 pm

matus napísal:ad kubrt: hladal som to ale nensaiel som to, myslim to porovnanie, ak mozes daj nejaky konkretnejsi odkaz - dik
Velmi slusne to bolo rozobrane na niektrom ceskom akva fore, zial som si dotycnu stranku neodlozil. Nasledujuci priklad je pre 60 cm 18W ziarivku, v skratke a zjednodusene.
Nasledujuci text je z obsahovej stranky neplatny, ponechavam ho tu, aby sa nestratila suvislost s nasledujucimi prispevkami
K jej prevadzke s tlmivkou potrebujes 20W tlmivku, ktora ma o nieco vacsiu spotrebu ako ziarivka, priblizne tych 20W. Z coho nam vychadza celkova spotreba na ziarivku priblizne 38W, co pri dennom 12 hodinovom svieteni spotrebuje za rok 166,44 kW/h. Pri cene 3,8 Sk za kW/h to cini 632,5 Sk. El. predradnik ma aj so ziarivkou spotrebu takych 23-24 W (su aj predradniky s vacsou celkovou spotrebou, tak do 28W). Pocitam stred 23,5 W, co pri rovnakych podmienkach svietenia cini spotrebu 102,93 kW/h=391,1 Sk. Rozdiel v cene spotreby cini 241,5 Sk. El. predradnik sa da zohnat okolo 750,. Sk (novy). Navratnost investicie, nezapocitajuc setrenie na ziarivkach, cini priblizne 3,1 roka.
Kedze je jedna ziarivka vo vacsine pripadov malo, pouziva sa ich viac. Da sa zohnat el. predradnik na dve ziarivky v cene okolo 820.- Sk. Tu je navratnost uz vacsia, priblizne 1,7 roka. Na tri a styri ziarivky stoji priblizne 950 Sk, navratnost pre tri ziarivky 1,3 roka, pre styri asi rok. Nevyhodou tychto viac ziarivkovych el. predradnikov je, ze vo vacsine pripadov musia svietit vsetky ziarivky.
Ceny el. predradnikov som bral zo stranok http://www.tricom.sk/. Su to predradniky s teplym startom fy. VosslohSchwabe.
Este vacsej navratnosti sa da dosiahnut pri dlhsich trubiciach, kde napr. predradnik pre 36W (120 cm) trubicu stoji rovnako ako pre 18W.
Naposledy upravil Kulgan dňa 13 Júl 2005 21:36 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod amos » 12 Júl 2005 08:01 am

matus napísal:ešte niečo: nevideli ste niekde v našich obchodoch podobné držiaky na trubice alebo nemáte nejaký nápad, z čoho by sa to dalo použiť, prípadne urobiť ?


Take iste drziaky su na osvetleni GLOMAT, ktore predavaju napr. aj na www.akvashop.sk alebo www.aqua-hobby.sk je to vlastne elektronicky predradnik s koncovkami a tymi drziakmi. Sice trosku drahe, ale naozaj velmi dobre a hlavne bezproblemove.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod majko » 12 Júl 2005 14:55 pm

Kulgan napísal:K jej prevadzke s tlmivkou potrebujes 20W tlmivku, ktora ma o nieco vacsiu spotrebu ako ziarivka, priblizne tych 20W. Z coho nam vychadza celkova spotreba na ziarivku priblizne 38W...
To je VELKY omyl!!!! elektormagneticky predradnik + ziarivka maju spolu spotrebu tak do 24W....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Kulgan » 12 Júl 2005 20:00 pm

majko napísal:
Kulgan napísal:K jej prevadzke s tlmivkou potrebujes 20W tlmivku, ktora ma o nieco vacsiu spotrebu ako ziarivka, priblizne tych 20W. Z coho nam vychadza celkova spotreba na ziarivku priblizne 38W...
To je VELKY omyl!!!! elektormagneticky predradnik + ziarivka maju spolu spotrebu tak do 24W....
Majko, citaj prosim Ta poriadne a podla moznosti vsetko. Hned druha veta za citovanymi.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Ig » 13 Júl 2005 11:14 am

Kulgan napísal:.....
Majko, citaj prosim Ta poriadne a podla moznosti vsetko. Hned druha veta za citovanymi.

Pri vsetkej ucte Ty si ten co by mal poriadne citat, pretoze je rozdiel medzi elektornickym a elektromagnetickym predradnikom. Jedno je to s tranzistormi a druhe je tlmivka. :wink:
Tvoje tvrdenie v prvej vete je naozaj nespravne, na co reagoval Majko a uplne opravnene Ti napisal ze sa mylis.
Panuje tu milna predstava, ze ked na ziarivku 20W pouzijem ako predradnik 20W tlmivku, tak celkova spotreba je tych 40W. Cinny vykon, ktory sa Ti prejavi na spotrebe elektoromeru, je totizto iba jedna zlozka celkoveho vykonu, ktory predstavuje komplexne cislo skladajuce sa z realnej a imaginalnej zlozky (t.j. z cinneho a jaloveho vykonu). Ten cinny vykon za ktory ty platis nie je naozaj o moc vyssi ako je vykon ziarivky. :)
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Ig » 13 Júl 2005 17:33 pm

Este poznamka:
Skutocnost je taka, ze na 20W ziarivku potrebujeme tlmivku neznameho vykonu (respektive s neznamym stratovym vykonom), ale taku ktora bude fungovat v zapojeni s 20W ziarivkou. To cislo wataze napisane na tlmivke nepredstavuje jej skutocny vykon. Preto sa napriklad ani neda spojit 20W a 40W tlmivka v obvode s 60W ziarivkou.

Vykon tlmivky ktory sa prejavy na vyslednej spotrebe je cisto iba nasobkom odporu tlmivky, ktory sa da zmerat Ohmmetrom a prudu ktory tecie obvodom, pretoze tieto dve veliciny su vo faze a mozno ich jednoducho nasobit. Ak by sme vsak chceli aj vediet velkost prudu, nepostaci nam obycajny Voltmeter na stredavom rozsahu. Potrebovali by sme osciloskop, s ktorym presne zmeriame priebeh prudu v case a z periody potom cez integral vyratame strednu hodnotu prudu resp. efektivnu hodnotu. Tuto hodnotu uz mozeme nasobit realnym odporom tlmivky a z toho potom vypocitame cinny vykon tlmivky.

Druha ovela ovela jednoduchsia metoda, je zmerat vykon zapojenia wattmetrom, ktory je bezne dostat aj v predajniach TESCO (teda si myslim), pretoze ten meria prave cinny vykon. :lol: :lol: :lol:

V stave vysokej opilosti som ochotny tuto temu rozoberat aj na akva stretku. :lol: :lol: :lol:


PS: ak je na tlmivke napisane ze 5W,7W,9W, ktory udaj je spominany vykon tlmivky??? Podla toho ako sa zapoji??? Ani c) nie je spravne :wink: samo sa to nuka ako odpoved, ze je to pre dane tri typy ziariviek ta tlmivka, s ktorou ich mozem zapojit :!:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Kulgan » 13 Júl 2005 19:41 pm

Beriem spat, evidentne som zil v mylnej predstave :oops: , majko sorry.
Ako je to potom s celkovou spotrebou (z hladiska tej, ktoru platim) ziarivky s elektronickym predradnikom v porovnani s tlmivkami (kedze je ten moj vypocet tym padom uplne vedla) z hladiska navratnosti investicie?
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod majko » 13 Júl 2005 21:02 pm

Kulgan napísal:Ako je to potom s celkovou spotrebou (z hladiska tej, ktoru platim) ziarivky s elektronickym predradnikom v porovnani s tlmivkami

Spotreba celeho systemu vyzera nasledovne pre jednotlive predradniky:
KVG konvencny EMG predradnik
VVG nizkostratovy EMG predradnik
EVG elektronicky predradnik
Kód:

Ziarivka KVG VVG EVG
18W 26W 24W 21W
36W 45W 42W 39W
58W 71W 66W 58W
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod Kulgan » 13 Júl 2005 21:26 pm

Majko dakujem. Ono ale potom casto uvadzana navratnost investicie v dobe 1-1,5 roka je dost nerealna.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod luBBo » 19 Júl 2005 23:30 pm

tiež som chcel kupovať predradníky a trubice a pätice ,,, a teraz sa mi podarila výhodná kúpa: žiarivkové svietidlo s dvomi elektron. predradníkmi TL 3017 , 2x 18 W 60cm dovozca Lucerna z číny , kúpené v Alfexe B.B. za 570,-Sk ,,,, v Baumaxe stojí 920,-sk :twisted: , najlepšie na ňom je že celý kryt je super tenký,,,
ešte som zabudol , boli tam aj 2 trubice ,,,, no tie sa vypalili za 3 mesiace
Naposledy upravil luBBo dňa 09 Nov 2005 21:53 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
luBBo
 
Príspevky: 95
Obrázky: 33
Založený: 29 Jan 2005 22:48 pm
Bydlisko: BB

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod mirec » 04 Okt 2005 18:41 pm

Nechcem otvarat novu temu tak pisem sem ... chcem sa len opytat .. vlastne informovat.
Chcem si dat spravit kryt na akvarko. Tak som bol za stolarom...
cenu mi dal 2000SK ... nieje to podla vas vela?
Podstate by sa jednalo z masivu buk alebo dub a rozmery 100x40.
Je to prehnane alebo podstate take su terajsie ceny?
Obrázok používateľa
mirec
 
Príspevky: 228
Obrázky: 20
Založený: 08 Nov 2003 13:18 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod pierro » 04 Okt 2005 18:49 pm

ak tam mas aj elektroinstalaciu tak sa mi to zda ok. ked si pozres plastove kryty takej velkosti, tak stoja cca 3500 so vsetkym okrem trubic.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod mirec » 04 Okt 2005 20:45 pm

nie... nieje tam vobec nic .. len cisto drevo nic viac ..
ostatne je na mne
Obrázok používateľa
mirec
 
Príspevky: 228
Obrázky: 20
Založený: 08 Nov 2003 13:18 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod kenny » 04 Okt 2005 20:54 pm

tak si skus pozriet toto: http://www.aquaworld.szm.sk/Kryt/kryt_drevo.htm
tu je postup na vyrobu vlstneho krtytu...
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod D.. » 05 Okt 2005 14:32 pm

Nie je to myslene ako reklama:

http://www.usporyenergie.sk/oporadenstve.php:
Odmerajte si spotrebu elektriny!

Chcete zistiť, ktorý domáci spotrebič má najvyššiu spotrebu? Zaujíma vás, koľko elektrickej energie spotrebujete pri bežných domácich činnostiach a koľko za to zaplatíte?

Ponúkame vám možnosť zapožičať si BEZPLATNE moderný digitálny zásuvkový elektromer - MODES. Je to zariadenie, pomocou ktorého si veľmi jednoducho a presne môžete zmerať spotrebu elektriny vo vašej domácnosti.

Stačí, ak navštívite energetického poradcu v jednom z krajských miest západného Slovenska, ktorý vám prístroj bezplatne požičia na dobu max. 1 týžden, podmienkou je preukázanie sa občianskym preukazom a podpísanie zmluvy o výpožičke
D..
 
Príspevky: 49
Obrázky: 8
Založený: 26 Júl 2004 12:42 pm

"rozdvojka" na trubice

Odoslaťod pierro » 05 Okt 2005 17:18 pm

nechcem zakladat novu temu, tak to vopcham sem :wink:

v blizkej dobe mi "hrozi" 240l akvarium (100x 40x 60). Chcem si k nemu kupit kryt 100x 40, napr. takyto: http://www.akvashop.sk/product_info.php ... ts_id=1647 .

problem je v tom, ze v tom kryte je miesto len pre 2 trubice po 30W. to znamena 60W pre 240l akvarium. to sa mi zda zufalo malo (najma na vysku vod. stlpca 60cm).
preto by som sa chcel spytat, ci neviete o nejakej "rozdvojke" na trubice, teda najaka suciastka, ktora by dokazala rozsirit kapacitu tohto krytu aspon na 4 trubice.
dakujem!
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod ondro » 05 Okt 2005 18:29 pm

Ako sam pises ´je miesto len pre 2 ...´ tak tou spravnou suciastkou by bol jedine hever a roziahnut to :) . A co predradniky, tie so styrmi trubicami asi nerataju. Ked uz bastlit a zvisit vykon tak by to chcelo redukciu z 1xT8 na 2xT5 ale neviem ktory trufaly vyrobca by to robil. Jedine nejaky sikovny elektrikar by to mohol zvladnut a mal by si tam 4x24W. Ale chce to zmeny aj v predradnikovej casti. Tak si z toho vyber.
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod ondro » 05 Okt 2005 18:36 pm

Sorry, nie 4x24W, ale 4x21 or 4x39W pre T5 trubice, ale vlastne redukcia by nefungovala lebo po novom by si musel vyviest nie dva ale styri vodice (pre jednu stranu) z rapmy do casti kde su predradniky. Takze redukcia nie ale poctiva rucna prerabka celeho boxu.
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod pierro » 05 Okt 2005 18:53 pm

do pitvora.. ako vobec neikto moze vyrobit taku vec.. kryt o rozmere 100x 40 na 60W dokopy.. to akoze pociatju s vod. stlpcom 30cm, aby bol aspon 0,5W na liter.. tak to je uz dost smiesne akva :)
kazdopadne dakujem,ondro. budem musiet tvrdo porozmyslat.

0,25W/l je dost malo, co?? (ak chcete, berte to ako anketu :wink: )
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod ondro » 05 Okt 2005 19:51 pm

Neber to tragicky ani to nemusi malo pokial to bude ovsem adekvatne osadene, zalezi od toho co tam nacpes. Priroda je velka kuzelnicka ona sa aj s tolkym svetlom vysporiada (snad aj k nasej spokojnosti).
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod pierro » 05 Okt 2005 20:09 pm

pod tlakom okolnosti zacinam zvazovat ze znizim vodny stlpec na 50cm.. to by mi vychadzalo 200l. ..to by mi stacil Atman 3336 aj s rezervou.. len nahlas rozmyslam :)

asi to poznate..je tazke "okresavat" svoj prvotny plan. tak ak by ste niekto vedeli o nejakom kryte 100 x 40 aspon na 3x 30W trubice, dajte mi prosim vediet.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod jim » 05 Okt 2005 21:22 pm

pierro, a o kryte na mieru napr. z dreva a pod. si už uvažoval??? Nebolo by to praktickejšie, krajšie, lepšie a aj finančne výhodnejšie? Hmm? Ja myslím že hej

Znova tu musím hodiť odkaz, hoci aj kenny ho tu nedávno dal, ale pierro ja fakt nevidím dôvod prečo by si si kupoval nejaký Atman keď môžeš mať pekný drevený kryt na mieru, napr. aj takýto: http://www.aquaworld.szm.sk/Kryt/kryt_drevo.htm
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod ondro » 05 Okt 2005 21:24 pm

Este som zabudol dodat na margo tvojich trubic ze ja som kupil akvariovy rohovy set Juwel kde na 190l dali 2x18W na vodny stlpec 50cm. Mne bolo najprv do placu, ale na sladke akva to staci pokial so rozumne skombinuje. Ja idem na more takze rampa bude komplet nova (250W).
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.