najlepsia smrt



Všetko okolo akvarijných rýb

najlepsia smrt

Odoslaťod spirki » 18 Aug 2005 09:43 am

mozno trochu morbidna otazka ,ale aka je pre choru rybu lepsia smrt? nechat ju trapit sa kym nezdochne sama alebo ju splachnut za ziva do zachoda. alebo poznate lepsi sposob?
spirki
 
Príspevky: 16
Založený: 18 Okt 2004 20:13 pm

Reklama

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod slovanista21 » 18 Aug 2005 10:48 am

vcera mi jedna chora vyskocila
skoro vyschla a jak som ju hodil spat o 10sekund bolo po nej
nechal som ju zdochnut v domneni ze sa vylieci
Obrázok používateľa
slovanista21
 
Príspevky: 82
Obrázky: 14
Založený: 12 Apr 2005 17:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod _daRK » 18 Aug 2005 11:14 am

Odporuca sa velmi vlazit ju do vody s ladom alebo priamo do mraziaka, vraj je to humanny sposob.
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod hurri » 18 Aug 2005 17:00 pm

preboha zive rybky aj ked chore nikdy nesplachueme do zachoda a ani inak do kanalizacie. dokonca by sa nemali ani mrtve zivocichy splachovat pomocou WC, pretoze vacsina je cudzokrajneho povodu a je riziko zanesenia infekcii na ktore nedokaze nase prostredie adekvatne reagovat a voda sa dostane vselikde. lepsie je niekde zakopat alebo spalit. Minule sme tu v praci rozoberali zhodou nahod podobny problem a bolo mi poradene tiez, ze "najbezbolestnejsie" je dat rybku do nadobky a tuto zavriet a dat do mrazaka. Udajne ako sa voda postupne ochladzuje tak sa spomaluje aj celkovy metabolizmus a je to cosi podobne ako upadnutie do bezvedomia a potom smrt. toto ja osobne neviem posudit a podla mna ani ziaden akvarista, iba ak by mal zazitok z minuleho zivota v ktorom bol rybou :? iny zase tvrdia, ze ked niet vychodiska, tak najlepsia smrt je rychla smrt. pravda je ze rybky nemaju hlasivky a tak v mnohych akvariach u nezodpovednych ludi alebo v zanedbanych predajniach sa tieto zivocichy trapia a trpia ale nikto ich nepocuje a len malokto si to vsimne... :oops:
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod spirki » 18 Aug 2005 17:53 pm

dobre pisete ze zamrazit. a co potom. spalit uz asi tazko takze dat do pytliku a zakopat? inak su aj nejake ine sposoby lebo kamarat vravel ze dal rybu do studenej vody s ladom a nejake 3 minuty sa klepala kym zdochla a pochybuje ze mi fotrovci dovolia dat rybu do mrazaku medzi ostatne zradlo.
spirki
 
Príspevky: 16
Založený: 18 Okt 2004 20:13 pm

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod hyd3 » 18 Aug 2005 19:33 pm

daj ju do nejakej nadobi a do tej nadobi daj lad po case cc10 min bude ospala zakri ju niecim a bum CO MAS PEVNE PO RUKE pocul som aj o mineralke .co2 ju ties uspi je nieco na tom pravdi

moja teleskopka mala problem s vzdusnim mechurom tak som ju posledne dni krmil z ruki .nemal som odvahu viskusat zakrok o ktorom som pocul ze vak jej prepichnut ihlou a ona sa zachrani .čest jej pamiatke :cry: :cry:
Obrázok používateľa
hyd3
 
Príspevky: 30
Obrázky: 1
Založený: 15 Aug 2004 20:53 pm
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod hurri » 18 Aug 2005 20:09 pm

spirki napísal:dobre pisete ze zamrazit. a co potom. spalit uz asi tazko takze dat do pytliku a zakopat? inak su aj nejake ine sposoby lebo kamarat vravel ze dal rybu do studenej vody s ladom a nejake 3 minuty sa klepala kym zdochla a pochybuje ze mi fotrovci dovolia dat rybu do mrazaku medzi ostatne zradlo.


prelozit ju z akvarka do vody s ladom sa mi nezda az tak "humanne" pretoze je tam urcite teplotny sok. mne poradili dat ju do nejakeho plastoveho kelinku (napr. od horcice, zavisi aj od velkosti rybky, takze velkost ako pri transporte) s vodou z toho akvarka, kelinok uzavriet a takto ju tam vlozit. Pokial je v mrazaku aspon trosku miesta, neni problem. kelinok potom mozes dezinfikovat alebo zlikvidovat. este lahsie je to v zime ked mrzne. a ked som pisal zakopat, urcite som nemal na mysli davat ju do sacku, ale skor bez obalu alebo ked uz tak zabalit do nejakeho recyklovaneho papiera (napr. noviny, alebo papierova vreckovka). proste nieco co sa lahko rozlozi... Ti co byvaju na dedine a kuria urcite ani s kremaciou nebudu mat problem, to je este lepsie. Ale ako som uz pisal, ked sa rybkam venuje skutocna pozornost tak ich netreba nasilne usmrcovat i ked len preto aby zbytocne netrpeli... To pozitie CO2 je svojim sposobom mozno tiez riesenie, ale nie kazdy ma doma cosi take. Ale skutocne neviem, co je bezbolestnejsie. ked upadnu do bezvedomia, tak ked prestanu dychat ziabrami tak sa vlastne tiez utopia...
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod jim » 18 Aug 2005 21:24 pm

Podľa mňa by malo byť najmenej bolestivé odseknutie hlavy :? :angel:
Ale keď už, tak asi najlepšie sekerou, nie tupým nožom....
No našťastie s touto metódou nemám žiadne skúsenosti.

Ale raz som musel, už neviem z akého dôvodu (určite vážneho) usmrtiť jednu rybku. Počul som, že sa má dať do silne koncentrovaného roztoku nejakého liečiva (napr. multimedikal). Tak som teda do malej nádobky nalial multimedikal, trochu vody a šup tam rybku. No na moje prekvapenie sa tam hýbala ešte asi minútu. Tak som ju teda dal do chladnej vody, bohužiaľ som nemal dostatok ľadu :? Tak chúďatko mala ťažkú smrť....

A čo sa týka toho ako naložiť s mŕtvolou, tak najlepšie zakopať alebo spáliť.
Za domom už máme pekný rybací cintorín....
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod drda1 » 19 Aug 2005 08:16 am

Jedna tema uz tu o humannom utracani rybiek bola.
Podla mna najjednoduchsi sposob a najrychlejsi je s rybkou silno prastit o nieco pevne. Funguje to spolahlivo a ihned.
Ja ked musim utratit rybku, tak ju smarim celou silou o dno kybla, ktory pouzivam pri odkalovani.
Ryba je okamzite mrtva a to hned na prvy krat.
Nic rychlejsie asi nieje.
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod milop » 19 Aug 2005 09:14 am

k drda1 : a ešte si zalieta
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod tajcenova » 19 Aug 2005 14:37 pm

Jim ty si riadny sadista!!!!
tajcenova
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 04 Júl 2005 10:15 am

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod tajcenova » 19 Aug 2005 14:40 pm

Ludia co to tu pisete za sprostosti? No to je nieco priserne!!!!Ako mozete nieco take urobit?Dat rybku do mrazaku, odrezat hlavu????Alebo jej nejako ublizit ako pise drda1.Pre boha ved su to zive tvory!!!V prvej rade treba rybky liecit za kazdu cenu. Neviem ako by sa vam pacilo keby vas v pripade choroby niekto odstranil nejakym podobnym "humannym" spôsobom. Nedavno mi zomrela rybka a tiez sa chudatko trapila ale mala som problem vytiahnut ju po smrti z akvaria a nie to este nejako jej k smrti dopomoct. Ked ma rybka umriet tak umrie ale nechajte ju napokoji, nech sa o to postara priroda. Prirodzena smrt je podla mna vzdy najhumannejsia!!!!
tajcenova
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 04 Júl 2005 10:15 am

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod jacik » 19 Aug 2005 14:50 pm

bezbolestne usmrcovanie ryb sme preberali v teme http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=2370
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod slovanista21 » 19 Aug 2005 15:52 pm

ja by som nespravil ani jeden s tych sposobov nezabil by som ju dam ju do malej nadrze a necham zdochnut ine sposoby som neskusal ani nebudem
Obrázok používateľa
slovanista21
 
Príspevky: 82
Obrázky: 14
Založený: 12 Apr 2005 17:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod Lucky G. » 19 Aug 2005 16:13 pm

Takze nielen "ludska" eutanazia rozdeluje ludi na dva tabory, ale aj ta "rybacia" :?: Hmm...
Obrázok používateľa
Lucky G.
 
Príspevky: 17
Obrázky: 18
Založený: 02 Okt 2004 21:39 pm
Bydlisko: Miloslavov

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod slovanista21 » 19 Aug 2005 16:28 pm

Lucky G. napísal:Takze nielen "ludska" eutanazia rozdeluje ludi na dva tabory, ale aj ta "rybacia" :?: Hmm...
Presne ..... A som zásadne proti nej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Obrázok používateľa
slovanista21
 
Príspevky: 82
Obrázky: 14
Založený: 12 Apr 2005 17:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod hurri » 19 Aug 2005 16:32 pm

tajcenova napísal:Ludia co to tu pisete za sprostosti? No to je nieco priserne!!!!Ako mozete nieco take urobit?Dat rybku do mrazaku, odrezat hlavu????Alebo jej nejako ublizit ako pise drda1.Pre boha ved su to zive tvory!!!V prvej rade treba rybky liecit za kazdu cenu. Neviem ako by sa vam pacilo keby vas v pripade choroby niekto odstranil nejakym podobnym "humannym" spôsobom.


definuj prirodzenu smrt. vies na kolko sposobov moze mat priebeh. v pripade ze neexistuje moznost alebo sanca na vyliecenie, tak ju nechat trapit pokial prirodzenou smrtou nepojde - toto je humanna smrt? neviem ci to bolo pochopene (aj ked som to vyslovene pisal v prispevkoch) rozpravame sa o niecom co sa uz neda nijako obist. nebudem si predsa kupovat rybky aby som ich potom zabijal!

tajcenova napísal:Nedavno mi zomrela rybka a tiez sa chudatko trapila ale mala som problem vytiahnut ju po smrti z akvaria a nie to este nejako jej k smrti dopomoct. Ked ma rybka umriet tak umrie ale nechajte ju napokoji, nech sa o to postara priroda. Prirodzena smrt je podla mna vzdy najhumannejsia!!!!

z toho co pises, by som sa skor opytal ci si sa ju naozaj pokusila zachranit, alebo si sa pred akvarkom len upenlivo "modlila". a uz vobec nerozumiem aky si mala problem s jej odstranenim, pretoze takuto "humannost" ja jednoducho nikdy nepochopim. tej mrtvej uz nijako nepomozeme ale preco nenakazit nou aj tie este zdrave.
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod slovanista21 » 19 Aug 2005 16:40 pm

Salra pochopte že pre ryby niesú lieky proti bolesti a ani u ľudí niekedy niesú a tak ich necávajú trpieť . Tak aj rybky musia trpieť . Ja to poviem na rovinu :RADŠEJ NECH TRPÍ AKO BY SOM JU MAL ZABIŤ ALEBO JEJ UBLÍŽIŤ A MYSLITE SI O MNE ČO CHCETE VEĎ BUDTE HUMANISTI ale zasa niekto môže brať usmrtenie za humanitu a niekto naopak sa ju snaží vyliečiť...... Skúste nad tým všetci ešte raz porozmýšľať ..... :(
A ja plne súhlasím s tajcenova
Obrázok používateľa
slovanista21
 
Príspevky: 82
Obrázky: 14
Založený: 12 Apr 2005 17:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod nikkka » 19 Aug 2005 17:11 pm

Ja si myslim ze ked sa rybicka uz naozaj neda vyliecit, ze uz je jasne ze skor ci neskor zomrie, tak je mozno lepsie (pre rybku) ak jej smrt nejako urychlime... Ale ja by som rybicke nedokazala urobit nic, aj ked viem ze niekedy by to mozno bolo spravne.
nikkka
 
Príspevky: 3
Obrázky: 1
Založený: 13 Jún 2005 14:42 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod Dusana » 19 Aug 2005 17:56 pm

Asi by som nedokazala rybku zabit, ale podla mna je lepsie ked jej trosku "pomozeme" umriet, ked sa jej neda nijako pomoct ako ju nechat nech sa trapi sama a nakoniec aby aj tak umrela. Kedysi davno, ked oco sprtal do akvaristiky tak rybku jednoducho chytil a rozpucil jej hlavu :twisted: Drasticke a hnusne ale myslim ze dlho sa netrapila, ale toto kto dokaze urobit tak..... :twisted: :evil: :evil: :twisted:
Obrázok používateľa
Dusana
 
Príspevky: 113
Obrázky: 6
Založený: 10 Jan 2005 16:15 pm
Bydlisko: Martin

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod jim » 19 Aug 2005 20:41 pm

tajcenova napísal:Jim ty si riadny sadista!!!!


Tajcenova, prepáč, ale to že som sadista, tak to si prosím Ťa o mne nemysli.

Keby si videla v akom stave bola tá rybka, určite by ti jej bolo ľúto.

Jedného pancierníčka, ktorému z neznámych príčin zrazu chýbalo jedno oko :? som nechal žiť s nádejou že sa vylieči....no na druhý deň bol mŕtvy...No nebolo by lepšie keby sa nemusel jednu noc trápiť nesmiernymi bolesťami???

To, že je to nehumánne, to je naozaj vec názoru. Keby som mohol, určite sa spýtam rybky....no ale nechajme to radšej tak....
Presne také isté je to u ľudí. Teraz naozaj bez srandy, ale ja osobne keby som bol nevyliečitelne chorý a vedel by som, že by som trpel bolesťami do konca života a keby bola eutanázia povolená, určite by som túto šancu na "pomoc" využil. A to myslím vážne!

Tajcenova, máte doma muchy? A keď ťa otravujú, zabiješ ich? Ja ju nezabijem, hoci ma otravuje (komára hej, lebo to je vec sebaobrany)
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod marcelko007 » 19 Aug 2005 21:28 pm

Ja som este ziadnu rybku nezabil a ked bola chora tak som sa snazil do poslednej chvile ju vilecit vyliecit.A ani sa nechistam neaku rybku zabit aj ked je chora a nevizera to s nou dobre snazim sa ju zachranit do poslednej chvile aj ked obcas ta chora rybka zomre :cry: ale viem ze som sa snazil ju viliecit a spravil pre nu vsetko co som mohol.Ved trpezlivost rybky prinasa
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod hurri » 19 Aug 2005 23:25 pm

myslim ze na jednom sa tu vsetci velmi rychlo zhodneme a to je skutocnost, ze najlepsia je prevencia a snaha predchadzat takymto problemom. je to mozne ale vyzaduje si to urcite vedomosti, vybavenie a tiez snahu chovatela nieco pre to obetovat 8)
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod marcelko007 » 20 Aug 2005 09:32 am

hurri napísal:myslim ze na jednom sa tu vsetci velmi rychlo zhodneme a to je skutocnost, ze najlepsia je prevencia a snaha predchadzat takymto problemom. je to mozne ale vyzaduje si to urcite vedomosti, vybavenie a tiez snahu chovatela nieco pre to obetovat 8)

Presne tak :D .
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.