Aky je najtichsi filter pre male akvaria?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Dexter » 16 Okt 2005 12:16 pm

Mam 54 l akva a kupil som pred dvoma mesiacmi dost hlupo Atman 005F. Dost prenasa vibracie hlavne na steny a na kryt akva a v noci to relativne dost pocut, aj ked je vypust nastavena pod hladinu. Preto sa vas pytam. Je nejaky lepsi a hlavne tichsi filter (urcite je), na ktory by sa dal pripadne namontovat aj biofilter, resp. vacsii molitan, lebo ten kusok, co je v tom Atmane je mi uplne nahovno a nevyzera, ze by sa znizovalo NO3 ani po 2 tyzdnoch nepretrziteho chodu... diky za rady.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod pierro » 16 Okt 2005 14:02 pm

ja mam v 63l. (o.i.) AquaEl FAN1. sympaticky polsky filter, ale trochu pocut bublinkovanie. nevrci, nevibruje, len pocut ako hadicka nasava vzduch. Mne to uz nevadi - mam akva v izbe kde spim a zvykol som si. Urcite to nie je to nejlepsie riesenie, ale bol lacny :wink: . Ak hladas 100%ne tichy filter tak chap tento prispevok ako odporucanie co si NEkupit :)
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod votrelec » 16 Okt 2005 15:39 pm

ja mam tiez v 63l tento http://www.akvashop.sk/product_info.php ... ts_id=1527 , je na najnizsom prietoku a nepocujem ho, ani mi nevybruje ani nevybroval s tym plastovym krytom a nepocujem ako sa nasava vzduch, iba troska pocut ked pusta bublinky do vody.
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Ceco » 17 Okt 2005 08:49 am

K tomu AquaEl. Mal som kedysi doma v 20L akvarku FAN1 mikro. Uplne ticha prevadzka. Bublinkovanie vo vacsine pripadov potrebovat nebudes, staci vytiahnut, alebo uplne zaskrtit nasavaciu hadicu. Potom ho prakticky nepocut.

Inac, najtichsi filter pre male akvarka je nemat tam ziaden :)
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Raviolka » 18 Okt 2005 12:31 pm

Dexter napísal:nevyzera, ze by sa znizovalo NO3 ani po 2 tyzdnoch nepretrziteho chodu... diky za rady.
NO3 ti filtr snižovat nebude, naopak. Jestli to byl překlep a měl jsi na mysli NO2, tak potom po 2 týdnech bych byla ještě trochu trpělivá, zaběhnutí nějakou dobu trvá. Ale pokud je filtrační hmota malá, tak to je snad vážně lepší nemít žádný filtr.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Dexter » 18 Okt 2005 16:45 pm

Raviolka napísal:
Dexter napísal:nevyzera, ze by sa znizovalo NO3 ani po 2 tyzdnoch nepretrziteho chodu... diky za rady.
NO3 ti filtr snižovat nebude, naopak. Jestli to byl překlep a měl jsi na mysli NO2, tak potom po 2 týdnech bych byla ještě trochu trpělivá, zaběhnutí nějakou dobu trvá. Ale pokud je filtrační hmota malá, tak to je snad vážně lepší nemít žádný filtr.


Ahoj Ravi... no, nebol to preklep... myslel som si to. NO3 znizene nie je, zda sa mi ze som to cital na akvaria.sk, ze filter musi byt satle spusteny, aby tam mohli zit dentrifikacne bakterie a aby neskanpali, keby som to cez noc vypol. No myslim ze moje bakterie nekapu, lebo som ten filter na chvilku otvoril a nesiel z tade smrad ale ta pekna zemista vona. Meral som predvcerom len tak z dlhej chvile aj NO2 - to bolo skoro nulove, takze na to to asi vplyv ma. Zasa sa teda vraciame k tej starej teme o znizovani NO3. Ty zasa povies - nasad tam rychlorastuce rastlinky + plavajuce rychlorastuce rastlinky a vsetko bude fajn. Mam tam tu Hygrophilu a Heterantheru - najnovsie sa mi po hladine peken rozrasta Pistia stratiotes. Menim vodu, odkalujem, ale stale mam NO3 40 mg/l. Uz som z toho chory. Rastliny kapu - teraz myslim hlavne tu Heterantheru - neviem, asi nema dost svetla, pretoze inu pricinu si neviem vysvetlit. Davam totiz CO2 do difuzneho zvona a aj denne 1 ml PMDD. Napriek tomu ma Heteranthera stale viac sklovitych listov a stale viac chatra. Hygrophila sa celkom fajn chytila po pravidelnej aplikacii CO2 do zvona a ma nove vyhonky. Asi budem musiet este nakupit nejake rastlinky. Okrem toho tam mam tie tri korienky Rotaly, co mi priniesol skala na stretko. (Ozaj skala: s polutovanim oznamujem ze ta Riccia sa mi nechytila, bol biedna a dorazila ju stetinkova riasa, mam jej uz len trocha co som dal do maleho akva bez osvetlenia). Co mam robit? Som nestastny z toho, lebo som myslel, ze ked sa o to budem dobre starat, tak tam bude aspon tolko rastlin, aby sa reprodukovali nove a aby sa aj znil obsah toho NO3...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Igypop » 18 Okt 2005 17:10 pm

Dexter napísal: ... nebol to preklep... myslel som si to. NO3 znizene nie je, zda sa mi ze som to cital na akvaria.sk, ze filter musi byt satle spusteny, aby tam mohli zit dentrifikacne bakterie a aby neskanpali,


teraz tam máš iný preklep. V klasickom stále spustenom filtry žijú nitrifikačné baktérie. Denitrifikačné baktérie sú v úplne inom type filtra, a tie sa podieľajú na konečnom rozklade NO3 na N a ďaľšie prvky :wink:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Dexter » 18 Okt 2005 17:26 pm

Igypop napísal:
Dexter napísal: ... nebol to preklep... myslel som si to. NO3 znizene nie je, zda sa mi ze som to cital na akvaria.sk, ze filter musi byt satle spusteny, aby tam mohli zit dentrifikacne bakterie a aby neskanpali,


teraz tam máš iný preklep. V klasickom stále spustenom filtry žijú nitrifikačné baktérie. Denitrifikačné baktérie sú v úplne inom type filtra, a tie sa podieľajú na konečnom rozklade NO3 na N a ďaľšie prvky :wink:


Ja uz som z toho dusiku magor :twisted: ....
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Igypop » 18 Okt 2005 17:36 pm

Tak v skratke:
V nitrifikačnom procese, ktorý prebieha vo filtry za prístupu kyslíku, rozkladá niekoľko druhov baktérií organický odpad postupne až na konečný produkt nitrifikačného procesu, tj NO3.
V denitrifikačnom procese iné druhy baktérií bez prístupu kyslíka rozkladajú NO3 na N (plyn rozspustený vo vode, ktorý sa z vody odparí) a na ďaľšie neškodné prvky (zlúčeniny?).

dúfam, že som ťa nezamlžil :roll:

Denitrifikačný proces prebieha povedzme aj v dne akvária, ale v príliš malom "objeme", než by akva potrebovalo.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Silvester Valentin » 18 Okt 2005 20:29 pm

Raviolka napísal: Ale pokud je filtrační hmota malá, tak to je snad vážně lepší nemít žádný filtr.


mama otazku- su tie bakterie len vo filtracnej hmote ? ak nebudem odkalovat vo velkom tak by mali byt vsade. ten filter predsa staci aby pomahal a nemusi pojat vsetky.aj tak pochybujem ze by mali tolko rozumu a trepali sa len do neho.
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Dexter » 19 Okt 2005 06:55 am

Igypop napísal:Tak v skratke:
V nitrifikačnom procese, ktorý prebieha vo filtry za prístupu kyslíku, rozkladá niekoľko druhov baktérií organický odpad postupne až na konečný produkt nitrifikačného procesu, tj NO3.
V denitrifikačnom procese iné druhy baktérií bez prístupu kyslíka rozkladajú NO3 na N (plyn rozspustený vo vode, ktorý sa z vody odparí) a na ďaľšie neškodné prvky (zlúčeniny?).

dúfam, že som ťa nezamlžil :roll:

Denitrifikačný proces prebieha povedzme aj v dne akvária, ale v príliš malom "objeme", než by akva potrebovalo.


No dobre, a ako teda docielim denitrifikacny proces v mojom akvariu v dostatocnej intenzite, aby som NO3 znizil?
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Raviolka » 19 Okt 2005 11:09 am

Silvester Valentin napísal:
Raviolka napísal: Ale pokud je filtrační hmota malá, tak to je snad vážně lepší nemít žádný filtr.
mama otazku- su tie bakterie len vo filtracnej hmote ? ak nebudem odkalovat vo velkom tak by mali byt vsade. ten filter predsa staci aby pomahal a nemusi pojat vsetky.aj tak pochybujem ze by mali tolko rozumu a trepali sa len do neho.
No samozřejmě že jsou všude, ať odkaluješ, nebo ne. V hodně zarostlých nádržích filtr opravdu jen vypomáhá, někdy na něj nezbyde žádná "práce", proto v něm žije jen minimum baktérií. Otázka je, co je to za pomoc, když v něm stejně není pro baktérie místo a chudák akvarista se jen vzteká, proč to nefunguje a proč to dělá rámus.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Raviolka » 19 Okt 2005 11:15 am

Dexter: ještě trochu počkej, po 2 týdnech provozu filtru jsou hodnoty NO2 a NO3 pořád nestabilní. Uvidíš tak za další 2 týdny. Snížit koncentraci NO3 tak, aby byla nižší než ve vstupní vodě není vůbec běžný jev - ale zabere VELKÉ množství rostlin (promiň, že se zase opakuju :wink: ). Plovoucí rostliny nemáš?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Norman » 19 Okt 2005 12:07 pm

Ak sa ti to do najblizsieho stretka neupravi, tak ti mozem doniest kopu Lemna minor a Salvinia natans. Za takmer dva tyzdne od kedy mi ich Raviolka dala ich pocet u mna narastol 4 x :) Limnobium spongia sa mi zatial len rozdvojilo, takze mam zatial len dve, ale hadam do stretka sa podari este rozmnozit.

Inak ja som mal NO3 17.10. vecer vyse 50mg/l podla Ratajovho testu, zlakol som sa lebo akva je v zabehu len 4 tyzdne a v ten den som tam akkurat dal prvych obyvatelov. Pridal som SERA Nitrivec podla navodu na novozalozene akva a par kvapiek JBL filter starteru priamo na naplne filtra. Do rana 18.10. som mal menej ako 10 mg NO3 - podla Ratajovho testu nemeratelne mnozstvo. Takze aj to je moznost.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Raviolka » 19 Okt 2005 13:04 pm

Norman: to není Salvinia natans, ale S. auriculata, a není to ani Limnobium spongia, ale L. laevigatum :-D
Jinak pokud jde o tvůj "magický" zásah - kam se podle tebe to NO3- podělo? NO2- neměříš?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Norman » 20 Okt 2005 08:47 am

NO2 aj NO3 boli na druhy den rano nemeratelne Ratajovym testom :( NO2 bolo aj v ten vecer nulove. Tazko povedat, co sa udialo, ale v kazdom pripade to zabralo :)

OK, tie rastlinky mozu byt ine ako som myslel, ale hlavne, ze sa im dari :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Dexter » 20 Okt 2005 15:44 pm

Norman napísal:NO2 aj NO3 boli na druhy den rano nemeratelne Ratajovym testom :( NO2 bolo aj v ten vecer nulove. Tazko povedat, co sa udialo, ale v kazdom pripade to zabralo :)

OK, tie rastlinky mozu byt ine ako som myslel, ale hlavne, ze sa im dari :D


Aj ja skusim ten Nitrivec, to predsa nemoze uskodit, ked sa budem drzat navodu... Teda dufam... :)
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Norman » 20 Okt 2005 16:37 pm

Ked das podla navodu nemoze uskodit, je to len koncentrat zopar druhov bakterii. Pomaha to na zabehnutie akva alebo po lieceni alebo inych situaciach ked vymru v akva bakterie. Nemusis zrovna zhanat Nitrivec, ak u vas nemaju, pytaj sa na akykolvek iny pripravok s bakteriami.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky je najtichsi filter pre male akvaria?

Odoslaťod Dexter » 20 Okt 2005 16:53 pm

Norman napísal:Ked das podla navodu nemoze uskodit, je to len koncentrat zopar druhov bakterii. Pomaha to na zabehnutie akva alebo po lieceni alebo inych situaciach ked vymru v akva bakterie. Nemusis zrovna zhanat Nitrivec, ak u vas nemaju, pytaj sa na akykolvek iny pripravok s bakteriami.


Ja viem, ze Nitra je zapadakov, ale mame tu aj oficialny obchod SERA, kde co to maju a a j za dobre ceny...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.