Dve nadrze na jeden filter



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod kubrt » 17 Okt 2005 13:03 pm

Mate niekto skusenosti ako to urobit? Zapojit ich na jedno cerpadlo a cez prepady pospajat postupne do filtra alebo dat na kazdu nadrz zvlast cerpadlo a z prepadu rovno do filtra? Alebo este dve cerpadla a cez prepady spojit jedno vyustenie do filtra? Dik.
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Reklama

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod jojkoba » 17 Okt 2005 13:16 pm

Technicky by to nebol problem, ale ak Ti vypukne v jednom akva nejaka choroba, mas to hned aj v druhom, preto maju aj v predajniach v kazdej nadrzi zvlast filter.
Obrázok používateľa
jojkoba
 
Príspevky: 16
Obrázky: 8
Založený: 15 Aug 2005 19:23 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod Roman » 17 Okt 2005 13:53 pm

jojkoba napísal:Technicky by to nebol problem, ale ak Ti vypukne v jednom akva nejaka choroba, mas to hned aj v druhom, preto maju aj v predajniach v kazdej nadrzi zvlast filter.

hehe a ty si odkial ak sa smiem spytat ?? v predajniacj mavaju v najlepsom pripade jeden rad akvariek nad sebou na spolocnu filtraciu, ved tie zivocichy tak potom aj vyzeraju :)

Inak, Rado, ja som mal 2 moria na 1 filter , ak si pamatas ten reef 440l a 240 klaunov v starom byte. Akvarka boli vedla seba , z kazdeho prepad do spolocnej filtracky a 2 vytlacne cerpadla. neskor som dal jedno silnejsie cerpadlo , T -kus a skrtiace ventily na regulaciu prietoku.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod kubrt » 17 Okt 2005 15:09 pm

Tieto nadrze planujem mat nad sebou v stojane a rozmyslal som o jednom silnejsom cerpadle, ktore bude tlacit do vrchneho AQ (reef) a potom cez prepad do spodneho AQ (fish only) a odtial cez prepad do filtra. Este nejake by-passy pre moznu UV-lampu atd. Co ty na to? Bude to dost silne prudenie vody vo fish only, ked tam pojde voda z horneho AQ len z prepadu a nebude pod tlakom priamo z cerpadla ?
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod Roman » 17 Okt 2005 17:18 pm

vzdy mozes do kazdeho akvarka pridat jedno-dve male cerpadla na zlepsenie prudenia.

Dnes uz by som reef a fish only nemiesal, kvoli rozdielnym narokom na kvalitu vody.
ked menim vodu v reefe, to co stiahnem z reefu pouzivam na vymenu vody vo fish only :)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod kubrt » 18 Okt 2005 07:05 am

Chcel by som tam mat 2x200 l, cize tych 10% vody mesacne aj vo fish only ma nezabije a stale mam moznost prerobit to na reef, ale zo zaciatku urcite 1x fish only.
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod Róbert » 18 Okt 2005 19:00 pm

nemaj obavy s vypuknutim choroby ak dodrzis urcite zasady ziadna choroba nevypukne. A ak by aj nejaka ryba ochorela ma len dve moznosti bud sa vylieci ,alebo zdochne. Inak vo vsetkom suhlasim s Romanom. Mimochodom liecivo pre ryby nepouzivam uz desat rokov a ani nikdy pouzivat nebudem su to vsetko len obchodnicke tahy ako od nas dostat peniaze - ked ma ryba zdochnut tak zdochne aj ked pouzijes neviem co. Ak mas v akvarku dobre podmienky choroba sa nikdy nerozsiry na zdrave ryby.
Róbert
 
Príspevky: 25
Obrázky: 33
Založený: 09 Júl 2003 19:43 pm
Bydlisko: Ban.Bystrica

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod votrelec » 18 Okt 2005 19:15 pm

Róbert napísal:nemaj obavy s vypuknutim choroby ak dodrzis urcite zasady ziadna choroba nevypukne. A ak by aj nejaka ryba ochorela ma len dve moznosti bud sa vylieci ,alebo zdochne. Inak vo vsetkom suhlasim s Romanom. Mimochodom liecivo pre ryby nepouzivam uz desat rokov a ani nikdy pouzivat nebudem su to vsetko len obchodnicke tahy ako od nas dostat peniaze - ked ma ryba zdochnut tak zdochne aj ked pouzijes neviem co. Ak mas v akvarku dobre podmienky choroba sa nikdy nerozsiry na zdrave ryby.

hehe, no podla mna to dost prehanas. to akoze plati aj na ludi? ze sa nemaju liecit?
a inak svet nie je cierno biely.
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod lukáš » 18 Okt 2005 21:39 pm

No práve, tým že sa ľudia liečia, sa v populácii čoraz viac zvyšuje podiel slabších jedincov. Ale to už je otázka etika kontra evolúcia.

Ale poďme k veci, nemyslím si, že choroba nemôže prepuknúť, ale pravdou je, že pri plnení istých pravidiel je možné takéto riziko minimalizovať. No a aplikácia liečiv v akejkoľvek morskej nádrži, kde sa okrem rýb nachádzajú aj iné živočíchy je vylúčená.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod Róbert » 19 Okt 2005 21:02 pm

votrelec napísal:hehe, no podla mna to dost prehanas. to akoze plati aj na ludi? ze sa nemaju liecit? a inak svet nie je cierno biely.

Ver mi kamo ze s tym mam nejake skusenosti a vzdy to liecenie viedlo k vytvoreniu rezistentnych kmenov tej ktorej choroby a nakoniec aj tak ta ryba zdochla. A to co som pisal predtym - ak dodrzis urcite zasady a ryby su v pohode aj ked nahodou ochoreju / od nejakej novej ryby / skoro nikdy nezdochli vzdy sa z toho dostali same / za pomoci cisticov - krevety , labroides /. A co sa tyka ludi myslim ze je to trochu - poriadne , pritiahnute za vlasy. :pivo:
Róbert
 
Príspevky: 25
Obrázky: 33
Založený: 09 Júl 2003 19:43 pm
Bydlisko: Ban.Bystrica

Re: Dve nadrze na jeden filter

Odoslaťod repik » 22 Okt 2005 18:02 pm

Rado ahoj. Už, si sa zas rozbehol s akva? Tie dve akva na spoločnú filtráciu sú v pohode, len to treba nadimenzovať správne, čo v tvojom prípade je hračka. Prajem veľa úspechov.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.