Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod marlo » 08 Sep 2005 08:09 am

link na clanok v Pravde:>>> pirana


ktory akvarista ju tam pustil ??

:P


V bratislavskej Petržalke chytil piraňu
Juraj Pucher, Pravda | 7. septembra 2005 7:39
V sobotu večer sa nezvyčajným spôsobom rozčerilo Chorvátske rameno v Petržalke. Na udici Milana Poláka skákala do vyše polmetrovej výšky piraňa. Nahodené mal na šťuky a druhú udicu na kapry.


"Už počas zhruba desaťminútového súboja som tušil, že to bude čosi nezvyčajné, lebo nijaká ryba z našich riek sa mi na háčiku takto nesprávala, ale že chytím piraňu mi naozaj nenapadlo," hovorí Polák. Spoznal ju na prvý pohľad a veru veľmi opatrne jej vyberal háčik z papule, v ktorej má táto ryba ostré zuby.

"Prekvapilo ma, že skočila práve na kukuricu, ktorú som nahodil na kapry. Silon neprehrýzla len preto, lebo háčik sa je zapichol do kútika papule. Inak by ho ostrými zubami, ktorými cvakala, určite presekla," dodal prekvapený rybár. "Piraňa má 30 centimetrov a zatiaľ skončila v mrazničke," spresnil rybár osud úlovku, ktorý zatiaľ nemá odvahu zjesť.


Nezvyčajnú rybu si na fotografiách prezrel Tibor Dobiáš, odborník na rybárstvo z ministerstva životného prostredia, a je to podľa neho jednoznačne piraňa, hoci ťažko povedať, ktorý z asi osemdesiatich druhov a či je bylinožravá alebo mäsožravá.
"Podľa toho, že sa chytila na kukuricu, ide asi o bylinožravú, aj tie však majú ostré zuby," vysvetľuje Dobiáš.

Aj keby však bola mäsožravá, nemôže byť podľa neho v našich vodách nebezpečná, lebo pirane útočia v húfoch. "U nás to nehrozí, nemôžu sa totiž rozmnožovať a niekoľko rokov by takáto ryba prežila len v nejakom geotermálnom vrte alebo v oteplenej vode napríklad z elektrárne, lebo je to teplomilný druh a neprežije zimu," dodáva tento odborník na ryby. "Určite nie je ako samostatne žijúca nebezpečná, som o tom presvedčený," zdôrazňuje. Dobiáš predpokladá, že do Chorvátskeho ramena rybu hodil akvarista.


Väčším nebezpečenstvom pre rovnováhu toho vodného prostredia, pre všetky ryby, ktoré tam žijú, je podľa neho americký sumček hnedý. "Dostal sa tam tiež "zásluhou" nejakého akvaristu. Sumček vo svojej domovine v Amerike dorastá do tri a pol kilogramu, u nás asi do pol kilogramu, je však silný predátor, žerie všetko, je pažravý, likviduje ostatné ryby a na rozdiel od pirane sa sumček hnedý aj v našich vodách veľmi rýchlo rozmnožuje," dodáva Dobiáš.
Naposledy upravil marlo dňa 08 Sep 2005 22:25 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod Ceco » 08 Sep 2005 09:07 am

Nuz nasa Pirana je stale na IRC #akva.sk, takze ta to nebola :mrgreen:
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod jocai » 08 Sep 2005 12:37 pm

Ja som to nebol marlo, naozaj.
Obrázok používateľa
jocai
 
Príspevky: 96
Obrázky: 9
Založený: 13 Jún 2005 18:07 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod slovanista21 » 08 Sep 2005 18:40 pm

Marlo a kde si ju videl ??? Bola to určite piraňa??? Si si istý ???
Obrázok používateľa
slovanista21
 
Príspevky: 82
Obrázky: 14
Založený: 12 Apr 2005 17:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod Silvester Valentin » 08 Sep 2005 18:48 pm

slovanista21 napísal:Marlo a kde si ju videl ??? Bola to určite piraňa??? Si si istý ???


:lol: :lol: :lol: klikni na tu piranu a dozvies sa !
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod xDodox » 02 Nov 2005 10:25 am

Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod sano » 02 Nov 2005 14:37 pm

Nevie niekto niečo o sladkovodných medúzkach, majú sa vyskytovať v slepých ramenách na Dunaji,ale aj v Seneckých jazerách.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod lukáš » 02 Nov 2005 15:49 pm

... aj na Záhorí.
Nie sú to typické medúzy, ale hydromedúzy (medúzové= pohlavné štádiá niektorých sladkovodných polypovcov, čiže sú viac príbuzné s nezmarmi ako s medúzami). Druh sa nazýva Craspedacusta sowerbii, možno ich pozorovať v lete, pri pokojnej hladine a skôr v hlbšej vode(ďalej od brehu). Je rozšírená kozmopolitne, po celom svete a ani sa presne nevie odkiaľ sa začala šíriť (zrejme z južnej a strednej Ameriky). Dorastá do veľkosti zhruba 2 SK mince, je bledá, priesvitná a nemá z pohľadu človeka nijaký význam (neškodí ani neprospieva). Info pre potenciálnych záujemcov o jej chov- nevydrží dlho (osobne som ani neskúšal).
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod pepo311 » 03 Nov 2005 00:02 am

UF!klobuk dole,vycerpavajuca odpoved.inak aj na drazdiaku v petrske sa vyskytuje
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka

Re: Pirana v Petrzalke /v Chorvatskom ramene/

Odoslaťod joko » 04 Nov 2005 13:36 pm

lukáš napísal:Nie sú to typické medúzy, ale hydromedúzy (medúzové= pohlavné štádiá niektorých sladkovodných polypovcov, čiže sú viac príbuzné s nezmarmi ako s medúzami). Druh sa nazýva Craspedacusta sowerbii.

Ja som si ich raz dal do akvaria, ale po 5 min som ich uz viac nenasiel. Az teraz som si uvedomil, po porecitani ze by s toho mohol byt nezmar :-)
Ale nic sa nestalo :-) Ryby si ich moc nevsimali, ale slimaci ich asi zozrali.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.