UV-sterilizátor



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Lubik » 17 Feb 2004 12:15 pm

Samozrejme trubica priamo obmyvaná vodou komplikuje jej výmenu. Tu Majer celkom šikovne chytá trend únie, že opravy a výmeny sú prevádzané len odborníkmi.

Trubica má životnosť cca 6000 až 8000 hodín svietenia, teda zhruba rok nepretržitej prevádzky. Keď jej životnosť skončí, Majer ju rád u seba vymení...

Jeho sterilizátor rozoberat nebudem a ani ho pravdepodobne nekúpim. Ak zmontujem vlastny, budem vedieť najlepšie ako trubicu vymeniť.
Lubik
 
Príspevky: 44
Obrázky: 28
Založený: 16 Jan 2004 12:50 pm
Bydlisko: Vlkanová

Reklama

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod majko » 17 Feb 2004 12:16 pm

Rori napísal:A co ked praskne ohrievac? To je to iste... Ja som jedneho rana nasiel ohrievac s vodou ( dnu bola voda) - mal som ho v karantene a bola tam len jedna rybka - a ta v pohode zije aj dnes - dokonca to nevyhodilo ani poistky ...

No to je argument. Ale hrubka skla na ohrievaci sa neda porovnat s hrubkou skla na takej trubici. Alebo sa mylim? Ten Tvoj ohrievac pukol, alebo len do neho natiekla voda?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Rori » 17 Feb 2004 12:21 pm

Natiekla voda...
Ale nemyslim si ze je o to mensie riziko ako s UV lampou - ale to je len moj osobny nazor - nie som technik ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod nino_q » 17 Feb 2004 15:46 pm

Lubik napísal:K akvasteru je dodávaný elektronický predradník

Si si isty? Ma to hmotnost ako tlmivka a 'trci' z toho starter... Aj ked - pri zapnuti sa to sprava ako el. predradnik (zapne hned)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod joko » 20 Feb 2004 22:25 pm

Na zirivkach UV-C su vypisane aj tie vlnove dlzky ? V nm ? Aby si clovek bol isti? Kde v BA sa daju kupit ?

Logicky ma napada, ze musi byt predsa rozdiel aka je tam dlzka?
UV-C ziarenie = 100 - 280 nm, to znamena, ze 100nm moze byt agresivnejisie k organizmom a 280 menej agr. Ale vyroba zase moze byt zloziteisia a pod. Preto ma to zaujima. Aby cena bola vyratana podla ucinnosti ziarenia.

Aj tak je efektivneisie kupit 15W ako 5W, ved vykon stracaju postupne.
Takze po roku (alebo po 6000 hod) 5W bude mat vykon napr.2W, ale 15W este stale 9W, po dalsom pouzivani 5W bude mat 1W a 15W este stale 5W , a vtedy pridete k 1.800,- korunam ako slepy k husliam.
To je moj nazor opierajuci sa o prax, ale nie vztahujuci sa k uv-c ziarivkam.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod paulovic » 26 Feb 2004 17:02 pm

Po rozhovore s Romanom, aké je problematické utesniť trubicu do novodurovej rúrky, som dospel k názoru že to musí ísť aj ináč. (Ďakujem)

Práve dokončujem UV, ktorý je z novodurových T kusov s gumičkami (UV nesvieti na gumu, takže by to nemalo vadiť). Na utesnenie trubice som použil zátku z novodurovej trubice priemer 50mm, do krorej je urobený otvor 28mm. Priemer UV lampy je 25.6. Na utesnenie som použil Gufero 25/47 vnútorný/vonkajší priemer 2ks cca 110,- Sk. ( kúžok z gumy na vnútornom otvore zosilnené pružinou) na utesnenie otáčajúcich zariadení (auto-kluková hriadel-olej, ...) Kedykoľvek sa dá trubica vybrať, prípadne celé rozobrať a vyčistiť.

Náklady na držiak UV trubice aj s uchytením na stenu a hadice by sa nemal vyšplhať nad 500,- Sk

Dúfam že to niekomu momôže pri bastlení :D
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod paulovic » 26 Feb 2004 17:22 pm

joko napísal:Na zirivkach UV-C su vypisane aj tie vlnove dlzky ? V nm ? Aby si clovek bol isti? Kde v BA sa daju kupit ?
To je moj nazor opierajuci sa o prax, ale nie vztahujuci sa k uv-c ziarivkam.

Mám možnosť zabezpečiť UV-C trubicu Philips 254 nm, cca 450,- Sk. Cena je konečná!. ( neviem čo stojí v obchode ).
Mám na to len jeden pokus, (nemôžem stále otravovať) škoda to zneužiť na 1ks, takže ak má niekto záujem ozvite sa.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod yansen » 26 Feb 2004 22:31 pm

co hovorite na UV trubice, ktore pouzivaju na overovanie kvality bankoviek?
Obrázok používateľa
yansen
 
Príspevky: 25
Obrázky: 2
Založený: 23 Dec 2003 21:34 pm
Bydlisko: obec

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod marian » 27 Feb 2004 07:45 am

yansen......mozno si vsimnes, ze sa casto uvadza UV-A, UV-B, UV-C. Lampa na bankovky je ti nanic. To spravne ziarenie, ktore nici mikroorganizmy je kdesi tam, kde sa uz vytvara ozon. Zapni lampu a cakaj, ci sa tvori ozon. Ak sa netvori, tak daj jej pokoj. Alebo si najdi, kde vyrobca zarucuje, ze ziari v spektre vrazdiacom .
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod paulovic » 27 Feb 2004 08:57 am

Vdaka za upozornenie, trubica je 15W dĺžka 450mm. Prípadne aj komponenty, gufera ... :D
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Roman » 27 Feb 2004 10:05 am

Trochu som si popozeral , kam sa ubera vyvoj UV sterilizatorov na Slovensku.
Sam som si nejake exemplare vyskusal a vdaka tomu ze sa mi podarilo zohnat quartzovu ruru, dnes mam UV , ktore ma vyslo na cca 1200sk a nemam obavy o svoju bezpecnost pri praci s nim.
Dost ma zarazila informacia ze Majerove "profi" vyrobky tuto trubicu nemaju. Rad by som vedel , ci ma p.Majer na tieto vyrobky certifikat statnej skusobne a ci splnaju normu pre pouzitie v nebezpecnom prostredi. Odporucam majitelom tychto vyrobkov abi si skontrolovali, ci spolu s vyrobkom dostali kopiu tohto certifikatu a ak nie nech p.Majera o tento certifikat poziadaju. Zahravanie sa s elektrinou v mokrom preostredi nie je sranda a ta quartzova trubica tam ma svoje opodstatnenie. To ze p.Majer usetril na vyrobnych nakladoch 545Sk za trubicu (to je cena u Placeka) a prinutil tymto svojich zakaznikov aby min 1x rocne nakupili novu ziarivku u neho je podla mna dost nefer a mozno aj zivotu nebezpecne.
Ak maju tieto UV certifikat, rad by som si pokecal so skusobnym technikom z Dubnice , ak nie ziadajte naspat svoje peniaze a kupte si radsej profi vyrobky renomovanych firiem. Ja som si pri laborovani cosi odskusal a viem, ze svoju UV by som nikomu nepredal aa ani nepozical, lebo nechcem na seba brat riziko, ze sa niekomu nieco zle stane, napriek tomu, ze som pouzil dvojitu izolaciu.

Prosim stastnych majitelov tohto vyrobku nech sem daju vediet, ci vyrobca dodava certifikat zo skusobne.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod nino_q » 27 Feb 2004 10:09 am

certifikat nieje, aspon som nic take nenasiel. Ale na jednom papieri sa pise ze vyrobok je certifikovany na slovensku, a je tam este nejake cislo STN 01228/104/2/2002, co bude zrejme cislo technickej normy, ktoru vraj splna
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Maja » 28 Feb 2004 11:06 am

UV lampa sa vyuziva pri chorobach a riasach a preventivne tak max.5 dni do mesiaca. Potom je odlozana v skrini, alebo je v dalsom akvariu na 5 dni. Tj- ti ktori nemaju 6 akvarii ju maju odlozenu na par dni v skrini. Co takto ju za nejaky nevelky-rozumny penazny obnos pozicat inemu/ej slusnemu/ej, spolahlivemu/ej akvaristovi/akvaristke Majke :-).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod ma3n » 28 Feb 2004 17:50 pm

:?: Certifikat. Certifikat je. :arrow: Ma ho zakvaceny v predajni a kazdemu ho s hrdostou ukazuje. (naposledy som ho videl v piatok (27.2.2004 :shock: ) UV cka je testovana proti priepustnosti ziarenia, a na zapojenie podla STN. Kazda jedna je testovana pod tlakom 4 atmosfer...
Obrázok používateľa
ma3n
 
Príspevky: 31
Obrázky: 3
Založený: 10 Mar 2003 15:30 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod yansen » 28 Feb 2004 23:06 pm

kde by som zohnal nahradnu trubicu do UV - lampy a kolko asi stoji? dik
Obrázok používateľa
yansen
 
Príspevky: 25
Obrázky: 2
Založený: 23 Dec 2003 21:34 pm
Bydlisko: obec

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod basi » 14 Máj 2004 15:14 pm

Kto chce UV-C trubice 45cm/15W za 462,- Sk/ks, dajú sa objednať v BA v Proluxe na Kutuzovovej ulici. Ja už som tak učinil.
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Bob » 17 Nov 2005 09:01 am

Moze sa UVC lampa pouzivat pri liecbe subezne s Baktopur direct a Entizolom :?: Neznehodnotia sa takto ucinky lieciv :?:
Dakujem
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Asterix » 17 Nov 2005 09:09 am

Pri liecbe baktopurom mas mat odstavenu filtraciu. Ale ak len tocis vodu a nefiltrujes tak UV-C nici len organicke latky takze pokial je liecivo neorganicke tak v pohode mozes UV-C pouzivat
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod saki » 01 Jan 2006 22:27 pm

Pani a damy, co poviete na taky napad, :idea: ze UV lampa bude omotana priamo priesvitnou hadicou ktorou prudi voda z filtra do nadrze? Zrejme to ma mensiu ucinnost a kratsiu zivotnost hadice - treba pravidelne menit (1-2 krat za rok), ale netreba riesit tesnenia a trubky a pod. Pre zvysenie ucinnosti a zamedzeniu sirenia ziarenia do okolia, by som to cele este obalil alobalom a ako celok zasunul do adekvatnej novodurovej trubky, alebo akejkolvek krabice.
Obrázok používateľa
saki
 
Príspevky: 74
Obrázky: 3
Založený: 20 Dec 2005 18:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod johhhny » 01 Jan 2006 23:33 pm

Nebude to fungovat, na prechod UV-C lucov musi byt specialne sklo, cez hadicu z filtru ti neprejde skoro nic.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Gajduso » 01 Jan 2006 23:38 pm

saki napísal:Pani a damy, co poviete na taky napad, :idea: ze UV lampa bude omotana priamo priesvitnou hadicou ktorou prudi voda z filtra do nadrze? Zrejme to ma mensiu ucinnost a kratsiu zivotnost hadice - treba pravidelne menit (1-2 krat za rok), ale netreba riesit tesnenia a trubky a pod. Pre zvysenie ucinnosti a zamedzeniu sirenia ziarenia do okolia, by som to cele este obalil alobalom a ako celok zasunul do adekvatnej novodurovej trubky, alebo akejkolvek krabice.


to by nebolo zle ale ta hadica by musela byt hruba tak 5mm lebo voda do znacnej miery uv spektrum pohlcuje a do hlby cca 2cm uv tak slabne ze nema silu nicit bakterie a ked vezmeme do uvahy straty vykonu cez steny hadice tak to by musela ta voda v hadici tiect velmi ale velmi pomali alebo ta ziarivka by musela byt super silna aby to malo vsetko vlastne vyznam :wink:
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod jacik » 02 Jan 2006 11:05 am

saki napísal:ze UV lampa bude omotana priamo priesvitnou hadicou ktorou prudi voda z filtra do nadrze?

principialne by to mohlo fungovat - ale ta hadica by musela byt veeelmi tenka - 3-5mm celkovy priemer. napriklad hadicka na vzduchovanie. no a prietok takouto tenkou hadicou je oproti prietoku cez normalnu UV omnoho mensi. odhadujem tak stotinovy a mozno este menej. takze si myslim, ze to nie je dobry napad :)

ps: a nezabudni ze uv ziarivka sa zahrieva
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod sano » 02 Jan 2006 15:55 pm

Ahoj,
viem že kremenné sklo silne prepúšťa Uv žiarenie. Z neho sú aj UV trubice. Takisto výrobcovia fóliíí na fóliovníky udávajú pri fóliách používaných na tento účel lepšieu priepustnosť pre UV žiarenia, ako je u bežného okenného skla.
Vychádza mi z toho, že musia existovať umelé hmoty, ktoré prepúšťajú UV žiarenie, možno medzi nimi budú aj nejaké hadice. Potom by sa ten zaujímavý nápad dal realizovať. Takisto by to možno šlo aj s pomocou sklenenej špirály z destilačných prístrojov. Tie by mali byť tiež z kremenného skla. Prietok by sa dal zväčšiť aj použitím viacerých hadíc.

sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod wild » 03 Jan 2006 09:11 am

chcel by som si zhotovit uv lampu a hlavne by som ju chcel vyuzivat vo vytieracich akvarkach aby mi neplesnili ikry ale chcel by som ju vyuzit aj v spolocenskom akvariu na znizovane rias,lenze ake to ma ucinky na nitrifikacne bakterie?nezabije to postupne vsetky bakterie,ktore su aj vo filtry?pretoze tie bakterie sa z toho filtra odplavuju....
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.