UV-sterilizátor



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Ray » 03 Jan 2006 09:43 am

Chcel by som sa spytat, kolko ma zivotnost taka UV trubica. Zaujima ma to preto, lebo som pouzil do akvaria UV lampu, co sme mali doma v zahradnom jazierku (cca 4-5 rokov), ale mam pocit, ze sa nic nedeje so zakalom, co tam mam. Viem, ze ju mam este len 24 hodin, ale mal by som postrehnut uz aspon nejaky efekt, nie? Moze byt, ze uz trubica nedava UV ziarenie? Ze casom zostarla?
Sorry, ak su to blbe otazky, ale som zaciatocnik. Mam akva 112 L (set Pearl 80), mam tam 22 zivorodiek, akva je zalozene 2a pol tyzdna a trubica ma 15W.
Obrázok používateľa
Ray
 
Príspevky: 166
Obrázky: 28
Založený: 27 Okt 2005 10:22 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod jacik » 03 Jan 2006 10:50 am

Ray napísal:Viem, ze ju mam este len 24 hodin, ale mal by som postrehnut uz aspon nejaky efekt, nie? Moze byt, ze uz trubica nedava UV ziarenie? Ze casom zostarla?

ked uv svieti tak funguje. 24h je dost malo casu na vycistenie. nezabudni ze uv lampa nezabija ale sterilizuje - cize zabranuje mnozeniu sa. takze musis pockat az sucasna generacia zostarne a vykape.
podla mojich skusenosti sa zakal, pri pouziti dostatocne vykonnej uv lampy, vycisti najneskor do 2-3 dni.

zivotnost uv ziariviek sa pohybuje okolo 5000h v zavislosti od vyrobcu.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Ray » 03 Jan 2006 10:54 am

Diky za odpoved. OK, tak este pockam. Len by som este chcel vediet: ked som UV trubicu otvoril a chcel vycistit ziarivku, zistil som ze je na nej nejaky suvisli povlak. Predpokladal som, ze je to vodny kamen, tak som ho dal dole. Dufam, ze som neurobil nic zle, ta ziarivka ma byt z cireho skla, ze?
Obrázok používateľa
Ray
 
Príspevky: 166
Obrázky: 28
Založený: 27 Okt 2005 10:22 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod gabriela » 03 Jan 2006 10:59 am

Podla mna UV sterilizuje a zabija vsetko, preto sa nesmie pouzivat na priame ziarenie a preto vdacime nasej atmosfere ze UVC ziarenie zadrziava.
Co sa tyka vycistenia akvaria od zeleneho zakalu, uvedom si ako aj Jacik pise, ze nedokazes vydenzifikovat celu vodu naraz.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod jacik » 03 Jan 2006 11:05 am

Ray napísal:Predpokladal som, ze je to vodny kamen, tak som ho dal dole. Dufam, ze som neurobil nic zle, ta ziarivka ma byt z cireho skla, ze?

ano z cisteho kremikoveho. vodny kamen ide dobre dole pomocou octu.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Ray » 03 Jan 2006 11:09 am

Dobre, vdaka. Ja idem teraz na dva dni prec, tak dufam, ze ked sa vratim, zakal bude prec. Drzte palce, lebo uz som vyskusal snad vsetko :?
Obrázok používateľa
Ray
 
Príspevky: 166
Obrázky: 28
Založený: 27 Okt 2005 10:22 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Ray » 06 Jan 2006 11:01 am

OK, lampa asi pomohla, zakal je prec. Ale mal by som este otazku: Ako mate upevnene alebo ako mate riesene hadice z akva do trubice a spat. Ja mam taku zelenu zahradkarsku, lenze ta sa dost lame a potom sa znizuje prietok a ani to nevyzera moc pekne, ked taka hadica trci do akva. Nejake fotky by bodli. Dik
Obrázok používateľa
Ray
 
Príspevky: 166
Obrázky: 28
Založený: 27 Okt 2005 10:22 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod skizuzka » 06 Jan 2006 14:00 pm

ak viete po anglicky tak cez www odkaz sa treba napojit na rastlinkove zahranicne stranky,a hned na prvom odkaze v diskusii je rozobrata tema ako sa zbavit zeleneho zakalu pomocou willow tree,teda lipy.Treba nastrihat par konarikov dat ich do akva za par dni pustia korene a vstrebu vsetky mozne ziviny z vody,zakal nebude mat z coho zit a zmizne.Ludia si tuto metodu dost pochvalovali,jasne ze nepomohla kazdemu ale vacsine co to skusili ano.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod gabriela » 06 Jan 2006 14:46 pm

toto ak funguje, tak je to sposob odburavania zivin rychlorastucimi rastlinami, ktore spotrebuju ziviny a pre riasy tym padom neostava.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Roman » 06 Jan 2006 21:33 pm

len tolko ze rok ma 256x24hod = 8760 hodin zivotnost trubice je udavana okolo 8000hod takze pri sustavnom pouzivani je trubica po roku zrela na vymenu. ona sice bude svietit , ale jej svetelny vykon a farba svetla su niekde inde
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod jacik » 06 Jan 2006 23:27 pm

skizuzka, willow je vrba ;)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod skizuzka » 07 Jan 2006 14:17 pm

tak teda vrba.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Ray » 07 Jan 2006 20:32 pm

Nikto mi neodpovedal, tak sa pytam znova (mozno kvoli tej vrbe sa na mna zabudlo): Ako mate upevnene alebo ako mate riesene hadice z akva do trubice a spat? Ja mam taku zelenu zahradkarsku (priemer asi 16mm), lenze ta sa dost lame a potom sa znizuje prietok a ani to nevyzera moc pekne, ked taka hadica trci do akva. Nejake fotky by bodli. Dik
Obrázok používateľa
Ray
 
Príspevky: 166
Obrázky: 28
Založený: 27 Okt 2005 10:22 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Pittler » 08 Jan 2006 18:30 pm

Spýtal by som sa na jednu otázočku,ktorá tu už dávnejšie padla ale žiaľ vyjadril sa k nej iba jeden účastník fóra.Ako často treba uv sterilizátor používať?
Obrázok používateľa
Pittler
 
Príspevky: 52
Obrázky: 38
Založený: 07 Feb 2005 14:56 pm
Bydlisko: Martin

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod gabriela » 08 Jan 2006 19:03 pm

Tak ako lieky, co najmenej.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Pittler » 08 Jan 2006 20:36 pm

Vypol som svoj po piatich dňoch,očakávané výsledky sa ani zďaľeka nezhodujú s tými uvádzanými od ostatných užívateľov.
Obrázok používateľa
Pittler
 
Príspevky: 52
Obrázky: 38
Založený: 07 Feb 2005 14:56 pm
Bydlisko: Martin

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod saki » 10 Jan 2006 20:10 pm

Padli tu dve otazky na ktore nik nereagoval. Jednak ci to nezabija aj nitrifikacne bakterie, ktore tam chceme mat? - Podla qabrieli a logickeho uvazovania asi ano, aj ked Salik to mal pustene v kuse a ryby neotravil. Zrejme sa mu tie bakterie dobre drzia vo filtri a dne.
Druha otazka je vyzva. Ci by nebol niekto ochotny pozicat, alebo ci by sme sa viaceri mali uzivatelia nezlozili, kedze to nechcem pouzivat stale - ale iba teraz pri zabehu. Ja prave zakladam 100l akvarium. UV som neplanoval, ale napadlo ma ci to na zaciatok nie je dobre na zabehnutie, lebo vraj na zaciatku su najvacsie problemy s riasami. Mne sa tam uz robi cierna stetinova.

Zatial mam len rastliny (75%planovanej vysadby) bez ryb. Hnojim v malych dennych davkach + co2. Neviem ci je to tu vhodne spominat, zatial som to nikde nenasiel na fore (ak viete dajte link), ale vo filtry (vnutorny bio-mech) sa mi spravila nejaka biela huspenina - taky kompaktny sliz. Typujem to na kolonie nejakych bakterii, lebo je to bezfarebne priesvitne a nedostava sa tam svetlo. Zaroven mi uz asi dva dni ide z ustia filtra v prude vody aj bublinky. Asi sa tam tvori nejaky plyn, lebo neprivzdusnujem. Nitrifikacnych bakterii mam este asi malo, lebo NO2 mam 0.1-0.15 . Denne preto pridavam Nitrivec. Rastliny sa chytili a vyzera, ze prosperuju. lebo evidentne rastu a bublinkuju, iba lilaeopsis n.z. pobledol a niektore listky pokapali.
Takze je dobre pri zakladani pouzit UV?
A co stym slizom?

Ozaj. Dnes som bol v BA vo velkom Baumaxe pod Pristavnym mostom a mali tam UV-komplet 11W za 2000,- a 5W za 1800,-. Asi dobra cena ??
Obrázok používateľa
saki
 
Príspevky: 74
Obrázky: 3
Založený: 20 Dec 2005 18:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Roman » 10 Jan 2006 22:29 pm

takze k vasim otazkam:

predovsetkym : Ak niekto vuobec nechape princip fungovania akehokolvek liecebneho postupu mal by s jeho nasadenim pockat alebo to nechat na skusenejsich. (to bolo ako prolog)

- k funkcii UV lampy: UV-C ziarenie o dlzke 254nm produkovane ortutovou trubicou zabija alebo aspon poskodzuje DNA jedno a viac -bunkovych organizmov , ktore sa nachadzaju vo vode, ktora preteka dostatocne blizko a dostatocne dlho popri trubici. Prechod svetla cez vrstvu vody >niekolko cm, obycajne sklo alebo vacsinu plastov odfiltruje vacsinu UV-C ziarenia potrebneho na sterilizaciu. UV-A a UV-B ktore trubica tiez produkuje vsak cez vodu a sklo prechadzaju o nieco lepsie takze v ZIADNOM PRIPADE sa nepozerajte do svietiacej trubice a ani prenikajucemu svetlu nevystavujte pokozku

- do vyroby UV lampy sa nepustajte pokial si na 120% nie ste isti ze viete co robite a ste ochotni niest pripadne nasledky svojej nekompetentnosti (vratane smrti vas alebo inych osob, ci poskodenia zdravia) voda+ 230V + UV-C nie je kombinacia na hranie

- vonkajsi plast musi byt z napriesvitneho materialu , takisto priechodky na upevnenie hadic a koncovky by mali byt nepriesvitne alebo zakryte. ak nejake odrazene svetlo trochu prechadza von hadicami, nie je dovod na paniku , voda v nich a material hadice UV svetlo odfiltruje

- na pripojenie su najvhodnejsie hadice z potravinarskeho silikonu , tie vsak kazdy nemusi vediet zohnat , daju sa pouzit aj tie zelene predavane v akvaristike napr na odkalovanie s priemerom 12/16mm . tieto hadice su dost pevne , nezalamuju sa a maju slusnu zivotnost aj pri vyssej teplote resp pri UVC ziareni. Aj tak vsak odporucam hadice kazdy rok-dva skontrolovat a vymenit , je to par korun, neoplati sa setrit , stvrdnuta hadica moze prasknut a vytopeny byt nestoji za to

-ad ako dlho pouzivat : kym neodstranis dovod, kvoli ktoremu si ju zapol , to je jednoduche :D, ak mas UV pustene kvoli zelenemu zakalu, mas ju pustenu pokial zakal nezmizne, ak ju mas kvoli parazitom, mas ju pustenu pokial su v nadrzi znamky nakazy a este den-dva potom, ak ju mas v karantene , mas ju dovtedy kym nemas pocit (istotu nemas nikdy) ze je ryba OK, a mozes ju pustit do nadrze , ak vsak nedokazete ani sami sebe zodpovedat preco UV chcete pustit, nebudete vediet ani kedy ju vypnut a moja rada je : ani si ju nekupujte

- ad nitrifikacne bakterie : tie su vacsinou prichytene na podklade (piesok, filter, rastliny , detrit) volne vo vode ich je male percento , takze sa nemusite obavat ze UV by vysterilizovalo nadrz , to sa da iba ozonom alebo chemiou

a na zaver este raz : stavbu UV rozhodne neodporucam neskusenym , sam som ich uz niekolko urobil a viem ake rizika hrozia pri ich pouzivani
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod salmon » 19 Jan 2006 15:24 pm

Ahojte,

ako zaciatocnik si pozorne citam vsetky Vase prispevky ako aj tento o sterilizatoroch. Chcem sa spytat, aky mate nazor na vbudovany sterilizator priamo vo vonkajsom filtri, ktory som videl v predajni. Je to napr. UNIMAX PROFESIONAL 250, kde ide sterilizator 9W. Oplati sa kupit takyto komplet,alebo radsej zvlast. Ma s tym niekto skusenosti?

Dakujem za odpovede.
salmon
 
Príspevky: 18
Založený: 17 Jan 2006 10:57 am

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod xitanaf » 10 Feb 2006 16:40 pm

má to háčik, ten filter má iba miesto pre montáž uv sterilizátora. Takže žiarivka pokial viem nie je súčasťou filtra
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod xitanaf » 12 Feb 2006 18:21 pm

Prinášam zopár skúseností s UV sterilizátorom.

Akvarko 240L, osvetlenie 126W, filter Eheim 2213, PMDD(400ml) 6ml/den + 4ml KNO3, CO2 SET, pH 6.6-6.8, kH 9, NO3 5mg/l, Fe 0.1

Asi pred mesiacom sa mi na rastlinách začal tvoriť nejaký druh sinice. Nešlo o klasickú kt. pokrýva väčšinou aj dno, táto sa vytvárala čisto iba na rastlinách kedže na svoje uchytenie ako som si všimol využívala drobné chlpky zelenej riasy kt. nebolo inak ani vidieť.

1. Vysadil som z hnojenia KNO3 v domnení, že prispieva k rastu
1týždeň - žiadna zmena

2. Zvýšenie dávok PMDD bez KNO3
1týždeň - žiadna zmena

3. Zatemnenie akvária + vzduchovanie na 7dní
akvarko bez rias, po znovurozsvietení sinica do 2hodín, nástupil zelený zákal, NO3 vzrástlo na 20mg/l a Fe 0.25-0.5

4. Vysadenie veškerého hnojenia, nekŕmim
1týždeň - žiadna zmena, stonky rastlín sa začínajú vyholovať, úpné zastavenie rastu všet. rastlín

5. Piatok 10.2.2006 kúpa UV-sterilizátora Aqua-El 11W (1999,- Baumax)
12h po spustení zákal je preč, začínam hnojiť, po ďalších 12h ani stopa po sinici.

Je nedeľa 12.2.2006, voda je úplne priezračná, taká čistá nebola hádam ani po založení akvarka, akvarko "buble" a je bez jedinej riasy, NO3 je nemeratelné začínam znova pridávať KNO3 4ml denne.
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod pierro » 12 Feb 2006 20:43 pm

www.akvashop.sk/product_info.php?products_id=547 UV-C lampa 11W za 2400,- (myslím, že keď som ju tam kupoval ja asi pred rokom, tak bola v nejakej lepšej akcii, okolo 2200 myslím??)

chcem tým len povedať, že kúpa UV lampy už nie je taká nákladná (viď aj príspevok xitanaf) ako dakedy. Rozhodne si myslím, že kvôli ušetrenej 500ke nemá význam púšťať sa do zliepania nejakej amatérskej UV lampy keď sa dá kúpiť orginál.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod pierro » 12 Feb 2006 20:49 pm

to xitanaf: naozaj ti tá lampa takto zázračne pomohla proti riasam? ako často svietiš (ak teda stav bez rias udržiavaš UV lampou)? Mne osobne UV lampa nepomáha ani proti zeleným kolóniam na prednom skle ani na hnedú "hrdzu" po založení akvária. (podotýkam, že akvárko je úplne čerstvé-cca 1 mesiac)

Nebude to skôr tým, že tvoje akvárium je už vyzreté a rastliny prosperujú? Výskyt sinice potom bola len akási "nehoda", ktorú UV lampa nepochybne vyriešila behom pár hodín. (na takéto akútne stavy, napr. zákal je bezkonkurenčne najlepšia) Alebo sa mýlim?
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod xitanaf » 12 Feb 2006 21:31 pm

Mesiac od založenia je este strašne krátka doba. Mne sa akvarko stabilizovalo asi po 3mes. U teba je vzhladom na krátku dobu vacsia pravdepodobnosť riasy z dôvodu zvýšených nitrátov. Preto sa odporúča hned vysadiť rýchlo rastúce rastliny aj ked ich neskoršie vyhodíš
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.