Výbojka s označením HQL



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Výbojka s označením HQL

Odoslaťod jocai » 21 Jún 2005 20:45 pm

Chcel by som poradiť, kvôli výške vodného stĺpca 100 cm, som odkázaný na použitie výbojky na osvetlenie. Viem, že je doporučená výbojka typ HQL /aj na tomto fóre, ju viackrát doporučilo SALIK/. Chcel by som radu, či to mám chápať tak, že každá trebárs 150 W ortuťová výbojka typu HQL /nehladiac na výrobcu/ má vhodné parametre ohľadne vlnovej dĺžky nm /červené spektrum vhodné pre rasdtliny/, bieleho svetla, sveteľného toku lm a pod.
A ešte viem, že k zapojeniu a fungovaniu výbojky je potrebné mať tlmivku. Treba ešte niečo na to, aby to svietilo, okrem elektriky :-)

Ďakujem za odpovede.
Jocai
Obrázok používateľa
jocai
 
Príspevky: 96
Obrázky: 9
Založený: 13 Jún 2005 18:07 pm
Bydlisko: Ša?a

Reklama

Re: Výbojka s označením HQL

Odoslaťod Roman » 22 Jún 2005 13:30 pm

Ak sa pamatam tak vsetky HQL maju nahradnu chromaticku teplotu 2700K (zlta ) To su tie co vidis v poulicnych lampach v meste.

Na zapojenie potrebujes tlmivku a starter ak sa nemylim, aj ked samotna vybojka ma standardny zavit E27 , priamo na 230V ju nedavaj, celkom pekne to streli (vyskusane)

Asi budes potrebovat nejake original HQL svietidlo a tu sa dostavas na cenu zrovnatelnu s HQI a odporucal by som ist rovno na HQI . Svietidlo 70 rsp 150w sa da kupit pod 2.000Skk, vybojka DL (daylight) alebo WDL (warm daylight) za par sto skk. Osobne mam nad akvarkom 2ks 70W HQI Aqualine Buschke 10.000K+ a svietia pekne, koraly vyzeraju spokojne.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Výbojka s označením HQL

Odoslaťod Kulgan » 22 Jún 2005 15:40 pm

Co sa tyka HQL a HQI, najrozumnejsie urobis, ked si prejes jednotlivych vyrobcov a spravis si porovnanie parametrov, nemal by byt problem tieto informacie najst na NETe. Pre orientaciu v teplotach chromatickosti sa pozri na (nezlakni sa nazvu)
http://www.automa.cz/svetlo/2003/sv020356.htm
alebo
http://planta.aquariana.cz/osv_rostl.htm

K zapojeniu vybojky potrebujes tlmivku, zapalovac a kondenzator, pozri napr.
http://www.dnacap.sk/
Mozno by bolo rozumnejsie zauvazovat o kupe predradnika, existuju aj pre vybojky, usetris elektriku.

Pokial sa dobre pamatam z inej temy, mas nestandardny podorys akva. Skus zauvazovat, ci by nebolo rozumnejsie umiestnenie dvoch napr. 80W vybojok, ktore tym padom mozes umiestnit nizsie, ako jednej 150W.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Výbojka s označením HQL

Odoslaťod martin 1 » 25 Jún 2005 05:32 am

Ja som zobral na skusku HPL-N 125W od Philipsu.Svietia tak do modra.
Farebne podanie 4200K.Svieti to nenormalne.Potom su zaujimave aj od Sylvanie.Maju tam v ponuke HSL.Prezeral som katalog a jedno HQL bolo na teraria a jedno na akva.Este od Osramu je na rastlinky HQL-R DE LUXE
Jedna stoji asi 700,-sk.
martin 1
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 08 Apr 2004 20:26 pm

Re: Výbojka s označením HQL

Odoslaťod miro23 » 27 Feb 2006 20:13 pm

Ahoj. Prosim Ta, das mi typ, kde si to svietidlo zohnal. Pripadne aj ine, HQL, HQI ... za dobru cenu...
dik
miro23
 
Príspevky: 1
Založený: 27 Feb 2006 20:10 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.