wepmanove osvetlenie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

wepmanove osvetlenie

Odoslaťod Wepman » 13 Jún 2006 14:38 pm

Ahojte,

prosim prosim skuste mi povedat Vas nazor.

Zakladam akva SxHxV 150x60x50, vodny stlpec bude nieco vyse 40 cm. A momentalne tam mam osvetlenie 4 x 120 cm T8 trubice, 4x36W.

V prednej casti by som rad nejaky ten travovy kobercek (mam od XP objednane E.tennelus a nejake dalsie drobne rastliny, uvidime co sa chyti). Zadnu cast akva mozno z 1/6 zaplna vlepene pozadie.

Tie 4 trubice mam rovnomerne rozmiestnene po celej hlbke a mam dilemu ci nemam na prednu cast kde bude travnik pridat este jednu trubicu naviac, resp. ci mozem nechat 4 trubice a len ich rozmiestnit nanovo - spravit intenzivnejsie osvetlenie do prednej casti napr na 1/3 dam 2 trubice a na zvysne 2/3 krytu dam ostatne 2 trubice.

A este druhy dotaz: akvarium mam mimo ine spevnene jednou sklenenou listou o sirke asi 15 cm a hrubou 10mm, ktora spaja v strede prednu a zadnu stenu akva a tato lista je od trubic asi len 1 cm. Je to dostatocna vzdialenost, nenarobi to nejaku galibu ked budu neonky hriat? (zadna cast krytu je otvorena, takze cast tepla sa odvetrava prec).

Vopred vdaka za pomoc.
Obrázok používateľa
Wepman
 
Príspevky: 136
Obrázky: 16
Založený: 03 Nov 2005 09:51 am
Bydlisko: Zilina

Reklama

Re: osvetlenie, prosba o radu

Odoslaťod rt » 13 Jún 2006 18:57 pm

Podobnú nádrž mám doma a teda podľa mojich skúseností dosť záleží, či je akvárium umiestnené v tmavej chodbe alebo v izbe pri okne. V prvom prípade je to myslím v pohode, v druhom vynikajúce.
rt
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 31 Máj 2006 13:15 pm
Bydlisko: BB

Re: osvetlenie, prosba o radu

Odoslaťod repik » 13 Jún 2006 21:14 pm

Namontuj do krytu ventilátor s PC a teplo ti vyfúka.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: osvetlenie, prosba o radu

Odoslaťod matus » 15 Jún 2006 10:22 am

ako repik - ak bude treba daj tam ventilator, ako - pozri temy, je ich niekolko

co sa tyka osvetlenia - podla papierov by to malo byt v pohode - ale aj tu je vecny problem teoria-prax, kazde akvarko je ine, vyskusaj, mozno by som na tuto velkost akva pridal este jednu trubicu a vytvoril by som 2 spinacie okruhy 3+2, 2 trubice by isli nonstop a k tomu by som v intervaloch pridal podla rastu rastlin, rias, ... tie dalsie 3, je to tiez popisane v niekolkych temach, pohladaj, prestuduj ...
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: osvetlenie, prosba o radu

Odoslaťod Wepman » 15 Jún 2006 10:43 am

dakujem, mam to zatial tak ze 2 trubice su nonstop a dalsie 2 mozem zapinat kazdu samostatne, plus este mam vypinac na jemne nocne osvetlenie
Obrázok používateľa
Wepman
 
Príspevky: 136
Obrázky: 16
Založený: 03 Nov 2005 09:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: osvetlenie, prosba o radu

Odoslaťod matus » 04 Júl 2006 11:01 am

ber to ako moj nazor: nocne osvetlenie je blbost, vychadzaj z prirody a ten druhy okruh s tymi 2 trubicami mozno bude stacit, daj si ho tiez na spinacie hodiny (pravidelnost spinania je velmi dolezita) a podla rastu flory bud pridaj alebo uber dlzku osvitu, trosku to potrva kym najdes to optimum
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: osvetlenie, prosba o radu

Odoslaťod majko » 04 Júl 2006 11:08 am

matus napísal:ber to ako moj nazor: nocne osvetlenie je blbost, vychadzaj z prirody
No nocne osvetlenie praveze z prirody vychadza :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: osvetlenie, prosba o radu

Odoslaťod matus » 06 Júl 2006 12:10 pm

ad majko - uznavam, ze aj v prirode nie je v noci celkom tma (svit mesiaca, polarna noc-tam zas nie su ale rybky, nevadi), myslim, ze ani v byte nemame v noci celkom tmu, tie modre a ine osvetlenia sa mi zdaju ako imitacia noci trosku silne, mozno u niekoho to ma vyznam, ja som zatial na tom nic nenasiel
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.