poslednych 10 rokov



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

poslednych 10 rokov

Odoslaťod vysluzil2 » 23 Júl 2006 16:53 pm

12 jula Majko napisal:to by ma zaujimalo co noveho /prevratneho sa v aq technike objavilo za poslednych 10 rokov.?Tato otazka sa tykala mojho prispevku v oblasti reklami.Tema je uzavreta,takze si myslim ze odpoved sa hodi do tejto rubriky.Takze co sa mna tyka ,tak techniku beriem okrajovo.Pri mojej aq cinnosti ju registrujem ale nejak sa v nej nevyzivam.Viem ze ked som pred 9 rokmi zacinal tak vzduchovaci motorcek do mojej chovni stal 27000sk..ja som ho kupil neskor za rovnych 20000sk.Vydrzal 5 rokov.Mala ho v ponuke jedna firma.Teraz tych firiem je viac.Rovnako vykonny som kupil za rovnych 4000.To je jeden priklad techniky.Dalej filtracne vlozky.teraz sa pouzivaju uplne ine,oproti predtym pouzivanym molitanom daleko kvalitnejsie.Tieto 2 priklady z techniky mne v mnohom zjednodusili aq pracu.Da sa povedat ze pre mna boli prevratne.Nazvy firiem a produktov som nikdy v ziadnych clankoch a prispevkoch neuvadzal,tak ani v tomto prispevku nie su.Ked som zasoboval jeden obchod ,uz neekzistujuci tak som mal aky taky prehlad o technike.Teraz jedine co registrujem na akciach v zahranici,nieco v casopisoch.Samozrejme od chovatelov.Co je urcite prevratne,co doslo do dejin,tak to dufam bude suhlasit aj Majko ,tak je vznik aq stranok na internete.Vznik www.akva,www.akvarium.,www.akvaria.sk sa zapisalo do historie.Technika je vynikajuca pomocka pre akvaristov,skoda ze ju neuplatnujem vo vatsej miere.Este teraz sa usmievam nad tym ze pred 8 rokmi mi v8000 l vody bublalo 5 vzduch.kamienkov.Aq bez vzduchu,a v nich plno viedenskych,plno berlinskych,cervenych,ciernych mecunov,plat,moll,gup.Teraz by som to nedokazal :D
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Reklama

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod majko » 23 Júl 2006 20:47 pm

Neviem, z mojeho pohladu sa objavuju veci mozno nove na SK, ale na nic principialneho a prevratneho si v oblasti techniky si fakt nepamatam. Ano firmy sa predbiehaju v "objavovani" novych filtracnych materialov, ale v podstate je to stale variacia na nieco a pravdupovediac, ziadne relevantne porovnavacie testy som nevidel.... Ja to skor vnimam ako veci co "silanizuju" :D. Ale ak som na nieco zabudol rad o tom podebatujem...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod jacik » 16 Aug 2006 13:24 pm

pridam sa aj ja k tejto teme. cez vikend som bol s majkom a dal mi do ruky knihu Das optimale Aquarium z roku 1992. konkretne sa jednalo o 7. upravene vydanie.

nasiel som tam vsetky zakladne veci, ktore sa tu snazime poslednych 4-5 rokov objavovat. napriklad kompletnu problematiku CO2, hnojenie FE, specialne substraty, osvetlenie HQI atd.

tak mam dojem, ze v tomto sme naozaj trosku zaspali. aj ked teraz sa uz vdaka internetu ucime rychlo :)

ps: kniha je prelozena aj do anglictiny. ak ju budete niekto objednavat, rad sa pridam.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 16 Aug 2006 13:45 pm

Počúvaj ty zamykač... Určite si tam nenašiel:
-substrat so 450m2 plochy v jedinom litri
-T5 trubice
-Elektronicky riadené čerpadlá a filtre
-elektronické predradníky
-akrylátové akvária
-denitrifikačné filtre (proces denitrifikácie nebol preskúmaný ešte v roku 1997
-plávajúce magnetické škrabky
-ohrievače z duránového skla
-ohrievače vrátane tepelnej poistky
-elektronické riadenie ohrevu
-elektronické riadenie CO2
-adaptéry k okamžitému uvolneniu hadíc od ext. filtra bez toho, aby vytiekla voda
Osmóza?

atď, atď
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod jacik » 17 Aug 2006 08:15 am

knihu nemam u seba, ale bol v nej napriklad aj popis plneautomatickeho davkovania co2 na zaklade plynuleho merania ph v nadrzi ci automaticke vyhrievanie dna vyhrievacim kablom.

drviva vacsina akvatechniky ako konduktometre, phmetre, spinacie hodiny, tepelne spinace a pod. tu su uz k dispozicii pekne dlho. staci si prejst 20-rokov stare ceskoslovenske akvacasopisy s navodmi na stavbu.

t5 je len modifikaciou povodnej t8. mimochodom, diskusie s detailnym popisom trubic vratane teploty, svietivosti a CRI indexu su na thekrib.com od roku 1994.

synchronne motory sa v akvariu bezne pouzivaju od 80-rokov.

akrylatove akvaria tiez nie su novinka. na thekrib.com sa daju najst diskusie a vyrobe akrylatovych akvarii este z roku 1992. takisto aj o vyrobe denitrifikatorov.

reverzna osmosa sa v priemysle bezne vyuziva uz od 70-rokov.

skusme najst veci ktore pred 10 rokmi neboli bezne nie len na slovensku ale celkove vo svete.

ps: maruska3=Tokusev, rozumiem ze tvoja hrdost utrpela zakazom neplatenej reklamy a spamovanim fora, ale ked uz tak velmi tuzis stat sa clenom komunity akva.sk, tak sa riad jej pravidlami a poziadaj administratorov o zrusenie BANu.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 17 Aug 2006 14:00 pm

)dalej:

-využívanie keramických osiek v rotoroch čerpadiel,
-až od roku 1998 sú akvaristicky známe čerpadlá a filtre s rotormi vystlanými tvrdenou keramikou (využíva sa najmä v kozme a chirurgii), pričom za použitia keramickej osky má čerpadlo nadštandartnú životnosť a nehlučnosť.
Prakticky aj dnes poznáme nespočetný počet tiežvýrobkov s kovovou oskou, ktorá sa po istom čase deformuje, čo končí rozbitím rotora prípadne celého vnútra čerpadla.
A toto je tak isto prevratné! ...zamykač.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Norman » 17 Aug 2006 15:58 pm

Nechcem rypat, ale za prevratne cerpadla by som povazoval az tie, co nebudu mat ucinnost mizernych 20-40% ale aspom 60 :) Za dalsie, keby inzinieri co navrhuju taketo mizerne cerpadla mali trochu sajn o mechanike tekutin nemuseli by ist do keramickych osiek a inych kravin, ale cerpadla by im proste nehucali z principu.

To iste s trubicami T5 vs T8 ci mam ucinnost 10 alebo 11% stale som na tom istom. Za prevratne by som povazoval zdroje svetla s ucinnostou aspom ako terajsie vysokosvietive led ale s prijatelnym spektrom. (uz som natrafil na 5W LED so sirsim spektrom, takze o rok-dva budu tisice akvaristickych firiem z ciny aj "neciny" chrlit rozne osvetlovacie zariadenia s podobnymi LED, zarucene)

Taktiez ostatne veci ako RO, riadene ohrievace, elektronicke predradniky sa pouzivali uz davno v priemysle. To ze sa to dostalo do akvaristiky, nie je prevratne ale normalne.

Okrem toho mam pristup k starym cislam AR a "zlate ceskoslovenske rucicky a rozum" v 70tych a 80tych rokoch riadili elektronicky cokolvek nielen ohrev alebo CO2. V dnesnej dobe je to len integrovanejsie a "pekne zabalene".

K plavajucim magnetickym skrabkam fakt nemam co povedat :) To uz aj Mickey Mouse bol prevratnejsi vynalez.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Roman » 17 Aug 2006 21:53 pm

no ja by som to rozdelil na 3 temy:
1 marketing
2 principy
3 materialy

ad 1; s nastupom internetu sa informovanost akvaristickej verejnosti znasobila a znacne zrychlila, firmy uvadzaju vyrobky na trh rychlejsie a spotrebitelia su informovani o parametroch aj pol roka pred tym nez si mozu "horucu novinku" kupit.

ad 2 ; za poslednych 10 rokov nikto ziadnu ameriku v akvaristike neobjavil a to myslim vratane morskej akvaristiky, furt je to len znovu vynachadzanie kolesa a vracanie sa k uz raz zavrhnutym principom

ad 3 ; tu vidim zasadny pokrok , ale nielen v akvaristike v podstate kdekolvek, staci sa pozriet do auta vyrobeneho v r 1996 v r2006. Nove materialy, nove technologie spracovania, 100x vykonnejsia a 10x lacnejsia elektronika made in taiwan, ale furt je to rovnaky princip , ktory sa od cias panov Benza, Daimlera a Forda az tak nezmenil.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 18 Aug 2006 13:16 pm

Norman napísal:Nechcem rypat, ale za prevratne cerpadla by som povazoval az tie, co nebudu mat ucinnost mizernych 20-40% ale aspom 60 :) Za dalsie, keby inzinieri co navrhuju taketo mizerne cerpadla mali trochu sajn o mechanike tekutin nemuseli by ist do keramickych osiek a inych kravin, ale cerpadla by im proste nehucali z principu.

To iste s trubicami T5 vs T8 ci mam ucinnost 10 alebo 11% stale som na tom istom. Za prevratne by som povazoval zdroje svetla s ucinnostou aspom ako terajsie vysokosvietive led ale s prijatelnym spektrom. (uz som natrafil na 5W LED so sirsim spektrom, takze o rok-dva budu tisice akvaristickych firiem z ciny aj "neciny" chrlit rozne osvetlovacie zariadenia s podobnymi LED, zarucene)

Taktiez ostatne veci ako RO, riadene ohrievace, elektronicke predradniky sa pouzivali uz davno v priemysle. To ze sa to dostalo do akvaristiky, nie je prevratne ale normalne.

Okrem toho mam pristup k starym cislam AR a "zlate ceskoslovenske rucicky a rozum" v 70tych a 80tych rokoch riadili elektronicky cokolvek nielen ohrev alebo CO2. V dnesnej dobe je to len integrovanejsie a "pekne zabalene".

K plavajucim magnetickym skrabkam fakt nemam co povedat :) To uz aj Mickey Mouse bol prevratnejsi vynalez.


Máš možnosť sa realizovať.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 18 Aug 2006 13:18 pm

maruska3 napísal:-denitrifikačné filtre (proces denitrifikácie nebol preskúmaný ešte v roku 1997


atď, atď


Napr.:: zopakovať?
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Norman » 18 Aug 2006 13:25 pm

Máš možnosť sa realizovať.


Ked su ludia taki sprosti a nechaju sa namotavat na reklamne tahy vyrobcov, tak im treba :)

Co sa tyka "denitrifikacie", az taky biochemik nie som aby som sa k tomu vyjadril, ale napriklad selektivne iontomenice na NO3 su priemyselne pouzivane uz dost dlhu dobu. Nie je absolutne problem kupit si 25 l vrece :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 18 Aug 2006 18:15 pm

Iontomeniče na NO3?
Má vôbec iontomenič niečo spoločné s nitrátom, dusitanom alebo ak chcete NO3?

Asi si sa zle vyjadril a mal si na mysli buď nejaký druh absorbsie alebo viazania na určitú látku.
V každom prípade to s denitrifikáciou nemá nič spoločné.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod jacik » 18 Aug 2006 19:38 pm

moj znamy, uspesny obchodnik, ma oblubene porekadlo ked sa predava nieco predrazene alebo nekvalitne: "Pridze glupy, ten to kupi!" :)

samozrejme to mysli zo srandy, ale je vela obchodnikov pre ktorych je toto porekadlo hlavnym mottom.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod jano_i » 18 Aug 2006 21:05 pm

jacik napísal:moj znamy, uspesny obchodnik, ma oblubene porekadlo ked sa predava nieco predrazene alebo nekvalitne: "Pridze glupy, ten to kupi!" :)

samozrejme to mysli zo srandy, ale je vela obchodnikov pre ktorych je toto porekadlo hlavnym mottom.

:D
Obrázok používateľa
jano_i
 
Príspevky: 210
Obrázky: 40
Založený: 04 Feb 2006 14:12 pm
Bydlisko: Senne City

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod skala » 19 Aug 2006 09:49 am

da sa polemizovat, ale vam, co ste tak trochu proti tomu, ze sa vela zmenilo - zabudate na to, ze je to aj otazka miery. pre vas to nemusi byt "romanova amerika", pre niekoho mozno ano, alebo aspon dost velka zmena

a do oci bije prave napr. akva.sk a rozne ine stranky, napr. aj moznost komunikovat prostrednictvom digitalnej fotografie.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod sano » 19 Aug 2006 13:36 pm

maruska3 napísal:Iontomeniče na NO3?
Má vôbec iontomenič niečo spoločné s nitrátom, dusitanom alebo ak chcete NO3?

Asi si sa zle vyjadril a mal si na mysli buď nejaký druh absorbsie alebo viazania na určitú látku.
V každom prípade to s denitrifikáciou nemá nič spoločné.


Maruska3 pre naše účely je absolútne ľahostajné, či dusičnany, dusitany rozložím biologicky pomocou denitrifikácie, alebo či ich odstránim chemicky meničom iónov. Toto nie je fórum pre špičkových akvaristov, ale pre začiatočníkov, resp. stredne pokročilých a sem tam máme aj nejakého dobrého odborníka, ktorý prispieva.
Od odborníkov ako si ty by som očakával uvážlivé informovanie o novinkách. Keď si to vedel zariadiť XP s rastlinkami, prečo tu nie si ty? Možností je tu dosť. Nakoniec je tu aj kapitola o recenziách výrobkov.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod janko » 19 Aug 2006 22:39 pm

sano napísal:
maruska3 napísal:Iontomeniče na NO3?
Má vôbec iontomenič niečo spoločné s nitrátom, dusitanom alebo ak chcete NO3?

Asi si sa zle vyjadril a mal si na mysli buď nejaký druh absorbsie alebo viazania na určitú látku.
V každom prípade to s denitrifikáciou nemá nič spoločné.


Maruska3 pre naše účely je absolútne ľahostajné, či dusičnany, dusitany rozložím biologicky pomocou denitrifikácie, alebo či ich odstránim chemicky meničom iónov. Toto nie je fórum pre špičkových akvaristov, ale pre začiatočníkov, resp. stredne pokročilých a sem tam máme aj nejakého dobrého odborníka, ktorý prispieva.
Od odborníkov ako si ty by som očakával uvážlivé informovanie o novinkách. Keď si to vedel zariadiť XP s rastlinkami, prečo tu nie si ty? Možností je tu dosť. Nakoniec je tu aj kapitola o recenziách výrobkov.
sano


Ano aj ja sa pridám k tejto verzii z toho dôvodu , že si myslím , že tu by mali nájsť pomoc Hlavne začínajúci alebo stredne pokročilí.To že sa tu vedie debata kto z Vás - tých ,čo tomu naozaj veľa rozumiete - vie viac odborností napísať pre toho druhého aby ste ho presvedčili , že tomu naozaj rozumiete - to tým rádoby nováčikom veľa nepridá.
A keď sa náhodou do tejto diskusie začítajú , tak ich môžete maximálne tak ódradiť lebo si povedia - toto všetko je k tomu treba?
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod vysluzil2 » 20 Aug 2006 05:45 am

Po niekolkych dnoch som tu aj ja.Obrazne napisane-videl som v televizore dokument o aute pohananom vodou,co je aj pravda.Dokument je,auto na vodu je,kedy bude v slovenskych obchodoch uvidime.Teraz naspet do akvaristiky.Takze co potrebujem do chovne aby som tam mal strasne vela/samozrejme z mojho pohladu,iny maju vacsie cisla/ryb,a rastlin?Iba zakladne veci.A z tych zakladnych veci bolo pre mna dolezite ak v dobe mojich zaciatkov /pred 9 rokmi/ sapouzivali pre chovne na kolene vyrabane vzduchovacie motorceky ,pouzivali sa zajacie,psacie a pod krmiva,na filtraciu sa pouzival iba molitan.Ato sa samozrejme slovenske ryby vyvazali do zahranicia,co svedci o tom ze akvaristika na Slovensku mala svoju kvalitu vzdy.Sa to nezda,ale takto som ja zacinal.Nedavno.A odvtedy?Pred 7 rokmi obchodnici zacali ponukat prvy vzduch.motorcek pre chovneStal ma v akcii 20 tisic,predtym 27 tisic,dnes uz rovnako vykonne dosta aj za 4 tisice SK.To je podla mna dostacujuca odpoved.Filtracne materialy z molitanu v chovniach nahradil iny material,mnohonasobne ucinnejsi-dalsia dostacujuca odpoved.Krmiva? Dnes je tak velka ponuka krmiv/do chovni/-dalsia dostacujuca odpoved.Ale aj je draha voda,v Bratislave nie je zive krmivo,alebo je ho velmi malo-aj to su dostacujuce odpovede ,ale z opacneho konca.To su podla mna velmi velke zmeny.Majkovi,Jacikovi to nestaci,oni aj za dajme tomu o 15 rokov budu tvrdit,ze o aute na vodu uz predsa bol dokument,aj ked ho dajme tomu ...............
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod vysluzil2 » 20 Aug 2006 06:02 am

Pre ZACIATOCNIKOV,a Janka.Akvaristika je jednoducha.Staci vam aq,strk,rastlinka,rybicka a dasa to. ,Ak to niekomu nejde,existuje jednoduche riesenie,staci vymenit akvaristu.Podla mna to musi ist kazdemu! A jednoducho a bezproblemovo.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod janko » 20 Aug 2006 20:06 pm

vysluzil2 napísal:Pre ZACIATOCNIKOV,a Janka.Akvaristika je jednoducha.Staci vam aq,strk,rastlinka,rybicka a dasa to. ,Ak to niekomu nejde,existuje jednoduche riesenie,staci vymenit akvaristu.Podla mna to musi ist kazdemu! A jednoducho a bezproblemovo.


to vysluzil 2: ja som nepísal že akvaristika je ťažká a ani sa necítim nejako dotknutý týmto príspevkom , pretože si myslím že bol písaný v dobrom a ja to tak akceptujem.Len som chcel poukázať ako sa tu preberajú síce pre zasvetených dôležité veci a detaily , ale pre tých začiatočnikov je to naozaj španielska dedina.Ani sám sa nepovažujem za obzvlášť nadaného odborníka akvaristu , ale beriem to ako koníček , ak mám čas sa mu venujem naplno , ak je času málo tak sa mu venujem menej .Živí ma moja práca , tej sa venujem vždy prioritne , tak ako ty chovu rýb -?- lebo nie?
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod skala » 20 Aug 2006 23:27 pm

zlozitejsie veci sa daju povedat aj zrozumitelne. myslim, ze je to o najdeni si cesty. pravda, vo verejnom svete, aky akva.sk predstavuje je to velmi velmi tazke najst si cestu s kazdym. hovori sa, ze nie je dolezite vediet, ale pochopit. a na to by mali mysliet ti, ktori sa snazia informacia odovzdavat.

a inak nesuhlasim s tendenciou byt pre zaciatocnikov a stredne pokrocilych. naopak ja si myslim, ze by sme sa mali snazit posuvat dopredu, napokon aj v suvislosti s odstavcom vyssim, v tom, aby sme boli zrozumitelni :-)))
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod vysluzil2 » 21 Aug 2006 00:57 am

Janko ,ryby ma nastastie nezivia.To nastastie preto,nakolko teraz je velmi tazka doba pre akvaristov na SK.Staci ti dufam udaj ,ze vykupne ceny ryb sa za poslednych 9 rokov/tolko chovam ryby/nezmenili.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Norman » 21 Aug 2006 10:29 am

Mily Richard: selektivny iontomenic na NO3 je napriklad IMAC HP555, styrenovy-DVB makroporezny silne bazicky anex na baze Cl. Normalna vec.

Nieco, co by som povazoval za slusny pokrok, nie vsak za prevratnu vec, je nepriama vymena vody pomocou iontomenicov. Prejdi si nemecky hovoriace akvaweby a pohladaj "indirektes wasseraustausch".

Ivan: no, kedze sa venujem s mensou alebo vacsou intenzitou akvaristioke ako konicku okolo 20 rokov a ako kazdy slusny pionier som navstevoval aj chovatelsky kruzok :D tak zrovna pred 9-10 rokmi som doma na akva s diskusmi a skalarmi mal na podnom filtri zapojeny externy fluval, tusim 303 alebo 403. Takze uz v tej dobe to nebolo len o molitane a korytnackach. Taktiez u nas boli UV a podobne vecicky. Kto sa o to zaujimal, vedel o tom a vedel kde sa to da kupit. Ku krmivam len tolko, ja som pouzival vykrmove pstruharske granule (mal som ich zadarmo) a okrem obcasneho stiahnutia mastnej hladiny som nemal problem. Mrazene som si vdaka dostatku casu robil sam. Avsak aj pred 89tym nebol problem kupit "znackove" krmiva od Tetra a dokonca aj testy vody. Stara mama robila v akvaristike v dolnej ulici v BB (Richard mozno bude vediet).

To, ze sa da spickova akvaristika robit s minimom techniky a bez "pekne zabalenych absolutne nutnych technickych hraciek" je kazdemu z nas jasne. Ja tiez v chovni bublam na molitanakoch a krmim SAKom ako ty :wink:
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Norman » 21 Aug 2006 10:44 am

A k tym porovnaniam cien, tak ked stal kompresor do tvojej chovne pred 9timi rokmi 27k, co sa mi zda prehnane, ale moze byt, tak si zober ceny inych zariadeni. Schvalne som nenapisal elektroniky aby ste nepovedali, ze porovnavam hrusky s jablkami. Tak napriklad kalove alebo studnove cerpadla. Co stalo vtedy a kolko ich bolo na trhu a co stoja dnes a kolko ich je ? Darmo, vsetci, absolutne vsetci vyrobci idu smerom cina, aj amici. Ani na "original" USA vyrobkoch nie je uz napisane produced in USA ale len assembled in USA, pretoze vyroba je v cine a v USA sa to maximalne bali do farebnej krabice. Nie, ze by "USA" vyrobky boli nieco extra :) Ale europski vyrobci sa nehambili brat z ciny skor :) Znizovanie cien a "zdokonalovanie" vyrobkov ja beriem za normalny technologicky a ekonomicky vyvoj.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.