Napúšťanie vody



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Napúšťanie vody

Odoslaťod sturm » 15 Nov 2006 10:31 am

Mám jednoduchú otázku:

Ako mám napúšťať čerstvú vodu do akvária pri čistení ? Akvárium mám 200l a je umiestnené na stolíku vo výške 80cm. Horná hrana akvária je teda vo výške cca 130 cm. Aby mi tiekla voda samospádom z nejakého vedra cez hadicu do akva, muselo by byť to vedro niekde v tej výške 130 cm :(

PS: Napúšťa niekto vodu priamo z vodovodu ?
sturm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 14
Založený: 25 Sep 2006 22:23 pm
Bydlisko: Zvolen

Reklama

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod majko » 15 Nov 2006 10:34 am

:idea: cerpadlo :?: :idea:
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod Norman » 15 Nov 2006 10:45 am

sturm: pri vymene 30% vody kludne hadicou priamo z vodovodu ak nechovas nieco 'extra' ;) alebo ako majko napisal cerpadielko a kybel mozes mat na zemi.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod sturm » 15 Nov 2006 11:03 am

to chceš povedať, že mám tú chlórovanú vodu napustiť priamo z vodovodu ?! Netreba ju nechať 24 hod. odstáť ?
sturm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 14
Založený: 25 Sep 2006 22:23 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod Norman » 15 Nov 2006 12:03 pm

sturm: pri vymene do 30% vody v akvariu to nie je potrebne ak samozrejme nenapustas nejako upravovanu vodu.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod Richard Tokušev » 15 Nov 2006 14:26 pm

Pri výmene 30% vody je chlór skôr pozitíívom ako negatívom.
Takže kľudne priamo z vodovodu.
Richard Tokušev
 

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod alexx5 » 15 Nov 2006 14:42 pm

to sturm:bez obáv môžeš napúšťať z vodovodu.Chlor vyprchá za 2 hodiny.Vždy napúšťam z hadice a zatiaľ bez následkov...
Obrázok používateľa
alexx5
 
Príspevky: 192
Založený: 09 Feb 2006 10:56 am
Bydlisko: Dubnica n/V

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod sturm » 15 Nov 2006 16:06 pm

ok, tak to skúsim. Ešte mi poraďte ako pripevňujete hadicu na vodovod.
sturm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 14
Založený: 25 Sep 2006 22:23 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod nanuska » 15 Nov 2006 16:09 pm

::ja pri cisteni akvaria (u znamych) napustam vodu rovno z vodovodu hadicou, jej dlzka je cca 10 metrov,... je to fajn pracicka, ked nemusis behat s kyblikmi hore-dole.
::pri tvojom 200litrovom akvariu, to tiez nebude naskodu. odporucam :mrgreen:
Obrázok používateľa
nanuska
 
Príspevky: 381
Obrázky: 22
Založený: 23 Feb 2006 23:07 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod majko » 15 Nov 2006 16:09 pm

Ja mam redukciu zo sprchy na hadicu. Odmontujem sprchovaciu hlavu a pripevnim redukciu s hadicou...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod Katarinka » 15 Nov 2006 16:27 pm

Ja Ti poviem ako sa to osvedcilo mne. Na privod vody do pracky mi nahodil kamarat este veden ventil. Takze mam na privode vody do pracky dva ventily. Na jeden je napojena pracka a druhy mam volny. Ked menim vodu na ten volny ventil propojim hadicu a otvorim ventil. Voda sama tecie do akvarka a nemusim mat ziadne cerpadlo. Tiez mam 200 l akva a tiez tak vysoko. Hadicu som kupila klasicku zahradnu v Tescu - boli k nej pribalene aj koncovky. Tie koncovky su univerzalne a pasuju presne na ten volny ventil z pracky. Ten druhy ventil z pracky, o ktorom Ti tu vypisujem sa da bezbe kupit v obchode a nahodis to aj sam. Netreba volat instalatera. Zvladnes to aj sam. Ventil stoji okolo 300,- Skk. Najvacsi problem mam, kde potom vysusit tu 10 metrovu hadicu. Raz som to nevysusila a hadica splesnivela, takze na to treba dat pozor.
Ozaj, ako susite hadice Vy?
Inak s pouzitim tej hadice aj odsavam detrit. Jeden koniec 10 metrovej hadice v akva a druhy vo vani a pekne to ide. Nemusis behat s kyblami. Skoda, ze som na to prisla az pred nedavnom a dovtedy som vlacila kyble vody...
Jedinym predpokladom takehoto napustania vody je, aby Ti isla pracka na studenu vodu. Ak nie, tak sa da ten druhy ventil namontovat aj inde, ale mne sa najviac osvedcilo to riesenie s prackou.
A s tou vodou som sa vzdy bala, aby neklesla moc teplota. Nemam v akva ohrievac. Tak ja vzdy pre istotu prilievam este trochu horucej vody z rychlovarnej kanvice a miesam pri tom vodu, aby som nieco neobarila. Naposledy som ale obarila sama seba :oops: Tak mi treba, mam davat pozor.
Katarinka
 
Príspevky: 257
Obrázky: 16
Založený: 27 Apr 2006 14:28 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod Fish » 15 Nov 2006 17:22 pm

Ja som to používal presne tak isto. Jedným koncom hadice odsávam detrit z akva (na hadici mám pripevnený zvon) a druhý koniec ide do záchoda. Keď je odsatý detrit, odmontujem sprchovaciu hlavu a nasadím hadicu. No a už len skontrolujem teplotu a šup vodu do akva.
Teraz keď mám diskusy tak upravujem trochu vodu, ktorú nechávam aj odstáť. Čiže vodu dávam priamo z nádoby. Potom ešte občas dolejem vodu (ak treba) spôsobom, ktorý som písal pár riadkov vyššie.
Fish
 
Príspevky: 52
Obrázky: 1
Založený: 05 Jún 2003 19:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod kegupka » 15 Nov 2006 19:44 pm

Pripojim aj moj sposob. Vodu z akva vypustam samospadom cez zvon, odsat humus :) . a potom vo vedierku necham odstat vodu cca hodinku, zaroven do nej pridam podla potreby hnojivo, sol,mfc, proste podla toho co je potreba, rozmiesam a sup cez motorcek do akva. cca kazde 2 tyzdne cistim. Davnejsie som doplnal vodu do akva samospadom z vedierka cez hadicku :)
kegupka
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 29 Júl 2006 18:12 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod janko » 15 Nov 2006 23:16 pm

sturm napísal:ok, tak to skúsim. Ešte mi poraďte ako pripevňujete hadicu na vodovod.

Daj si vysústružiť dlhší nadstavec , z ktoreho ti potečie voda z točky s rovnakým závitom a na to si nasaď hadicu s rovnakým vnút. priemerom+ sk pásku
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod misho » 16 Nov 2006 00:17 am

Keď im tam púšťate tú vodu, riedite to aj teplou kvôli správnej teplote :?: V teplej vode je predsa len viac technického svinstva ako v studenej. Teraz mám na mysli ľudí z činžiakov ktorí majú rozvody zo spoločných kotolní.
Obrázok používateľa
misho
 
Príspevky: 6
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 18:25 pm
Bydlisko: Brezno

Re: Napúšťanie vody ...

Odoslaťod jozino » 16 Nov 2006 00:43 am

Richard Tokušev napísal:Pri výmene 30% vody je chlór skôr pozitíívom ako negatívom.
Takže kľudne priamo z vodovodu.


Riso, to mi prosim vysvetli viac...nezabije mi chlor bakterie vo filtry a v dne? Neviem ake pozitivum by mal mat chlor v mojom akva...pridavam obcas chlorid v podobe kuch.soli, je to tiez myslene,ako dezinfekcia?
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod milop » 16 Nov 2006 01:18 am

misho napísal:Keď im tam púšťate tú vodu, riedite to aj teplou kvôli správnej teplote :?: V teplej vode je predsa len viac technického svinstva ako v studenej. Teraz mám na mysli ľudí z činžiakov ktorí majú rozvody zo spoločných kotolní.

nerozumiem - tepla voda /vodovod/ je vlastne zohriata pitná -studena voda
roky napušťam primerane teplu vodu z vodovodu / Ba -dubravka, neskôr petržalka , teraz staré mesto/ a nikdy som nemal žiaden problem.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod holenda » 16 Nov 2006 02:02 am

tak isto... odsavam zvonom cez hadicu do vane a napustam rovno z kohutika (hadica mi presne pasuje na bateriu, takze netreba ziadne koncovky, ani ventily), teplotu sa snazim regulovat na teplotu vody v akva. takto som menil uz aj 60-70 percent objemu akvaria a rybky v poho... akurat pri napustani vody pridavam pripravok SANIL 2000 od fy. Tetrapet na upravu cerstvej vody. (zevraj sa uz nevyraba, neviete co je na tom pravdy?) jo a hadice som nikdy nesusil, prosto ju stocim (tym z nej vylejem zvysnu vodu) a sup do skrinky... nikdy nebol ziaden problem...
Obrázok používateľa
holenda
 
Príspevky: 83
Obrázky: 23
Založený: 30 Sep 2005 19:09 pm
Bydlisko: Kosice, SR

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod skala » 16 Nov 2006 02:11 am

kequpka - miesas niekedy aj FMC s hnojivom? a pripadne to niekedy vylejes spolu do akvaria, kde rastu rastliny?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Renie » 16 Nov 2006 03:30 am

to je velmi dobra tema o tej vode ja si tiez idem zalozit akvarko 400L a uz s aneviem dockat kedy mi ho dovezu.caute.a dik za dobre rady..
Obrázok používateľa
Renie
 
Príspevky: 26
Založený: 31 Okt 2006 23:28 pm
Bydlisko: galaktická 30

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Katarinka » 16 Nov 2006 09:11 am

milop napísal:
misho napísal:Keď im tam púšťate tú vodu, riedite to aj teplou kvôli správnej teplote :?: V teplej vode je predsa len viac technického svinstva ako v studenej. Teraz mám na mysli ľudí z činžiakov ktorí majú rozvody zo spoločných kotolní.

nerozumiem - tepla voda /vodovod/ je vlastne zohriata pitná -studena voda
roky napušťam primerane teplu vodu z vodovodu / Ba -dubravka, neskôr petržalka , teraz staré mesto/ a nikdy som nemal žiaden problem.


Kto z Vas este napusta teplu vodu do akva? Ja so toho akosi bojim, ked nemam vlastny bojler, ktory by mi ohrieval studenu vodu na teplu. Jedna skupina tvrdi, ze tepla voda je OK, lebo ved aj tecie z toho isteho kohutika ako studena a druha skupina zase tvrdi, ze tepla voda nie je zohriata studena voda (nehovorim o domoch, ktore maju bojler) a ze to nie je voda pitna ale uzitkova. Tak Vas prosim, vyvedte ma niekto z mojej nevedomosti a vysvetlite mi to, kto viete :wink:
Katarinka
 
Príspevky: 257
Obrázky: 16
Založený: 27 Apr 2006 14:28 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Norman » 16 Nov 2006 09:44 am

milop: to snad nemyslis vazne, ze si v dubravke napustal teplu vodu ? Ved vacsi humus som nikde inde nevidel z vodovodneho kohutika tiect ako v dubravke (byvam tu 28 rokov). Voda je aj volnym okom zlta a obsah chloru minimalne 5x vacsi (v 60°C teplej vode sa dari bakteriam najviac, preto sa to viac chemizuje, teda tepla voda nerovna sa ohriata studena).

Ludia neblbnite, pri vymene do 30% vody za vodu 15° vam klesne teplota max. o 2 stupne v akva, co rybam len a len prospeje. V prirode je to uplne normalne a bezne napr. po dazdi.

Takisto miesat v kybli liecivo a hnojivo a potom to liat do akva... To si neviete precitat navod na baleni ? Kazde liecivo ma napisane, ze sa nesmie miesat s nicim!
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod Norman » 16 Nov 2006 09:47 am

Katarinka ma pravdu, pozrite si na fakturu za vodu, je v nej jasne napisane TUV - Tepla Uzitkova Voda, takze ziadna 'ohriata pitna voda'.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Napúšťanie vody

Odoslaťod milop » 16 Nov 2006 10:44 am

Norman :
TUV je tá istá voda, ako studená , len je zohriata, 1 rúra z úpravne =vodovod smeruje do lokálných vyhrevni kde sa vo vymeniku ohreje a pokračuje k spotrebiteľovi 2 - ako teplá a lebo studená - videl si už niekde iný zdroj na teplú vodu , alebo aku máš predstavu ?
obsah chloru - na výstupe z upravne vody je chlorator a v prípade dlhšieho časového zdržania vody v systeme presahujúceho normu je na trase vodovodu - studeného prídavný chlorator - toť všetko .
1 rúra vodovodu pride k rodinnému domu kde ju pustiš do kotla- bojlera a v dome máš už rozvod - teplá studená , je ta teplá nepitná ?- podľa normy je len užitková lebo presahuje povolenú hodnotu teploty pre pitnú vodu
Na teplú vodu sa špeciálne nepridáva nič !!!!
Červený zákal je hlsvne v nedelu večer ked sa manipuluje v kotolni, ale to je nad moje momentálne vedomosti . Ten zákal je z prebitku nejakej soli Mg - zdraviu neškodný
Nakoniec- mysliš,žeby hygienici pustili do systemu nejaku inú vodu ako pitnu- stači ked ti jedna netečie, upchaš vyust -otvorené kohutiky a voda sa zmieša

Takže na základe mojich vedomosti a dlhodobých skusenosti - aj mnohých ďalších akvaristov- je možné vodu teplu a studenu z vodovodu miešať
otázku chlóru je potrebné riešiť podľa druhu rýb- a vody - je aj v studenej aj namiešanej- môže byť, že pri teplej vode sa uvolňuje rychlejšie - ale to sú zaležitosti ako - parcialné tlaky, , sytenie, rozpustnosť plynov vo vode, závislosť obsahu plynu od tlaku teploty.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.