Priesvitne listy na rastlinach



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod tomas.belica » 17 Nov 2006 12:47 pm

Prosim Vas pomozte mi preco mi zacali po zalozeni noveho akvaria priesvitnit a odpadavat listy. Pouzil som substrat stare a nove dno od rataja a ponechal som si asi 40% povodnej vody z akvaria. Potom som si myslel ze ci to nie je nedostatkom CO2 a potom som si robil testy karbon a na ph a vyslo mi prvej uhlicitanova tvrdost 10 dkh a oph az 8,6 a po pridavani biokvasu do akvaria asi po 14 dnoch som to skresal na 11 dkh a 7,8 ph tak zevraj to vyhovuje mam 60 litrove akvarium a kupoval som rastliny od rataja kde na stitku bolo napisane ze nenarocna rastlina staci biologicka filtracia tak mi prosim vas pomozte cim to moze by ze mi tie listi priesvitneju a potom zhnednu a odpadnu diky Tomas :wink:
Obrázok používateľa
tomas.belica
 
Príspevky: 29
Obrázky: 35
Založený: 17 Nov 2006 12:38 pm
Bydlisko: Vrútky

Reklama

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod Raviolka » 17 Nov 2006 17:16 pm

Napis nejdriv, jak se ty rostliny jmenuji :wink: Jinak pokud je mas teprve kratce a zloutnou jim starsi listy, ale pritom vyhaneji nove pekne, tak se nemusis znepokojovat - to jen meni emersni listy za submersni ("podvodni").
Pokud prusvitneji ty nejmladsi listy, mel bys zacit hnojit - kup treba Ratajuv Bioflor, jestli ti ta znacka vyhovuje, nebo si sezen PMDD (hledej tady na fore).

Cim svitis a kolik hodin denne? Takova voda s pH 8,6 vam tece z kohoutku?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod jany emm » 17 Nov 2006 17:36 pm

Cau Tomas,

Kedza ja som z MT chcem ta upozornit ze v MT je voda s extremne nizkym obsahom NO3. Kolko mas v akva ryb ? To co ty popisujes som zazil s H.zosterifolia ked sa mi dostalo NO3 a PO4 na nulu. Nove vyhonky boli naprv priesvitne ( ako zo skla ) a nakoniec cernali. Po pridani hnojiva sa to za par dni upravi. Ale Bioflor v MT nic neriesi, potrebujes hnojivo s NO3 ( Bioflor ho nema ). Odporucam KNO3 ako sucast PMMD.
A napis nieco o akvarku celkove ako povedala Rav.
pH mas absolutne uletene, MT voda ma 7,2-7,3pH s pridavanim CO2 sa dostavam na 6,8pH. Tvrdost vody sedi. To pH mi nejde do hlavy, aky mas v akva strk ? Kamene ?
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod orcan » 17 Nov 2006 22:39 pm

ahoj,to pH mas naozaj vysoke,ale u teba bude skor problem s nedostatkom zivin.u mna sklovatenie listov bolo zo zaciatku u echinodoru,ktory vytvara zlozity korenovy system,preto som zvolil hnojivo,ktore sa dava do dna-gulicky Bivoj od rataja.
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod tomas.belica » 18 Nov 2006 13:35 pm

Ahoj jany emm,

Ja viem, ze to pH je dost divne dnes idem vymenit vodu a potom ti napisem presne hodnoty aj riasy take zelene chlpku na dreve sa mi zacinju robit... mam iba Peocilie a Mecune , prisavniky neviem je ich dokopy 10ryb zhruba... strk mam stare a nove dno od rataja ale moze to byt tym NO3 a PO4 to som este neskusal skus mi napisat prosim ta konkretne hnojivo ako sa vola a odkoho je len dufam, ze nestoji 399,-Skk :shock: akurat mi CO2 konci neviem ci mam este kupit novy Biokvas este...a este mam nervy na Egeriu Densu pretoze mi vkuse vyplavava na hladinu :evil: neviem a tie vyhony co boli ako kupna raslina mi stagnuju a vyhadzuju nove a svietim 1 x 12 W ? neviem presne som vkaviarni neviem ale viem, ze to je od sery blue sky sa to vola ? neviem napisem ti presne mozno som uz skresal to ph na tych tvojich 7,2 7,3 uvidim vsetko ti napisem pretoze nechcem prist o tie rasliny lebo lacne neboli :? mam vecsinou Echinodusy len rozne druhy a potom tie Egerie densy a Cryptocoryny a Mysrosorium pteropus na kamenoch... a na tom spicky su sklovite a hned nove co vyrastu listy... aj echinodusy anubiasy su v pohode aj s cryptocorynami zatial no neviem tak napis mi to hnojivi please a ak by si nejake udaje este potreboval tak mi napis presne hodnot ph a dkh ti napisem...Ahoj a dakujem vsetzkzm ktori ma napisali...
Obrázok používateľa
tomas.belica
 
Príspevky: 29
Obrázky: 35
Založený: 17 Nov 2006 12:38 pm
Bydlisko: Vrútky

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod jany emm » 18 Nov 2006 14:08 pm

To pH je mi divne z toho dovodu ze 7,2 ide z vodovodu takze nechapem ako mozes mat nad 8. ( nemas test po zarucnej dobe ? ) E.densa ma vplyv na pH ale nemyslim ze az tolko.
Ked mas nove akva neplas sa hned. Takmer vsetly Echinodory, Cryptocoryny co sa predavaju v akvaristikach su pestovane emerzne ( ako bahenne rastliny ) a po zasadeni do akva im stare listy odhniju a nie je to znak nedostatku niecoho, ale toho ze rastlina sa prisbosobuje na rast po vodou.
Pises ze mas iba jednu trubicu ? Ak je dlha 45cm potom ma 15W co je na 60l akva na spodnej hranici unosnosti ( 0,25W/l ). Kazdopadne nenarocne kryptokoryny a Anubias by s tym nemali mat problem, neviem ako Echinodory ( tie moc nepestujem ) - asi bude zalezat ake druhy mas ( pozor niektore druhy dorastaju zaujimavych velkosti !!! ). Ked mas tak malo svetla s hnojenim opatrne !!!! Svetlo a hojivo musi byt v rovnovahe : viac svetla,viac hnojiva - menej svetla, menej hnojiva. Kedze NO3 a PO4 asi nemerias bude lepsie zatial nepridavat ziadne hnojivo ako keby si to mal prehnat. Tie gulicky do dna ako radi orcan su pre Echinodory a Cryptocoryny dobra vec, prakticky s nimi nemas co pokazit. Mozes spomenuty Bivoj, alebo ja mam JBL Kugeln ( gulicky ), maju ich v akva vo Vrutkach a predavaju aj na kusy. Ta gulicka je dost velka, jednu mozes roztlct kladivom a pouzit pod viac rastlin.
CO2 nie je nikdy na skodu pokial nevadi rybam.
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod misho » 19 Nov 2006 00:16 am

tomas.belica napísal:Ahoj jany emm,
... a svietim 1 x 12 W ?


Toho svetla je fakt asi malo, chcelo by to minimalne 2 x viac.
Obrázok používateľa
misho
 
Príspevky: 6
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 18:25 pm
Bydlisko: Brezno

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod tomas.belica » 19 Nov 2006 16:32 pm

No ale povedali mi, ze to staci na 60 l. akvarko je to od sery 15 Wattova neonaka dlha 45 cm...a robil som si testy vody ph 7,0 a 10 dKh to myslim ze je vpohode ale stale tie listy nove su priesvitne dopolky myslite ze to je naozaj tym svetlom alebo treba pohnojit?
Obrázok používateľa
tomas.belica
 
Príspevky: 29
Obrázky: 35
Založený: 17 Nov 2006 12:38 pm
Bydlisko: Vrútky

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod orcan » 20 Nov 2006 00:41 am

Ahoj, ja pestujem konkretne Echinodorus Istmicus. Mam 50l akva a taktiez jednu trubicu 15W. Pridal som este jednu ziarivku 11W no rastliny sa dost vycerpavali a musel som viac hnojit, takze nastupili riasy a nakoniec som sa vratil k povodnym 15W. Pri mnozstve svetla je taktiez dolezitou hodnotou vyska vodneho stlpca, ako aj druhy jednotlivych rastlin. Nie vzdy platia vztahy o pomere svetla a objemu akvaria. Ja mam vysku 50cm, co je dost a aj tak mi rastliny rastu. Dalej je dolezite, aby rastliny, ktore potrebuje vela svetla, neboli v tieni ostatnych. Kazdopadne Echinodory, ktore ja pestujem sa krasne rozrastli aj s takymto osvetlenim a nebadam ziadne znamky nedostatku. Pridavam hnojivo BRUTUS a teraz pokusne 2 tyzdne BIVOJ gulicky od Rataja do dna a mam co robit, aby som Echinodorus drzal na uzde :) U teba by som problem videl v nedostatku zeleza. Ale taktiez v netrpezlivosti :) Urcite casom budes potrebovat nejake to hnojivo, no zatial nechaj rastliny nech si zvyknu na podmienky pod vodou, nech mozu vytvorit korene a zacat fungovat. Toto bude trvat mesiac-dva. Zatial mozes studovat a nasavat informacie tu z fora, ale taktiez na celom internete. Taktiez by si mohol porozmyslat o menej financne narocnom davkovani CO2. Biokvas od Rataja funguje na rovnakom principe, ako velakrat spominany burciak. Len s tym rozdielom, ze naklady na burciak su takmer nulove, kdezto Biokvas stoji vela penazi a vysledok je uplne rovnaky. http://www.akva.sk/co2.php
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod tomas.belica » 20 Nov 2006 17:40 pm

No ja viem... treba abuy sa aklimatizovali ake na Microsoriu sa to robi vyraste novy list a je do polovice priesvitny a ked ho chytim tak ma normalnu konzistenciu nie je zeby bol makky alebo co iba nema farbu... :dead:
Obrázok používateľa
tomas.belica
 
Príspevky: 29
Obrázky: 35
Založený: 17 Nov 2006 12:38 pm
Bydlisko: Vrútky

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod jzamko » 20 Nov 2006 17:59 pm

skúsil by som odmerať Fe, boril som sa s podobným problém, pohol Ratajov Color Fe. Bioflor, ktorý odporúča na krabičke testu sa mi neosvedčil. Taktiež hnojím Brutusom a v substráte je Bivoj.
Obrázok používateľa
jzamko
 
Príspevky: 120
Obrázky: 5
Založený: 02 Nov 2006 17:58 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod jany emm » 20 Nov 2006 19:04 pm

Zakladny rozbor MT vody :

pH 7.3
dGH 15
dKH 13
NO3 pod5mg/l !!!!! ( s tym treba ratat )
PO4 0,25mg/l
Fe 0mg/l ( ani stipka )
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod orcan » 21 Nov 2006 14:58 pm

jzamko napísal:skúsil by som odmerať Fe, boril som sa s podobným problém, pohol Ratajov Color Fe. Bioflor, ktorý odporúča na krabičke testu sa mi neosvedčil. Taktiež hnojím Brutusom a v substráte je Bivoj.


Ako som uz spomenul, taktiez hnojim BRUTUS a BIVOJ. Zo zaciatku Fe 0,0. Po dvoch mesiacoch pravidelneho davkovania BRUTUSu Fe v norme a sklovatenie listov prestalo. Pri davkovani BRUTUS hnojiva je potrebne davkovat aj CO2. Pri tvojej UT mozes pH dat aj pod 7, na takych 6,8, aby hnojivo bolo ucinne (pokial vsak ryby budu lapat po dychu a zhromazdovat sa pri hladine, radsej zniz davkovanie). BRUTUS obsahuje aj raselinovy vyluh, ktory zabezpeci, aby bolo Fe dostupne aj pri vyssom pH. Dolezite je vsak denne davkovanie podla navodu a trpezlivost :)
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod tomas.belica » 27 Jan 2007 00:42 am

Jasne uz to mam pod kontrolov uz viem, kde je chyba presne tak je to nedostatkom stopovych prvkov vo vode hlavne zeleza Fe ktore chyba takmer v kazdom akvariu a rastlinny narocnejsie na kvalitnu vodu stradaju. Zelezo sa hlavne uklada v chloroplastoch a zucastnuje sa tvorby fotosyntetickeho aparatu. V chloroplastoch je az 90% z celkoveho zeleza v liste. Nedostatok sa prejavuje najskor chlorozou a potom dochadza k porucham rastu a v cytochromovom systeme. ALE chloroza nemusi byt sposobene iba nedostatkom Fe aj nadmernym mnozstvom Mn ci Ca a potom sa jedna o Mn - chlorozu a Ca - chlorozu... aj toto ma naucili na skole tak uz som mudrejsi... ale diky za zakladne rady... :)
Obrázok používateľa
tomas.belica
 
Príspevky: 29
Obrázky: 35
Založený: 17 Nov 2006 12:38 pm
Bydlisko: Vrútky

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod jzamko » 27 Jan 2007 07:40 am

:pivo:
Obrázok používateľa
jzamko
 
Príspevky: 120
Obrázky: 5
Založený: 02 Nov 2006 17:58 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod tomas.belica » 27 Jan 2007 18:27 pm

To jazminko ::

skor tvrdeho...:D
Obrázok používateľa
tomas.belica
 
Príspevky: 29
Obrázky: 35
Založený: 17 Nov 2006 12:38 pm
Bydlisko: Vrútky

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod MX » 23 Mar 2007 18:50 pm

Ahojte chcem sa vas opitat a dufam ze mi niekto poradi mam dieri v raslinach a na lisotch mam nieco cierne mam to v albume, neviem ako sa to dava tie dieri na fotkach su male ale maval som aj vedsie, a neviem cim to je myslel som ze nemaju ziviny alebo nieco take mam 60 l,svietim 10h denne neonkami akva glo a akva sun , hnojim PMDD a pridavam CO2 s kvasnic aj ked sa mi niekedy stane ze 2 dni je akva bes CO2, teplota akva je 24 az 25.5°C mam ohrievac 100W, zhruba 20 rastlin, 25 ryb, PH 6.6, NO3 je 10-15mg na liter,Fe-20mg/l poradte prosim
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod RuDe » 23 Mar 2007 19:30 pm

A na akých rastlinách sa ti robia tie diery? Napr. na echinodoroch ich bez problémov spravia prísavníci.
Obrázok používateľa
RuDe
 
Príspevky: 46
Obrázky: 9
Založený: 23 Mar 2007 14:19 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod MX » 23 Mar 2007 22:50 pm

no je to echinodorus ale ja som tam prisavnikou nepridaval mam ich tam 5 a vsetko mi pekne rastlo az jedneho dna sa zacali na tych listoch robit hoavadne dierri... ale moze byt ja nejsom este taky expert tak keby to bolo tymi prisavnikmi tak co by sa proti tomu dalo robit ??? Aeste tie cierne chlpi na tych uzkych listoch ??? cim to moze byt ?
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod slade14 » 24 Mar 2007 00:58 am

to mas riasu.
najlepsim prirodnym cisticom na tuto riasu je podla mojho nazoru caridina japonica .
a chemickym cisticom je savo (len je otazne ci to rastlinky vydrzia) , inac je tu o tom tema : http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=6385
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Problem so sklovatenym listov.

Odoslaťod Bohdan » 04 Jan 2011 18:28 pm

Mam 56 litrove akvarium zalozene pred vyse rokom. Vsetko klapalo ako ma len pred casom sa mi pokazila lampa mam v nej dve neonky jednu 10 Watovu a 15 Watovu no jedna mi odisla a aj ked som kupil novu nechelo to ist tak som ich dal do opravy. Trvalo to vyse mesiaca ,zatial som pouzil 10 Watovu lampu ktora mala prilis silne a zlte svetlo ,pomedzi to som hnojil JBL Feroppolom ,no kym som dostal lampu rastlinky mi zacali sklovatiet. Ked mi vyreklamovali osvetlenie myslel som ze vsetko pojde do pohodicky no neslo .Svietim 10 W neonkou Tropical Red a 15 W neonkou Sun Glo - ziadna velka zmena po mesiaci svietenia nenastala ,vazne neviem v com je problem doteraz islo akva bezstarosti. Vsetko bolo krasne ale teraz :( V inych akva problem nemam.
Prílohy
Diery v rastlinach..JPG
Sklovatenie 2.JPG
Sklovatenie.JPG
Naposledy upravil Bohdan dňa 04 Jan 2011 18:35 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Bohdan
 
Príspevky: 87
Obrázky: 13
Založený: 08 Feb 2010 16:28 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Problem so sklovatenym listov.

Odoslaťod Bohdan » 04 Jan 2011 18:30 pm

Aj tu diery v rastlinach.
Prílohy
Diery 2.JPG
Obrázok používateľa
Bohdan
 
Príspevky: 87
Obrázky: 13
Založený: 08 Feb 2010 16:28 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod Bohdan » 16 Jan 2011 12:57 pm

Nevedeli by ste mi niekto poradit ?
Obrázok používateľa
Bohdan
 
Príspevky: 87
Obrázky: 13
Založený: 08 Feb 2010 16:28 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Priesvitne listy na rastlinach

Odoslaťod trinitysk » 16 Jan 2011 20:14 pm

Velmi malo draslika, explicitny pripad...neviem ako a co hnojis ale evidentne malo...
Nepotrebujes nic ine len si zakupit bud SERA Florena, JBL Ferropol a pod (doporucujem ale Florenu)...v zasade ale kazde hnojivo do vody obsahuje K.
Doporucujem kym sa stav nezlepsi kazdy tyzden vymenu aspon 30% vody akvaria a dohnojit...hnojenie si rozloz na kazdy jeden den (cize nanaliat celu doporucenu tyzdennu davku vyrobcom do akva) tak, aby si za tyzden pri hnojeni kazdy jeden den dosiahol take davkovanie ako doporucuje vyrobca na tyzden (teda ak ti vyjde hnojenie napr 7ml tyzdenne, tak davaj denne iba 1ml). Rastliny su teraz trochu oslabene, nebolo by najvhodnejsie to tam davat naraz vsetko, riziko zariasenia.
U Sera Florena mozes znizit odporucanu davku o 30-50%, u Ferropolu to mozes nechat ako vravi vyrobca...
Za cca 2-3 tyzdne by mali byt prve vysledky, postihnute listy uz ale lepsie vyzerat nebudu, resp. tie diery tam ostanu...Az sa to zrovna tak nezabudaj hnojit, o hnojeni je tu na portaly napisane velmi vela, pouzi vyhladavanie, najdi si temy o hnojeni a prestuduj si pozorne...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.