Pozadie do akva.



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Pozadie do akva.

Odoslaťod tom » 16 Sep 2003 14:15 pm

Mozno trosku pripomienok k tomu pozadiu a navodu, ktory zverejnil Jacik (ziadna kritika na Jacika, len moje postrehy :) Od Jacika to je uplne super, ze take nieco zverejnil, ja som sa bohuzial k tomu este nedostal :-() na: clanky/pozadie_jacik.php

Je to vlastna skusenost, mal som to doma ...
Obrázok
takze viem o com budem hovorit a mozno to pomoze niekomu kto si to bude chciet spravit.

Pozadie spravene z takejto bridlice vyzera uplne super a som urcite zastanca normalneho pozadia a nie len nalepenej tapety na akva, ale bacha na nasledovne veci:

Ked je tam dost miesta medzi jednotlivymi plochami pre male ryby aby preplavali, mozu sa tam dostat aj ryby velke (ale nemusia vediet preplavat). Osobne som potom musel strhavat kamene aby som vyslobodil samceka bojovnice. Za dalsim kamenom mi zahynula jedna samicka bojovnice a neonka. Ak by som to robil znova (a ked budem mat velke akva, budem), tak to spravim z obkladu z lamanej bridlice. Videl som to v Baumaxe, ale urcite by sa to dalo zohnat niekde aj za normalnu cenu. V Baumaxe to stalo okolo 450 Sk/m2. Tymto sposobom vyplnis cely priestor a medzi kamen a sklo sa ti nedostane ani najmensia ryba. Dalsia vyhoda je vyhoda efektu, ked pouzijes lamanu, nie stiepanu bridlicu mas dojem ze sa pozeras na vrstvy bridlice z profilu, takze pekne vidis jednotlive vrstvy.

Urcite je to dobre nalepit na samostatne sklo a nie rovno na sklo akvarka. Ked to chces dat potom dole, je to praktickejsie. Tiez si treba davat pozor na to, aby si nemal ziadnu medzeru medzi sklom s kamenmi a sklom akvarka. Ked je tam co i len malicka, dostanu sa ti medzi skla ryby a mas zase problem ako ich dostat von.

Ta samonosna rampa je celkom dobry napad, ale da sa to spravit aj tak, ze sa iba pod okraj pozadia podlozi tenky platok polystyrenu (aby nebolo sklo na skle a aby sa to nesmykalo). Vrch pozadia je potom dobre prilepit o zadnu stenu akvarka silikonom, ale pouzit naozaj iba trosku a tak aby sa v pripade potreby dal odstranit (nozom, ziletkou, ...). Ked som to pozadie vyberal ja mal som to prilepene na 3-4 miestach (dlzka asi 64 cm) a mal som problem to sklo dostat von. Nakoniec som aj tak tie dve casti obidve rozbil.

Ked sa jedna o dlhsi rozmer (viac ako 1 meter), urobil by som to s viacerych casti kvoli lepsej manipulovatelnosti. Ja mam akva 130 cm a rozdelil som to na 2 casti kazda po 64 cm.

Ako som spominal, pre uvedene dovody som musel pozadie odstranit a kedze v Baumaxe nemali v danom momente tmavy odtien tej obkladovej bridlice, tak som spravil pozadie z PU peny a momentalne sa to idem snazit oepoxidovat a potom obsypat drobnym strkom. Uvidim ako to bude vyzerat. Ak to bude pekne, urcite zverejnim fotky :wink:
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Reklama

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod majko » 16 Sep 2003 14:28 pm

tomasm napísal:Ked je tam dost miesta medzi jednotlivymi plochami pre male ryby aby preplavali, mozu sa tam dostat aj ryby velke (ale nemusia vediet preplavat). Osobne som potom musel strhavat kamene aby som vyslobodil samceka bojovnice. Za dalsim kamenom mi zahynula jedna samicka bojovnice a neonka.

Mozem len suhlasit. Ja mam sice pozadie riesene konstrukcne inak, ale problemy s rybkami som mal velmi podobne. Tie "potvory" totiz vyskusaju kazdu skulinku bez rozmyslania ako sa dostanu von.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod jacik » 16 Sep 2003 15:07 pm

aj ja som sa zo zaciatku bal ze mi tam zahynie rybka ale je zaujimave ze ta rybka (napr. botia macracantha) sa moze zapchat uplne neuveritelne a vzdy vedela v pohode vyplavat. ale ak sa stane ze mi zdochne rybka kvoli tomu ze sa zasekla za akva tak porozmyslam ako ho upravit. ale v prirode su tiez predsa kadejake diery a trhliny a ryby ziju. ?

sklo s pozadim som do akvaria na zadne sklo lepit urcite nechcel. prave kvoli tomu problemu z odlepovanim a takisto som nechcel narusit chod nadrze. cele pozadie som umiestnil do akva za plnej prevadzky.

rozdelit velke pozadie je dobry napad, ale dal by som pozor na to aby to nebolo vidiet. trebars ho nalepit s prekryvmi bridlice. skoda ze na tvojom tomasm je vidiet ze je delene. tomu som sa snazil vyhnut. tak do dlzky 1.3m predpokladam ze pozadie netreba delit. je velmi pevne. az som bol prekvapeny.

dik za ohlasy :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod tom » 16 Sep 2003 15:41 pm

To som sa bal zo zaciatku aj ja, potom som videl ako vedela vplavat a vyplavat prave bojovnica s takych skulin, ze som az cumel :-) Prestal som sa bat a po niekolkych dnoch som nasiel samceka vtiahnuteho tak, ze som musel odlepovat kamene aby som ho dostal von. No a potom este aj ta samicka a neonka :-(.

Ja som za plnej prevadzky potom vyberal :-) To bola ale uz ina kava ... Dorezane ruky, rozvirene cele akva, ... A kolko som sa s tym este natrapil, kym som to vybral ... Neprajem to nikomu :-(.

Ja som to planoval prave cez tu skulinku zariast rastlinkami, takze by to nebolo vidno. Teraz sa mi tie Limnophilie rozrastli celkom pekne, takze by som to bol prekryl, ale uz neni co. Stare pozadie je von a nove este nie je :-). Dovod preco to je este dobre rozdelit je aj vaha takeho pozadia ... Mne vazila jedna cast tak okolo 10-15 kg a to uz bolo dost na manipulovanie ak by to bolo vcelku.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod viridis » 16 Sep 2003 15:54 pm

Pozadia z prirodneho kamena su fajn, ale su TAZKE a zaberaju hodne z OBJEMU akvaria.

Mam nove vyberatelne pozadie z PUR peny + epoxidova zivica + piesok, vyzera spickovo (az budem mat foto zverejnim) U tohto typu a podobnych (polystyren...) odpada problem s vahou, dobre sa s nim naraba, ale stale ubera hodne z OBJEMU vody.

Mam jednu vybormu ideu na 3D pozadia, kde by vsetky tieto chyby krasy a nedostatky odpadali, ale musim si to este u seba otestovat ...

(Mam v plane to zrealizovat este tento rok ;))
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod tom » 16 Sep 2003 16:00 pm

viridis napísal:Pozadia z prirodneho kamena su fajn, ale su TAZKE a zaberaju hodne z OBJEMU


Ale za krasu sa musi platit :-). Ja ked porovnavam akva s pozadim a bez neho, tak s tym mojim pozadim s kamena vyzeralo aspon 10 krat tak dobre ake teraz ... Aj rybky a rastlinky vinikali ovela viac. Ja to miesto pre ten efekt obetujem rad ...

Ta epoxidova zivica ti nerobi ziadne problemy ? Aj si to niecim neutralizoval ? Nemal si na tom napisane, ze je to toxicke pre vodne zivocichy ? Ale je to napisane iba na jednej tej zlozke a je mozne, ze po vytvrdnuti to uz nebude robit nic ... Ale pre istotu sa pytam ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod jacik » 16 Sep 2003 16:02 pm

viridis, ako chces urobit 3d pozadie ktore nebude uberat z objemu akvaria? skus to popisat aspon velmi zhruba

to je fakt, prirodne pozadie ti urobi akvarium omnoho, omnoho, omnoho krajsie :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod majko » 16 Sep 2003 16:11 pm

tomasm napísal:Ta epoxidova zivica ti nerobi ziadne problemy ? Aj si to niecim neutralizoval ? Nemal si na tom napisane, ze je to toxicke pre vodne zivocichy ? Ale je to napisane iba na jednej tej zlozke a je mozne, ze po vytvrdnuti to uz nebude robit nic ... Ale pre istotu sa pytam ...

Ja mam tiez polystyren a zivicu. Naozaj to vyzera dobre. Co sa tyka zivice asi zalezi od druhu. Ja som pouzil EPOXY 1200. Ta je povolena aj v styku s potravinamy. Len je ju nutne po vytvrdnuti oplachnut tusim octom.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod viridis » 16 Sep 2003 16:15 pm

tomasm napísal:Ta epoxidova zivica ti nerobi ziadne problemy ? Aj si to niecim neutralizoval ? Nemal si na tom napisane, ze je to toxicke pre vodne zivocichy ? Ale je to napisane iba na jednej tej zlozke a je mozne, ze po vytvrdnuti to uz nebude robit nic ... Ale pre istotu sa pytam ...


Preto to skúšam najprv u seba v malom akváriu (54 l)
Siel som trochu do rizika.

Zivicu som mal od remeselnika, ktory kupuje velkobalenia, pre svoju vyrobu. Preto som povodne balenie ani nevidel.
Mam (mozno mylny) dojem, ze epoxidova zivica je po vytvrdnutí hodne odolná a neuvoľnuje ani za dosť extrémnych (pre akvárium) podmienok ziadne jedovatosti do okolia.
Ked bol vrchny nater (aj s pieskom) zaschnuty iba som to poriadne, ale poriadne - pod prudom oplachol.
(Mam dojem, ze omyt to octom alebo riedenou kyselinou citronovou tiez nemusi byt od veci ;)
Naposledy upravil viridis dňa 16 Sep 2003 16:26 pm, celkovo upravené 1 krát.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod viridis » 16 Sep 2003 16:24 pm

jacik napísal:viridis, ako chces urobit 3d pozadie ktore nebude uberat z objemu akvaria? skus to popisat aspon velmi zhruba.


Nebude uberat tak vela z objemu vody.
Opticky samozrejme sa hlbka akvaria zmensi.

Zistil som, ze tu PUR penu vlastne nepotrebujem.
Vyrobim si samonosne pozadie z vystuzenej epoxidovej zivice + povrch (piesok, strk ...) cca 0.5-1 cm hrube, za ktore sa budu moct ryby bez strachu vydat a este k tomu sa tam bude dat skvele zamaskovat technika ...
(Predstav si jednoducho pozadie s PUR peny a epoxidovozivicnym povrchom - bez PUR peny ;) )

Mam dojem, ze by som to vedel velmi vyhodne ponukat ako hotovy produkt - skladacku.
Ale to hodne predbieham. ;) Ozvem sa uz s konkretnostou ...
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod jacik » 16 Sep 2003 16:27 pm

akoze by nebolo plne ale bola by to vlastne iba 3D skrupina?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod viridis » 16 Sep 2003 16:36 pm

jacik napísal:akoze by nebolo plne ale bola by to vlastne iba 3D skrupina?


Presne tak.
Hlavne ryby iste ocenia peknych par litrov vody "navyse" za pozadim ...
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod jacik » 16 Sep 2003 16:45 pm

skusil uz niekto urobit pozadie z laminatu? potiahnut ho pieskom....

urobit si kopyto pozadia a sekat jedno pozadie za druhym ....

dalo by sa to? nie je laminat toxicky?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod viridis » 16 Sep 2003 16:52 pm

jacik napísal:skusil uz niekto urobit pozadie z laminatu? potiahnut ho pieskom....

urobit si kopyto pozadia a sekat jedno pozadie za druhym ....

dalo by sa to? nie je laminat toxicky?


Presne to chcem zistit a skusit.

Mohlo by byt zaujimave pre mnoheho bezneho smrtelnika - akvaristu - zaobstarat si jednoducho nieco hotove ...
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod jacik » 16 Sep 2003 17:03 pm

hotove akva - skrupinkove - take ako chces vyskusat urobit sa daju kupit z plastu. ale cena je otrasna. od 5000sk za pozadie.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod dusko » 16 Sep 2003 17:11 pm

vidim dva problemy: kontinualna filtracia pred a za pozadim a potom ze iste druhy ryb by vyhladavali prave priestor za pozadim. teda by to bolo vhodne hlavne asi pre svetlomilne ryby...
Obrázok používateľa
dusko
 
Príspevky: 82
Založený: 18 Máj 2003 16:23 pm
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod joko » 16 Sep 2003 19:55 pm

Ja si idem teraz dat lepit akva na mieru, hlavne kvoli 2veciam:
Chcem vatsie a hlavne sirsie, aby som mal pekne 3D POZADIE !

Moja predstava je hrubka tak do 10-15 cm, miestami 20! Ale nie na celu zadnu stenu, ale napr. Od pol dlzky z dola z dna po vrch sikomo hore a tak isto od pol sirky sikmo k tomu isetmu rohu. Poskladat by som to chcel s Tatranskej zuly alebo inich krasnych skal zo Slovenska. Chcem obetovat tomu trochu miesta, resp. chcem si dat kvoli tomu sirsie akva (60cm) aby mi casom rybky nevycitali ze je to na ich ukor. Na druhu polku zadnej steny dam zrkadlo, tak ako uz mam aj v terajsom akva -samozrejme za sklo a vtej polke akva bude aj samorast az po vrch 10cm pod hladinu). Podla mna to bude super mat taku malu kaskadovitu tatransku stenu v akva! :-)
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod viridis » 17 Sep 2003 08:37 am

jacik napísal:hotove akva - skrupinkove - take ako chces vyskusat urobit sa daju kupit z plastu. ale cena je otrasna. od 5000sk za pozadie.


Tuto mi vychadza cena pomerne ludska, odhadol by som predbezne, ze tak 40-50 SKK za dm2.
To by bolo celkom únosné, nie ?

dusko napísal:vidim dva problemy: kontinualna filtracia pred a za pozadim a potom ze iste druhy ryb by vyhladavali prave priestor za pozadim. teda by to bolo vhodne hlavne asi pre svetlomilne ryby...


Iste druhy ryb by samozrejme vyhladavali ako ukryt priestor prave za pozadim - skrupinou. Ale na krmenie a pod. by museli obcas vyplavat ;)
Preco pre svetlomilne ? Za pozadim by nebolo viac svetla ako pred, mohla by tam byt aj tma, ak sa priestor zatieni ...

Filtracia ?
S filtraciou nevidím problém. Priestor pred a za pozadím by nebol vodotesne uzatvorený. Práve naopak, voda by tam mohla voľne a zaujímavo cirkulovať.
Pozadia by boli zrejme skladatelne (bocne diely a vnutorne (nepravidelne tvary)) s viacerych kusov (2-3...) aby sa dali dobre usposobit sirke, pripadne netradicnym tvarom konkretnych akvarii ...
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Igypop » 17 Sep 2003 09:10 am

Mali ste tiež také problémy pri nanášaní živice na podklad ako ja? Potvora je hustá ako med, zohriatie pomohlo na chvíľu. Robil som pozadie rozmeru 50x30 a dalo to roboty. Vyskúšal som expoxidový lak, ale ten polystyrén rozleptal, chcem ho vyskúšať na PUR penu, ak ju nebude leptať, tak by to bolo super.


Epoxidová živica by po vytvrdnutí nemala byť toxická. Octom by sa mala umyť preto, že tvrdidlo je zásadité, takže ocot by mal zreagovať s nejakými zvyškami tvrdidla.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod Ig » 18 Sep 2003 19:03 pm

Ahojte!

Už dlhší čas sledujem Vaše fórum a musím povedať, že človek sa tu dozvie dosť zaujímavých vecí a názorov na danú problematiku.

Pretože sa preberá pre mňa aktuálna tématika, ktorá súvisí so zakladaním akvária resp. s výrobou pozadia budem reagovať na niektoré príspevky.

To Igypop:
Epoxi 1200 ak ju používaš, sa veľmi dobre riedi obyčajným technickým liehom. Pri riedení treba postupovať tak, že najprv si namiešaš toľko živice koľko potrebuješ a potom pridáš technický lieh. Riedenie sa robí na viac krát, pretoze výslednú koezistenciu zistíš až po zriedení. Keď do namiešanej živice naleješ lieh, vznikne Ti akokeby bielo-mliečna zrazenina, ktorú treba vymiešať úplne do priehľadna. Ak by si to zanedbal, tak potom po vytvrdení by bola živica tiež biela čo by nebolo vhodné pre farbu pozadia. Ja som skúšal zatial max. pomer 1:2 (živica:lieh), čo by som charakterizoval ako dosť riedku živicu na úrovni syntetického laku v klasickej plechovke.
Môže sa Ti však stať, že to s riedením preženieš a bieleho zákalu sa nezbavíš resp. nie celkom. Vtedy treba opať pridať namiešanú živicu.


Osobne momentálne pracujem na akva komplete made in home a všetko dokumentujem (nateraz toho nieje veľa), ale keď to všetko zbucham tak bude nejaky ten článok.

Pozadie vytváram na polystyrénovej doske (hrubka 40mm). Najprv som vytvoril tvar pozadia na pol. dosku potom som to ponatieral zriedenou živicou a nakoniec posypal pieskom. Planujem to zopakovať cca 3 až 4 krat, kedy by povrch mohol byť dostatočne tvrdý (aby sa mi doň nepustili rybičky :D ).

Čo sa týka toho 3D pozadia na lamináte nieje vôbec zlý nápad. Myslím si, že by tam nemuseli byť problémy s otravou vody, pretože na laminát sa práve používajú epoxidy. A ak sa použije 1200, tak otrava vody je len vecou tkaniny.

Tento podnelok som bol v Brne v Avkasklo-rex a dosť dobre som si poobzeral niektoré 3D pozadia, ktoré tam ponúkajú. Technologia sa mi zdala dosť jednoducha. Zakladom bola polyuretanova pena, tvarovaná asi podľa normálnych skál resp. koreňov, na ktorej bola vytvorena farebna škrupina (tipujem nejaky epoxid, farba podľa toho či išlo o skalu alebo koreň) a na tom bol naneseny resp. poprášený piesok. Čo ma trochu mrzí, že som to neskonzultoval s predajcom, možno by som sa dozvedel pár pikošiek.


Zatiaľ veľa zdaru s vyrobou,
čaute

Ig
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod jacik » 19 Sep 2003 08:04 am

viridis: v tom skrupinkovom pozadi mozeme dokonca urobit par prirodzenych otvorov ako v skale, tak aby sa ryby mohli uplne bez problemov dostat za pozadie do tiena a zasa naspat. :idea:
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod jacik » 19 Sep 2003 13:18 pm

link k na skrupinkove sklolaminatove pozadie http://www.akvanet.cz/Akvarium.htm treba si to pozriet pozorne.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod viridis » 19 Sep 2003 14:10 pm

Uhm, zaujimave ...
Tak predsa len na to uz niekto prisiel ;))
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Pozadie do akva.

Odoslaťod salik » 20 Sep 2003 14:02 pm

jacik napísal:link k na skrupinkove sklolaminatove pozadie http://www.akvanet.cz/Akvarium.htm treba si to pozriet pozorne.

Back to Nature to nie je, ale celkom to ujde, lenze ak mate pekne rastlinkove akva, 3D pozadie je uplne zbytocne, napr. ja by som z neho nevidel ani kusok :wink:
gallery/image_page.php?&image_id=236

takze ak sa uz do toho niekto da, musi pozadiu prisposobit cele akvarium, minimum rastlin atd., niektore su naozaj nadherne
www.on-the-rocks.se/england/index.shtml
(pozadia na obrazkoch od Back to Nature stoja aj 40 000sk...)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.