Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod guppy » 04 Jan 2007 11:48 am

Prosím súrne mi poraďte.

Založil som si akvárium a mám vážne problémy s dusitanmi.

Moje akvárko:
Objem: 100 litrov
filter – ten starý typ s dvoma molitanmi, poháňaný vzduchovacím motorčekom
vzduchovanie – cez kameň
osvetlenie: 18 W biela teplá žiarivka, 14 hod denne
dno: riečny štrk prevarený 3 – 6 mm.
rastliny: valisneria gigantea, E. bleherae, E. Apart (4 ks), C. becketii, C. petchii, Bacopa, Anubias barteri, Anubias congensis, Vesicularia dubyana,
ryby: ancistrus 2 ks, gupka 6 ks, plata 3 ks, black molly 3 ks, skalár 2 ks, mečúň 2 ks, razbora klinovitá 3 ks, danio pruhované 3 ks, bojovnica 1 ks.

Tri dni som mal len akvárko so štrkom, vodou, zapnutým osvetlením a filtrom.
Potom som zasadil rastliny. Technika ďalej bežala.
Po ďalších 9 dňoch ma predavačka presvedčila, že ak pridám AquaSafe, môžem kľudne kúpiť už aj rybky a voda bude pripravená. Pôvodne som to ešte nemal v úmysle, ešte som chcel čakať asi 1-2 týždne, ale nakoniec som sa nechal presvedčiť. To bola asi chyba.
Prvý deň boli ryby OK, ale na druhý a tretí deň sa začali správať podozrivo, trochu sa otierali o rastliny, sem tam zalapali po vzduchu, niektoré zrýchlene dýchali.
Bojovnicu a jednu platu som radšej odlovil osobitne. V utorok a stredu pošli.
Ostatné ešte žijú.

Keďže bol predĺžený víkend a do práce som šiel až 2.1. až v ten deň som zistil po rozbore vody, že mám 2,5 mg dusitanov. Z práce som šiel hneď do predajne, kde som si kúpil Sera Nitrivec, poobede som vymenil polovicu vody, pridal 25 ml AquaSafe a 50 ml nitrivecu. Ryby sa zdali spokojnejšie.
Na druhý deň boli dusitany 2,1 mg/l. S vodou som nerobil nič, len som pridal 20 ml Nitrivecu. Myslel som si, že baktérie sa namnožia a zaberú. Veď v návode k Nitrivecu píšu, že 24 hod po jeho pridaní môžete vpustiť do nového akvárka ryby.
Dnes som nameral 3,2 mg/l dusitanov. Telefonoval som domov manželke, či ryby ešte žijú. Vraj áno. No zdá sa mi to dosť divné.
Neprekrmujem.

Ešte ďalšie parametre vody v akvárku:
teplota 24
pH 7,7
dGH 14-16
dKH 11-12
amónne ióny 0
dusičnany 10 mg/l
Dnes som meral aj kyslík 7,3 mg/l.

Súrne potrebujem radu. Dúfam, že ryby prežijú túto krízu.
Mám každý deň vymeniť väčšiu časť vody?
Prečo baktérie nezabrali? Koľko času im to bude trvať?
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Reklama

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod Norman » 04 Jan 2007 12:01 pm

Bud budes menit denne vodu aspom tyzden, kym sa bakterie usidlia v dne a molitane a zacnu pracovat, alebo vodu nemusis menit a pouzi Sera Ammovec (drahe a tiez len docasne riesenie). Ak mas v com, tak si vodu na vymenu nechaj odstavat, pripadne pouzi Aquatan alebo Aquasafe alebo podobny pripravok proti chloru.

Moze im to kludne trvat aj 8 tyzdnov kedze si strk prevaral a nepouzil stary.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod STH » 04 Jan 2007 12:10 pm

keby ti predavacka povedala aby si tam dal rybky az po troch tyzdnoch tak by na tom asi tazko zarobila,zial je tomu tak stretavam sa s tym casto ked im ide iba o biznis...
max hladina dusitanov je po 1-2 tyzdni po zalozeni akva,potom sa toho chopi priroda a postupne sa akva dostava do rovnovahy...
tie spominane pripravky su na nic,trosku pomozu,ale nie tak ako to radi v akvaristikach ospevuju...
ak nemas moznost rybky prechovavat kdesi 3 tyzdne mimo "domovskeho" akva,tak radsej ziadnu chemiu nepridavaj,ale ten prvy mesiac treba krmit velmi opatrne a hlavne treba vymienat vodu raz za tyzden asi 1/4...
v podstate kazdy kto zacina robi jednu a tu istu chybu....prekrmuje,prekrmuje,prekrmuje!tym padom zacnu kapat ryby,hnit rastliny a jedine comu sa dari su riasy a slimaky..
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod ACAB » 04 Jan 2007 12:38 pm

No ja sa zas bojim, ze im davam malo :oops:
Obrázok používateľa
ACAB
 
Príspevky: 251
Založený: 22 Okt 2006 18:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod Raviolka » 04 Jan 2007 13:05 pm

STH napísal:ak nemas moznost rybky prechovavat kdesi 3 tyzdne mimo "domovskeho" akva,tak radsej ziadnu chemiu nepridavaj,ale ten prvy mesiac treba krmit velmi opatrne a hlavne treba vymienat vodu raz za tyzden asi 1/4...
Měnit 1/4 vody týdně nevyřeší akutní situaci, za týden by tam pravděpodobně už nebyla živá duše :? (myšleno samozřejmě co se ryb týká)

Jak napsal Norman, měň vodu radši denně 1/3 - 1/2, tenhle stav by neměl trvat déle než týden, pak už budou dusitany narůstat mnohem pomaleji a stačí měnit vodu podle výsledků testu. Pokud bude stav ryb i nadále povážlivý, můžeš zapnout vzduchování (jestli máš), nebo ještě lépe nastavit filtr tak, aby čeřil pořádně hladinu.

Držím palce...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod Dexter » 04 Jan 2007 14:13 pm

Viem, ze namerane hodnoty su pre teba desive, ale ked to uvazis s chladnou hlavou, skapali ti iba tie dve rybky, ktore si odlovil. To sa vacsinou stava (aj ked nie v pripade betty - ta by mala vydrzat aj odtokovej rymse...). Nepanikar a uz tam radsej nic neprilievaj. Vsetky tie pripravky s tymi ich statisicmi bakterii v jednej kvapke su zvacsa bludy. Men cast vody kazdy den, smelo filtruj a ryby sa chytia...To iste by malo platit aj pre rastliny.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod guppy » 04 Jan 2007 14:32 pm

Vďaka za rady.

Budem teda meniť 1/3 až 1/2 vody niekoľko dní, aby som konc. dusitanov udržal na čo najnižšej úrovni.
Filter radšej nečistiť, že, aby sa v molitane uchytili baktérie čo najskôr, nie?
Vzduchovanie mám pustené.
Dve tretiny rastlín, ktoré som zasadil prv už okrem Anubiasu barteri (ale Anubiasy patria medzi pomalšie rastúce) rastú všetky. Dokonca aj E. Apart, o ktorých Rataj tvrdí, že potrebujú prihnojovanie a CO2.
Akurát V. gigantea akosi slabšie, skôr jej listy odhnívajú, uvidím, či sa uchytí.
Mrzí ma, že v obchode nemali žiadne rýchlo rastúce druhy. Nejaké by som tam rád mal, pomohli by rovnováhe.

Napíšem ďalší vývoj.
Ešte raz vďaka za rýchle rady.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod luboss14 » 04 Jan 2007 17:00 pm

V 100l akvariu je 1/5 vody-20L ,vodu budeš musieť najmenej meniť týždeň a viac ,čiže 7x20L -140L vody, čo je na 4 dni dosť vymený ale na týždeň???? Mal som podobný problém už viac krát a to v chovných nadržiach a tak som im napojil cirkuláciu vody , denne mi z 8000L vody odčerpe 75L a pridá okolo 59L vody a bolo po probléme pričom nová voda prechadza cez filter asi 10-krat ,je to síce nakladné riešenie ale mne sa vyplatilo.
Naposledy upravil luboss14 dňa 04 Jan 2007 17:39 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod kardano » 04 Jan 2007 17:30 pm

luboss14 napísal:V 100l akvariu je 1/5 vody-50L ,vodu budeš musieť najmenej meniť týždeň a viac ,čiže 7x50L -350L vody, čo je na 4 dni dosť vymený ale na týždeň???? Mal som podobný problém už viac krát a to v chovných nadržiach a tak som im napojil cirkuláciu vody , denne mi z 8000L vody odčerpe 75L a pridá okolo 59L vody a bolo po probléme pričom nová voda prechadza cez filter asi 10-krat ,je to síce nakladné riešenie ale mne sa vyplatilo.


Luboss14 nauc sa pocitat 1/5 vody zo 100L NIE JE 50L ale 20L !!!!! a za tyzden to bude 7x20L= 140L. Matika NEPUSTI. a vypocet je zrazu o niecom inom.... :shock:
Naposledy upravil kardano dňa 04 Jan 2007 21:23 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
kardano
 
Príspevky: 224
Obrázky: 41
Založený: 25 Máj 2006 18:41 pm
Bydlisko: Trencin

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod Ceco » 04 Jan 2007 17:37 pm

Zrejme sa uklepol. Usudzujem podla
guppy napísal:Budem teda meniť 1/3 až 1/2...
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod luboss14 » 04 Jan 2007 17:42 pm

Len ma nezabite!!!!
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod raki » 04 Jan 2007 21:24 pm

Este by ti mohla pomoct voda zo zabehnuteho akvaria - ja som tak startoval nove 150 L akvarko aj s osadkou a velke broblmy som nemal.
raki
 
Príspevky: 53
Obrázky: 1
Založený: 17 Nov 2006 13:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod luboss14 » 04 Jan 2007 21:38 pm

Voda zo zabehnutého nie vždy pomôže!!!
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod discus-vk » 04 Jan 2007 22:17 pm

vymen polovicu vody,snaž sa dostat PH pod 7,pri nižšom ph,sa cely proces dokaže naštartovat ovela rychlejšie,molitany neper,nekrm.
Obrázok používateľa
discus-vk
 
Príspevky: 29
Obrázky: 47
Založený: 04 Okt 2006 20:38 pm
Bydlisko: Velky Krtis

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod guppy » 05 Jan 2007 10:29 am

čaute,

včera som vymenil tretinu vody. Novú vodu som nemal kedy nechať odstáť, tak som si ju ohrial troma kanvicami prevarenej vody, pridal prípravok AquaSafe a po doplnení do akvárka som pridal 20 ml Sera Nitrivec.

Dnes ráno boli dusitany 1,7 mg/l. Je to ešte stále príšerne veľa, ale aj tak ma to potešilo po tých 3,2 včera!

Dúfam, že už nastane pozitívny vývoj.

Dnes sa mi nechce vodu vymieňať, zase až v sobotu.
Po víkende si spravím rozbor a ozvem sa.

Príjemný víkend.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod guppy » 11 Jan 2007 10:37 am

Čaute,

ozývam sa znova o ďalšom vývoji konc. dusitanov.
Po sobotňajšej výmene 1/3 vody (v nedeľu sa mi nechcelo) boli v pondelok dusitany 1,4 mg/l.
V pondelok som s vodou tiež nič nerobil.
V utorok boli tiež 1,4 mg/l.
Vodu som vymieňal až včera v stredu a to 1/2 nádrže.
Dnes som mal dusitany 0,26 mg/l.

Uvidím ako dopadne rozbor zajtra.

Vďaka za vaše rady.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod guppy » 05 Feb 2007 14:54 pm

Ozývam sa ešte raz.

Ďakujem všetkým za užitočné rady a skúsenosti.

Teraz mám akvárko 6 týždňov po založení. Dusitany sa už 2 týždne pohybujú okolo 0,02-0,03 mg/l. Trošičku vyskočili len, keď sa mi usypalo krmiva asi na 0,2 mg/l.
To zn., že baktérie si už spoľahlivo robia svoju prácu.

Ešte ra vďaka za rady.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod guppy » 04 Jan 2008 10:48 am

Dnes oslavujem 1. výročie mojej registrácie na akve, potreboval som súrne rady týkajúce sa dusitanov (začiatočníckych chýb pri zakladaní akva).
Ďakujem za gratulácie k narodkám. :lol:

Dusitany sú dnes OK (0,02 mg/l) = baktérie si spoľahlivo robia svoju prácu.
Momentálne som si včera urobil rozbor vody asi po polročnej pauze a dojali ma pre zmenu dusičnany 129 mg/l.
V sobotu idem vymieňať vodu.
Či chcem, či nie, nabieham znova na dvojtýždenný interval odkaľovania a čiastočnej výmeny vody.
Posledný polrok som to trošku zanedbával s tým mesačným intervalom. Znovu som si dnes prečítal Raviolkin článok o dusíku v skvelom časopise Akvárium a trošku mi prišlo ľúto mojich rybiek, že musia znášať takúto koncentráciu NO3.
Už sa teším, ako im v sobotu "vyvetrám".
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod pakozdy » 04 Jan 2008 17:26 pm

ako si dosiel na take presne cislo ? 129 mg/l ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod VLADY » 04 Jan 2008 20:26 pm

Dusičňany nemám nulové aj vo vode ktorú dávam do akva a je bežná z vodovodu...keď som robil rozbor vody z akva a z vodovodu tak to bolo rovnaké...to len na porovnanie lebo dusičnany niesu tak moc nebezpečné...
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod guppy » 05 Jan 2008 17:21 pm

pakozdy napísal:ako si dosiel na take presne cislo ? 129 mg/l ?


Presné číslo je výsledkom spektrofotometrického stanovenia dusičnanov v chemickom laboratóriu.

Foto v mojej galerii.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Odoslaťod Yarrae » 12 Mar 2008 21:20 pm

A cim si meral tie dusitany?
Obrázok používateľa
Yarrae
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Mar 2007 00:40 am

Re: Prosím súrne o pomoc s dusitanmi!

Odoslaťod guppy » 12 Mar 2008 23:15 pm

Tiež spektrofotometrickou metódou v labáku.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Odoslaťod Yarrae » 13 Mar 2008 01:42 am

Uff, som dufala, ze su na to nejake testy, co sa daju kupit domov..

Dakujem :)
Obrázok používateľa
Yarrae
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Mar 2007 00:40 am

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.