Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod dzoni » 10 Jan 2007 17:16 pm

Caute vsetci,

chcem sa podujat na jeden experiment, ale este pred tym sa chcem spytat ci to nahodou niekto neskusal, alebo co si o tom myslite:

mam 200 litrove akvarium, ktore je v uplnej rovnovahe bez vykyvov uz skoro rok a odpusti mi takmer vsetko (prehnojovanie, nehnojenie, CO2, bez CO2...)

okrem toho mam 10 litroveho miniuboziaka, ktory nezvladol zabeh a je dokonalou ukazkou toho kolko roznych druhov rias sa moze nachadzat v takej malej kocke

moj pokus: chcem vlozit na nejaky cas uboziaka do velkeho akvaria a poskytnut mu tak podla mna najlepsiu moznu "kuru"

samozrejme rybicky pojdu docasne do druhej desiatky, ale inak z tym vobec nic nebudem robit... kura by mala trvat od 2 tyzdnov do 2 mesiacov podla vysledkov

rozmyslal som aj nad mnohymi dalsimi detailmi a zda sa mi to celkom realne - ale aj tak sa chcem spytat, ci niekoho nenapadne preco by to nemalo fungovat

dzoni
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod thomas111 » 10 Jan 2007 17:19 pm

Mna napada len ze si tym mozes zaviest do toho 200litroveho zopar rias, ktore sa ti tam mozu pekne rozmnozit. Ale to ta asi uz napadlo a povazujes to predpokladam za hovadinu takze inac ma nic nenapada :)
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod dusko » 10 Jan 2007 17:35 pm

no... hlavne tym asi nic nevyriesis. lebo ak ho aj odriasis, tak po vybrati a samostatnom behu sa to asi vrati. problem takto asi dlhodobo neodstranis...
Obrázok používateľa
dusko
 
Príspevky: 82
Založený: 18 Máj 2003 16:23 pm
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod braniik » 10 Jan 2007 18:26 pm

hmm za pokus to stoji :) uz som zvedavy na vysledok ...
braniik
 
Príspevky: 33
Obrázky: 25
Založený: 07 Jún 2006 14:44 pm

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod caloghero » 10 Jan 2007 22:44 pm

fakt fajn napad, aspon sae budu mat co robit...
sam si neviem vysvetlit, preco sa ti to cele zariasilo :oops:
a k tej kure len tolko, ze za 2 tyzdne by sa to cele vyluxovalo ale 2 mesiace by boli viac ako potrebne na dobry zabeh, otazka je, co by sa stalo, ak by sa podmienky zmenili, myslim tym vybratie z "big brothera", v malom sa ti rychlejsie menia parametre a...
asi by sa odriasilo ale potom odpojenie z infuzky :?
sam neviem ako by to dopadlo, ved vyskusaj, ked to inac nejde s tym malym :(
aspon budeme mat zaujimave poznatky :wink:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod Peťo K. » 10 Jan 2007 23:04 pm

A ked premiestnis 10 litoveho miniuboziaka na tmavsie miesto v izbe ustupia riasy :)
Obrázok používateľa
Peťo K.
 
Príspevky: 53
Obrázky: 6
Založený: 19 Mar 2006 00:23 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod skala » 11 Jan 2007 00:39 am

no dzoni, myslim, ze prides na to, ze obcas urobis aj nejaku somarinu. to je to prve, co ma napadlo. ked 2 veci spravis rovnako, vysledok nebude rovnaky
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod dudy » 11 Jan 2007 08:37 am

tiez si myslim,ze po "oddeleni" budes tam kde predtym....ked uz, tak by som rozmyslal nad vytvorenim kolobehu vody medzi velkym a malym akva,najlepsie este skombinovany s UV lampou na prudenie z maleho do velkeho... :wink:
dudy
 
Príspevky: 100
Obrázky: 33
Založený: 31 Jan 2006 11:49 am
Bydlisko: Stvrtok na Ostrove

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod dzoni » 11 Jan 2007 10:16 am

hmm, takze vacsine sa to zda blbost... ale zaroven suhlasite s prvou castou planu - teda ze kym bude male akva vo velkom, tak sa vycisti (s tymto som si aj ja takmer isty)

otazkou teda je, co sa stane po par dnoch-tyzdnoch od vybratia :wink:

ja si myslim ze kedze velke akva ma taku stabilitu, tato sa prenesie na male - postupne nastane rovnake zlozenie substratu, zmiznu riasy, ozdravia sa rastliny... a preto by minitko malo zvladat aj nejake vykyvy parametrov vody (ktore teraz v pohode zvlada velke)

hodnoty v malom akva totiz meriam aj teraz a myslim si ze vsetko je OK a chyby som spravil iba na zaciatku (nedostatok rastlin, vela svetla a hnojenia, nove dno), cize ak sa "vyvazi" teraz, standardnou udrzbou by uz malo fungovat normalne :roll:

ale jasne ze to je len teoria a je jediny sposob ako to preverit :)
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod Miloš » 11 Jan 2007 10:52 am

dzoni to ze velke akva znasa vykyvy neznamena ze ich zvladne aj male lebo aj velke na zmeny reaguje ale nie je to tak vyrazne aby si to postrehol ale sustava 20xmensia bude mat reakciu na rovnaku zmenu niekolko nasobne vyssiu to je fakt ktory neobides a este je otazne co by sa stalo s velkym akvarkom keby si ho premiestnil na ine miesto lebo aj ked zalozis dve totozne akvarka rovakym sposobom tak nikdy nebudu rovnake to je to caro akvaristiky
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod dudy » 11 Jan 2007 11:42 am

no podla mna, jednoduchsi a asi s rovnakym efektom by sa mi zdal ten kolobeh vody medzi tymi 2 akvariami,ale ako myslis :wink:
ked ho vlozis do velkeho:
1, voda identicka (to iste ti zabezpeci aj kolobeh)
2, substrat 2 akvarii sa do priameho kontaktu nedostane (takze naco vkladat)
3 jediny rozdiel vidim v osvetleni kedy v tvojom pripade budu mat rovnake
dudy
 
Príspevky: 100
Obrázky: 33
Založený: 31 Jan 2006 11:49 am
Bydlisko: Stvrtok na Ostrove

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod dzoni » 11 Jan 2007 12:53 pm

to Dudy: urcite by pre mna nebolo jednoduchsie vyrobit kolobeh medzi tymito dvomi akvariami z priestorovych dovodov a aj kvoli krytu na velkom a druha vec je ze tie riasy same od seba len tak nezmiznu - vo velkom by sa na ne vrhli vsetci vyhladovani cistici (SAE, krevety), ale keby bol kolobeh od zaciatku vzniku maleho, to by bolo ine...

to Milos: neviem co si predstavujes pod vykyvmi, ale urcite som nemyslel napr. teplotu... ked sa vo velkom akvariu zmeni napr. obsah NO3 z 5 mg/l na 20 mg/l je to podla mna presne taka ista zmena ako pre male - tak isto to ma totiz vplyv na cely objem vody. ja chapem problemovost malych akvarii v tom, ze velke vykyvy sa v nich vyskytuju a nie v tom ze su voci nim menej odolne. co sa tyka osvetlenia - vo velkom som menil vsetky trubice za uplne ine spektra, pridaval som, uberal a nic... stale bolo rovnako spokojne
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod Miloš » 11 Jan 2007 15:27 pm

dzoni ale prave ze cim je system vacsi tym je stabilnejsi a teda odolnejsi voci vykyvom teplota je len jeden s faktorov, ktory ale dokazes lacno a relativne dobre regulovat ale mozme uvazovat aj NO3 teoreticky ak pri 200l akva pridas do vody 200mg NO3 NO3 sa ti zvysi o 1mg/l ak pridas 200mg do 10l akva tak sa ti zvysi o 20mg/l a teda pri rovnakom zasahu do akvaria prisla 20 nasobna zmena teda ak prekrmis v 200l akva nic vazne sa nezmeni lebo akvarium ma svoju stabilitu a navyse jeho samoregulacna schopnost je vacsia ako pri 10l akvarku kde to uz moze znamenat zaciatok problemov lebo zmena bude vacsia a akvarko sa s nou bude vyrovnavat dlhsie aj keby hned bola rovnaka menej rastlin a vacsinou sa v mensich akvariach prerybnuje viac ako v tych vacsich(je to teoreticke lebo ty zrejme v 10l akva nemas ziadne ryby mozno krevetky a tie urcite nekrmis neja pravidelne ale ako ilustracia na pochopenie toho co som chcel povedat to hadam posluzilo), pri zmene typu osvetlenia ta zmena nebude 20 nasobna ale bude x krat vacsia
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod dzoni » 12 Jan 2007 10:09 am

OK, musim to teraz nechat tak - okotili sa mi vcera endlerky, cim sa trojnasobne rozrastlo obyvatelstvo miniakva, takze musim pouzit druhe minitko na prerozdelenie... ale aj tak si myslim ze je to tak 50 na 50 ci by to fungovalo :wink:

Ked sa zbavim mladych a male akva bude stale v takom dezolatnom stave, asi to vyskusam - vsak v najhorsom sa vrati po vycisteni do povodnej formy (teda v najhorsom sa zariasi aj velke :roll:)
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zazracne odriasenie alebo uletena blbost?

Odoslaťod Kubo » 12 Jan 2007 14:37 pm

Podla mna ked ti slape akva tak ako ma nemalo by sa nic stat a riasy by mali zmiznut v pohode.Ja som plno krat tak spravil ked som mal v niektorom akva zariasene rastliny a hodil som ich do zabehnutej 340tky tak riasy zmizli behom tyzdna a takto podla mna bude aj s miniakvom ked ho tam das.No ale predsa mas mensie akvarium o 140litrov tak neviem ale tych 10litrov je podlamna smiesny objem tak by to malo zvladnut dasapovedat bez problemov. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.