Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod vilo » 15 Jan 2007 13:06 pm

potkan: samicky p. pulcher bezne medzi sebou superia a zaroven sa dvoria samcekom, je preto mozne ze s jednou zo samiciek vytvori samec par. ak maju v akvariu vhodne ukryty (kokos. skrupiny, obratene crepniky, a pod.), mali by sa aj vytriet. ale rataj s tym, ze si asi budu konkurovat s apistogramami. a co sa tyka rajovcov: tiez som mal kedysi kombinaciu rajovce a ostrieziky purpurove (+ine rybky) a nebolo to nic moc - samec rajovca casto bojoval s ostriezikmi, akurat ze pravidla boja boli u kazdeho druhu ine: aj ked bol rajovec statocny, nemal moc sanci proti ostriezikom kvoli tomu, ze on sa prevazne len vyhrazal, ale ostrieziky dost rychlo a obratne utocili a rajovec nestihal...ale ked rajovec uz zautocil, isiel rovno po hlave a bal som sa, aby sa mu nepodarilo trafit ostriezikovi oko! (spravil to totiz raz trinidadskemu panciernickovi a ten bol odvtedy jednooky!!). takze ti odporucam tie ryby pozorne sledovat, ako sa k sebe spravaju...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Reklama

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod potkan » 15 Jan 2007 15:33 pm

no ostriezik, hlavne tie samice utocia aj na apistu aj na rajopvcov ale v podstate je to maly utok a potom sa dalej nahanaju medzi sebou. Uvidim ake to bude ked ostrieziky vyrastu, zatial su male .. a ozaj podarilo sa ti spolu s rajovcami aby sa ti vytreli? ukrytov mam dost...
potkan
 
Príspevky: 89
Obrázky: 27
Založený: 04 Dec 2006 14:56 pm

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod vilo » 15 Jan 2007 17:12 pm

...ano, treli sa mnohokrat...no po vytreni sa, samozrejme, ich agresivita este zvysila. ked sa v blizkosti objavil rajovec alebo ina tvrdohlava ryba, utocil hlavne samec - pricom samicka ho akoby k tomu povzbudzovala (malokedy zautocila aj ona). v spolocenskom akvariu sa vsak mladata tazko vychovaju. mladi, neskuseni rodicia casto "decka" niekde zabudnu - tie sice ostanu niekde "zalahnute", ale ked su uz dlhsie same, mozu sa omylom pustit za nejakou rybou, co plava naokolo...a je po nich... :? a ked sa rodicia zbadaju, ze ani jeden nestrazil mladata, spravidla medzi nimi vznikne ostra vymena nazorov
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod Jurec » 22 Jan 2007 22:37 pm

Vie mi tu niekto poradit ake rybky by som mohol chovat spolu s ostriezikmi purpurovymi? mam dva pariky v 100 litrovom akvarku a doteraz som mal s nimi aj pseudotropheus zebra 3 ks ale to nebol dobry napad v takom malom akvarku no len tie 4 ostrieziky sa mi zda malo chcel by som nieco k nim ale nevíem co najradsej dake mierumilovne ciklidky neviete o niecom?
a som este rozmyslal nad mrenkami stvorpruhovimi "sumatranky " ale neviem ako to dopadne nema niekto skusenosti ?aby som predisiel pripadnym zbytocnym sklamaniam?
Obrázok používateľa
Jurec
 
Príspevky: 18
Obrázky: 6
Založený: 13 Nov 2006 23:45 pm
Bydlisko: Nová Bana

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod kenny » 23 Jan 2007 01:58 am

ja mam v 120ke s nimi rozne zivorodky a kongo tetry a pohodicka si ziju vsetky....
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod vilo » 23 Jan 2007 15:45 pm

tie sumatranky by mali byt ok, pripadne ine hufove rybky (ako pise kenny). ine druhy cichlid by som tam uz nedaval, teda ak chces, aby sa ti aj uspesne mnozili (100 l nie je moc velky priestor - a to su tam uz 2 pary), najma nie druhy, ktore vyhladavaju skryse - s tymi si budu ostrieziky konkurovat.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod kenny » 23 Jan 2007 22:23 pm

no ja si dovolim oponovat... ked ma dost skrys v akvarku tak 100 L na dva pary staci... cichlidy tam uz nedavaj. radsej nejake tie tetry.... mne sa strasne pacia tie kongo tetry. nakup zopar samcov.. ti su super :)
a este som zabudol ze tam mam malych otikov aby tam nebola riasa ;)
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod labyryntko15 » 23 Jan 2007 22:35 pm

2 tak akurat ved uvydis ako sa budu znasat
Obrázok používateľa
labyryntko15
 
Príspevky: 199
Založený: 28 Okt 2006 17:49 pm
Bydlisko: Spisšska nová ves

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod vilo » 24 Jan 2007 10:48 am

kenny napísal:... ked ma dost skrys v akvarku tak 100 L na dva pary staci...


iste, ide aj o clenitost akvaria, a zaroven aj o plochu dna. prave ta je u vacsiny cichlid rozhodujuca. 100 l akvarium moze mat napr. rozmery dna 50x50 cm (pri vyske 40 cm), ale aj 100x40 (pri vyske 25 cm) - jasne ze druha varianta je pre 2 pary ostriezikov lepsia ako prva...to bol len vymysleny priklad :D
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod labyryntko15 » 24 Jan 2007 17:02 pm

mas pravdu ale ku ostriezikom a kusi je akurat 100l
Obrázok používateľa
labyryntko15
 
Príspevky: 199
Založený: 28 Okt 2006 17:49 pm
Bydlisko: Spisšska nová ves

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod Jurec » 24 Jan 2007 19:58 pm

no som to zredukoval som si nechal len 1 par tych ostriezikov , kupil som k nim este 2 ramirezkyuplne male to len na skusku a nakoniec som tam nechal aj tie pseudotropheusy a zatial sa v pohode znasaju tak uvidim ako sa to bude dalej vyvyjat! ak by to nebolo to prave orechove tak zriadim dalsie akvarko a tam premiestnim tie pseudotropeusy zabudol som napisat ze ide o mlade rybky tak do velkosti 8 cm a rozmery akva šxdxv 35x65x45 a teda rozmer dna je 65x35 co viem ze nie je idealne akvarko pre take ryby ale maju tam vela ukrytov a´j vo viacerych rovinach nad sebou tak by to mohli zvladat.inak vdaka za rady .
Obrázok používateľa
Jurec
 
Príspevky: 18
Obrázky: 6
Založený: 13 Nov 2006 23:45 pm
Bydlisko: Nová Bana

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod labyryntko15 » 24 Jan 2007 20:46 pm

dobre si spravil pories tie cihlydy
Obrázok používateľa
labyryntko15
 
Príspevky: 199
Založený: 28 Okt 2006 17:49 pm
Bydlisko: Spisšska nová ves

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod Jurec » 07 Feb 2007 22:09 pm

no takze som dal ti pseudo tropheusy celkom prec a bolo to to najlepsie co mohlo byt, teraz moja osadka parik ostriezikov, 3, ks panciernicek kovovy 5 ks sumatraniek parik ramireziek
a tri guramy uplna harmonia v mojom akva kazdy druh ryby sa drzi v inej vrstve
Obrázok používateľa
Jurec
 
Príspevky: 18
Obrázky: 6
Založený: 13 Nov 2006 23:45 pm
Bydlisko: Nová Bana

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod Jurec » 22 Feb 2007 19:28 pm

no dnes som si vsimol ze samicka ma okolo seba hufik rybiek uplna parada ! je to zazitok vidiet ako si ich vodi po akvarku a ako si ich spolu so samcekom strazia , sumatranky som radsej vylovil a uvidim ako sa bude mojmu prirastku darit
Obrázok používateľa
Jurec
 
Príspevky: 18
Obrázky: 6
Založený: 13 Nov 2006 23:45 pm
Bydlisko: Nová Bana

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod vilo » 22 Feb 2007 20:02 pm

ak je akvarium zabehnute a je v nom aj trochu "spiny", mlade si nejaku potravu najdu. dobre je krmit ich napr. z pipety žiabronozkami alebo umelym praskovym krmivom = vstrekovanie priamo do hufu mladych. pripadne dat niekde na dno tabletku umeleho krmiva, z ktoreho budu rodicia ukusovat a mlad sa nakrmi rozvirenym prachom z krmiva...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod whatever » 22 Feb 2007 22:01 pm

kolko ostriezikov by sa dalo chovat v 230l akva?
ostatna osadka - len 4x ancitrus
whatever
 
Príspevky: 13
Založený: 18 Feb 2007 14:29 pm
Bydlisko: Bratislava- Pri Aqua Symbioza

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod vilo » 23 Feb 2007 09:40 am

...ak myslis chov za ucelom rozmnozovania, tak viac ako 2 pary by som tam nenechaval (vybrate z vacsej skupinky). kazdy parik musi mat dostatocne velke teritorium, aby sa citil dobre...ak by tam bolo vela ostriezikov, panovala by tam podla mna nervozita. mozno by sa aj nejaky ten par vytrel, ale asi by z odchovu nic nebolo...
ak ich chces chovat len tak na okrasu, tak do toho akvarka ich mozes dat kolko chces
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod whatever » 23 Feb 2007 22:31 pm

vilo napísal:...ak myslis chov za ucelom rozmnozovania, tak viac ako 2 pary by som tam nenechaval (vybrate z vacsej skupinky). kazdy parik musi mat dostatocne velke teritorium, aby sa citil dobre...ak by tam bolo vela ostriezikov, panovala by tam podla mna nervozita. mozno by sa aj nejaky ten par vytrel, ale asi by z odchovu nic nebolo...
ak ich chces chovat len tak na okrasu, tak do toho akvarka ich mozes dat kolko chces
ako mam 'vybrat z vacsej skupinky'?
V zivote som ostrieziky nachoval
whatever
 
Príspevky: 13
Založený: 18 Feb 2007 14:29 pm
Bydlisko: Bratislava- Pri Aqua Symbioza

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod Miko.B » 24 Feb 2007 17:23 pm

no ked sme pri tych ostriečikoch ... mam v akvariu 6 samčekov a 1 samičku ... všetko je v pohode ... len samička sa nema nejako k činu ... he nechce sa im nejako do rodičovstva.. som z levic a tu nie je možnosť dostať ostriežiky... to je dosť zle lebo by som chcel aspon este samicku dokupit...može to byť tym ze je len jedna samička na 6 samcov ze sa nerozmnozuju?
Obrázok používateľa
Miko.B
 
Príspevky: 95
Obrázky: 28
Založený: 17 Sep 2006 13:28 pm
Bydlisko: Levice

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod vilo » 25 Feb 2007 17:10 pm

whatever napísal:ako mam 'vybrat z vacsej skupinky'?
V zivote som ostrieziky nachoval


zozen si tak asi 5-8 rybiek oboch pohlavi. sprav v akvariu dostatok ukrytov, hustin rastliniek,... z tejto skupinky by sa mali po case sami povyberat pariky. najprv sa ryby medzi sebou budu len dotahovat, provokovat a nahanat, neskor by sa mali objavit partnerstva. ak sa ti bude zdat, ze sa parik(y) vytvoril(i), ostatne rybky odlov...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod whatever » 25 Feb 2007 17:38 pm

vilo napísal:
whatever napísal:ako mam 'vybrat z vacsej skupinky'?
V zivote som ostrieziky nachoval


zozen si tak asi 5-8 rybiek oboch pohlavi. sprav v akvariu dostatok ukrytov, hustin rastliniek,... z tejto skupinky by sa mali po case sami povyberat pariky. najprv sa ryby medzi sebou budu len dotahovat, provokovat a nahanat, neskor by sa mali objavit partnerstva. ak sa ti bude zdat, ze sa parik(y) vytvoril(i), ostatne rybky odlov...

Dakujem za radu :D . No uvidim jak to dopadne :)
whatever
 
Príspevky: 13
Založený: 18 Feb 2007 14:29 pm
Bydlisko: Bratislava- Pri Aqua Symbioza

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod Jurec » 25 Feb 2007 23:37 pm

to Miko.B
keby si mal cestu do novej bane tak ti kludne samice k tym ostriezikom darujem mam dve take co som len tak sibol do sestrinho akvarka medzi zivorodky, ak mas zaujem napis SS
Obrázok používateľa
Jurec
 
Príspevky: 18
Obrázky: 6
Založený: 13 Nov 2006 23:45 pm
Bydlisko: Nová Bana

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod potkan » 02 Apr 2007 11:58 am

zdravim, moja otazka sa tyka ostriezikov , ale v podstate sa mi ten isty problem vyskytol aj u apistogram. Vytvoril sa mi krasny parik ostriezikov, samicka po case nakladla ikry do kokosu a naozaj ich verne a starostlivo strazila, obcas ich akoby ustami jemne aby sa im nic nestalo kontrolovala a rovnako samec plaval nad kokosom a strazil. Po dvoch dnoch som mal pocit, ze ikier ubudlo, zo 60 zostalo asi 50. Nasledujuci den ich uz bolo len 10 a vecer len dve, na stvrty den bolo po vsetkych.. Urcite ich nepozrali ine rybky lebo parik ikry strazil ako oko v hlave.. je mi dost divne ze by ich zjedla samicka ked sa o nich starala. Urcite mnohi mate viac skusenosti ako ja preto sa pytam co sa s nimi stalo a ako postupovat v buducnosti.
dik
potkan
 
Príspevky: 89
Obrázky: 27
Založený: 04 Dec 2006 14:56 pm

Re: Ostriežik Purpurový (Pelvicachromis Pulcher)

Odoslaťod Tono Lackovič » 02 Apr 2007 17:34 pm

potkan napísal:zdravim, moja otazka sa tyka ostriezikov , ale v podstate sa mi ten isty problem vyskytol aj u apistogram. Vytvoril sa mi krasny parik ostriezikov, samicka po case nakladla ikry do kokosu a naozaj ich verne a starostlivo strazila, obcas ich akoby ustami jemne aby sa im nic nestalo kontrolovala a rovnako samec plaval nad kokosom a strazil. Po dvoch dnoch som mal pocit, ze ikier ubudlo, zo 60 zostalo asi 50. Nasledujuci den ich uz bolo len 10 a vecer len dve, na stvrty den bolo po vsetkych.. Urcite ich nepozrali ine rybky lebo parik ikry strazil ako oko v hlave.. je mi dost divne ze by ich zjedla samicka ked sa o nich starala. Urcite mnohi mate viac skusenosti ako ja preto sa pytam co sa s nimi stalo a ako postupovat v buducnosti.
dik

toto iste sa stava u vsetkych mladych paroch... :wink:
cas vsetko vylieci :P casom ti zacnu ikry ostavat neskor uz budes mat rozplavane rybky a neskor ti uz sami odchovaju rybky do obdobia ked sa o seba postaraju same,zalezi ale od velkosti akvaria :wink:
Obrázok používateľa
Tono Lackovič
 
Príspevky: 156
Obrázky: 5
Založený: 18 Máj 2005 18:58 pm
Bydlisko: Veľká Lomnica, okes Kežmarok

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.