aky prietok vody u biofiltra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod Pet » 10 Feb 2007 20:34 pm

zaujimalo by ma aky by mal byt maximalny prietok vody u biofiltra ...a co ak je prietok vacsi ? vytiahne aj bakterie ? :o
Obrázok používateľa
Pet
 
Príspevky: 52
Obrázky: 14
Založený: 15 Jan 2007 01:00 am
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod sgar » 10 Feb 2007 20:44 pm

myslím že približne mnostvo vody/hodina
Obrázok používateľa
sgar
 
Príspevky: 46
Obrázky: 10
Založený: 31 Jan 2007 21:18 pm
Bydlisko: nitra

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod Kubo » 10 Feb 2007 20:47 pm

Tak biofilter by nemal mat vacsi prietok ako objem akvaria.Cize priklad ked mas 100litrove tak tych 100litrov za hodinu a mozno aj to je vela. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod sgar » 10 Feb 2007 20:58 pm

medzi článkami sú popísané filtre.ako sa pridáva link???
Obrázok používateľa
sgar
 
Príspevky: 46
Obrázky: 10
Založený: 31 Jan 2007 21:18 pm
Bydlisko: nitra

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod arowana » 10 Feb 2007 21:05 pm

Teoreticky by mal byť, síce čo najnižší, záleží však na tom, kto čo rozumie pod pojmom biofilter.
Nitrifikačné a denitrifikačné procesy sú veľmi komplikovanou záležitosťou a záleží nielen na tom, či sa jedná o uzavretý / kanystrový /, alebo otvorený filter, ale aj na tom aký objem filtračného média obsahuje a z čoho pozostáva.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod thomas111 » 10 Feb 2007 21:39 pm

Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod monolop » 24 Feb 2007 15:30 pm

ak to chces na mechanicke feiltrovanie daj kolko to da, ak na bio filter daj co najmenej, alebo sprav kompromis
Obrázok používateľa
monolop
 
Príspevky: 65
Založený: 09 Feb 2007 20:33 pm
Bydlisko: Piestany

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod pokladnik » 26 Feb 2007 19:36 pm

Tady je odkaz na clanek s vypoctem optimalniho rozsahu prutoku . V anglictine ... :)
http://www.janrigter.nl/mattenfilter/
Obrázok používateľa
pokladnik
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Júl 2006 12:12 pm

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod arowana » 26 Feb 2007 20:09 pm

Všetko je to síce pekne povedané a napísané, avšak problém je ten, že v akvaristike a hlavne vo filtračných nitrifikáciách, sú grafy dobré na dve veci.......
Prietok nie je všetko a má úzky vzťah k ďalším komponentom filtračného reťazca.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod lukáš » 26 Feb 2007 23:59 pm

arowana napísal:Všetko je to síce pekne povedané a napísané, avšak problém je ten, že v akvaristike a hlavne vo filtračných nitrifikáciách, sú grafy dobré na dve veci.......
Prietok nie je všetko a má úzky vzťah k ďalším komponentom filtračného reťazca.

Pridavam sa, hoci neskusenym moze orientacne pomoct aj taky graf.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod arowana » 27 Feb 2007 00:05 am

Ja si naopak myslím, že neskúsených takéto rovnice privedú skôr do zúfalstva a skomlikujú im ešte viac zmetok v hlave. Je to prirodzene otázka individuálného pohľadu na vec.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod majko » 27 Feb 2007 08:27 am

Dolezite je uvedomit si o com je rec a ake to ma dosledky. Tie vypocty, nie su ziadny univerzalny vzorec na biofilter. Jedna sa o konkretny HMF filter. Na druhej strane prietok tymto filtrom jeho propagator (Olaf Deters, http://www.deters-ing.de/Filtertechnik/Mattenfilter.htm) dost dokladne skumal. Takze arowana rozhodne by som netvrdil, ze niekomu zbytocne sposobia zmatok v hlave. Su to vzorce ako dimenzovat cerpadlo pre konkretnu plochu filtracnej peny...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod Kubo » 27 Feb 2007 08:31 am

No este vediet tak nemecky a viem o co sa jedna :mrgreen: :pivo: Ahaaa pozeram ze vysssie to je v anglictine :mrgreen:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod pokladnik » 27 Feb 2007 11:04 am

Souhlasim s Majkom,
ja jako zacatecnik jsem si z toho vzal informaci o rychlosti prutoku vody pres filtracni hmotu, tak aby se tam udrzely bakterie a zaroven mely dostatek prisunu zivin. To je to rozpeti prutoku. podle velikosti plochy filtru si tedy koupim potrebne cerpadlo a nastavim rychlost prutoku. Jednoduche ne ? Predpokladejme ze ty rychlosti byly mereny experimentalne napr. bylo pouzito nekolik nadrzi se stejnymi filtry a ruznymi prutoky. Predpokladem je pouziti stejne znecistene vody a filtry stejnym zpusobem zajete.

Skoda ze autor neuverejnil presnou metodu jak k vysledku dosel. Nebo jsem to mozna spatne cetl ? Kazdopadne je tam aspon konkretni zaver jak rychly je vlastne pomalubezici filtr.:)

Na druhou stranu je potreba diskutovat zda pri anaerobnim procesu nevznikaji nejake dalsi skodlive plyny. nekde jsem cetl zminku o tom ze je potreba dostatecne okyslicovat vodu ve filtru aby nedochazelo k anaerobnim-hnijicim procesum ! Co si o tom myslite ?
Obrázok používateľa
pokladnik
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Júl 2006 12:12 pm

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod majko » 27 Feb 2007 11:46 am

pokladnik napísal:Skoda ze autor neuverejnil presnou metodu jak k vysledku dosel. Nebo jsem to mozna spatne cetl ?
Asi ano ;-) http://www.deters-ing.de/Filtertechnik/nitratabbau.htm
pokladnik napísal:Kazdopadne je tam aspon konkretni zaver jak rychly je vlastne pomalubezici filtr.:)
Moment kto tu pise o "pomalubezicim filtri" ? HMF do tejto kategorie nespada (aj ked tato kategoria v podstate neexistuje :D)
pokladnik napísal:Na druhou stranu je potreba diskutovat zda pri anaerobnim procesu nevznikaji nejake dalsi skodlive plyny.
Myslim, ze pri HMF netreba, nie je to anaerobny filter...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod pokladnik » 27 Feb 2007 12:21 pm

Aha tak ty grafy v tom prekladu chybely.!
diky
Obrázok používateľa
pokladnik
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Júl 2006 12:12 pm

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod potkan » 21 Máj 2007 15:49 pm

mozem Vas poprosit ak ma niekto skusenosti z HMF filtrom rad by som si nieco podobne skonstruoval, z tych obrazkov, ktore su k dispozicii http://www.deters-ing.de/Filtertechnik/Mattenfilter.htm, resp. http://jacik.akva.sk/wiki/nahlad.php?clanok=hmffilter, mi nie je jasne napojenie cerpadla na molitan, ako je presne vzrieseny privod a pretekanie vody cez molitan tak aby bolo zabezpecene, ze sa vyuzije cela plocha filtra rovnomerne? na jednom z obr. vidiet trubicu, ktora ide stredom a nevyustuje z filtra - jej koniec je niekde pri dolnom konci filtra? a druha ide priamo na hlavicu a z nej odteka voda? Asi je to trochu inak ak niekto z Vas ma nieco take doma a ma lepsie foto prosim mozte pridat, alebo aspon opisat postup diiiiik
potkan
 
Príspevky: 89
Obrázky: 27
Založený: 04 Dec 2006 14:56 pm

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod Zralok » 01 Jún 2007 12:02 pm

Nazdar mozem sa spytat aky prietok by som mal pouzit na filtri Aqael fan 3 je tam od 250L-450L-700L mam na nom nasunuty vacsi molitan a chcel by som vyregulovat tak prietok aby sa mi vo fitri usidlili cim viac bakterii,samozrejme pouzivam ho ako biofilter.Vdaka za odpovede :D
Obrázok používateľa
Zralok
 
Príspevky: 127
Obrázky: 32
Založený: 20 Jún 2006 17:29 pm
Bydlisko: Kosice

Re: aky prietok vody u biofiltra

Odoslaťod Besi801019 » 15 Aug 2009 12:00 pm

Kubo napísal:Tak biofilter by nemal mat vacsi prietok ako objem akvaria.Cize priklad ked mas 100litrove tak tych 100litrov za hodinu a mozno aj to je vela. :)


niekde na fore som však čitala že po naplneni filtra náplňami sa ale prietok zmenši asi tak na polovicu a ak k tomu priratam znečistenie filtra ktore časom nastane tak to je dalši ubytok prietoku...tak aky by mal byť teda optimalny prietok?........
Obrázok používateľa
Besi801019
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 16 Aug 2008 22:07 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.