aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod MX » 13 Feb 2007 09:29 am

Dobri chcem sa opitat niekoho ake by som si mal kupit tieto testery NO3, P, Fe, UT od akej firmi aby som zistil co najpresnejsiu hodnotu v mojom akva dakujem za odpovede
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Reklama

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod arowana » 13 Feb 2007 11:13 am

Postačia ti úplne od fy. Rataj, resp. Aquar.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod xDodox » 13 Feb 2007 11:17 am

Recenzie testov Rataj.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod dzoni » 13 Feb 2007 11:47 am

neviem ako NO3 a UT, ale co sa tyka P a Fe, Ratajovi by som sa vyhol najvacsou obklukou... dovod je strasne jednoduchy:

test na P ma tri stupne: 0,5; 2,5 a 5 to je zufale malo, nehovoriac o tom ze sa absolutne neda rozoznat ani jedna z tych troch hodnot

test na Fe: precitaj si aku neuveritelnu vec o svojom teste radil p. Rataj ludom tuto: http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=4072
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod arowana » 13 Feb 2007 11:57 am

Dzoni, na na analitickú chémiu, bude najlepšie ak si zadovážiš spektrálny analizér.
Vážený akvaristi - meriate tu tak nezmyselné veci, ktoré v praxi ani nemajú opodstatnenie a hlavne ktoré ani nemáte potuchy, ako sa dajú ovplyvniť. Pri pravidelnej hygiene akvárka a normálnom pomere živočíchov ti hodnota P ani nemá šancu priblížiť sa min. hodnotám. Pokiaľ áno, tak na to idete úplne špatne a meranie vám aj tak nepomôže.
Tieto hodnoty som v živote nepotreboval merať a trúfam si tvrdiť, že desaťročia odchovávam najnáročnejšie skupiny rýb.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod laci » 13 Feb 2007 12:13 pm

Taktiež som nikdy nemeral žiadne hodnoty vody. Jediné čo meriam je teplota vody, aj to iba v niektorých akváriách.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod mafiak » 13 Feb 2007 13:37 pm

ja mam od rataja NO2 - ale podla tej stupnice sa da urcit iba 0 a >0
dalsia vec, ma zaruku len 6mes.
mafiak
 
Príspevky: 16
Založený: 26 Jún 2006 18:30 pm
Bydlisko: KE

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod majko » 13 Feb 2007 13:43 pm

arowana napísal:Tieto hodnoty som v živote nepotreboval merať a trúfam si tvrdiť, že desaťročia odchovávam najnáročnejšie skupiny rýb.
No pri tejto alchymii ide vacsinou o rastlinne akvaria a tam je celkom vhodne poznat zo par hodnot. Nehovorim o pestovani valisnerii atp..
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod thomas111 » 13 Feb 2007 13:57 pm

arowana napísal:Dzoni, na na analitickú chémiu, bude najlepšie ak si zadovážiš spektrálny analizér.
Vážený akvaristi - meriate tu tak nezmyselné veci, ktoré v praxi ani nemajú opodstatnenie a hlavne ktoré ani nemáte potuchy, ako sa dajú ovplyvniť. Pri pravidelnej hygiene akvárka a normálnom pomere živočíchov ti hodnota P ani nemá šancu priblížiť sa min. hodnotám. Pokiaľ áno, tak na to idete úplne špatne a meranie vám aj tak nepomôže.
Tieto hodnoty som v živote nepotreboval merať a trúfam si tvrdiť, že desaťročia odchovávam najnáročnejšie skupiny rýb.

Arowana, toto je asi prva vec na fore od teba, s ktorou nesuhlasim. MX-ovi, predpokladam ide o pestovanie rastlin, cize v tejto oblasti by som hodnoty o ktorych sa tu bavime nazatracoval a nehovoril by som ze je zbytocne ich merat. Mozno pre ryby v tvojich chovniach je to nepodstatne alebo nemerias ich pretoze v nadrziach mas len vodu, pripadne nejaky mach ale v rastlinnom akva je dost dolezite mat urcite hodnoty v urcitych medziach.
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod XP » 13 Feb 2007 15:04 pm

Z ciste praktickeho hladiska suhlasim s thomasom a majkom, nie je ani tak dolezite vediet nejake absolutne hodnoty pritomnosti jednotlivych prvkov v akva vode, ako skor zabezpecit vyrovnanu hladinu pritomnosti vsetkych potrebnych prvkov pre rast rastlin - v takom mnozstve, aby nesposobovali riasy ale aby rastliny mali dostatok vsetkeho - a hlavne bez excesnych hodnot (ani vela ani 0) Na tieto merania uplne bohato postacuje set testov od firmy Rataj, uz dlhsie citam prispevky uzivatelov, ktori ich zatracuju ale ako vzdy tvrdieva Vysluzil2 chyba je v akvaristovi a nie v rybe, vode a rastline :D Ti, ktori nevedia namerat a dohnojit s pomocou Ratajovych testov a zloziek PMDD - lepsie vysledky podla mna nedosiahnu ani ked budu pouzivat SERU, JBL atd a hnojit najdrahsimi hnojivami.
Este ma napadla jedna myslienka - mnohokrat ludia ocakavaju zazraky od merania/hnojenia - ale neuvedomuju si , ze k hnojeniu patri aj dodavka CO2 (ci uz dostatocnym mnozstvom rybiciek, alebo umelym dodavanim od burciaku az po profi riesenia)... a samozrejme dostatocne osvetlenie ako ALFA A OMEGA celej rastlinnej akvaristiky !!!
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod MX » 13 Feb 2007 15:22 pm

diky za odpovede ale aj tak som sa moc nedozvedel od akej firmi si to mam kupit jedni hovoria ze rataj ano druhy ze nie a ma tu niekto skusenosti s inymi vyrobkami jbl alebo sera ???A chcem kupit pmdd a chcem ho tam pridavat zatial tam mam len co2 a v strku som mal hnojivo ale to asi uz vsetko vycucali tak chcem zacat hnojit PMDD tak co by ste mi poradili aby som si kupil ake testeri a od akej firmi dakujem
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod Kubo » 13 Feb 2007 17:39 pm

Ano kupuj Ratajove tie budu stacit.Ak chces vyhodit viac penazi a mas nato kup Sera.Ja mam tiez Ratajove a bohate mi stacia.Je rozdiel dat za sadu testov 500sk a 1500sk a mozno aj viac. :) A stacit ti budu testy No3,P,No2,Fe a Ph popripade UT test.A aj tie nevyuzijes zostarnu ti v policke ako mne. :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod dzoni » 13 Feb 2007 17:50 pm

MX, jednoznacne odporucam JBL, je to asi to najkvalitnejsie co u nas dostanes

XP, asi si prehliadol moj prispevok, takze este raz:

- fosfor sa ma pohybovat niekde okolo 0,5 ppm (+-, to je jedno)... ak mas na stupnici jednu hodnotu 0,5 a hned vedlajsiu 2,5 a okrem toho su medzi nimi extremne minimalne farebne rozdiely, tak si myslim ze takyto test je vysmechom kazdeho, kto si ho kupi (jedine co ho ospravedlnuje je jeho cena)

- Fe: v teme o hnojive Brutus, na ktoru som daval link vyssie sa viaceri ludia (napr. Thomas) ozvali Ratajovi, ze leju Brutus, leju a test sa nemeni - p. Rataj im poradil aby kaslali na jeho test, nech sa riadia navodom na hnojive...?!?!?

a sorry, ale neodpustim si, ked uz si nacal tuto temu (ktora s testami vobec nesuvisi) - "ALFU A OMEGU celej rastlinnej akvaristiky", cize CO2 nepouzivam uz skoro pol roka a pozri sa do mojho fotoalbumu ako to u mna vyzera :wink:
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod Kubo » 13 Feb 2007 17:57 pm

Thomas sa uz stazoval na viacere testy neviem kde nakupuje :lol: ale mne stale kazdy test namera pekne to co ma a kedze nemam doma jedno akvarium viem si aj porovnat .Test na P je podla mna nepodstatny kedze mam dostatok ryb a kedze P ani nelejem mne je nanic a celkovo si myslim ze ked s ratajovym testom nameram 0,5tak je fosforu az az a nepotrebujem ziadne dalsie hodnoty 1 ani 2,5 a pod.Cize ked vidim tmavsie ako 0,5 tak urcite nebudem pridavat fosfor logika ale skor menit vodu :) Ale mne je maximalne jedno kto si co kupi nebudem nikoho nutit aby kupoval ratajove vyrobky nech si kupi jbl ,seru a nech odskusa sam, kazdy tym prejde a nakoniec sa nato vykasle. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod Raviolka » 13 Feb 2007 18:21 pm

dzoni, myslím, že každý z nás je do různé míry barvoslepý, resp. má jinou schopnost rozlišovat barvy. Já považuju Ratajův test na fosfor za dostatečný, poznám z něj nulu (a o to mi většinou jde, chci se testem ujistit, že mám hnojit) a poznám z něj, když je fosforu "moc". Nic víc od něj ani nepotřebuju.
Mám několik akvárií a test jsem použila za poslední rok 5krát? Takže bych dražší test nekupovala. Samozřejmě, pokud někdo chce vědět, kolik fosforu má (troufám si tvrdit, že z odstínu poznám, jestli je to 0,5 nebo 1,5 nebo něco mezi tím... zkontrolovat to samozřejmě nemůžu, ale aspoň nemlátím hlavou o zeď, že to nejde... což je případ pH testu při hodnotách okolo 7,5 :wink:), tak by si měl ten test předem u někoho vyzkoušet a otestovat tak hlavně svůj zrak. Těžko by se hledali dva lidé, kteří tam uvidí pokaždé stejný odstín - to je problém všech kolorimetrických testů, některé mají holt horší barviva - potom je samozřejmě lepší si připlatit, ale nemusí to problém vyřešit.

Rozhodně se nechci dohadovat, jestli je lepší Rataj, nebo JBL. Nemám důvod nevěřit, že JBL má lepší stupnici a dává výsledky s větší přesností - pokud jde o fosfor. Ferrari taky jezdí rychleji než škodovka, ale na cestu po Bratislavě by to možná byl zbytečný luxus :lol:

MX - pokud chceš zjistit "co nejpřesnější" hodnoty, tak je nejlepší rozbor vody v laboratoři. O penězích tady píšou ostatní, tobě to asi v hlavě nevrtá. No a nebo si kup JBL :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod XP » 13 Feb 2007 18:56 pm

To DZONI:ALFA a OMEGA rastlinnej akvaristiky - som myslel a pisal svetlo, nie CO2 :D skus to precitat znovu, a vobec sa s nikym nehadam, ked nepridavas CO2 a rastie ti to pekne, ako vravis si ten prvy pripad ako som spominal--- teda rybicky ti vytvoria dostatok tohoto nato aby si to mal pekne v rovnovahe. Ani ja nepridavam v pestovni CO2 ale mam tam pekne po 300 gupiek v akvarkach... tak konstantne parametre NO3,P , CO2(sice na minimalnej hranici optima Tillmanovej tabulky) ako tieto nakakaju a napisaju nedosiahnem ani automatickym hnojitkom. Ti z nas starsich si mozno este pametaju pred testom na vodicak sme absolvovali test u ocnej doktorky na farbocit...take tie pismenka roznych farieb jedno v druhom... a ako pise Raviolka, kazdy mame tuto farbocitlivost inu. Ked som pisal ze Ratajove testy v pomere cena/uzitok u mna vitazia bolo to preto, lebo na drahe JBL a Sera mi je luto vyhodit peniaze a nato aby som videl cimam hodnotu 0 , alebo mam tmavozltu vodu (na teste P) mi stacia. Ked vidim svetlozltu, beriem to tak ako Rav...je to fajn , nejaky fosfor tamje a ci je ho 0,5, 1 alebo 1,5mg/l beriem v tolerancii OK. Detto je to s testom na zelezo... ak mam farbu testu ciru, je jasne ze potrebujem doliat Fe s mikroprvkammi...toz dolejem a pomeriam ci to nemam tmavooranzovoruzove - ked je to svetloruzove v hocijakom prijatelnom odtieni...beriem to opet ako dostatok Fe. Vyssie som spominal jednu dolezitu vec a to su extremne nizke a zaroven extremne vysoke hodnoty cohokolvek (od svetla, co2, fe, no2,no3, p, UT...) skodia a hrozia vypuknutim nejakej katastrofy. Neustaly dostatok...aspon takeho mnozstva vsetkych prvkov, ktory vyfarbi ratajove testy dava podla mna najlepsie vysledky v rastlinnej akvarisrtike -teda dobru kondiciu a rast rastlin bez rias , zakalov a pod...
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod MX » 13 Feb 2007 19:08 pm

Raviloka dik za odpoved ale neviem kde by som to dal otestovat v laborke ked byvam v takej diere kde neni ani akvarityka teda sa tomu takani neda hovorit tym par zdochlinam co tu maju
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod dzoni » 14 Feb 2007 10:42 am

ahaa, takze som farboslepy... tak potom sorry, beriem vsetko spat

len nechapem ze ked som skusal test s referencnym roztokom z balenia (v ktorom je ktovie co naliate) tak ukazal spravne farby, ale ked som urobil test s 10 litrami destilovanej vody vo vedre a presnou davkou KH2PO4, stale bol vysledok cisto biely aj pri 10 ppm

mozno mi idu farby iba obcas... mozno som mal vadny kus... mozno je vadny len kazdy druhy, takze je pekne vysoka sanca ze narazis na funkcny... a mozno do ostatnych testov p. Rataj nacikal a do mojho zabudol :wink:

inak, MX - do VUVH (www.vuvh.sk) sa tusim dala voda aj poslat (v plastovych flasiach), tak mozes skusit tam... jeden prvok cca 200,-

ps XP sorry - ALFU a OMEGU beriem spat :wink:
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod Raviolka » 14 Feb 2007 13:34 pm

dzoni, co se durdíš? :o Ta "barvoslepost" nemířila na tebe - stejně "barvoslepý" může být i MX nebo kdokoliv jiný, kdo si chce koupit nový test! Dokud ty odstíny neuvidí a nepokusí se je rozlišit, tak se nemůže spokojit s tvrzením jiných, že je to v pohodě/stojí to za prd... ostatní mají jiné oči, neříkám ani horší ani lepší. Někdo může mít problémy s odstíny červené, jiný s žlutou, zelenou, modrou - proto jsem psala, že je lepší si ten test předem vyzkoušet. To že já něco nevidím neznamená, že druhý nebude spokojený. Četla jsem o tom celkem zajímavý článek, skutečně má každý z nás jinou schopnost rozlišovat barvy. No a co je na tom :wink:

Ta informace o tom, že při 10 mg/l byl test čiročirý - ta je samozřejmě o něčem jiném. Škoda, že s ní přicházíš až teď, mohli jsme si ušetřit debatu o rozlišení odstínů 0,5 nebo 2 mg/l a rovnou konsnatovat, že máš zkušenost s evidentně nefunkčním testem. Předpokládám, že dodáš, že JBL test ten samý zkušební roztok změřil správně... ?

MX, na co potřebuješ co nejpřesnější čísla :?:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod MX » 14 Feb 2007 16:13 pm

Naco potrebujem co najpresnejsie cisla lebo mam rad kvalitu radsej zaplatim viac ako by som mal potom pozerat na test ktori vobec nefunguje som tu nasiel jednu stranku neviem ci tomu mam verit alebo nie ale podla toho je vedsina testou dost nahovno http://archiv.korallenriff.de/nitrat2004_english.html
ano jbl ani sera s toho nejako excelentne nevysli a to su dost drahe testery
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod LANGosh » 14 Feb 2007 16:57 pm

MX napísal: podla toho je vedsina testou dost nahovno


No konečně jsme se dostali k jádru věci... :lol: :lol: Škoda, že nepoužili nějaký kvalitní český test :wink: :o
Roman :)

EDIT
Odstranil jsem uvozovky, aby "kvalitně" nepůsobilo moc ironicky 8)
Naposledy upravil LANGosh dňa 14 Feb 2007 20:16 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
LANGosh
 
Príspevky: 182
Obrázky: 19
Založený: 27 Júl 2005 08:41 am
Bydlisko: ČR

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod arowana » 14 Feb 2007 17:37 pm

Langosh, myslel si to vážne, alebo ironicky ? Ja osobne som z českými testami hlavne od Aquaru spokojný. A porovnával som ich s fakt kvalitnými elektronickými merákmi zn. Bischof.
Vskutku je však pravda, že tak ako mnohým chýba hudobný sluch, tak majú mnohý posunutý farbocit mimo normálu. Mimochodom nie je jedno pod akým svetlom sa porovnávajú kolorimetrické testy.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod majko » 14 Feb 2007 17:43 pm

MX napísal:ano jbl ani sera s toho nejako excelentne nevysli a to su dost drahe testery

Ja som velmi podobny test na NO3 a Fe s JBL robil. A odcital som to co som ocakaval. Pri JBL je dolezite dodrziavat navod a pouzivat aj referencnu vzorku.
Mam test GH od Rataja. Vyzera, ze meria co ma, ale oproti JBL je to male chemicke laboratorium :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: aky vyrobca NO3, P, Fe, pH, UT???

Odoslaťod MX » 14 Feb 2007 19:36 pm

majko no mohol si to odcitat presne lenze ci to co bolo namerane a co bolo skutocne ci je aj to pravda vies sak kazdy test nieco odmera ale tu stranku so som sem dal tak tam ukazuju skutocne hodnoty ake tam dali aby mohli merata a potom zacali merat a vysledky su dost rozdielne
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.