Zábeh akva - URÝCHLENY?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod kardano » 12 Mar 2007 20:37 pm

Ludkovia, mam dilemu. Moze byt akva po 15 dnoch od zalozenia bez NO2?

popis:
Zalozil som presne pred 15 dnami 250L akva (100x50x50). Strk bol preprany a nebolo pouzite stare dno. Filtracia je Auael Circulator 650 (max 650l/h) pusteny na plno cez rozstrekovaciu rampu pod hladinou nasadeny na kocke "biomolitanu" od Atmanu (cca 30 cm vyska, je to najvacsie co Atman ma), 2 vzduchovacie kamene na premiesavanie vody. Do vody som pridal len asi 6 ml Sera Nitrivec (ostal mi a bol este v dobe pouzitelnosti, tak som ho dal, ved snad neuskodi...) Svietim cca 10 h denne a to trubicami T5 v celkovom vykone asi 60W (zatial. Je tam rezerva este cca 20W - stvrta trubica). Teplota vody 25 - 26 stupnov (drzi ju ohrievac s termostatom).
Rastliny: cryptocoryne, Valisneria gigantea a spiralis, Anubias b. Nana, Echinodorus tenelus.

Teraz ta pointa:

7. den po zalozeni bolo NO2 na 0,2. Teraz uz cca 3 dni je na 0! NO3 som nemeral (nemam test), ale predpokladam, ze bude male, lebo tam mam aj nejake pistie a tie len tak zivoria.

Je mozne ze by sa nejakym sposobom urychlil nabeh akvaria o cca polovicu? Cakal som, ze o tomto case bude este len kulminovat NO2 a ryby bude realne zacat vpustat az po cca 4 tyzdnoch a viac.
Je mozne ze by sa cely proces urychlil??? (Aj ked mi nie je jasne ako.)
Mate niekto podobnu skusenost?


Zacinam byt v pokuseni tam dat zopar Black Moll aby som videl co sa bude diat....


Skuste vyjadrit vas nazor na tuto situaciu? Co si mam o tom mysliet?

Cenim si kazdy postreh.

Dakujem.


:shock: :shock: :shock:
Obrázok používateľa
kardano
 
Príspevky: 224
Obrázky: 41
Založený: 25 Máj 2006 18:41 pm
Bydlisko: Trencin

Reklama

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Miro69 » 12 Mar 2007 22:57 pm

Ideš na to príliš vedecky. Ja som zakladal akvárka už desiatky krát tak, že rybky tam išli hneď a všetko bolo ok.Treba mať cit pre mieru. Pár rybiek tam rovnováhu naštartuje ešte skôr ako keby tam neboli žiadne. Black Molly navyše niesú veľmi háklivé a akvárko je dosť veľké, tak šup tam s nimi.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod kardano » 12 Mar 2007 23:49 pm

Tak ako si to robil ty som uz o akva prisiel. Naklady na 70 litrove su fakt mensie, ako znovu rozbehnut 250ku.... :cry:
Obrázok používateľa
kardano
 
Príspevky: 224
Obrázky: 41
Založený: 25 Máj 2006 18:41 pm
Bydlisko: Trencin

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod skala » 13 Mar 2007 01:41 am

nuz a ten filter a este aj s tou rampou pomohli tomu, ze je NO2 na nule
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod STH » 13 Mar 2007 02:06 am

u nas v ZA predavaju take sklenene ampulky,ktore sluzia ci uz na zabehnutie akva,alebo na prikrmovanie bakterii pri zvyseni osadky ryb,hnojenie rastlin...atd. atd. a poviem vam je to fakt super,skusam to len mesiac,ale zatial som velmi spokojny!
tie ampulky maju vyuzitie aj v morskej akvaristike a co som tak pocul a aj videl.....u nas co je jeden novy hotel,tak tam zriadovali velke more vo velmi kratkom case prave za pomoci tohoto pripravku...
tu je link na vyrobcu
http://www.prodibio.fr/index1.htm
popripade mam aj subor word v slovencine,kde je strucne napisane na co jednotlive pripravky sluzia.. staci len ss a poslem to
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod lukáš » 13 Mar 2007 03:06 am

Pouzivat Prodibio v sladkej vode je plytvanie financiami (podla mna). Uskodit to sice v principe neuskodi, ale je to zbytocne. Inak v 250 l sladkovodnom AQ cakat 4 tyzdne na vypustenie prvych ryb mi naozaj pride prilis "vedecke". A to sa "cisto nahodou" vo vede trochu angazujem :D . Kludne tam daj nejake ryby (s mierou) a pre pokoj duse mozes merat hodnoty vody. V sladkovodnom AQ nie je nic lahsie ako v pripade potreby vymenit trochu vody a dusicnany, prip. dusitany su prec.
Otazka je z coho by tam mali byt vysoke dusitany, ked tam vlastne ani nemas ryby ani iny bio-material s vysokym metabolickym obratom (pouzil si cisty, nezabehnuty strk) ?
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod STH » 13 Mar 2007 03:41 am

lukas a prave teraz ti dokazem na co to je.....nema tam ryby ani nic ine co by tam robilo papo pre tie krasne bakterie :o a jedneho dna tam supne rybky a zrazu je tam papo az az,no pre 4 bakterie ,ktore sa tam doteraz zivili zdochnutym komarom je to strasne vela papa a jednoducho sa za ten cas nestihnu tak namnozit aby to stihli popapat :lol: a potom tu mame otazky...preco mi ta rybka skapala atd...
teraz vazne...

zalozim akva....supnem tam nasadu bakterii 1ampulka a vdruhej ampulke mam pre tie bakterie "krmivo" v podstate v akvariu je take mnozstvo bakterii ako keby tam bolo plno ryb...a ked tam dam ryby je tam uz dost bakterii aby zvladli spracovat nebezpecne latky,ktore vylucuju ryby...
jedna ampulka stoji cca 50sk,ano je to pravda,ze netreba vsetko prehanat...ja by som si to osobne do velkeho akva nekupoval,ale kupoval som to hlavne pre minicka,kde je ta rovnovaha tazsie udrzatelna ako vo velkom akva...nikoho tu neprehovaram,ze bez toho to nejde,alebo co,ale vseobecne som to asi najlepsie vystihol na zaciatku prispevku....nie som odbornik,ale trosku niekedy uvazujem sposobom,ze sa vzivam do toho akvaria a sam seba sa pytam akoze to tam funguje a ked ma nieco napadne co dava zmysel tak tomu aj verim :lol:
takze ak si to precitaju skusenejsi tak nech sa kludne do mna obuju a nech to vyvratia,rad sa poucim :roll: :)
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod lukáš » 13 Mar 2007 04:25 am

STH napísal:lukas a prave teraz ti dokazem na co to je.....nema tam ryby ani nic ine co by tam robilo papo pre tie krasne bakterie :o a jedneho dna tam supne rybky a zrazu je tam papo az az,no pre 4 bakterie ,ktore sa tam doteraz zivili zdochnutym komarom je to strasne vela papa a jednoducho sa za ten cas nestihnu tak namnozit aby to stihli popapat :lol: a potom tu mame otazky...preco mi ta rybka skapala atd...
teraz vazne...

zalozim akva....supnem tam nasadu bakterii 1ampulka a vdruhej ampulke mam pre tie bakterie "krmivo" v podstate v akvariu je take mnozstvo bakterii ako keby tam bolo plno ryb...

Takze staci do AQ namrvit par vlociek pre ryby, tie sa rozmocia a uvolnia zradlo bakteriam. Rozdiel v cene oproti Prodibio: 50,- SK :wink:. Tym netvrdim, ze to nie su kvalitne vyrobky, len narazam na ucelnost ich pouzivania.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod STH » 13 Mar 2007 04:40 am

ano to netvrdim ani ja,ze je to nutne,alebo ze by to za tu cenu stalo,ale je to system,ktory to dokaze urychlit....,ale ako vsetci vieme....ziadne vodicky atd. nepomozu,ked na druhy den tam niekto slahne pol kybla krmiva a ked mu zacnu ryby kapat tak im este prilozi aby nahodou nepomreli od hladu a ked zrazu ani to nepomaha tak zvysi teplotu o 5 stupnov aby nahodou neochoreli od zimy,supne do toho liecivo a pre istotu vypne filter,lebo to na liecive je napisane a potom sa rozculuje v akvaristike,ze co mu to za vodicky predali...a pritom nevedomky ten akvarista robil chyby uplne kdesi inde ako sa on domnieval :)
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Raviolka » 13 Mar 2007 11:44 am

Zpátky ke kardanovi - jak už lukáš zmínil, proč bys měl mít vysoké dusitany, když tam nejsou ryby? Odkud by se tam dusitany braly? Úplně klidně mohou být na nule, ale neznamená to, že je akvárium zaběhnuté. Vytratil se ti z úvah amoniak a především - zaběhnuté akvárium znamená, že je schopné zvládnout běžnou zátěž. Tvoje akvárium zvládlo těch 6 ml Nitrivecu, ale zatím ani jednu rybu.

Dala bych tam ty black molly a sledovala parametry. A přečetla bych si poslední číslo http://klub.akva.sk/akvarium.php :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Miro69 » 13 Mar 2007 21:39 pm

Najprirodzenejší spôsob ako zabehnúť akva, je dať doň zopár nenáročných rybiek a postupne pridávať ďalšie. Samozrejme po aspoň dvojtýždňovej karanténe.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod kardano » 14 Mar 2007 21:37 pm

Ludkovia. Voda sa Black Mollam paci. Ani nie po 24 hodinach je ich o 15 ks viac. Daval som pozor aj na teplotu vody aby bola zhodna so starym akva aj som ich tam daval postupne cez miesanie vody nech nemaju sok. 1 samica vrhla do rana 15 malych, ktore tam uspesne plavaju, zdrhaju starym a maju sa k svetu :lol: :lol: :lol:
Obrázok používateľa
kardano
 
Príspevky: 224
Obrázky: 41
Založený: 25 Máj 2006 18:41 pm
Bydlisko: Trencin

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod MatkoGin » 02 Apr 2007 17:48 pm

Miro69 napísal:Najprirodzenejší spôsob ako zabehnúť akva, je dať doň zopár nenáročných rybiek a postupne pridávať ďalšie. Samozrejme po aspoň dvojtýždňovej karanténe.



Moja reč ked som bol mlady akvarista nepoznali sme hodnoty NO a podobne založilo sa akvarko a na druhy den sa dali ryby a teraz aby si mesiac mal akva bez rýb??? po 10 rokoch som sa vrátil ku koníčku založil akva podla odbornej literatury a prd z toho všetko bolo divne nakoniec sa ohlasila krupička ktorá si poradila dokonale s rybami aj napriek liečeniu.....založil som znova a na druhy den som dostal nejake ryby od kamaratov a akva fachčí v pohode do dnes........
Obrázok používateľa
MatkoGin
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 03 Mar 2007 17:05 pm
Bydlisko: šintava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod skala » 02 Apr 2007 21:03 pm

no matko, ale teraz ludi napada, ze maju strk kupovat zabaleny v sacku v akvaristike. Nadrze su lepene = sterilne. Voda je znacne sterilna tiez. Ja robim akvaristiku uz 25 rokov, a tiez ma meranie NO zaujimalo len zo zvedavosti a nemeral som ho cca 5 rokov
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod fero2 » 05 Máj 2007 18:22 pm

lukáš napísal:Pouzivat Prodibio v sladkej vode je plytvanie financiami (podla mna). Uskodit to sice v principe neuskodi, ale je to zbytocne...


Prodibio je firma,nie výrobok.Bola debata o Biodigeste?
Ak áno,tak to v princípe naozaj neuškodí.Skôr prospeje do tej miery,že obsadíme sterilné akva najúčinnejšimi bakt.kmeňmi bez patogénov a jeho štart a ďaľšie fugovanie býva potom bezproblémové./hodnoty,riasy, sinice.../
Nitif. a denitr. bakt. druhov a kmeňov je čo sa týka ich účinnosti a pôsobenia v akvarijnom prostredí trochu viac,ako si viacerí myslíme.
Prečo je ich použitie/resp.využitie/ zbytočné?

PS:Lukáš čo myslíš?Čau
PS2:Všetko sa dá zmerať.To ostatné sa dá vidieť.
fero2
 
Príspevky: 10
Založený: 05 Máj 2007 17:16 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Raviolka » 05 Máj 2007 19:49 pm

fero2 napísal:Prečo je ich použitie/resp.využitie/ zbytočné?
Neodpověděl sis tak trochu sám? Mám na mysli tohle:
fero2 napísal:Nitif. a denitr. bakt. druhov a kmeňov je čo sa týka ich účinnosti a pôsobenia v akvarijnom prostredí trochu viac,ako si viacerí myslíme.
:roll:

Jinak mluvit o "sterilním" akváriu mi nepřipadá zrovna dvakrát správné. A co se týká těch nejúčinnějších bakteriálních kmenů, zdá se, že máš nějaké informace, které nám chybí. Zkus se o ně podělit, zcela konkrétně. Když budeš psát v náznacích, tak si toho moc nepovíme :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod arowana » 05 Máj 2007 20:50 pm

Pokiaľ by mal niekto vážnejší záujem o prehľade výrobkov fy. PRODIBIO a ich návode na použitie, viem mu vo Worde poskytnúť kompletný preklad v slovenskom jazyku.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod atiles » 05 Máj 2007 22:03 pm

ked napíšem čosi od veci tak to prejde ale ked píšem z duše tak nič, súhlasím s fero2 má pravdu v náväznosti na skalov príspevok o sterilite našich novozaložených akvárií a v potrebe dostať čo najviac užitočných baktérií do akva s čo najmenším množstvom patogénov.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod vysluzil2 » 05 Máj 2007 22:52 pm

Pre mna usmevna tema.Ja ked zakladam nove aq, tak dam ziviny do dna, na ne strk. Zasadim rastliny, napustim vodu, zapnem filtraciu, vpustim ryby. Bleskovka. A spravam sa k tomuto aq samozrejme ako k cerstvo zalozenemu/ krmenie- idealne je krmenie zivim planktonom/A vsetko ma svoj cas, adaptacia ryb, zakorenenie rastlin, spravne fungovanie dna, filtra
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Roman » 05 Máj 2007 23:22 pm

fero2 napísal:
lukáš napísal:Pouzivat Prodibio v sladkej vode je plytvanie financiami (podla mna). Uskodit to sice v principe neuskodi, ale je to zbytocne...


Prodibio je firma,nie výrobok.Bola debata o Biodigeste?
Ak áno,tak to v princípe naozaj neuškodí.Skôr prospeje do tej miery,že obsadíme sterilné akva najúčinnejšimi bakt.kmeňmi bez patogénov a jeho štart a ďaľšie fugovanie býva potom bezproblémové./hodnoty,riasy, sinice.../
Nitif. a denitr. bakt. druhov a kmeňov je čo sa týka ich účinnosti a pôsobenia v akvarijnom prostredí trochu viac,ako si viacerí myslíme.
Prečo je ich použitie/resp.využitie/ zbytočné?

PS:Lukáš čo myslíš?Čau
PS2:Všetko sa dá zmerať.To ostatné sa dá vidieť.


Fero cau , ved nesetri klavesnicu a napis o Prodibio viac .
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod strbino » 06 Máj 2007 00:26 am

ja som pouzil na zabeh dvoch akva na skusku a obe su zatim bez problemov, do tretieho som biodigest nedal a je zariasene, mozno je to nahoda no podla mna nie :),
pomoze to podla mna aspon trochu na zábeh ako taký
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod fero2 » 06 Máj 2007 00:31 am

mluvit o "sterilním" akváriu mi nepřipadá zrovna dvakrát správné. A co se týká těch nejúčinnějších bakteriálních kmenů, zdá se, že máš nějaké informace, které nám chybí. Zkus se o ně podělit, zcela konkrétně. Když budeš psát v náznacích, tak si toho moc nepovíme


Slovo sterilný malo byť prinajmenšom v " ".
Neviem šo si chcela vedieť.Či o tom čo je v tamtom alebo len tak všeobecne.Pokúsim sa to nejako zkĺbiť,aj keď odbor : biotechnologie v moderní akvakultuře zrovna neštudujem.

Práca rôznych bakteriálnych kmeňov/druhov/ je riadená genetickou informáciou vloženou v DNA každej bunky.Kmene boli vybrané pre ich efektivitu a kompatibilitu v sladkej a morskej vode./v tamtom/
Každý druh/kmeň/ zašne proces v ktorom pokračuje ďaľší a ďaľší a ...(čpavok...dusitan až po najmenej škodlivý dusičnan - to všetci poznáme).
Baktérie druhov Ntrosomonas europaea a Nitrobacter winogradskyi "založia" a zachovávajú biologickú filtráciu účinnejšie ako náhodné (alebo patogénne) kmene.
Asi len stači spomenúť výraz "zle zabehnutá nádrž".
Čistenie zbytkov organického trávenia je zvýhodnené prítomnosťou 9 druhov heterotrofných baktérií v optimálnych proporciách vrátane Paracoccus denitrificans a Pseudomonas stuzerii,ktoré trávia organické látky rýchlejšie ako nitrifikačné mikroorganizmy(INRA 1995) a prispievajú tak k čisteniu akvária vrátane odstránenia dusičnanu (dusičnan - dusík) v málo okysličených plochách akvária.
Baktérie pracujú "v týmoch" - každý druh/kmeň/ ukončuje prácu zahájenú iným.Ich výber a zloženie v optimálnom pomere zaistí čistenie, redukciu dusičnanov, fosfátov a vzniku tzv.nevysvetliteľných chorôb.
fero2
 
Príspevky: 10
Založený: 05 Máj 2007 17:16 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Raviolka » 06 Máj 2007 01:06 am

fero2 napísal:Neviem šo si chcela vedieť.Či o tom čo je v tamtom alebo len tak všeobecne.
...
Baktérie druhov Ntrosomonas europaea a Nitrobacter winogradskyi "založia" a zachovávajú biologickú filtráciu účinnejšie ako náhodné (alebo patogénne) kmene.
Chtěla jsem přirozeně vědět, co je v "tamtom" :wink:
Jestli N. europaea a N. winogradskyi, tak mi to úplně stačí :roll: Ale nebudu se unáhlovat, třeba jsou v tom opravdu "nejúčinnější bakteriální kmeny", jak jsi psal. Opravdu mě zajímá, které to jsou.

P.S. Ten link už tu zazněl, ale ještě jednou: http://klub.akva.sk/akvarium.php - 4. číslo, něco málo o téhle problematice tam je a doporučuju si hlavně proklikat odkazy na konci tématu "dusík", pokud někoho zajímá, jaké baktérie jsou "nej" :lol:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod arowana » 06 Máj 2007 12:11 pm

Všetko je to síce pekné, ale žial to platí len v laboratórnych podmienkách, nie v akváriu. :D :D
Je všeobecne problém aj v relatívne čistých akvakultúrách udržať aj vyššie formy života, ako napr. nálevníky a vírníky, aby sa kultúra nekontaminovala nejakým patogénom a u baktérií si to naozaj viem ťažko predstaviť.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.