Roztoky pre sondu Ph metra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod raki » 31 Mar 2007 17:39 pm

Ahojte, potreboval by som poradit. Mam digitalny Ph meter VOLTCRAFT PH-100 ATC, ma umelohmotnu sondu. Ta je stale namocena v roztoku s Ph cca 4. Samozrejme, vytahovanim sondy z tohto roztoku pri pouzivani sa objem roztoku zmensuje. V navode je len napisane, ze sonda musi byt namocena min. 1cm. Viete mi povedat, aky to je roztok? Na okraji flasticky su po ususeni krystaliky, takze voda to nieje. Nic som k tejto teme nenasiel. A este jedna otazka, ako je to s kalibracnymi roztokmi? Niekde predavaju kvapalinu, ale videl som predavat len sacky, ktore sa musia rozpustit. Mate s tym nejake skusenosti?
raki
 
Príspevky: 53
Obrázky: 1
Založený: 17 Nov 2006 13:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod arowana » 31 Mar 2007 18:00 pm

Ten roztok v ktorom ho máš je pravdepodobne KCl, ale sonda by sa mala prechovávať buď v neutrálnom roztoku / napr. destilke /, alebo vo vlhkom klobúčiku pH metra /.
Kalibrovacie, udržiavacie a čistiace roztoky nájdeš napr. vo veľkoobchodoch s laboratórnym vybavením, alebo príp. pzri link

www.conrad.cz
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod snake » 22 Apr 2007 21:35 pm

arowana napísal:Ten roztok v ktorom ho máš je pravdepodobne KCl, ale sonda by sa mala prechovávať buď v neutrálnom roztoku / napr. destilke /, alebo vo vlhkom klobúčiku pH metra /.
Kalibrovacie, udržiavacie a čistiace roztoky nájdeš napr. vo veľkoobchodoch s laboratórnym vybavením, alebo príp. pzri link

www.conrad.cz

Ja som teraz kupil seramic a tam je napisane /a dost ma to zaskocilo/, ze sonda sa nesmie skladovat v destilke.. Vsetky pH metre doteraz hovorili pravy opak..Roztok KCL je oznaceny ako KONZERVACNY roztok.
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod arowana » 22 Apr 2007 22:08 pm

snake napísal:
arowana napísal:Ten roztok v ktorom ho máš je pravdepodobne KCl, ale sonda by sa mala prechovávať buď v neutrálnom roztoku / napr. destilke /, alebo vo vlhkom klobúčiku pH metra /.
Kalibrovacie, udržiavacie a čistiace roztoky nájdeš napr. vo veľkoobchodoch s laboratórnym vybavením, alebo príp. pzri link

www.conrad.cz

Ja som teraz kupil seramic a tam je napisane /a dost ma to zaskocilo/, ze sonda sa nesmie skladovat v destilke.. Vsetky pH metre doteraz hovorili pravy opak..Roztok KCL je oznaceny ako KONZERVACNY roztok.


Áno, je to pravdivá informácia, že by sa sonda mala skladovať v KCl, no lepšia je destilka na skladovanie pre akvaristu, ktorý KCl roztok nemá k dispozícii, ako skladovanie v bežnej vode. Je tam však podmienka, že ju treba pred každým meraním nakalibrovať, pokial majú byť merania presné.
Žial prax je však taká, že v mäkkej vývojovej vode pomaly ani jedna sonda nie schopná namerať zhodné a relevantné výsledky, či už sú to sondy a meráky lacnejšiej produkcie napr. od Conrad-u, alebo drahých napr. z produkcie fy. WTV.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod Norman » 23 Apr 2007 06:53 am

arowana: z coho pri tom tvrdeni vychadzas, ze ziadna sonda nie je schopna dat relevnatne vysledky ? Ja s tym problem nemam a to mam homemade merak a sondy 20 rocne ;) Alebo zeby sa vtedy este robili sondy poctivo ? :) Porovnaval som to u nas u chemikov co meraju pH na najvyssej urovni v SR a podla mna boli moje vysledky uspokojujuce. Myslim, ze je to len vecou dobrej kalibracie.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod martin_s » 23 Apr 2007 08:12 am

Elektrody sa uchovavaju namocene v 3M roztoku KCl. Ak chces tak ti taky roztok mozem pripravit do zasoby. Ten isty roztok byva aj vo vnutri sklenenych elektrod. V destilke by som elektrody neuchovaval, vzhladom na to co uz bolo spomenute, ze by ju bolo treba pred kazdym meranim kalibrovat. Ak ju uchovavas v KCl tak by si mal kalibrovat cca raz za mesiac, v zavislosti od poctu merani. Mal by si si kupit aj kalibracne roztoky. No tie by ta mohli vyjst okolo 2000,- Sk (Standard Buffers WTW - pH 4,01; 6,86; 9,18 - v roku 2006) a maju expiracnu dobu cca 1 rok.

Norman napísal:arowana: z coho pri tom tvrdeni vychadzas, ze ziadna sonda nie je schopna dat relevnatne vysledky ? Ja s tym problem nemam a to mam homemade merak a sondy 20 rocne ;) Alebo zeby sa vtedy este robili sondy poctivo ? :) Porovnaval som to u nas u chemikov co meraju pH na najvyssej urovni v SR a podla mna boli moje vysledky uspokojujuce. Myslim, ze je to len vecou dobrej kalibracie.


S tymto tvrdenim suhlasim. Je to vecou ale nie len kalibracie ale aj pouzitim kvalitnej sondy, ktora musi byt spravne uchovavana a nesmie vyschnut. Dalsou dolezitou vecou je korekcia pH pri merani podla teploty. To sa tyka aj kalibracie. Ak zacnes kalibrovat pH meter roztokom ktory vyberies z chladnicky tak pH-meter nenakalibrujes, kedze pH sa ti meni stupajucou teplotou. Preto je dolezite kalibracne roztoky nechat pred kalibraciou temperovat aby mali izbovu teplotu (1-2h)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod raki » 23 Apr 2007 08:28 am

martin_s napísal:Mal by si si kupit aj kalibracne roztoky. No tie by ta mohli vyjst okolo 2000,- Sk (Standard Buffers WTW - pH 4,01; 6,86; 9,18 - v roku 2006) a maju expiracnu dobu cca 1 rok.


Ja som teda kupil sadu roztokov v CONRADe. Stala cca 980Sk, bolo tam 100ml KCL 3mol, nejaka cistiaca kvapalina a kalibracne roztoky, lepsie povedane kapsle - Ph 4, 7 a 10. Kapsla sa pred kalibrovanim sondy musi rozpustit v 100ml destilovanej vody. Zivotnost nerozpustenej kapsli je vraj nekonecna, roztoku len 1-2 mesiace. Samozrejme, treba sa na to pozerat ako na poloamaterske roztoky pre poloamatersky pristroj od nich.
raki
 
Príspevky: 53
Obrázky: 1
Založený: 17 Nov 2006 13:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod Norman » 23 Apr 2007 09:16 am

raki: pre domace meranie su tie kapsule plne vyhovujuce, okrem toho dnes ani nezozenies normalnu destilku s pH 7. Ale tie kapsule by to mali ukocirovat.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod martin_s » 23 Apr 2007 09:51 am

No ja by som takymto kalibracnym roztokom neveril. Ph destilky sa meni podla toho v com je dana a aka je stara. Moze nadobudnut pH dokonca medzi 6-8, podla toho co naberie do seba zo vzduchu, kde je skladovana. Rovnako ak bola skladovana niekde v nie dobre umytej nadobe, tak moze dojst k mnozeniu bakterii a sinic, co znizuje pH. Nestavil by som na to ze tie kapsule to vedia vyrovnat.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod Norman » 23 Apr 2007 14:53 pm

martin-s: ale na to je prave pufer aby si to pH spravil take ake ma byt. Osobne som par krat pouzil bez problemov taketo kapsule, ale teraz mam dost roztokov.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod arowana » 23 Apr 2007 15:42 pm

Používame meráky a sondy od fy. WTV, Bischoff, Hanna a dvoch ďalších, ktoré si narýchlo nespomeniem a nechce sa mi hrabať sa po nich.
Mám priateľa na baníckej fakulte fakulte , ktorý sa profesionálne zaoberá nitrifikačnými pochodmi / likvidácia toxického odpadu pomocou baktérií / a je prof. chemik. Nechávam mu občas meráky prekontrolovať v presne kontrolovaných / vákuových / laboratórnych podmienkách a napriek kalibrácii, ani jeden z prístrojov nebol nikdy na 100% schopný namerať rovnaké výsledky v porovnaní s ostatnými prístrojmi.
Teda verdikt je z mojej strany asi taký, že je jedno, aký prístroj používate, treba si podľa neho vytvoriť vlastnú konštantu a podľa nej sa naďalej riadiť, bez toho, aby ste to porovnávali napr. susedovým merákom.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Roztoky pre sondu Ph metra

Odoslaťod martin_s » 23 Apr 2007 16:06 pm

No kazdopadne sa tie odchylky pohybuju tak max. +/- 0,1 ale väcsinou su to len stotiny, co myslim v podmienkach akvaristiky nie je rozhodujuce. Ved nejde o molekularnu biologiu a pod. kde pH sa vyzaduje presne.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.