Skalár [Pterophyllum scalare]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: skalari

Odoslaťod dudy » 01 Mar 2007 11:51 am

sami napísal:Ja viem, ale potomstvo bolo pol napol takze ako chces. Mam aj mramorovych aj pruhovanych. Foto mladych nemam momentalne poruke.


sami nechem tu rozbiehat prudko odborne diskusie, ale vies co je to fenotyp a co genotyp?
dudy
 
Príspevky: 100
Obrázky: 33
Založený: 31 Jan 2006 11:49 am
Bydlisko: Stvrtok na Ostrove

Reklama

Re: skalari

Odoslaťod Miloš » 01 Mar 2007 12:01 pm

dudy s tou genetigou pri skalaroch by som to az tak vazne nebral aj ty co ich kupis v akvaristike sa na prirodnu formu len viac alebo menej podobaju ale su to krizence vsetkeho mozneho ja mam v akva iba prirodnych ale nedivil by som sa keby sa mi z odchovu objavili skalare roznych foriem ak by som ich chcel geneticky vycistit trvalo by to niekoplko generacii ale kedze ich nemnozim teda oni sa tru ale ja ichneodchovavam tak ma to zas tak moc netapi akurat ked pojdu na starobu tak uz sa tesim nato jak bude akva mozno mesiac prazdne lebo nikde nebudem moct zohnat zrovna takych ako by som chcel
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalari

Odoslaťod sami » 01 Mar 2007 12:23 pm

dudy napísal:
sami napísal:Ja viem, ale potomstvo bolo pol napol takze ako chces. Mam aj mramorovych aj pruhovanych. Foto mladych nemam momentalne poruke.


sami nechem tu rozbiehat prudko odborne diskusie, ale vies co je to fenotyp a co genotyp?


Je mi jasne co je fenotyp a genotyp, viem ze ich dalsie potomstvo nebude unifromne pruhovane ale pokail viem to v poziadavke nebolo, takze by som tu genetiku nechal radsej na pokoji. Ale mam taky pocit , ze zaujem mal "kapor" asi by sa mal on vyjdrit o co mu vlastne ide ci ich chce na chov na obdiv alebo na co a presne ako napisal Milos s tym preslachtenim viacerych foriem sa da len suhlasit.
Obrázok používateľa
sami
 
Príspevky: 69
Obrázky: 35
Založený: 09 Feb 2005 14:06 pm
Bydlisko: Pieštany

Re: skalari

Odoslaťod dudy » 01 Mar 2007 14:02 pm

tak sorry chalani nejak som tu diskusiu nesledoval od zaciatku a mylne som usudil,ze vam ide o divu formu,kvoli "preslachteniu" inych foriem,ale vyzera to,ze vam sa len jednoducho paci tato farebna varianta (alebo je predsa len za tym aj nieco ine?).V tom pripade,z ide len o exterier naozaj o genetike nema zmysel hovorit.... :wink:
dudy
 
Príspevky: 100
Obrázky: 33
Založený: 31 Jan 2006 11:49 am
Bydlisko: Stvrtok na Ostrove

Re: skalari

Odoslaťod Kapor » 01 Mar 2007 17:06 pm

Moja predstava vid Milosov album. Chcem ich len chovat, nie odchovat. Pripadaju mi najprirodzenejsie. Inak mam 5 foriem, biele a skoro cierne akoby ani nerastli. Dymove, mramorove a obycajny rastu ako dive.
Kapor
 
Príspevky: 46
Obrázky: 12
Založený: 12 Dec 2006 10:21 am
Bydlisko: HC

Re: skalari

Odoslaťod janko » 01 Mar 2007 17:46 pm

je pravda, že skaláre zožerú snáď všetko, po vytretí sú schopní mi ukúsnuť aj kusy z ruky, ale to je na ochranu ikier.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: skalari

Odoslaťod patka2 » 06 Apr 2007 11:29 am

Môže mi niekto pomôcť????????????????? Moje 2 skalare mi otvararaju a zatvaraju chrbtovú plutvu. Ale hlavne ten najväčší.Tak píšte! Neviem čo to znamena!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :?:
Obrázok používateľa
patka2
 
Príspevky: 3
Založený: 06 Apr 2007 11:19 am

Re: skalari

Odoslaťod kustro » 06 Apr 2007 12:52 pm

neviem ako to myslis ale pravdepodobne nie je dovod na paniku
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: skalari

Odoslaťod patka2 » 10 Apr 2007 18:27 pm

On :cry:
Obrázok používateľa
patka2
 
Príspevky: 3
Založený: 06 Apr 2007 11:19 am

Re: skalari

Odoslaťod patka2 » 10 Apr 2007 18:45 pm

čaute! Moje skalare často stracaju pasi :roll:
Obrázok používateľa
patka2
 
Príspevky: 3
Založený: 06 Apr 2007 11:19 am

Re: skalari

Odoslaťod tufo » 18 Apr 2007 18:34 pm

Vedeli by ste mi poradiť ohľadne odchovu skalárov? Takže som v takomto štádiu. V hlavnom akva sa mi vytreli skaláre na hlavu filtra. Zriadil som malú nádržku 20 l a dal do nej vodu z hlavného akva. Výška vodného stĺpca 23 cm. Penový filter. Jemné vzduchovanie. Trocha štrku, umelá rastlina, malý trs cabomby, ohrievač. Tú hlavu filtra som samozrejme následne preložil do nádržky a priložil aj samicu aby sa starala o ikry, čo aj robí. Aj ked mám trocha obavy, či to nebude jej prvý poter a či ho nezožerie. Prvú noc som ale nemal ohrievač a teplota klesla na 23-22 C velmi to vadí? Ale teraz stále udržujem 26 C. Počet ikier odhadujem na 200 - 250. Od vytretia je to asi viac ako 52 hodín. Asi 20 ikier je bielych. Treba ich odstrániť? Dávam tam pár kvapiek preventinu aby neplesniveli, treba? Za ako dlho spotrebuje poter žĺtkový vak?
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: skalari

Odoslaťod Kapor » 23 Apr 2007 13:38 pm

Vcera som sa pokusil vyliecit skalarovi zaplesnenu rohovku. Dal som ho do 18l nadrze, zakuril mu na 32°C + silne vzduchovanie. Ked som isiel spat bol nejaky zmateny a rano uz nebol. Kde som spravil chybu? Ostatne ryby su v poriadku, ale do buducna, ak bude treba, by som chcel liecit uspesnejsie. Aj toto bol inak pekny kus kupeny v obchode v januari. Skoda ho.
Kapor
 
Príspevky: 46
Obrázky: 12
Založený: 12 Dec 2006 10:21 am
Bydlisko: HC

Re: skalari

Odoslaťod hans12 » 23 Apr 2007 13:51 pm

Kapor napísal:... Kde som spravil chybu? ...

Neviem,či si ho náhodou "neuvaril".
hans12
 
Príspevky: 28
Založený: 17 Jan 2007 18:12 pm
Bydlisko: LV

Re: skalari

Odoslaťod after » 23 Apr 2007 14:08 pm

Kapor napísal:Vcera som sa pokusil vyliecit skalarovi zaplesnenu rohovku. Dal som ho do 18l nadrze, zakuril mu na 32°C + silne vzduchovanie. Ked som isiel spat bol nejaky zmateny a rano uz nebol. Kde som spravil chybu? Ostatne ryby su v poriadku, ale do buducna, ak bude treba, by som chcel liecit uspesnejsie. Aj toto bol inak pekny kus kupeny v obchode v januari. Skoda ho.

Z čoho mal to oko zaplesnené? Ako dlho to mal? Nejaké ďalšie prejavy (brucho, plutvy, lesk, plávanie, žranie...)?
Mohol to mať druhotne zaplesnené drobné poranenie (že Ty si predtým v akva mával sieťkami :) ), ja by som bol býval zvýšil teplotu v spoločnom akva + 2-3 stupne a sledoval ďalší vývoj (teraz by bol každý múdry, že :wink: )
Skôr ho dorazil stres z prelovenia a zvýšenie teploty, nedostatku kyslíku a priestoru, než nejaká choroba...
A na dospelého skalára by sa hodila viac 50 l karanténna nádrž ako 18l.
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Re: skalari

Odoslaťod Sorrymate » 24 Apr 2007 08:21 am

after napísal:Skôr ho dorazil stres z prelovenia a zvýšenie teploty, nedostatku kyslíku a priestoru, než nejaká choroba...
A na dospelého skalára by sa hodila viac 50 l karanténna nádrž ako 18l.

Priklanam sa k tej velkosti karantennej nadrze. Teplota rozhodne nie. Spominam si na jeden clanok, kde v Cechach, zda sa mi ze v ZOO v Hradci Kralove chovaju, alebo chovali skalare v jazierku s teplotou vody 35 stupnov. Skalare nielen ze prezili, ale dokonca rastli do uctyhodnych rozmerov. Aka bola dlzka ich zivota pri tak zrychlenom metabolizme tam uvadzane nebolo. :lol:
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: skalari

Odoslaťod Fonzo » 24 Apr 2007 18:49 pm

V ZOO mozno mali 35°C, ale je rozdiel, ci im ich daju naraz, alebo postupne... (moj neodborny nazor :) )

To Jozino: Ospravedlnujem sa, ze som to tu trochu zaspal. Skalarov som nakoniec daroval. Co sa debaty tyka, myslim, ze je dobre ked sa tieto veci ujasnia. Ludia su vselijaky, a ak maju moznost beztrestne podvadzat, tak sa v tejto veci sa ciste amatersky priklanam skor k moznosti, ze tak urcite niektory urobia...Nechcem uz ale tu debatu znovu otvarat. Na taketo veci je (myslim) najlepsie, ked sa ludia porozpravaju osobne. Zelam nech sa to neak pekne ujasni :)
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalari

Odoslaťod Kapor » 24 Apr 2007 19:41 pm

Z coho mal plesen neviem. Az na to oko pekna ryba, ziadne ine problemy som nespozoroval. Teplotu v akva mam ~25°C. Zda sa mi, ze to mal take slabe uz ked som ho kupil. Do akva zasahujem minimalne.Spolu s nim som vylovil parik zlatych guram, ktore sa mesiac stale vytierali a guramak terorizolal cele akva (dal som ich chvatelovy, ktory sa venuje ich odchovu). V akva je pokoj ako predtym. Aj som dlho vahal, ci ho tahat von. Ci nepockat ked je znova klud.
Vdaka za rady.
Kapor
 
Príspevky: 46
Obrázky: 12
Založený: 12 Dec 2006 10:21 am
Bydlisko: HC

Re: skalari

Odoslaťod Laskacik01 » 14 Jan 2008 15:51 pm

ja sa tiez venujem chovu scalarou pekne sa mi vytieraju davam im jest patentku a granule discus color potravu primaju velmy dobre raz za mesiac im dam vyliahnut aj artemiu
Laskacik01
 
Príspevky: 46
Založený: 28 Dec 2005 00:11 am
Bydlisko: Michalovce

Re: skalari

Odoslaťod StanleyPWL » 04 Mar 2008 21:09 pm

Caute, mam so skalarmi drobny problem, hoci ich krmim aj 3-4krat denne, tak stale velmi radi okusuju hygrophilu polyspermu a obcas aj cabombu com mam, neviete mi poradit co s tym? Ta hygrophila je teda uz znacne dosklabana (resp z 3 co mam, tak jedna temer uz nema listy)?

skusal som podkrmovat spenatom alebo brokolicov a to vobec nechcu zrat ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Odoslaťod Fonzo » 05 Mar 2008 09:29 am

Tak podkrmuj hygrophilou :o
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod ivanN » 05 Mar 2008 12:28 pm

Fonzo napísal:Tak podkrmuj hygrophilou :o

velmi dobre si mu poradil, jedna radost...
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: skalari

Odoslaťod ivanN » 05 Mar 2008 12:30 pm

StanleyPWL napísal:Caute, mam so skalarmi drobny problem, hoci ich krmim aj 3-4krat denne, tak stale velmi radi okusuju hygrophilu polyspermu a obcas aj cabombu com mam, neviete mi poradit co s tym? Ta hygrophila je teda uz znacne dosklabana (resp z 3 co mam, tak jedna temer uz nema listy)?

skusal som podkrmovat spenatom alebo brokolicov a to vobec nechcu zrat ...

cim ich krmis?
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: skalari

Odoslaťod StanleyPWL » 05 Mar 2008 13:57 pm

ivanN napísal:
StanleyPWL napísal:Caute, mam so skalarmi drobny problem, hoci ich krmim aj 3-4krat denne, tak stale velmi radi okusuju hygrophilu polyspermu a obcas aj cabombu com mam, neviete mi poradit co s tym? Ta hygrophila je teda uz znacne dosklabana (resp z 3 co mam, tak jedna temer uz nema listy)?

skusal som podkrmovat spenatom alebo brokolicov a to vobec nechcu zrat ...

cim ich krmis?


TetraMenu a prekladam patentkami ... teraz skusam ich trochu "osalit" hovadzim srdcom so spenatom, jest to sice jednia v pohode, ale od okusovania hygrophil a cabombi mi to nepomohlo ...
StanleyPWL
 
Príspevky: 189
Založený: 13 Feb 2008 15:15 pm
Bydlisko: Malacky

Re: skalari

Odoslaťod ivanN » 05 Mar 2008 14:20 pm

a ako dlho mas tie rastliny? mne sa toto stavalo, ked som zasadil nove rastliny z obchodu, ryby mi ich vela krat obžrali, asi bolo na nich niečo čo im chutilo :D cim hnojis? mozno maju rastliny prebytok nejakej latky, ktora tym skalarom chuti :?
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.