Vonkajší filter bude stačiť ?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod mig07 » 23 Apr 2007 21:12 pm

Ahoj bude podla vás stačiť vonkajší filter s objemom 484 l na 3100 l akvarium? Budú tam Tanganika ryby (fronotzy, calvuse a pod.). Objem filtra je 15,7% z objemu akvária.
Vo filtri bude čerpadlo s výkonom 2500 l/hod. Planujem hlavne biologickú filtráciu. Díky za každú radu skusenejčích chovatelou. :)
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Roman » 23 Apr 2007 21:41 pm

no vidim ze pokracujes :)

samotna velkost filtracnej nadoby je len jeden udaj, otazka je , kolko z toho objemu bude aktivny filtracny material a kolko bude len voda resp prazdny priestor.
Osobne by som to rozdelil zhruba na tretiny.
1/3 nejaka filtracna hmota, 1/3 vytlacna komora s cerpadlom (v nej ti bude hladina kolisat podla odparu a poslednu 1/3 by som nechal ako zasobnik vody na doplnanie odparu.
pri tvojej ploche hladiny pocitaj s odparom aj 20l denne
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod mig07 » 23 Apr 2007 21:51 pm

No filtračnej hmoty (molitan) by tam mohlo byť cca 300l .
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod lukáš » 23 Apr 2007 21:55 pm

Roman, to nebude morske AQ :D. 20 l denny odpar tam podla mna nebude. To by tam muselo byt osvetlenie a ventilacia ako na more. A zrovna frontozy si na svetlo ani velmi nepotrpia. Ja by som dal 2/3 filtr. material a 1/3 vytlac. komoru. Pripadne aj mensiu, podla poreznosti filtrac materialu. Na cerpadlo staci podla mna aj 1/4, filter bude asi prepazkovy. Tj. ak bude perietok niekde viaznut, da sa 1 prepazka pred cerpadlom vyprazdnit a cerpadlo bude mat znovu dost vody.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Roman » 23 Apr 2007 23:08 pm

no to je otazka :lol:
ak bude mat plochu hladiny 3,2 x 1,6m ako planoval, tak bez krycieho skla urobis pri izbovej teplote odpar 20l denne len taky jazz
sekundarnym efektom takeho mnozstva odparenej vody je kondenzat na oknach kazde rano, plesnive rohy v izbach... mam doma len cca 2000l vody a mam s tym svoje skusenosti :(
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Roman » 23 Apr 2007 23:12 pm

dalsia vec je otazka, ci je molitan (Filtren) tym najvhodnejsim mediom. casom sa zvykne zaniest a prepieranie nie je vobec sranda, hlavne pri vacsich prepazkovych filtroch. Vybrat kocku molitanu spomedzi 2 sklenych prepazok v stiesnenom priestore pod akvarkom je dost osemetna robota.
dnes uz robim velke filtre radsej zo sypanym mediom, nejaky strk alebo koralovka (ak to tanganikam nevadi) ale hlavne , v prvej komore nejaky mechanicky predfilter, napriklad aj jemnejsi molitan a ten obcas preprat
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod lukáš » 24 Apr 2007 00:11 am

To krycie sklo alebo platna plexiskla by tam mali byt. Resp. nevidim dovod, preco by tam nemali byt.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Richard Tokušev » 24 Apr 2007 13:20 pm

Roman napísal: ale hlavne , v prvej komore nejaky mechanicky predfilter, napriklad aj jemnejsi molitan a ten obcas preprat


Hlavne tam určite netreba dávať jemnejší "molitán". Rýchlo sa zbije špinou. Treba tam dať silónovú stríž alebo biofiltrén hrubého zrna. Na záver jemnú filtračnú perlonovú vatu.
Richard Tokušev
 

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod mig07 » 24 Apr 2007 20:44 pm

Nákres filtru cca:
gallery/image_page.php?&image_id=13571

Krycí skla budu určite aj ja mám s tým zle skusenosti ak tam nie su. Filer bude vedla akva pod urovnu akva takže prístup tam bude v pohode.
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Roman » 24 Apr 2007 22:15 pm

celkom dobre, urobil by som malu zmenu:
o 1 komoru menej a vacsiu vytlacnu komoru
dovod - vacsia rezerva na kolisanie mnozstva vody v systeme a prva komora s filtrenom (bioakvacitom alebo molitanom, nazvi si to ako chces) by mala mat vstup zhora. Ten filtren bude trochu mensi ako na obrazku a na vrchu budes mat nejakych 5cm predfilter, ci uz vatu, iny kus filtrenu alebo nejaku silonovu plst, ktory budes prepierat alebo vyhadzovat.Skratka vacsina mechanickych necistot ostane na tom prvom kusku a nebude ti upchavat cely ten megasystem za tym.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Norman » 25 Apr 2007 09:53 am

Ja by som dal ako predfilter ramik s natiahnutou sietkou pred prvy molitan. Vyberes, oplachnes pod vodou, pripadne okefujes a nasadis napat. Este by som len tak podpichol, ci tam nebude resp. bude dost kyslika na taku dlhu trasu filtracnymi mediami.

Mas planovany aj nejaky sposob odstranovania NO3 alebo len masivne vymeny vody ?
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Roman » 25 Apr 2007 09:57 am

no moja skusenost s takymito obrovskymi kusmi molitanu je , ze nakoniec funguju ako neriadene denitrifikacne filtre , vznikaju v nich hypoxicke zony, ale je to hra o zivot
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod mig07 » 25 Apr 2007 20:37 pm

Čo by ste navrhovali na lepšie odstraňovane NO3, ja myslím že ten filter by mal hlavne slúžiť ako biologický než mechanický a bakterie by to mali stíhať rozkladať či nie? :?:
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Richard Tokušev » 26 Apr 2007 13:37 pm

mig07 napísal:Čo by ste navrhovali na lepšie odstraňovane NO3, ja myslím že ten filter by mal hlavne slúžiť ako biologický než mechanický a bakterie by to mali stíhať rozkladať či nie? :?:


V nitrifikačnom procese sa odburáva NO2 a z dôvodu koncentrácie NO3 sa pravidelne vymieňa časť vody. A to dokonca aj v husto zarastených akváriách.
Pre priamu likvidáciu NO3 je potrebné využiť morských praktík (odpeňovač, denitrifikačný filter, zľahnuté dno pôsobiace denitrifikačne a pod) t.j. vcelku nákladná záležitosť.
Naposledy upravil Richard Tokušev dňa 26 Apr 2007 13:40 pm, celkovo upravené 1 krát.
Richard Tokušev
 

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Richard Tokušev » 26 Apr 2007 13:39 pm

Roman napísal:no moja skusenost s takymito obrovskymi kusmi molitanu je , ze nakoniec funguju ako neriadene denitrifikacne filtre , vznikaju v nich hypoxicke zony, ale je to hra o zivot


Súhlasím a dodávam, že veľké kusy sa veľmi zle čistia. Lepšie je ich rozrezať na 3-5 cm platne uložene tesne za sebou.
Richard Tokušev
 

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Raviolka » 26 Apr 2007 15:36 pm

Richard Tokušev napísal:V nitrifikačnom procese sa odburáva NO2 a z dôvodu koncentrácie NO3 sa pravidelne vymieňa časť vody. A to dokonca aj v husto zarastených akváriách.
Já si dovolím nesouhlasit - pokud jde o skutečně hustě zarostlá akvária, tak tam je nutnost výměny vody kvůli snížení koncentrace NO3- výjimkou. I když je možné, že jsi tou nutnou výměnou vody z důvodu koncentrace myslel přesný opak... lišácky jsi to napsal :o
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod mig07 » 04 Máj 2007 15:32 pm

Len pre informáciu kolko by tak mohlo stat spravit odpenovač na také velké akvarium (3000 l). Aspon cca. Díky
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: Vonkajší filter bude stačiť ?

Odoslaťod Roman » 04 Máj 2007 19:36 pm

ak by to bolo more , tak cca 500-800eur

na sladkovodne akvarka sa odpenovac nepouziva, pretoze sladka voda so vzduchom az tak ucinne nepeni. musel by si pouzivat ozon a to prinasa viac problemov nez uzitku.
nieco vyraba firma Sander pre profesionalne pouzitie, ale cenovo je to uplne mimo nasu realitu
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.