Bezpečnosť



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Bezpečnosť

Odoslaťod tufo » 03 Jún 2007 22:21 pm

Trocha som hľadal ale okrem výroby žiarivky nič. Akým spôsobom pristupujete k bezpečnosti. Keď napríklad nemáte vypnutý prietokový filter a ohrievač, o žiarivke nehovoriac strčíte ruku do akvárka? A vlastne stalo sa niekomu, že jeho akvárko dostalo 330 V :? ?
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Reklama

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod marlo » 03 Jún 2007 23:00 pm

asi si mal na mysli 230V .

Pokial nemas poskodeny el.ohrievac alebo vnutorny filter a nepadne ti
osvetlovacie teleso do akvaria...tak manipulacia je bezpecna.

Mne sa take nieco este nestalo.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod jojko » 04 Jún 2007 06:49 am

koli bezpecnosti jednoducho pouzit prudovy chranic a mas vyriesene... preberalo sa to tu
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod tufo » 04 Jún 2007 17:36 pm

Pardón myslel som 230. :) No pod názvom prúdový chránič som to nehľadal, vďaka, omrknem to :P .
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod jiskra » 04 Jún 2007 17:41 pm

Ja kdyz zasazuju jen rostliny nebo vymenuju jen malo vody,nechavam filtr i ohrivac zapnuty.Zatim :o v pohode.
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod joko » 04 Jún 2007 21:41 pm

No mne sa stalo ze som pouzil PC nadlzovacky, proste kable co idu zo zasyvky do PC 230 V a niektore cinske su zapojene naopak, to znamena, ze modry bol faza - faza ma byt na hnedom a nulak mal na hnedom, nulak ma byt na modrom. Vzdy ked som sa dotkol svetla. alebo strcil ruku do akva, tak ma zabrnelo. Akva som mal vyzsie, takze som vzdy stal na calunenej stolicke. Ked som prilozil volt meter na kostru svetla a zemnenie, tak som nechapal ze tam bola faza. 227 V. Od vtedy ked pouzivam pocitacovy kabel, vzdy si premeram, ako je zapojeny, tie zo su dobre zapojene, pouzivam nadalej.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod tufo » 04 Jún 2007 22:21 pm

Tak to je sila, presne pre takéto skúsenosti som začal túto tému. Ako laik na prúd a napätie nechápem akoto, že to nevadilo (dlhodobo) rybám? Funguje to nejak tak ako s vtákmi na jednom kábli? A aký by bol účinok keby si nestál na stoličke ale dlážke :? ?
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod vbalko » 05 Jún 2007 09:49 am

tufo napísal:Tak to je sila, presne pre takéto skúsenosti som začal túto tému. Ako laik na prúd a napätie nechápem akoto, že to nevadilo (dlhodobo) rybám? Funguje to nejak tak ako s vtákmi na jednom kábli? A aký by bol účinok keby si nestál na stoličke ale dlážke :? ?


Ano s rybami to je podobne ako s tymi vtakmi na jednom drote. Keby si stal na dlazke a ta by nebola velmi mokra (tak mokra, aby v rodinnom dome napr. presiakala az do pody, alebo sa kaluz dotykala radiatora) tak by sa nemalo nic stat. Keby si sa vsak chytil radiatora, prud by ti presiel priamo cez srdce, kedze by si okruh spravil oboma rukami - to by uz bolo nebezpecne. Teoreticky moze byt nebezpecna aj zarubna - ak by sa nahodou nejak dotykala pody, alebo vyztuze v zelezobetone.
vbalko
 
Príspevky: 24
Založený: 11 Apr 2007 16:49 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod milop » 05 Jún 2007 10:08 am

marlo napísal:asi si mal na mysli 230V .

Pokial nemas poskodeny el.ohrievac alebo vnutorny filter a nepadne ti
osvetlovacie teleso do akvaria...tak manipulacia je bezpecna.

Mne sa take nieco este nestalo.


Ano, stretol som ťa na akvalete v plnom zdraví
:lol:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod tufo » 05 Jún 2007 17:19 pm

No ale to hovoríme o jednej fáze však :) ? Čo v takom prípade napríklad ak by sa nalomil kábel vedúci k prietokovému filtru (pod hladinou)? Nastal by skrat a ?
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod vbalko » 06 Jún 2007 06:39 am

tufo napísal:No ale to hovoríme o jednej fáze však :) ? Čo v takom prípade napríklad ak by sa nalomil kábel vedúci k prietokovému filtru (pod hladinou)? Nastal by skrat a ?


ak by nastal skrat, tak vyhodi istice a do toho kabla nepotecie prud
vbalko
 
Príspevky: 24
Založený: 11 Apr 2007 16:49 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod majko » 06 Jún 2007 07:46 am

vbalko napísal:ak by nastal skrat, tak vyhodi istice a do toho kabla nepotecie prud
To nemusi byt pravda. Vacsia pravdepodobnost je, ze sa nestane nic. Prud totiz nema kam tiect, sklo je dobry izolant. A po sahnuti do akvaria Ta skope, ale istice aj tak nevyhodi, tie su na 10-16A. Ale cez vodu bude tiect par mA co cloveka moze spolahlivo vystrasit (10mA?) az zabit (100mA ?).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod tufo » 06 Jún 2007 17:27 pm

Podľa mna by to malo rovnaký efekt ako keby niekomu do vane spadol el. spotrebič :evil: . Mokrý človek asi neprežije, tak ani ryby nie. Myslím teda, že v prípade skratu by to akurát zaiskrilo a tie ističe by vyhodilo. Ako príklad uvádzam, že keď nás vytopili susedia a voda natiekla do káblov jedného okruhu tak príslušný istič vyhodilo. A kým to tam nevyschlo tak sa ani nedal znova nahodiť.
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod MX » 06 Jún 2007 20:30 pm

mokri clovek kludne prezije zalezi natom ci je uzemneny alebo nie vies pretoze ked nie je uzemneny a je dobre odizolovany od zeme tak sa mu nic nestane pretoze nim pretece len minimalnu prud. A prud zo siete ma frekvenciu 50Hz a ten sa dobre siri krvou akurat ze koze je mokra tak sa lepsie do nej dostane oki uz koncim s mudrovanim :P hadam sa nemylim ak hej opravte ma :o
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod tufo » 06 Jún 2007 21:20 pm

MX: Ajajaj mám v tom zmätok. Nehovoríš ale o jednej fáze keď myslíš to pretečenie prúdu? Skrat je predsa niečo iné?! Keby bol človek v plastovej vani (odizolovaný) a spadne mu dnu sušič vlasov myslíš že v pohode prežije (princíp akvária, rýb a skratu)? Viem že táto téma až tak nesúvisí s akvaristikou, no ale lepšie si o tom pokecať ako to prežiť resp. neprežiť :idea: !
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod MX » 06 Jún 2007 22:17 pm

neviem co myslis tym ze jedna faza ??? ty budes mat osvetlenie zapojene na trojfazovej zasuvke ci co :D A nehovoril som o skrate...

ked je odizolovany tak urcite prezije pretoze prud tecie len ak je obvod uzavrety ( co bez zeme nejde ) a ked je rozdiel potencialou co je u nas tych 230V a zem ( GND ). ale nie ze to budes skusat :D
lenze ked sa sparas v akvarku a budes tam mat 230v a dotknes sa toho radiatora alebo niecoho co je uzemnene uz to tu ktosik pisal tak ta moze pekne otrast alebo zabit

no neviem ci si stoho nebudes vedla :D:D:D
Mozno sa aj ja milim ale asi nie :) aj ked som elektrikar teras zmaturovany :Pneviem co myslis tym ze jedna faza ??? ty budes mat osvetlenie zapojene na trojfazovej zasuvke ci co :D A nehovoril som o skrate...

ked je odizolovany tak by mal prezit pretoze prud tecie len ak je obvod uzavrety ( co bez zeme nejde ) a ked je rozdiel potencialou co je u nas tych 230V a zem ( GND ). lenze ked sa sparas v akvarku a budes tam mat 230v a dotknes sa toho radiatora alebo niecoho co je uzemnene uz to tu ktosik pisal tak ta moze pekne otrast alebo zabit.Teras ma napadlo ze ten fen ma aj pracony vodic co je vlasne tiez zem a cez tu by sa to uzavrelo ale ci by ta zabilo tak to netusim voda sama neni az tak vodiva zalezi aj co je vo vode a na vela inych veciach.Ale nie ze to budes skusat :D
Ked sa chces ochranit tak si namontuj ten prudovychranic ten ta ochrani urcite.

no neviem ci s toho nebudes vedla :D:D:D
Mozno sa aj ja milim ale hadam nie :) aj ked somteras zmaturovany elektrikar :P
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod joko » 06 Jún 2007 22:50 pm

MX no to kopirovanie ti ide super ;-) ked som cital druhu polovicku tak som prezil dejavi, ci jak sa to pise :-)
No tufo to asi myslel tak, ze si urobis kupel, s morskou solou ;-) a spadne ti fen do vody, potom sa pri vstavani z vane chytis nenatreteho radiatora a ked sa trasuc, nie od zimy postavis tak sa smyknes na kachlickach. Z blata do kaluze :-)
Raz na vianoce (mal som 15) som chcel zabit kapra nekrvavim sposobom. Pripravil som si neizolovany kavel s koncovkou do zastrcky a kapra som dal do vedra. Potom som zastrcil kabel do zasuvky a druhy koniec modry a hnedy kablik strcil do vedra. Kapor sa zacal tak metat ze vsetko do okla bolo mokre. Citil som nejake brnenie a v tom brat vytiahol kabel uz zo sasuvky. Pouzil som brata ako prepetovy istic :-). Kapra som potom este musel dorazit kladivom :-) :oops:
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod DemiJohn » 06 Jún 2007 23:18 pm

Tak ja som prave statnicoval tak snad to vysvetlim :)
V akvariach sa pouzivaju spotrebice ktore maju krytie IP88 to znamena ze mozu fungovat kompletne ponorene pod vodou. Taketo spotrebice maju dvojitu izulociu (oznacuje sa dvojitym stvorcekom). Taketo elektricke zariadenia maju dva vodice fazu a "zem" ak by doslo k poruseniu izolacie a tieto dva vodice by sa vodivo spojili (ci uz priamim dotykom alebo cez vodu v akvariu) doslo by ku skratu. Spolahlivo by to pozabijalo vsetko zive v akva aj teba ak by si vtom okamihu mal ruky v akva je jedno kde by si stal aj keby si levitoval vo vzduchu schytal by si to. Teoreticky by si to mohol prezit podla toho v akej faze srdcoveho rytmu by ta to dostalo a ako rychlo by reagoval istic/poistka.
Druha vec je ak by sa porusila len izolacia na "faze" Vtedy by sa normalne "neziva cast" (vnasom pripade voda) dostala na potencial fazy tj. voci zemi by mala napatie 230V. Nic by sa nedialo pokial by to bolo odyzolovane od zeme (efekt vtacikov na vedeni). V momente spojenia zo zemou by opat nastal skrat. Ak by spojenie zo zemou nebolo "kvalitne" :) (napriklad ty na stolicke) zacal by tebou pretekat prud co by si mohol pocitovat ako mravcenie, palenie, krce - podla velkosti prudu. Prud by bol tym vatsi cim vodivejsie by si bol spojeny zo zemou. I=U/R Cize ak sa odpor (R) znizuje prud sa zvatsuje pri dokonalom skrate R =0 tj. I=nekonecno. (teoreticky) smrtelna davka pre cloveka je okolo 150mA zalezi na individualite :)
Takze skratka a dobre ak sa ides sparat v akva tak pre istotu vsetko vypni (najlepsie zasuvka/predlzovak s vypinacom) a je po probleme. S elektrikou niesu zarty
Obrázok používateľa
DemiJohn
 
Príspevky: 20
Obrázky: 4
Založený: 05 Feb 2007 18:43 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod Miloš » 06 Jún 2007 23:49 pm

joko to s tym kaprom som sa pobavil ale keby si ho dal rovno kladivom po hlave bolo by to lepsie :D
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod MX » 07 Jún 2007 13:33 pm

joko napísal:MX no to kopirovanie ti ide super ;-)


Co si ako myslel tym kopirovanim ???

A tufo: DemiJohn ti to tu napisal dost dobre takze by si to mal pochopit a ked sa chces sparat v akvarku pri zapnutom filtri, ohrievaci a tak...tak si daj namontovat prudovy chranic ten pri skrate alebo ked sa faza uzemni cez nieco ine ako neutralny vodic (co je zem...ten druhy vodic na el. pristroji ako pisal DemiJohn) tak sa maximalne do 0.2s musi odpojit vedsinou je to menej... a ten ta urcite ochrani...

Toto som tu niekde nasiel na fore ale vedisnou sa to montuje do rozvodnej skrine a vyzera to ako istic a ako zasuvky som to tiez videl prvy krat tam je to pod nazvom "Bezpecnostna zasuvka" neviem preco nejde dat ten link priamo na to.
http://conrad.websale.biz/cgi/websale6.cgi?shopid=conrad&subshopid=01-aa&mallid=websale&act=category&cat_index=001504
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod majko » 07 Jún 2007 13:48 pm

DemiJohn napísal: Spolahlivo by to pozabijalo vsetko zive v akva aj teba
Aj o tom by som rad polemizoval. Prud bude tiec cestou najmensieho odporu. A ta bude najkratsia cesta medzi fazou a zemou (logicky tam bude najmensi odpor). Samozrejme ze prud bude tiect aj inokade, ale nie dostatocny na to aby pozabijalo vsetko zive v akva. Teda pokial nebude faza na jedno a zem na druhom konci akvaria :D A mimochodom voda (bezna) nie je az tak vodiva ako sa vseobecne predpoklada...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod Janska » 07 Jún 2007 13:57 pm

Rozbehli ste tu poriadne živú debatu páni elektrikári. :) Podľa mňa nech je to už akokoľvek, pre istotu by sme mali akva vypínať pred našimi zásahmi do neho. Veď všetky návody či už pri výrobkoch, alebo v knihách na toto upozorňujú a varujú, že každý zásah do "zapnutého" akva je životu nebezpečný. Ja osobne sa priznám, že sa v ňom máčam pod zapnutým filtrom a svetlami (okrem ohrievača). Zatiaľ sa mi neprihodila žiadna nemilá príhoda, nebudem už viac radšej riskovať.

OFF TOPIC: Stačilo mi, keď ma raz v detstve riadne "dokopala" klasická vírivá práčka, keď som z nej za chodu vyberala prádlo a hádzala ho do vody do vane. Ste mali vidieť, tie fofry a akou rýchlosťou som zdrhala z kúpelky. Aj mama si to všimla a hneď jej došlo, že ma riadne vytriaslo.... :o
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod tufo » 07 Jún 2007 17:50 pm

Vďaka za rady všetkým! Najmä DemiJohn to vysvetlil na pochopitelnej a zároveň vysokej odbornej úrovni. Utvrdili ste ma, že nemám byť lenivý vyťahovať tých pár káblov :idea: . Akvárium ma baví, ale radšej zomrieť v starobe v kresle pred ním ako zamlada v ňom :!: .
Naposledy upravil tufo dňa 08 Jún 2007 20:35 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Bezpečnosť

Odoslaťod joko » 07 Jún 2007 22:27 pm

MX napísal:
joko napísal:MX no to kopirovanie ti ide super ;-)
Co si ako myslel tym kopirovanim ???
Precitaj si svoj prispevok (06Jún200721:17 pm) a mal by si to pochopit. :-) ak nie napis mi :lol:
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.