Biely zakal



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Biely zakal

Odoslaťod hrozno » 09 Sep 2005 23:12 pm

Mal som podobny problem zakalu v malom akvariu 20l. Pri jednej udrzbe som omylom vypol osvetlenie a zhodou okolnosti som isiel na 10 dni prec. Po prichode som zistil ze svetlo nesvieti a tak som ho zapol a cumel ako puk. Voda cista rybky boli cule a aj rastliny to prezily. Uz asi 2 mesiace sa zakal nevratil. Ale v kazdom pripade treba vzduchovat ak osadka nezije zo vdusneho kysliku.
hrozno
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 18 Jan 2005 22:06 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Biely zakal

Odoslaťod hrozno » 09 Sep 2005 23:13 pm

Mal som podobny problem zakalu v malom akvariu 20l. Pri jednej udrzbe som omylom vypol osvetlenie a zhodou okolnosti som isiel na 10 dni prec. Po prichode som zistil ze svetlo nesvieti a tak som ho zapol a cumel ako puk. Voda cista rybky boli cule a aj rastliny to prezily. Uz asi 2 mesiace sa zakal nevratil. Ale v kazdom pripade treba vzduchovat ak osadka nezije zo vdusneho kysliku.Mal som podobny problem zakalu v malom akvariu 20l. Pri jednej udrzbe som omylom vypol osvetlenie a zhodou okolnosti som isiel na 10 dni prec. Po prichode som zistil ze svetlo nesvieti a tak som ho zapol a cumel ako puk. Voda cista rybky boli cule a aj rastliny to prezily. Uz asi 2 mesiace sa zakal nevratil. Ale v kazdom pripade treba vzduchovat ak osadka nezije zo vdusneho kysliku.
hrozno
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 18 Jan 2005 22:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Biely zakal

Odoslaťod jocai » 15 Sep 2005 11:51 am

Ja mám tykisto biely zákal v akva, menil som vodu a na druhý deň bol výpadok prúdu a preto som vyčistil filter, žial čistil som ho pod tečúcou vodu z vodovodu. Teraz mám biely zákal, pomali nie je vidieť na druhú stranu akva. Ja viem, že sa rozmnožili nálevníky a to ma moc netrápi, podľa rád na tomto fóre to vylieči čas. Ale mám problém s tým, že dno, rastliny, sklá a všetka dekorácia sa mi obaluje takým mazľavým filmom, neviem, či sa tento film odstráni sám alebo akým spôsobom ho dostanem von z akva. Nepoškodí rastliny alebo ryby. Neviete mi poradiť, ako mám postupovať?
Ďakujem.
Obrázok používateľa
jocai
 
Príspevky: 96
Obrázky: 9
Založený: 13 Jún 2005 18:07 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Biely zakal

Odoslaťod jocai » 16 Sep 2005 18:12 pm

No dnes je situácia už úplne iná. Voda je značne prečistená a aj povlak z dna, skla, dekorácie a rastlín z veľjek mieri zmizol, kam to neviem, ale ani ma to nezaujíma. ešte to nechám takto do rána a vysadím prevzdušňovanie a nasadím CO2 a začnem znova hnojiť. Rastliny aj ryby zaťial vyzerajú, že prežili v pohode a dúfam, že to tak ostane. Takže keď to zhrniem, tak celkové intenzívne zakaľanie trvalo tak cca. 3 dni a potom to prešlo samo od seba.
Obrázok používateľa
jocai
 
Príspevky: 96
Obrázky: 9
Založený: 13 Jún 2005 18:07 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Biely zakal

Odoslaťod sano » 29 Nov 2005 20:09 pm

Septembrové spomínanie:

sedím pri 20 litrovom akváriu husto porastenom najasom s jedným ancistrusom. Na dne malebné záveje detritu.
Do akvária svieti šikmo slnko,( je blízko okna). Už niekoľko dní pozorujem biely zákal. V niektoré dni, ak slnko svietilo páru dní za sebou, je biely zákal silnejší a tvorí jemnú hmličku pod hladinou. Ak slnko svieti málo, tak biely zákal je skôr pri dne.
Dnes je zákal mimoriadne krásny. Je jemne rozptýlený v akváriu, skoncentrovaný na čistinkách kde je slnka viac a v jemnej hmličke svietia biele hviezdy. Pri bližšom pohľade vidno, že aj hmličku aj biele hviezdičky tvoria mladé dafnie.
Hviezdičky visia v opare. Medzi oparom k hladine stúpajú tenulinké šnúry bubliniek z najasu. A akvárium je na niekoľko hodín mimoriadne krásne.
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Biely zakal

Odoslaťod pierro » 29 Nov 2005 20:18 pm

super. konečne niekto pozerá na vec s tej krajšej stránky 8)
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

biely zákal

Odoslaťod bbbb » 21 Feb 2007 20:20 pm

poradte ako mám odstrániť opakujúci biely zákal :oops: v 120l akvarku
zohnal som SERA aquariaclear - nadávkoval som 5ml na 20l vody 1x
ako často to treba dávkovať?
pridal som aj sera morena tiež 5ml na 20l vody :?:
Obrázok používateľa
bbbb
 
Príspevky: 4
Založený: 03 Nov 2006 22:21 pm

Re: biely zákal

Odoslaťod slade14 » 21 Feb 2007 20:33 pm

staci pockat par dni a ono to zmizne same.
a ked menis vodu tak len 1/3 a potom by to malo byt OK
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Biely zakal

Odoslaťod bukelo » 24 Jún 2007 23:12 pm

Mam otazku: dal som do novo zriadeneho akva novy piesok, avsak bol zabaleny orig v sacku a tak som si myslel ze je zrejme cisty, na pohald vyzeral pekne, cistucko, bol vlhky, co mi naznacovalo ze asi bol prany, avsak ked som ho dal do akva a zalial vodou, z vody mi ostalo mlieko, azpol som aj filter (eheim) a ze reku prebehne voda cez filter a vycis ti sa, ale nic, tak som to po niekolkych hodinach odstavil a nahal ustat, no po 4 hodinach sa s vodou nestalo nic, ostlaa taka ista mliekova, myslite ze do rana sa to usadi? ci je potrebne vodu stiahnut, preprat piesok a na novo zriadit?
PS: ak sa pere piesok, ako ho mam precistit? keby to bol strk tak to je brnkacka, ale jemny piesok prejde takmer cez vsetko, pls poradte.
Obrázok používateľa
bukelo
 
Príspevky: 19
Obrázky: 3
Založený: 03 Jún 2007 12:48 pm
Bydlisko: Neusohl

Re: Biely zakal

Odoslaťod vysluzil2 » 25 Jún 2007 00:33 am

poprehrabuj strk, alebo piesok, stiahni vodu do poslednej kvapky. Daj ziviny do dna, cize pod strk , zasad rastliny , napusti vodu, pusti filtraciu, vloz ryby , aspon 5 dni nekrm. A potom sa uz mozes ucit, ako sa stara o aq.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Biely zakal

Odoslaťod bukelo » 25 Jún 2007 08:54 am

vysluzil2 napísal:poprehrabuj strk, alebo piesok, stiahni vodu do poslednej kvapky. Daj ziviny do dna, cize pod strk , zasad rastliny , napusti vodu, pusti filtraciu, vloz ryby , aspon 5 dni nekrm. A potom sa uz mozes ucit, ako sa stara o aq.
uuhm, no je to aj dnes rano zakalene, takze to musel byt pekne zasraty piesok,ach jaj, no nic, caka ma dnes robota :(((
Obrázok používateľa
bukelo
 
Príspevky: 19
Obrázky: 3
Založený: 03 Jún 2007 12:48 pm
Bydlisko: Neusohl

Re: Biely zakal

Odoslaťod majko » 25 Jún 2007 09:01 am

Nic nerob !!! Ak sa to neusadilo, tak je to bakterialny zakal, to prejde same za par dni....

A hlavne kluuuuuud. Ty si strasne nedockavy vo vsetkom :D. Takto narobis viacej skody ako uzitku.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Biely zakal

Odoslaťod bukelo » 25 Jún 2007 09:04 am

majko napísal:Nic nerob !!! Ak sa to neusadilo, tak je to bakterialny zakal, to prejde same za par dni....
Myslis? no potesil by si ma, snad mas pravdu, moze byt bakterialny zakal z noveho piesku? vsak ten by mal byt cisty nie? on este pre info: ten zakal vznikol hned ako som dal do akva s pieskom vodu, a od vtedy to je bez zmien. Takze nemam ani svietit, ani filtorovat, a a ni ohrievat vodu? Netreba zakryt akva, aby do neho neslo ziadne svetlo?
// k nedockavosti: to ano, ale len kus :wink: , tak sa na to tesim par tyzdnov mesiacov, teraz mam s tym cas sa babrat, a ono mi to ide robonit prieky? 8)
Obrázok používateľa
bukelo
 
Príspevky: 19
Obrázky: 3
Založený: 03 Jún 2007 12:48 pm
Bydlisko: Neusohl

Re: Biely zakal

Odoslaťod majko » 25 Jún 2007 09:32 am

Za predpokladu ze je to bakterialny zakal (z Tvojeho opis je to moj typ), kludne sviet (ale nie naplno) ,filtruj a ohrievaj. Ale ziadne hura akcie s vypustanim vody a vpustanim ryb. Nenarocne rastliny by so dat mohol. Narocne nebudu mat dost svetla pre ten zakal. A POZOR trva to niekolko dni kym to prejde, takze KLUUUD :D
Aky piesok si tam vlastne dal ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Biely zakal

Odoslaťod bukelo » 25 Jún 2007 13:59 pm

majko napísal:Za predpokladu ze je to bakterialny zakal (z Tvojeho opis je to moj typ), kludne sviet (ale nie naplno) ,filtruj a ohrievaj. Ale ziadne hura akcie s vypustanim vody a vpustanim ryb. Nenarocne rastliny by so dat mohol. Narocne nebudu mat dost svetla pre ten zakal. A POZOR trva to niekolko dni kym to prejde, takze KLUUUD :D
Aky piesok si tam vlastne dal ?
OK naham to teda tak, rastliny zatial nemam, rybky tam nedam, chcem mat z toho afriku, takze rastliny nebudem davat...
k piesku: PLUKANY ZWIREK AKWARYSTYCNY - wysokiej jakosci podloze akwarystycne - "zoologia" halina adamus - Lódz
zdroj: maier v BB hore na slnecnej (tusim jediny seriozny predajca v BB, ak neratam eheim)
neviem dobre polsky: ale tu mam napisane co som si nevsimol ze: przed uzyciem plukac...= ze asi pred pouzitim plakat, teda preprat, hm...tak nahat teda ustalit par dni?
Obrázok používateľa
bukelo
 
Príspevky: 19
Obrázky: 3
Založený: 03 Jún 2007 12:48 pm
Bydlisko: Neusohl

Re: Biely zakal

Odoslaťod majko » 25 Jún 2007 14:16 pm

Nuz ak to ma byt mechanicke, musi to dobry filter predsa odfiltrovat :mrgreen:. Ale vazne, neviem ako to vyzera. Pri bakterialnom zakale rozhodne pockat. Ak by to mal byt predsa len mechnicky kal (aj ked pisu ze je prepierany a vysokej akosti :D :D :D) skus napratat nahusto vatu do filtra ci to pomoze, ak nie tak asi naozaj len HURA akcia :D.
Ja v BB chodim do tej akvaristiky za postou. Tam maju vacsinu veci co obycajne kupujem. Ryby a rastliny v obchode uz radsej neriesim...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Biely zakal

Odoslaťod bukelo » 25 Jún 2007 16:59 pm

Problem asi vyrieseny: spustil som komplet vodu, vybral vsetok piesok, akva riadne vyumyval, vystriekal hadicou, piesok dokladne premyl (asi pol kubikom vody - plny prud vody nepretrzite asi 20 minut), ale zrejme to za to stalo, zalozil som piesok, napustil vodu, spustil filter a vyzera to vcelku pekne, zatial je len akva orosene od studenej vody, ale uz ked som nakukol a pretrel handrou ( nedockavo :D ),t ak to vyzera byt o dost lepsie, o ostatne sa postara snad filter, ak sa este kus zakali tak pouzijem tu vatu, ale zatial to vyzera ze nebude treba. vdaka za rady chlapi, vsak ja sa este ozvem, ak nie v tejto teme, tak v inej isto :), lebo sa stale mam co ucit (nik nespadol z neba uceny)
Obrázok používateľa
bukelo
 
Príspevky: 19
Obrázky: 3
Založený: 03 Jún 2007 12:48 pm
Bydlisko: Neusohl

Odoslaťod dudoNR » 31 Jan 2008 18:48 pm

Chcel by som niekoho poprosit o radu. Mam problem s vodou uz v zabehnutom akva. Asi pred tyzdnom sa mi belavo zakalilo akva, tak som myslel ze ak vymenim kusok vody a odsajem kal tak to zmizne- no nestalo sa . Zakalenie sa na druhy den obiavilo znovu. Nie je to klasicky difuzny zakal ale skor ako keby to boli oblaciky z drobnych ciastociek niecoho...Drzi sa to hlavne v hornej polovici akva a mam taky pocit ze sa to tak trochu lepi aj na ryby(skalar6x,neonky16x, diskus2x), ktore sa stale obtieraju o listy(valisneria gigante, sagittaria subulata). Aj naprik 24hod. filtracii to nemizne, prave naopak ako keby to pribudalo. pH je 7,0 a kh je 10, teplota 29. Rozmery:vxdxh:50x85x45 (objem 190l) svtlo:4x20W. Na lepsiu predstavu pripajam foto do mojjej galerie.
dudoNR
 
Príspevky: 15
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2006 14:37 pm
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod thomas111 » 31 Jan 2008 19:35 pm

Bude to asi nalevnik. Tiez som to mal prednedavnom. Pouzi UV lampu a mas to prec za 24 hodin...
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Odoslaťod matt » 22 Feb 2008 00:50 am

astrid ma pravdu. vymenou vody len podporujes cely proces odzaciatku. nechaj tomu cas a zmizne to samo. spominaju tu zelene a zlte nadychy vody. neboj sa toho, neuvidis to v akva, snad len v pohari pri pohlade cez neho do slnka ci na bielu stenu. akvarium je ekosystem. nie som priaznivcom chemie a lieciv ak to nie je nevyhnutne. ak su v akva vyvazene rastliny a ryby, navzajom sa doplnaju a po kratkom case spolu vytvoria vyvazeny stav. osobne povazujem za vacsinove menenie vody za brutalny sok pre vsetko zive v akva. ak menim vodu (asi budu mnohi nesuhlasit), menim najviac 1/4, lebo pri neustalom dolievani by sa casom (snad rokmi) zmenila na morsku. akvaristika ma drzi 20 rokov a nikdy som nemenil vodu moc casto. ak som to zo zaciatku robil prave z tebe podobnych pohnutok, nikdy to nemalo pozitivne odozvy. ver ze rybam nevadi vizualne "necista" voda. skor naopak. neonky napr. ziju v "kakau" aj preto svietia- aby sa navzajom nestratili
matt
 
Príspevky: 15
Obrázky: 2
Založený: 23 Máj 2005 08:43 am

Odoslaťod bronx » 16 Sep 2008 12:58 pm

ja som zalozil staro nove aqa. kupil som ho cez inzerat a mal asi mesiac v pivnici....po napusteni sa mi na 2hy den objavil biely zakal....
v reefe mi dal veduci toxivec od sery, tak som zvedavy ako bude ucinkovat.
Obrázok používateľa
bronx
 
Príspevky: 108
Obrázky: 11
Založený: 06 Aug 2008 05:24 am
Bydlisko: ŽILINA-Hl/5

Odoslaťod bronx » 30 Sep 2008 12:34 pm

po 7. dnoch voda cista.... toxivec zabral a rybkam neublizil....
Obrázok používateľa
bronx
 
Príspevky: 108
Obrázky: 11
Založený: 06 Aug 2008 05:24 am
Bydlisko: ŽILINA-Hl/5

Odoslaťod paolo » 13 Nov 2008 13:14 pm

mini tanganika 80 l, svetlo 2 x 18 W, cca 15 ks multikov, jemny piesok, kamene, anubias nana, zavesny filter aqua clear, chemia nic, krmivo: artemia, mikrogranule, mrazeny cyklop.

raz za tyzden odsavam "smeti" z dna + vymena cca 15 l vody, kazde 2 tyzdne vyperiem filtracne naplne (molitan, uhlie, ker. valceky) v odstatej vode, zakazdym sa mi objavi nalevnik na par dni (nie je to nejako kriticke) po vycisteni filtra, vie niekto preco ?
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Mirco » 13 Nov 2008 14:56 pm

skus tie filtracne naplne cistit v akvariovej vode ktoru odcerpas do dakeho vedra
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.