Čo tak krok späť a pri tom vpred?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod oxygen » 18 Júl 2007 20:45 pm

Možno obšírna otázka, možno pre niekoho nezaujímavá ale skúsme. Rád by som vedel aký máte názor na novú technológiu medzi akvaristami? Všade čítame o osmózach, takých a onakých filtroch atď. čo sa tak zamyslieť že aj pred 15 a 20 rokmi tu boli akvaristi čo chovali terčovce a iné náročné rybky. Čo tak skúsiť staršiu technológiu oživiť a skúsiť preniesť do nových podmienok?
oxygen
 
Príspevky: 37
Založený: 12 Máj 2007 15:02 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Júl 2007 21:36 pm

Technologie, ktere zminujes, jsou pro me spanelska vesnice. nechovam tercovce ani narocne ryby, ale funguji dost jednoduse. Pod sterk trochu zeminy pro tropicke rostliny a funguje vsechno ...
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod majko » 18 Júl 2007 21:48 pm

Osobne nerozumiem takymto tazeniam proti modernej technike a s tym suvisiace utoky na akvaristov, ktori maju v akvariu viac ako 1x vzuchovaci kamienok + bublinkovy filter.
Kto chce moze destilovat doma vodu sam. Kto si chce zjednodusit pracu pouzije RO (ktora sa v akvaristike pouziva mozno dlhsie ako si myslis).
Kto chce moze casto menit vodu aby sa zbavil NO3. Iny akvarista siahne po denitrifikacnom filtri pripadne nejakom selektivnom iontomenici.
Technika tu nie je preto, zeby to bez nej neslo, ale na to aby sme zjednodusili pracu a rybam zlepsili postredie.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod joko » 19 Júl 2007 00:22 am

oxygen napísal:... názor na novú technológiu medzi akvaristami?
NAZOR je jasny myslim kazdemu okrem teba a strany zelenich ...
Ak mozem pouzijem umyvacku riadu ...
Ak mozem pouzijem filter ...
Ak mozem pouzijem ohrievac ...
Ak mozem pouzijem denitrifikaty ...
Ak mozem pouzijem novsie technologie ...

Preco ? Usetrim cas a peniaze. Som viac s rodinou, lebo mam menej namahy s akva, pritom rybky sa maju rovnako alebo lepsie ...

Ale ked chces, kludne to obetuj na margo rodiny, zamestanania, kamosov, penazi a pod ...

oxygen napísal:Čo tak skúsiť staršiu technológiu oživiť a skúsiť preniesť do nových podmienok?
Ale ved prave to je to ... starsia technoligia prenesena do novych podmienok ...

Daj prakticky priklad a vysvetli preco by si to tak urobil. (staršiu technológiu oživiť a skúsiť preniesť do nových podmienok) lebo ja nechapem. Niekto to prenesie do novych podmienok, presne tak ako chces ty, a ty bojujes proti tomu a navrhnes prenesenie starej tech. do novych podmienok :lol: Niekto urobi to co chces a ty navrhnes aby urobil to co urobil este raz, to co chces ? Tak som to aspon ja pochopil.
Asi som sa mierne zacyklil :-)
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod oxygen » 19 Júl 2007 08:14 am

neviem prečo ale s týmto forom a s každou témou tu končím. nech položím akú koľvek otázku 1. sa hneď ozvú ľudia čo to berú ako útok a podobne. však majo. takže sa ďalej venujme len tomu prečo hynú mečúne a pod. áno aj to je dôležité ale ja som mal len chuť skúsiť kecať na inú tému. nedása. škoda. viem ako ma sfúknete aj za toto ale je mi to už jedno. majte sa a ďalej sa držte len toho, že len tá téma je super čo napadle vás. nehádžem všetkých do jedného vreca.
oxygen
 
Príspevky: 37
Založený: 12 Máj 2007 15:02 pm
Bydlisko: Košice

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod martin_s » 19 Júl 2007 08:24 am

Myslim ze som pochopil co mal oxygen na mysli s tym ze ozivit stare technologie. Ide mu asi o to, ze nie kazdy si moze dovolit kupit drahe moderne pristroje (RO...) Ide o to ze to predtym islo aj bez nich, tak preco by to nemohlo ist aj teraz. Ja by som to nebral ako utok proti modernym technologiam, ale o snahu pomoct tym, co sa venuju tomuto peknemu konicku ale nemaju dost financii aby si mohli kupit drahe prislusenstvo.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod xDodox » 19 Júl 2007 08:27 am

Možno mu nešlo ani o technológie (techniku), ale o postupy.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod joko » 19 Júl 2007 08:53 am

oxygen napísal:nech položím akú koľvek otázku 1. sa hneď ozvú ľudia čo to berú ako útok a podobne.
Nikto to neberie ako utok, mne osobne sa to zda nelogicke, (ak odhliadnem co spominal xDodox a martin_s ze asi kvoli financiam) a preto som Ti napisal
joko napísal:Daj prakticky priklad a vysvetli preco by si to tak urobil. (staršiu technológiu oživiť a skúsiť preniesť do nových podmienok) lebo ja nechapem.
Lenze Ty si ziaden priklad neuviedol, iba si polozil vseobecnu otazku, tak sa nediv ze su vselijake odpovede. Napis konkretne co mas na mysli a neurazaj sa. Ved aj toto je diskusia, stoj si za svojim, pokial Ta niekto nepresvedci inak. Tolko moj nazor.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod badox » 19 Júl 2007 09:05 am

oxygen napísal:neviem prečo ale s týmto forom a s každou témou tu končím. nech položím akú koľvek otázku 1. sa hneď ozvú ľudia čo to berú ako útok a podobne. však majo. takže sa ďalej venujme len tomu prečo hynú mečúne a pod. áno aj to je dôležité ale ja som mal len chuť skúsiť kecať na inú tému. nedása. škoda. viem ako ma sfúknete aj za toto ale je mi to už jedno. majte sa a ďalej sa držte len toho, že len tá téma je super čo napadle vás. nehádžem všetkých do jedného vreca.


nooo neber to tak tragicky, niektoré témy sa chytia, niekotré nie, všeobecne je tu teraz uhorková sezóna, nevzdávaj to tak rýchlo :roll:
aj keď je fakt, že štýl niektorých odpovedí je demotivujúci (nemyslím len túto tému), a taký by tento portál určite byť nemal :(
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod martin_s » 19 Júl 2007 09:12 am

joko napísal:
oxygen napísal:nech položím akú koľvek otázku 1. sa hneď ozvú ľudia čo to berú ako útok a podobne.
Nikto to neberie ako utok, mne osobne sa to zda nelogicke, (ak odhliadnem co spominal xDodox a martin_s ze asi kvoli financiam) a preto som Ti napisal


Ak ale odhliadnes vzdy od veci ktore davaju zmysel, tak sa ti vsetko bude zdat nelogicke. Teda pokial to nie su veci ktore vyhovuju tebe. Navyse to tvrdenie ze nikto to neberie ako utok sa ti vyvrati ked si precitas to co pisal majko:
majko napísal:Osobne nerozumiem takymto tazeniam proti modernej technike a s tym suvisiace utoky na akvaristov...
Naposledy upravil martin_s dňa 19 Júl 2007 09:14 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod majky » 19 Júl 2007 09:12 am

urcite sa tu najdu nejaky stary discusari tak mu poradte
Obrázok používateľa
majky
 
Príspevky: 282
Obrázky: 41
Založený: 05 Mar 2005 21:38 pm
Bydlisko: Valaliky

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod after » 19 Júl 2007 09:13 am

[quote="oxygen"]neviem prečo ale s týmto forom a s každou témou tu končím. nech položím akú koľvek otázku 1. sa hneď ozvú ľudia čo to berú ako útok a podobne.
Možno si mal len bližšie špecifikovať čo máš tými staršími technológiami na mysli... Akvaristike sa venujem už viac než 20 rokov a ja si pod "staršími technológiami" predstavujem napríklad rámové akvárium s plechovým dnom ohrievané plynovým kahanom cez toto dno :-)
Inak k spomínanej úprave vody a problematickým rybám - už pred tými neuveriteľnými rokmi sme bežne používali na prípravu vody katex-anex kolónu, i keď vtedajší "veteráni" stále uprednostňovali prírodné zdroje vody - pre chov každej ryby mal nejaký svoj prírodný prameň - vrátane červených neóniek.
Čo sa týka nákladov, tak klasická demi kolóna vychádza prevádzkovo lacnejšie ako RO - tvrdia ľudia z chemického labáku.
A na koniec fungovanie akvária - každé moje akvárium funguje na prirodzenom biologickom základe + svetlo, ohrievač, vnútorný filter. Za všetkým je biologická rovnováha - veľa rastlín + málo rýb. Potom nemusím používať žiadnu chémiu, špeciálne denitrifikačné filtre (čo je do určitej miery snáď každý filter), iontomenič??? - veď by som oberal rastliny o žrádlo! A s bežnou údržbou fungujú moje akváriá bez problémov dlhé roky. V hociktorom okamihu môžem odísť na 14 dní na dovolenku s kľudným vedomím, že po návrate nájdem všetko tak ako pred odchodom, akurát odparená voda 8)
Pravda je však to, že takéto akvárium sa nedá založiť, také akvárium treba vybudovať.
Na záver - pre zástancov aj odporcov "starých" a "nových" technológií - čo konkrétne a presne máte týmito pojmami vlastne na mysli? Ja som v žiadnom akváriu nič také nevidel :shock: obvykle tam býva nejaké sklo, filter, ohrievač, svetlo, štrk, kamene, korene, rastliny, ryby...
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Aqw3R » 19 Júl 2007 09:52 am

oxygen napísal:neviem prečo ale s týmto forom a s každou témou tu končím. nech položím akú koľvek otázku 1. sa hneď ozvú ľudia čo to berú ako útok a podobne. však majo. takže sa ďalej venujme len tomu prečo hynú mečúne a pod. áno aj to je dôležité ale ja som mal len chuť skúsiť kecať na inú tému. nedása. škoda. viem ako ma sfúknete aj za toto ale je mi to už jedno. majte sa a ďalej sa držte len toho, že len tá téma je super čo napadle vás. nehádžem všetkých do jedného vreca.

Problem je v tom, ze ty sa nechavas sfuknut... Nie je dobre ukoncit diskusiu hned potom, co sa v nej objavia 2-3 nazory, ktore sa nestotoznuju s tym tvojim...
A k teme. Rad vyuzivam novu techniku (vseobecne), ale len vtedy, ked vydim, ze naozaj to je krok vpred. Nevrhnem sa na nieco len preto, ze je to nove a naopak, neodsudzujem nieco len preto, ze je to stare...
Aqw3R
 
Príspevky: 34
Založený: 09 Máj 2007 16:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod milop » 19 Júl 2007 11:33 am

oxygen napísal: Všade čítame o osmózach, takých a onakých filtroch atď. čo sa tak zamyslieť že aj pred 15 a 20 rokmi tu boli akvaristi čo chovali terčovce a iné náročné rybky. Čo tak skúsiť staršiu technológiu oživiť a skúsiť preniesť do nových podmienok?

Maš pravdu, pred 20 rokmi, možno trochu viac, som odchovaval diskusov , ale tiež v demineralizovanej vode ( kolonu som pracne zostavoval cca 1 rok, anex katex mi kamarat ukradol z laboratoria :, na tetričky bola voda na železnej studničke a v juri pri ihrisku, inač som vodu vlačil z labaku v bandaskách) o osmoze som si mohol nechať len zdať, / 5-10 ks diskusov z vyteru sa dalo odchovať aj vo vodovodnej vode, ale som presvedčený , že bola trochu inej kvality- odvtedy sa totiž zmenila aj technologia úpravy vody )
Rastliny mi rastli nejak same ale do 200l akvária som svietil 2x 100W žiarovkou + 2 x 21W trubica,
CO2 som vtedy síce nepoznal, ale nepoznali ju ani moje prirastky mladé rastliny a bol podstatne užší sortiment rastlin, ktorým sa darilo.
:arrow: a tiež som nepoznal PC a domáce kino
:arrow: a moja babka nechcela dať zaviesť plyn, že to môže vybuchnuť
:idea: .asi už vieš čo ti chcem povedať - je však pravda aj to, že som nepočul o alergii a z horského potoka ( nie prameňa !) som sa bez problemov napil
:idea: asi aj tu vieš čo ti chcem naznačiť, ale týmto smerom by som tunerad diskutoval
....mimochodom práve si vyberám typ a zostavu filtrov pre reverznu osmozu a viac menej som rozhodnutý, že v kratkom čase bude aj CO2, lebo tie rastliny a lajout u kamaratov je o niečom inom :wink:
takže oživujme stare technologie
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Richard Tokušev » 19 Júl 2007 14:18 pm

Kto choval, prípadne odchovával v minulosti terčovce vie veľmi dobre čo všetko to obnášalo.
V prvom rade boli tieto ryby, na rozdiel od dnešných, dosť nepríspôsobivé, chúlostivé a starý akvarista musel pri dosiahnutí výchovy chovného neresiaceho páru prísť na to akú kvalitu resp. chemické vlastnosti vody im pripraví. Vtedy bolo ešte viac potrebné merať pH, celkovú a uhličitanovú tvrdosť a dokonca el. vodivosť vody. K tomuto účelu sa využívali iontomeniče tvrdo zháňané. Pamätám si, že pred 25 rokmi sa ako technika využívala:
-z odporov po domácky vyrobený ohrievač bez termostatu, resp. niekto si na veľkej výstave Akva tera konanej okolo roku 1985 v paláci U Hybernú v Prahe zakúpil nejkaký termostatický dodnes funkčný Jäger.
-filtrácia riešená klasickkým spôsobom: molitánový filtrík (aj viac kusov, podľa veľkosti akvária) poháňaný kompresorom.
Diskusy nemohli mať v akváriu použité štrkové dno a rastliny (zväčša Echinodory - amazonky, bleherky boli sadené vo väčších črepníkoch.
Známy dnes už nebohý chovateľ diskusov z Banskej Bystrice menil 2x týždenne 1/2 akvária vody.

Čo z toho vyplýva?
Človek na penzii, invalidný dôchodca, nezamestnaný...skrátka každý, kto má neúrekom voľného času, môže vyskúšať historické legendárne praktiky.
Richard Tokušev
 

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod majko » 19 Júl 2007 14:22 pm

oxygen napísal:neviem prečo ale s týmto forom a s každou témou tu končím. nech položím akú koľvek otázku 1. sa hneď ozvú ľudia čo to berú ako útok a podobne. však majo.
Vobec som to nebral ako utok, to si len zle vysvetlil. Napisal som svoj nazor bez toho aby so niekoho osocil, alebo zosmiesnoval. Nebolo to ziadne sfuknutie. Ja nemam vobec nic proti akvaristom a akvariam bez techniky. Zato ja som si musel vypocut, aky som ja "inzinier" a nie akvarista, lebo ma bavi technika okolo akvaria.
Vypada to tak, ze ako som skoncil s moderovanim tohoto fora v zaujme pravych nefalsovanych najlepsich akvaristov, ktori sa narozdiel odomna do toho rozumeju, skoncim aj s prispievanim na akva.sk (tak ako Roman) v zaujme zaciatocnikov, aby sa necitili byt napadni. Kto bude chciet pomoct vie ako ma kontaktovat, ostatnim uvolnim priestor na politicky korektne debaty.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Richard Tokušev » 19 Júl 2007 14:26 pm

,,,nedá sa zmazať.
Naposledy upravil Richard Tokušev dňa 19 Júl 2007 14:41 pm, celkovo upravené 1 krát.
Richard Tokušev
 

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Richard Tokušev » 19 Júl 2007 14:29 pm

,,,nedá sa zmazať
Naposledy upravil Richard Tokušev dňa 19 Júl 2007 14:41 pm, celkovo upravené 2 krát.
Richard Tokušev
 

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod xDodox » 19 Júl 2007 14:31 pm

Už sa to tu zasa odkláňa od témy. Nehnevaj sa Rišo (dúfam, že ti nevadí že ti tykám), ale v každej téme sa "sťažovať". Už ma to nebaví čítať. Proste sa s tým nauč "žiť", ako viacerí.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod majko » 19 Júl 2007 14:33 pm

Richard bez Teba by ziadnej spiny nebolo. Nevynechas jednu jedinu moznost zacat hadku. Clovek sa v Tebe nevyzna, naskor ma pozyvas na kavu tvaris sa ako bude vsetko v poriadku, potom zase do mna rypes. Ale dobre rob ako myslis. Otvarajte sampanske, DEFINITIVNE OFICIALNE KONCIM.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Richard Tokušev » 19 Júl 2007 14:35 pm

xDodox napísal:Už sa to tu zasa odkláňa od témy. Nehnevaj sa Rišo (dúfam, že ti nevadí že ti tykám), ale v každej téme sa "sťažovať". Už ma to nebaví čítať. Proste sa s tým nauč "žiť", ako viacerí.


Nehnevaj sa xDodox, ale ja som si za tú špinu vyššie dvoch menovaných a tretí tu chýba už nejaký čas, zaplatil
A na druhej strane sa od istého času zastávam ľudí, ktorých chcete odpísať.
Naposledy upravil Richard Tokušev dňa 19 Júl 2007 14:43 pm, celkovo upravené 2 krát.
Richard Tokušev
 

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod xDodox » 19 Júl 2007 14:35 pm

majko napísal:Otvarajte sampanske, DEFINITIVNE OFICIALNE KONCIM.

Neblázni .....
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Richard Tokušev » 19 Júl 2007 14:37 pm

,,,nedá sa zmazať
Richard Tokušev
 

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Atilla » 19 Júl 2007 15:04 pm

hlavne sa divim ze toho sedlaka si tu trpite
jo myslim fascinovaneho trta co predava gupky a mysli si aky je to master of orion a nechate si odchadzat sikovnych ludi co poradia a nic za to nexcu
a staraju sa vam tu o forum

- admini sa skuste nad tym 5s este zamysliet kym to zmazete
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.