Skalár [Pterophyllum scalare]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: skalare

Odoslaťod MX » 26 Aug 2007 00:32 am

Ja neviem ako myslis 9cm skalar myslis s plutvami 9 alebo len telo ma 9 cm ? a ja mam skalara ktory ma telo asi ako dlan ruky + plutvy a rozobory ziju a podla teba ma tvoj skalar taku velku papulu aby zjedol tu malu rozobru ? podla mna moj skalar by nezjedol ani neonku ak by bol trocha vedsia nie nejaky mali prcek.Sice je pravda ze neonky su normalna potrava pre skalare v prirode lezne v prirode skalare su omnoho vedsie ako tie co mame v akvarku...Mozno sa milim ak je inak tak ma opravte :)
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Reklama

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 26 Aug 2007 12:09 pm

rasbora je v pohode je vyssia ako neonka ale MX ver tomu ze skalar vie pekne otvorit papulu pozri moju osobnu galeriu takze aj velka neonka mu lahko skonci v zaludku u mna zivotnost 20clenneho hejna neoniek tak tyzden :)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod astras » 26 Aug 2007 14:28 pm

dakujem za odpovede. inak tych 9cm je aj s plutvami - to nie su este tak velki, ale papulu vedia teda poriadne otvorit... :D myslim, ze skusim pokusne pridat par neoniek , ked preziju, tak ich doplnim do hufika a ked nie , tak pridu na rad rasbory. a ked uz o tom pisem tak je neonka narocnejsia ako tetra neonova? a mam dost tvrdu vodu, ani nie tak UT, skor celkova tvrdost je velmi vysoka - bude im to vadit?
astras
 
Príspevky: 26
Založený: 14 Jún 2007 09:37 am
Bydlisko: Torna?a, Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod MX » 26 Aug 2007 20:45 pm

astras: Oki tak sa ozvi ako to dopadlo a Miloš podla mna je vedsia neonka tak 3cm a pochibujem ze by taku zozral moj alebo tvoj skalar.Ked sme pritom ma uz niekto skusenosti ze im skalar zjedol neonky ?
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 26 Aug 2007 21:37 pm

MX mne skalare zabili Nomorhamphus liemi tak 5-6cm velke takze 3cm neonka je bez problemov a skusenosti s tym ze skalare jedia neonky mam aj ked na 3cm nikdy nedorastli to je fakt
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod laci » 07 Sep 2007 12:48 pm

MX napísal:astras: Oki tak sa ozvi ako to dopadlo a Miloš podla mna je vedsia neonka tak 3cm a pochibujem ze by taku zozral moj alebo tvoj skalar.Ked sme pritom ma uz niekto skusenosti ze im skalar zjedol neonky ?

Skalár, tak ako iné ryby loví menšie ako potravu, nechce sa mi však veriť že by zožral 3 cm neónku - teda myslím na jeden šup vcelku. Ja chovné páry kŕmim aj poterom „gupiek“
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod MX » 07 Sep 2007 13:03 pm

No jo ani mne sa to nezdalo tak som si kupil 5 neoniek a zo zaciatku sa ponich nahanali ale ani jednu nezozrali tak som dokupil dalsich 10 a mam ich tam uz asi tyzden a pol tusim a uz si ich skalari ani nevsimaju a neviem ako mohol Milosovi skalaral zozrat 5-6cm rybu pochybujem ze by sa mu cela napchala do zaludka a skalar si ju asi nerozzuval je to divne :P
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: skalare

Odoslaťod laci » 07 Sep 2007 13:13 pm

MX napísal:No jo ani mne sa to nezdalo tak som si kupil 5 neoniek a zo zaciatku sa ponich nahanali ale ani jednu nezozrali tak som dokupil dalsich 10 a mam ich tam uz asi tyzden a pol tusim a uz si ich skalari ani nevsimaju

To je aj moja skúsenosť. Pre nedostatok miesta som k chovnému páru vložil mladé Skaláre cca v priemere tela 3 cm a okamžite ich začali naháňať ale po nejakom čase sa upokojili. Môže ísť aj o pud zachovania teritória.

Obrázok
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 09 Sep 2007 09:30 am

MX napísal:No jo ani mne sa to nezdalo tak som si kupil 5 neoniek a zo zaciatku sa ponich nahanali ale ani jednu nezozrali tak som dokupil dalsich 10 a mam ich tam uz asi tyzden a pol tusim a uz si ich skalari ani nevsimaju a neviem ako mohol Milosovi skalaral zozrat 5-6cm rybu pochybujem ze by sa mu cela napchala do zaludka a skalar si ju asi nerozzuval je to divne :P

nikdy som nehovoril ze ju zozrali ale zabili a to staci nato aby uz nebola v mojom akvarku :)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod vysluzil2 » 09 Sep 2007 09:51 am

Ja som davnejsie skrmoval gupy,moly, dania,a pod . Mali tak do 1,5 cm aby ich skalare dokazali bezproblemov prehltnut. Takze, ak date 2 cm neonku, velkost ktora sa dnes bezne predava k vacsiemu skalarovi, spravite si problem. Moze nastat napriklad aj situacia, ked oslabena mala rybka -zavadzia- vacsiemu napr skalarovi. Preto je lepsie kombinovat velkostou rovnake kusy.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalare

Odoslaťod MX » 09 Sep 2007 10:11 am

Milos no tak sorry jaze ju zjedli. Ale mozno bola nejaka chora a skalare ju len dorazili alebo bola chora a umrela na nejaku chorobu.
vysluzil2- ja uz som svoje napisal podla mna by si zvikli aj na gupky
Ja uz nemam problemi a to su tie neonky tak dva tyzden v mojom akva skalare si ich ani nevsimaju dokocna ked krmim tak tie neonky behaju okolo skalarou niekedu im dokonca ukradnu zradlo pred hubou :o
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 09 Sep 2007 11:00 am

MX tie stucky chore vazne neboli(ku skalarom isli lebo mi zabijali krevetky v malom akvarku) a mal si vidiet tu reakciu ked som ich tam dal skalare sa zhrkli ako svorka vlkov a pekne zospodu zautocili a este raz opakujem nezjedli ju len ju zabili ale neonky su prirodzena potrava skalarov a preto by sa nemali chovat spolu aj ked pripustam ze za urcitych okolnosti je ich spolunazivanie mozne(ak sa daju dokopy kim su este male alebo proste jedinec ktory ma radcej nahradnu potravu ako zive masko)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod astras » 09 Sep 2007 12:16 pm

tak ja som si nakoniec kupila 6 neoniek na skusku - boli dost male tak som sa bala. predtym som sa kus hrabala v akvarku - takze skalare neboli vo svojej forme a boli stiahnute v rohu akvaraka . Tak som tam dala tie neonky a tie sa samozrejme zhrkli do malej skupinky hned ku skalarom - teda skryli sa pod nich - to som myslela, ze bude raz - dva po nich, ale nic take sa nestalo - uz su tam vyse tyzdna a skalarom beru potravu doslova spred pusy. :o dufam, ze uz sa im nic nestane :D
astras
 
Príspevky: 26
Založený: 14 Jún 2007 09:37 am
Bydlisko: Torna?a, Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod MX » 09 Sep 2007 13:50 pm

jj umne to iste ako hovori astras je to sranda nane pozerat ako im to kradnu od pusi :o
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: skalare

Odoslaťod laci » 09 Sep 2007 16:07 pm

Citujem z : http://www.sozo.sk/phprs/view.php?cislo ... 2007040115

Požierajú menšie ryby, ako napr. neónky, ale aj gupky. Je to juhoamerická cichlida, ktorá by mala byť v husto rastlinami zarastenom akváriu. Ide o menej náročný druh. Len niektoré formy ..." ,

Skalár by sa mal chovať aspoň v 150 litrovej nádrži, ktoré je 50 cm vysoké. Ďalšie paradoxná vec je chov s gupkami. Skalárovi je gupka, alebo prípadne neónka potravou. Je možné, že žijú vedľa seba roky, ale buď si naozaj na seba zvykli, alebo gupky boli v nádrži skôr, alebo skaláre nedorástli na slušnú veľkosť. Bežne sa skaláre skrmujú gupkami, prípadne aj neónkami. Skalár je kľudná ryby, pri ktorej nie je dobre chovať príliš zvedavé ryby, ktoré rady ochutnávajú plutvy takýchto pokojnejších rýb. Nehodia sa napr. mrenky štvorpruhé - Capotea tetrazona. ...
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod vysluzil2 » 10 Sep 2007 00:47 am

To iste sa deje ale aj u inych ryb, ktore pozieraju male mlade rybky , pricom s dospelymi ziju v pohode. Napr-karas, rajovec,discus a pod. :idea:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalare

Odoslaťod Kubo » 10 Sep 2007 07:57 am

laci napísal: Skalár je kľudná ryba. [/i]
No tak toto by som az tak netvrdil.Ked sa samci biju o samicu tak je sa na co pozerat :D a takisto som to spozoroval u samic.Je to zvlastne ze samica ktora nestrazi ikry tak dobiedza iba do dalsej samicky a takisto aj samci aspon umna je to tak a pozorujem to uz asi mesiac.Ale su chvile ked sa ukludnia a idu spolu v jednom hufe. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: skalare

Odoslaťod laci » 10 Sep 2007 10:02 am

vysluzil2 napísal:To iste sa deje ale aj u inych ryb, ktore pozieraju male mlade rybky


Taktiež som to uviedol vo svojom príspevku zo 07 Sep 2007 12:48 pm

laci napísal:Skalár, tak ako iné ryby loví menšie ako potravu, ... Ja chovné páry kŕmim aj poterom „gupiek“
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod laci » 10 Sep 2007 10:09 am

Kubo napísal:
laci napísal: Skalár je kľudná ryba. [/i]
No tak toto by som az tak netvrdil.Ked sa samci biju o samicu tak je sa na co pozerat :D a takisto som to spozoroval u samic.Je to zvlastne ze samica ktora nestrazi ikry tak dobiedza iba do dalsej samicky a takisto aj samci aspon umna je to tak a pozorujem to uz asi mesiac.Ale su chvile ked sa ukludnia a idu spolu v jednom hufe. :)


V podstate máš pravdu, ale ja by som povedal, že sa takto - "agresívne" správajú v dobe trenia.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod laci » 14 Sep 2007 10:31 am

Tu je stránka, kde je zachytený výter skalárov: Pokus zachytit výter.
Niekoľko z fotiek:
Prílohy
skalar6.jpg
skalar4.jpg
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod laci » 14 Sep 2007 11:04 am

Ešte jeden: Tření
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod markos111 » 23 Okt 2007 22:24 pm

Ahojte..chcem sa opytat chovam sklarov...4x amazoniak a 2x diamantovy...mam ich v 112L akwa su tak 7cm..problem je v tom ,ze ked ich krmim ,tak vzdy nejaky nahana toho slabsieho a neviem preco??viem ze jeden je vzdy dominantny ,ale preco ich odhana??robil som to ,ze toho dominantneho som vzdy dal na 2 dny mimo akwa ,aby sa ukludnil a niekedy pomohlo a niekedy nie...
markos111
 
Príspevky: 10
Založený: 01 Sep 2007 17:35 pm
Bydlisko: Dubnica nad Vahom

Re: skalare

Odoslaťod laci » 24 Okt 2007 07:18 am

V podstate si si odpovedal sám:
markos111 napísal:viem ze jeden je vzdy dominantny


markos111 napísal:robil som to ,ze toho dominantneho som vzdy dal na 2 dny mimo akwa ,aby sa ukludnil a niekedy pomohlo a niekedy nie...
Toto vôbec neodporúčam. Skús nasadiť viac rastlín.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 24 Okt 2007 08:32 am

markos daj im viac rastlin ja som teraz dokupoil male skalare a je sice pravda ze prvy den boli zalezene a nemali odvahu vist z hustiny ale druhy den uz v pohode chodili do priestoru aj ked dominantny samec sa po nich obcas rozbehne vzdy je to v ramci normy a iba ich zastrasuje pri krmeni ich ale nechava uplne v klude a ani si ich nevsima kolko krat mu zradlo kradnu s pred papule
na druhej strane je sice vhodne ak sa skalare chovaju v skupine(nie su tak agresivne po tom co mi padla vacsina skalarov a ostalo len jedno trio tak par ktory sa pravidelne vytiera dost atakoval toho tretieho chudaka teda hlavne samec) ale 112l akva je trochu primale na chov skalrov
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.