Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod ONDREJ VARGA » 29 Nov 2007 18:44 pm

calvus napísal:Teraz je doba v ktorej mladí ( hlavne ) ľudia majú iné záujmy. Myslíte si že ich trápia nejaké živé rybky v akváriu? Môj názor je vôbec. Mal som akvaristiku asi rok v BB ale mladých ľudí tam chodilo asi 10. Teraz ľuďom nezáleží na ničom živom a už tobôž nie na "rybách". Viď posledné mesiace v TV o psoch , mačkách.Mňa to hrozne se.. ale čo s tým.?! Tu v BB je to maximálne hluché. Aj terajší obchodníci( česť výnimkám) veľmi neprispievajú k rozvoju akvaristiky. Je im jedno čo , akú rybu komu predajú . Peniaze sú všetko! A mladí ľudia sú pre rozvoj a záujem NAJdôležitrejší!!!!
to je svata pravda!
ONDREJ VARGA
 
Príspevky: 32
Založený: 12 Nov 2007 21:08 pm
Bydlisko: SMOLENICE

Reklama

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod badox » 29 Nov 2007 18:55 pm

a ja si dovolim trosku oponovat, lebo toto o mladych mozu skonstatovat rybari, psickari, zberatelia znamok, a vlastne vsetci co sa snazia tvorit nejaku zaujmovu komunitu... nas bavi akvaristika, niekoho nieco ine... snahy o nejake rozsirovanie a presadzovanie... no neviem?
osveta a sirenie informacii je ok, toto forum 100 bodov, akva-akcie a casopis detto, vsetko je skvele a napr. ja osobne som strasne stastna, ze to tu mozem najst a ze su ludia, ktory sa tomu venuju viac ako relaxacne- fakt velka vdaka, ale netlacme to do extremov ;)
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod Drobec » 29 Nov 2007 21:50 pm

podla mňa by bolo treba začať pracovať z detmi na základnych školách.Tým že sa založia akvakrúžky,čo by teoreticky nebol problem.Prax je však taká že ludí čo by sa na to dali je malo,každy ma svoje starosti.Ja osobne bol nuteny tiež zrušiť chovnu,ale buduci rok ju chcem opät dať dokopy a ak my šťastie bude priať tak budem mať čaš na akvaristicke aktivity.čiže je možné že ja osobne by som sa aj na taketo dačo dal u nas v NZ.Verím tomu že ak by sa to podarilo neaký ten člen akvaklubu by vždy rad prišiel na prednašku :D
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod badox » 29 Nov 2007 22:44 pm

Drobec to si vystihol, co aj mna este napadlo... mladi su jedna vec a decka druha, mozno dolezitejsia, su to prave oni, co chcu doma aspon rybicku, ked uz ine nemozu a prave oni zazivaju tie sklamania, ked im "zlata v guli" pominie... skor tu by som robila osvetu, aby s nich neboli ti mladi bez zaujmu mozno prave preto, ze im to v detstve nevyslo ;)
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod Drobec » 29 Nov 2007 23:15 pm

samozrejme to chce aj podporu rodičov....
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod skala » 30 Nov 2007 00:52 am

dovolim si povedat, ze aj nas klub, aj toto forum mladych laka. dokonca laka aj starych ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod milop » 30 Nov 2007 09:46 am

skala napísal:dovolim si povedat, ze aj nas klub, aj toto forum mladych laka. dokonca laka aj starych ;-)

skala nevšimol som si , že by to lakalo nejakých starych, všetko sami mladici, alebo decka
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod skala » 30 Nov 2007 09:55 am

Obrázok Obrázok Obrázok

Ta posledna fotecka je dielo nasho zreleho fefeho. Evidentne sa tiez inspiroval
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod calvus » 30 Nov 2007 17:17 pm

Záujmové krúžky alebo krúžky "mladých" akvaristov by boli ideálne. Len tým deťom to treba nejako podhodiť napr. info na školách aj škôlkach prečo nie. Od tých by sa malo začínať. Ja si pamätám keď som mal tých 8-13 rokov každú sobotu sme chodievali po akvaristikách v BB a potom vlakom do ZV aj keď sme nič nekupili. Toto fórum je naozaj dobré určite prispieva k informovanosti budúcich aj už existujúcich akvaristov. Ja sa len obávam že doba je taká zlá že treba vynaložiť neskutočné úsilie na pozdvyhnutie a rozvoj akvaristiky ale aj teraristiky. A nezáleží to len na jednotlivcovi. Deti vidia krásny farebný štrk , ktorý ešte k tomu večer svieti , k tomu je samozrejme akvarium asi 2 litrové s mini lampičkou. Tak samozrejme rodičia vyberú peňaženku a malý "akvarista" má akvárium. V obchode mu predajú rybku aká sa mu páči a po troch dňoch je po rybke - to je ZLÉ. Len tie deti neláka rybka aby ju sledovali ale pre ne dôležitejšie to farebné akvarium so svetielkujucim strkom. Ale nemôžu za to. Informácie nemajú žiadne takže je to ťažké.
Obrázok používateľa
calvus
 
Príspevky: 79
Obrázky: 15
Založený: 21 Okt 2007 17:11 pm
Bydlisko: BB

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod jan toman » 30 Nov 2007 17:48 pm

milop napísal:
skala napísal:dovolim si povedat, ze aj nas klub, aj toto forum mladych laka. dokonca laka aj starych ;-)

skala nevšimol som si , že by to lakalo nejakých starych, všetko sami mladici, alebo decka


Ahoj ,,milop,,
Urcite si este nestihol zabudnut na svoje prve stretavky s akvaristikou.
Ja viem,ze ako mali chlapec som sa denne brodil po koryte rieky, ba dokonca som chodieval aj na vzdialenejsie potoky.Poznal som kazdu zatoku,kazdy prud a vedel som o kazdej vacsej mrene alebo stuke.Rybky som vsak neopekal,nezabijal a vzdy mi bolo luto,ak som nasiel nejaku uhynutu na starobu,alebo nasledkom poranenia.Potom sa vsak rieky zacali regulovat a tym stracat na svojom care a tajomstvach.
Vzdy som tuzil mat doma vlastnu minirieku a pozorovat v nej zivot.
Dnes,ked chodim k rieke/neviem ci v niektorich miestach sa este da povedat o Vahu ci je rieka/ stretavam sa s bezohladnostou nielen k rybam,ale k celej prirode.Ryby povesane po haluzach stromov,deti kopajuce do ostriezov a opekajuc zaby,vedla nich ich rodicia s hrdostou sa prizerajuc na hrdinske kusky ich ratolesti.
Vdobe ked sa viazu psi ku zeleznicnej trati a ubijaju palicou k smrti,ked sa mladez bavi na tom,ako hori zaziva macka,je len velmi tazko povedat,ci akvaristika je zaujimavou a pritazlivou pre mladez.Urcite,ja si to myslim a stale v to dufam. Ale pokial budeme tolerantny k vsetkemu zlu s ktorim sa vo svojom okoli stretavame a budeme sa vykrucat s poznamkou,,su to malolety,takze ich nemozeme trestat,, iba tazko sa nieco zmeni.
Davnejsie mi nejakim sposobom usiel jeden pes z firmy.Nanestastie,alebo nastastie iba zvalil na zem nejakeho ,,spoluobcana,, ktory udajne siel do prace .
Musel som mu zaplatit ujmu a aj osatenie.
Vporiadku,stalo sa.
Ale podstata je v tom,ze za svojho psa nesiem plnu zodpovednost ako majitel.Ale za vlastne dieta nie...
A v tom je kamen urazu
Priroda je vlastnictvo nas vsetkych a pokial sa voci nej previnim,mal by som urobit napravu.

,,milop,, zamerne som oslovil teba,nakolko viem ,ze si vosvojom fachu naslovo vzaty odbornik. :D
A prave preto som ti venoval tento prispevok,lebo verim,ze budes vediet povedat nato svoj nazor,popripade ma poopravit.
Ahoj a pekny podvecer.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod romanK » 30 Nov 2007 18:03 pm

calvus napísal:Záujmové krúžky alebo krúžky "mladých" akvaristov by boli ideálne. Len tým deťom to treba nejako podhodiť napr. info na školách aj škôlkach prečo nie. Od tých by sa malo začínať. Ja si pamätám keď som mal tých 8-13 rokov každú sobotu sme chodievali po akvaristikách v BB a potom vlakom do ZV aj keď sme nič nekupili. Toto fórum je naozaj dobré určite prispieva k informovanosti budúcich aj už existujúcich akvaristov. Ja sa len obávam že doba je taká zlá že treba vynaložiť neskutočné úsilie na pozdvyhnutie a rozvoj akvaristiky ale aj teraristiky. A nezáleží to len na jednotlivcovi. Deti vidia krásny farebný štrk , ktorý ešte k tomu večer svieti , k tomu je samozrejme akvarium asi 2 litrové s mini lampičkou. Tak samozrejme rodičia vyberú peňaženku a malý "akvarista" má akvárium. V obchode mu predajú rybku aká sa mu páči a po troch dňoch je po rybke - to je ZLÉ. Len tie deti neláka rybka aby ju sledovali ale pre ne dôležitejšie to farebné akvarium so svetielkujucim strkom. Ale nemôžu za to. Informácie nemajú žiadne takže je to ťažké.





to mas pravdu kamarat ras kupil detom akva aj so zavojnatkami a uz ked ja tam pridem musim krmit dolievat vodu lebo im sa nechce a uz ani na nu nepozru a viem aj to ze mali dve a oni ani nevedia ze maju uz iba jednu ale skoda a to ich maju v 8l akva. :x
Obrázok používateľa
romanK
 
Príspevky: 223
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2007 15:51 pm
Bydlisko: kosice

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod calvus » 30 Nov 2007 19:15 pm

to jan toman: toto je podla mna problem- priroda nie je vlastnictvom nikoho! mi sme len jej sucastou, no bohuzial vela ludi si to vsak neuvedomuje a potom to vsetko tak vyzera.
Obrázok používateľa
calvus
 
Príspevky: 79
Obrázky: 15
Založený: 21 Okt 2007 17:11 pm
Bydlisko: BB

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod skala » 30 Nov 2007 19:16 pm

janko, fajn. az na to, ze priroda nie je nase a nikoho ineho vlastnictvo. ale to je o inom. ja sa nebojim o prirodu, ona si s nasou zberbou poradi. kludne nas znici. posle na nas trunami, vichrice, potopy a zmetie nas, ked to bude nevyhnutne.

to, ze my "nicime" prirodu je len nas emocionalny pohlad na problem. ale niezeby som to schvaloval :-((

analogia je v medziludskych vztahoch medzi susedmi - ak sa ja chovam k svojmu susedovi korektne, mam vacsiu sancu, ze on sa bude ku mne chovat tiez korektne
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod calvus » 30 Nov 2007 19:25 pm

s tym plne suhlasim SKALA. Príroda nám to raz všetko vráti. Nie sme schopní si vážiť nič . Je mi ľuto že musím používať množné čísla ( nie že by som sa k nim hlasil) , ale už mám pocit že toho horšieho je viac omnoho viac. Vela zvierat si nas vazi a veri , dokonca nas ochranuje aj ked sa k nim spravame ako k spine. Ja to vsetko sledujem dost podrobne to tyranie a tak a fakt mam pocit ze sme uz premnozeny druh , ktory nevie co by si este mohol podmanit.
Obrázok používateľa
calvus
 
Príspevky: 79
Obrázky: 15
Založený: 21 Okt 2007 17:11 pm
Bydlisko: BB

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod jan toman » 30 Nov 2007 21:59 pm

skala napísal:janko, fajn. az na to, ze priroda nie je nase a nikoho ineho vlastnictvo. ale to je o inom. ja sa nebojim o prirodu, ona si s nasou zberbou poradi. kludne nas znici. posle na nas trunami, vichrice, potopy a zmetie nas, ked to bude nevyhnutne.

to, ze my "nicime" prirodu je len nas emocionalny pohlad na problem. ale niezeby som to schvaloval :-((

analogia je v medziludskych vztahoch medzi susedmi - ak sa ja chovam k svojmu susedovi korektne, mam vacsiu sancu, ze on sa bude ku mne chovat tiez korektne


Ach, skala,,
Ahoj a pekny vecer.
Mame jedno mlade zrieba konika a stane sa,ze sa tiez potkne.
No vsetcia maju pravdu,ale to vlastnictvo nas vsetkych je trosku inak myslene.Aspom by sme si prirodu viac vazili.Ale ved tebe to urcite nemusim opisovat.
Uz skusenosti hovoria,ze k comu sa staviam ako k svojmu,to si aj chranim.Takze nemyslel som to ako majetok,ani ziadnu materialnu hodnotu.
Ahoj.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod skala » 30 Nov 2007 22:57 pm

hodilo by sa skor slovo zodpovednosť, vsak? ale naznacil si inu ludsku slabost - vazit si, to co je moje. pre mna je to jedna z najhorsich ludskych vlastnosti - mat pocit, ze sa mam starat len o to, co je moje. cize v rodinnom dome je pekne travicka, v statnom byte doskrkany vytah a rozbite byty.

a presa funguje nieco take, ze sa mi paci napr. nejaky spevak - a snad to nie je moje vlastnictvo, ale nejakym sposobom si ho privlastnujem - lebo napr. spieva po nasom, je z nasho mesta, alebo sa nam proste paci. ale beda, aby zmenil nazor.

alebo priklad odtialto - ta tetovana ryby, s tym srdcom na tele - skoro v kazdom z nas vyvolala ta cinnost (tetovanie, manipulavanie) odpor. a pritom snad nikto nemal pocit, ze ta ryba je moja. asi na ten negativny postoj netreba mat pocit spolupatricnosti / vlastnictva. skor naopak

je to zaujimave, podla mna by sme si skor mali vazit veci, na ktore nemame dosah - na celu prirodu dosah nemame, podobne ako to je azijskej kulture bezne. mali by sme viac prezivat veci ako oni, a nie si hladat zdovodnenia (vlastnit), preco mam mat nejaky postoj
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod janko » 01 Dec 2007 00:03 am

je to tu pestré čo sa týka vyjadrenia sa k téme, ale v samej podstate všetci hovoríme skoro o tom istom - na svete je strašný prebytok všetkého a z toho vyplýva všeobecná benevolencia .
Žijeme v uponáhľanom svete, kde nič nemá svoju hodnotu, všetko sa dá rýchlo nahradiť niečim novým a zaujímavejším. V dobe keď bola akvaristika v hlbokej totalite, bolo všetko vzácne, nie ako dnes.

toľko asi odo mňa k tejto téme..
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Akvaristika, jej rozvoj, podpora ....

Odoslaťod skala » 01 Dec 2007 00:23 am

hodnoty su tie iste ako boli aj pred tisic rokmi. mozno sa pri niektorych trosku zmenila forma :-)) a som presvedceny o tom, ze aj v buducnosti budu tie iste. len je fajn si ich uvedomit a nebyt lahostajny.

je zaujimave pre mna a prekvapilo ma velmi a prijemne, co vzniklo z tejto temy.

myslim si, ze ak akvarista, alebo povedzme chovatel psov, maciek, koni .... pochopi, ze sa o svoje ryby / chov ma starat, ze potom sa ma svet pozera spravnejsimi ocami. aj preto, lebo to co chovame je od nas zavisle a my sa musime im prisposobovat. ze sa oni prispobuju nam by malo byt tiez uvedomene ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.